alien_24

Interviu cu un camp.national!

Recommended Posts

...Ciudat..chiar nu stiam asta:..am citit zilele acestea un interviu pe gsp.ro (scuze daca am facut reclama dar nu cred ca site-ul respectiv mai are nevoie de asa ceva)....si am ramas foarte surprins cand am aflat cine a fost camp national la ciclism;nimeni altul decat Florin Chilian!

"– De ce nu fotbal?

– Pentru că e un instrument perfid, dar foarte bun de manipulare. Sînt multiplu campion naţional de ciclism, ştiu ce înseamnă sportul, da’ n-am captivus mental cu ciclismul. Uite, e un om, un lipovean pe care-l respect teribil şi care e altfel decît ăştia lobotimizaţii, fotbaliştii..."

"– Cum te-ai apucat de ciclism?

– Cînd aveam cinci ani, am furat o tricicletă şi am vrut să duc gestul pînă la capăt. Am luat-o de la o fetiţă, era cu tatăl ei, într-o cofetărie din Vitan, îmi amintesc totul. Eram dement după obiectul ăla cu roţi, am vrut să văd ce-i cu ele. Am dat tricicleta înapoi şi am trecut la bicicletă, la Stirom, clubul de la fabrica de sticlă."

"– Ai făcut ciclism mulţi ani?

– Cîţiva ani buni. Pentru că era mai simplu să mănînci aşa. Pentru mulţi dintre copii, sportul a în*semnat o ieşire din favela, cum le zice în Brazilia cartierelor sărace. Pentru că nu pot să le spun mahalale. Şi cînd îi văd pe imbecilii ăştia de miniştri, care au pe mînă banii publici, spunînd că sportul nu-i o prioritate..."

"– Revenind la ciclism, crezi că Armstrong e pe bune?

– Na! Nu, mînca-ţi-aş! Nu poţi să urci cu maşina pe munte în ritmul ăla! S-au şi descoperit unele elemente ajutătoare în sîngele lui. Dar la Turul Franţei mă uit. Trei săptămîni, vara, sînt pe ei. Cu Radu Banciu şi Radu Naum, ajungi să faci turul orei în 45 de minute, atît sînt de mişto."

“Am avut un antrenor, o jigodie de om, nici nu vrei să ştii! Lua şpăgi, cerea bani la părinţi! Da’ ce antrenor! În două luni, te-aducea la forma de-a ajunge campion.”

intregul interviu: Florin Chilian: ?Problema românilor? Au amestecat curvele cu sfin?ii? :: Superreportaje :: GSP.RO

sursa: Gazeta Sporturilor :: GSP.ro :: Site-ul de sport nr.1 din Romania

Sa ne spuna si noua dl.10 pe la ce club a facut ciclism , ca noi nu prea amu auzit de el decit in cintece ,acolo stie meserie zice bine campionul

"la Stirom, clubul de la fabrica de sticlă."

am citit interviul si are cam prea mult adevar in ceea ce sustine. dupa cum o spune cred ca a facut sport si o sa se supere dar se vede ca are o vedere foarte corecta asupra faptelor si asta numai cresterii in societatea comunista ;)

Citez: "Sînt multiplu campion naţional de ciclism, ştiu ce înseamnă sportul, da’ n-am captivus mental cu ciclismul". Aviz amatorilor (sau "profesionistilor") :D