Recommended Posts

Am cursiera asta https://archive.trekbikes.com/us/en/2013/Trek/2013_1_2_h2_compact#/us/en/2013/Trek/2013_1_2_h2_compact/details

Ca modificari nu i-am facut decat la angranaj un 105 10viteze

Vreau sa fac upgrade la transmisie

ori sa iau acest grupset

https://www.bike24.com/p2137504.html

ori  105  dar 2x10

https://www.rosebikes.ro/article/shimano-105-st-5700-sti-brakeshift-lever-combination/aid:444126

banuiesc ca este pereche 2x10

https://www.rosebikes.ro/article/shimano-105-rd-5701-gs-rear-derailleur-592262/aid:592264

https://www.rosebikes.ro/article/sram-pc-1051chain/aid:483608

https://www.rosebikes.ro/article/shimano-tiagra-cs-hg500-10-speed-cassette---2016--/aid:812006

si sa las pe fata angrenajul si schimbatorul de foi sora

oare merge schimbatorul de foi ?

ar veni undeva la 219 euro

Mai am 10 euro reducere si parca si transportul este gratis

Si de alti banisori fac niste roti mai usoare

Tiagra e suficient, direcționeaza banii mai degrabă către roți.

Salut! Eu nu sunt de acord cu Traveller. Am folosit Tiagra pe gravelbike 2x10 50/34 cu 11-32 si acum folosesc 105 2x11 pe hibrida de sosea 48/32 cu 11-32. Pe Sirrus-ul vechi de aluminiu am folosit 2 ani Sora 2x9 50/34 cu 11-30.

Daca vorbim de upgrade...eu nu am simtit mare diferenta intre sora 2x9 si tiagra 2x10 cu shiftere de flatbar.

In schimb linia 105 2x11 mi se pare f f fina, precisa...o placere.

Eu in principu vreau un update ca sa scap de camasile de la schimbator in afara.

Si am zis ca nu are rost sa dau 130 euro pe niste manete sora st-r3000, daca tot iau sa iau upgrade.

Si daca tot am angrenaj 105

Am vreo 2500 lei pt upgrade.

Roti + manete

Acum am un angrenaj 105 de 10v cu schimbător din ăla 2x9

M-am gândit și la varianta să găsesc niste manete 105 la oferta 2x11 + pinioane și lanț nou.

Iar schimbătoarele sa le iau second.

Am văzut că sunt destui care le vând noi chiar și la pereche folie+pinioane  preț bun.

Nu ai inteleg de ce le cumpără și imediat le pun la vânzare. Nu e ok seria asta 105 pe 11 viteze?

Oare merge 11 pinioane pe angrenajul asta de 10 v?

Daca nu găsesc și schimbător de foi îl pot pastra pe asta sora?

Nu vreau să mă grăbesc cum am făcut la mtb.

în urmă cu 1 minut, freetools said:

Nu ai inteleg de ce le cumpără și imediat le pun la vânzare.

Poate nu le „cumpără”.

Dacă transmisia îți merge, las-o acolo. Ia-ți roți, acolo se simte imediat o îmbunătățire.

Le cumpără, am găsit și cu factura 

Rotile sunt și ele în plan cat de curând, câteva zile.

Așa sunt eu mă hotărăsc foarte greu sa iau ceva.

38 minutes ago, freetools said:

Le cumpără, am găsit și cu factura 

Unii e posibil sa le dea jos pur si simplu de pe biciclete noi pentru ca vor din start sa faca upgrade la altceva. Gen gasesti o oferta foarte buna la o bicicleta echipata cu 105 si tu voiai una cu Ultegra, asa ca o iei pe aia cu 105, iei groupsetul Ultegra separat, iar apoi vinzi piesele 105 de noi si per total iesi in castig.

Daca mai ai rabdare vreo luna-doua pana intra binisor pe piata seria noua de 105 (R7000 parca), s-ar putea sa prinzi reduceri consistente la 105 5800 sau Ultegra 6800. In schimb eu zic ca schimbatoarele alea spate noi (R8000 si R7000) care se lauda ca ar urca pe pinioane de 34 de dinti merita fiecare ban in plus. Cred ca cel mai castigat ai fi ca raport calitate/pret cu niste manete 5800 luate la oferta (sau chiar second-hand daca sunt in stare buna) si un schimbator spate R7000 nou.

Cu pedalierul nu-ti bate capul, nu ai ce probleme de compatibilitate sa ai. Schimbatorul fata poate ar merita inlocuit cu unul pentru 11V, am inteles ca astea mai noi necesita ceva mai putina forta pentru schimbarea vitezelor pentru ca au alta constructie, dar ca tragere a cablului sunt compatibile intre ele.

A bine că mi-ai zis că nu știam că apare un alt model 105.

Ai dreptate în cazul asta mai bine aștept.

Teoretic a fost lansat deja, practic doar la inceputul lunii iunie va ajunge in magazine. Despre preturi nu stiu nimic, dar vor fi evident undeva intre 105 5800 si Ultegra R8000.

1 hour ago, majikstone said:

Unii e posibil sa le dea jos pur si simplu de pe biciclete noi pentru ca vor din start sa faca upgrade la altceva. Gen gasesti o oferta foarte buna la o bicicleta echipata cu 105 si tu voiai una cu Ultegra, asa ca o iei pe aia cu 105, iei groupsetul Ultegra separat, iar apoi vinzi piesele 105 de noi si per total iesi in castig.

