Bolo

Radon ZR TEAM 6.0

Recommended Posts

Cel mai probabil arcul furcii o sa fie prea moale pentru greutatea ta. 

Așa zice să cumperi cu roata de 29"

Mare grijă la mărimea cadrului, am văzut că îți cer lungimea interioară a piciorului ca să determine mărimea corectă. ( ceea ce mi se pare corect din partea lor) 

în urmă cu 2 ore, midan said:

Cel mai probabil arcul furcii o sa fie prea moale pentru greutatea ta. 

Așa zice să cumperi cu roata de 29"

Mare grijă la mărimea cadrului, am văzut că îți cer lungimea interioară a piciorului ca să determine mărimea corectă. ( ceea ce mi se pare corect din partea lor) 

Roata de 29, evident. Am gresit linkul. Vroiam sa stiu daca e o bicicleta potrivita pentru greutatea mea dar si daca este acceptabila ca dotari. Am citit putin pe internet si marca asta, Radon, are recomandari bune.

Unde zic eu ca ar trebui să fii atent

- roțile - sa fie cu perete dublu (double walled) si cu minim 32 de spite.

- furca - de ce vrei mtb cu furca? Daca e doar pt oras uita-te in directia furca fixa fara suspensie. Daca vrei neaparat furca cu suspensie ia-ti una pe aer in asa fel incat sa o poti regla in functie de greutate. Si brațe de 32 de mm. XC30 le are de 30. Amu..nu e musai cu brațe mai groase daca nu te dai ca nebunul dar pe aer trebui. Ca nu găsești cu arc pentru 110+ si o sa o cam afunzi ceea ce nu prea ii face bine. Aici s-ar putea sa ma înșel..ma refer la arc 110+. Din ce imi aduc amibte eu se terminau pe la 90 kg.

- marca - nu se exportă in romania. Bike-discount.de o vinde dar nu trimite in romania. Alternativa e i firma din ardeal care ti-o vinde la pret întreg (pe site mai au reduceri).

Dacă nu te dai pe munte eu ti-as recomanda turcă fixa (Carbon sau oțel su nu aluminiu pt ca e f rigid)

Ca alternativă la radon uită-te și la canyon.com

rosebike .de

rcz - daca prinzi ceva interesant. Aboneaza-te la news letter ca au oferte bune

Planetbike.uk

Poison bike.de

Ca fapt divers eu am 105 kg si mtb radon. Roti de 26.

Multumesc pentru raspuns!

Nu credeam ca este atat de greu sa cumpar o bicicleta... Adevarul este ca nu vreau neaparat un mtb, ci poate sa fie si o bicicleta mai de oras sau trekking. Am gasit una marca Koga, dar second hand. Am citit rewiew-uri bune si despre firma asta. Canyon sunt foarte scumpe, dar sunt si dotate, probabil. Imi poti da un link cu o bicicleta care mi se potriveste? Ca deja sunt ametit cu atatea furci, suspensii si frane. De o saptamana caut ceva sa-mi placa... Intamplator am citit si aici pe site si am zis ca ar fi mai bine sa-mi fac cont si sa intreb.

Multumesc inca o data pentru ajutor!

https://www.hibike.com/kona-dew-deluxe-28-bike-green-2017-pa6b114d571a0f06cfca052ea7ef47ab4

https://www.hibike.com/kona-dew-plus-28-bike-2017-p4584920a544fd5b43ab4e741a7076527

cred ca iti trebuie 55 - sapa la ei pe site si vezi exact ce marime iti trebuie

sau de aici ce it place si unde te poti intinde cu banii

https://www.veloteca.ro/biciclete/biciclete-de-cross-si-trekking/filtru/fixa/?title=biciclete%2Fbiciclete-de-cross-si-trekking

Nu pot sa zic pentru tine..ia-o pe asta. Eu iti pot da recomandari. Tu alegi, pui aici, si noi comentam :D