Daca mai ai rabdare vreo luna-doua pana intra binisor pe piata seria noua de 105 (R7000 parca), s-ar putea sa prinzi reduceri consistente la 105 5800 sau Ultegra 6800. In schimb eu zic ca schimbatoarele alea spate noi (R8000 si R7000) care se lauda ca ar urca pe pinioane de 34 de dinti merita fiecare ban in plus. Cred ca cel mai castigat ai fi ca raport calitate/pret cu niste manete 5800 luate la oferta (sau chiar second-hand daca sunt in stare buna) si un schimbator spate R7000 nou.

Cu pedalierul nu-ti bate capul, nu ai ce probleme de compatibilitate sa ai. Schimbatorul fata poate ar merita inlocuit cu unul pentru 11V, am inteles ca astea mai noi necesita ceva mai putina forta pentru schimbarea vitezelor pentru ca au alta constructie, dar ca tragere a cablului sunt compatibile intre ele.

Testat de subsemnatul... 5800 gs urca pe pinionul 34

1 hour ago, freetools said:

A bine că mi-ai zis că nu știam că apare un alt model 105.

Ai dreptate în cazul asta mai bine aștept.

Ia 2x11 105 5800...merita fiecare banut... probabil ca modelele noi aduc imbunatatiri, dar pretul de R7000 e f aproape de 6800...nu cred ca merita

3 minutes ago, greaper said:

Testat de subsemnatul... 5800 gs urca pe pinionul 34

Da, bun, multe schimbatoare spate Shimano urca in multe cazuri pe pinioane mai mari decat alea declarate de ei. In schimb o faci pe riscul tau si am vazut destule situatii de deraioare spate rupte in contextul asta (sosea sau MTB).

1 hour ago, majikstone said:

Da, bun, multe schimbatoare spate Shimano urca in multe cazuri pe pinioane mai mari decat alea declarate de ei. In schimb o faci pe riscul tau si am vazut destule situatii de deraioare spate rupte in contextul asta (sosea sau MTB).

Nu te contrazic, dar sunt curios la ce diferenta de pinioane fata de specificatii...am incercat sram x9 10s care e certificat 36 cu pinion 40 pe MTB si iarasi merge brici. Nu pot sa zic nimic de fiabilitate, nu am 1000km de munte.

1 hour ago, greaper said:

Ia 2x11 105 5800...merita fiecare banut

Pai astea o sa iau, de alea noi nu am bani.

Am nevoie de manete pinioane, lanț, și schimbător pinioane, o să urmăresc ofertele și diferitele bazare poate prind ceva bun.

1 hour ago, greaper said:

Nu te contrazic, dar sunt curios la ce diferenta de pinioane fata de specificatii...am incercat sram x9 10s care e certificat 36 cu pinion 40 pe MTB si iarasi merge brici. Nu pot sa zic nimic de fiabilitate, nu am 1000km de munte.

In general era vorba de 2-4 dinti in plus si, bineinteles, erau montate fara nici un fel de ureche de tip RoadLink / GoatLink.

M-am gândit să dau cursiera pe care o am acum cea din primul Link, și dacă o să o dau as avea un buget pe la 4000 lei și un pic

Adică să nu mai fac nici un update și sa iau alta.

As fi tentat de Canyon la 800 euro dar e cu livrare in 2 luni

Interesante sunt și

https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-ultra-900-af-id_8377261.html

https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-triban-560-cf-id_8377758.html

Dar la prima nu îmi place unde este frână de spate montata.

Iar după ce am mers pe btiwn și trek diferența la cadre este foarte mare, imensa, trek daca nici nu-l simt că greutate, ce am testat la btwin mi se pare greoi, butucănos, greu de manevrat, diferență mare.

In 4500 lei maxim se poate găsi cursiera macar cu tiagra pe stoc sau la comanda dar sa nu dureze mult? 

Ce ziceti un schimbatr RD-M 5800 11viteze patina scurta poate urca pe pinion de 30?  angrenaj 34/50

La mine un Ultegra 6800 urca pe pinion de 32. Important e daca urechea e destul de mare. Rolul patinei este altul.

Rolul patinei este altul

În mod normal ai dreptate, patina determină doar capacitatea, nu și pinionul maxim. La 6800 și 5800 e diferit, patina scurtă are pivotul mai aproape de rotița superioară și suportă până la 28 de dinți, în timp ce patina medie mută pivotul ceva mai departe și suportă până la 32.

freetools:

În practică e posibil să urce până la 30 cea scurtă, dar depășești capacitatea (30-11 + 50-34 = 35 > 33).

Azi întâmplător am văzut că am un mic joc in brațul stâng la angrenaj 105

Se slăbiseră un pic cele 2 șuruburi.

Am curățat și strâns și nu mai am probleme.

Așa e la Shimano? Are obiceiul să mai se slăbească brațul? 

La sram gxp in 4 ani nu am avut nici o problema 

Să nu mai pun vaselina pe cele 2 șuruburi?

Nu le-ai strâns destul; dacă ai mers suficient de mult cu joc, probabil ai compromis brațul/angrenajul.

Esti sigur ca ai strans suruburile alea la cuplul recomandat de ei (12-14 Nm)?

Le-am strâns tare acum nu știu cât?

Jocul era foarte mic, brațul nu are nimic.

O sa verific acum la fiecare ieșire brațul.

4 hours ago, freetools said:

Așa e la Shimano? Are obiceiul să mai se slăbească brațul?

Coincidență sau nu, și la 105-ul meu s-a întâmplat același fenomen, însă numai o dată -la început. Probabil nu-l strânseseră băieții de la service ca lumea. De atunci nu au mai fost probleme, dar mai verific ocazional preventiv.