Exodus

Sfaturi achiziție biclă

Recommended Posts

Salutari,

Am 1.80m și aproximativ 130kg și vreau sa ma apuc de pedalat, pentru mobilitate(mers la job, facultate) (8km minim zilnic) și tot o data pentru a da câteva kg jos cred eu in cel mai plăcut mod, bugetul este +- 1400 lei. Aștept îndrumările voastre către o bicicleta care sa ma țină și cu ceva echipări decente.

Multumesc anticipat!

Salut, mulțumesc de recomandare dar cred ca mi-ar plăcea mai mult un MTB, 

Las câteva link-uri cu ce mi-ar plăcea:

https://www.sportdepot.ro/ro/product/omega_bicicleta_omega_thomas_29-N_THOMAS290-BLK-c3BvcnRJZD0xMyZsaXN0VHlwZT1zcG9ydA.html

https://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-sprint-gts-26-verde-negru-2017.html

https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-520-275--id_8350582.html

http://bikegeek.ro/hardtail-275-inch/2058-sprint-tornado-2018.html

Acum nu știu dacă sunt potrivite pentru mine și de ce roti am nevoie 27.5 sau 29 împreuna cu alte detalii... 

Înainte de a te repezi să dai banii pe biclă, dă jos din kilogramele in plus mergând cei 8 km zilnic pe jos.

Mersul pe jos consumă calorii dublu față de mersul lejer cu bicicleta, iar șansele să arzi grăsimi fără a pune la loc sunt mai mari.

La 130 kg practic nu găsești bicicletă sa te țină, decât din oțel, și aceea cu piese bine alese.

Bineînțeles, trebuie să ai mare grijă și ce mănânci (există un risc de a manca în compensație după ture scurte cu bicicleta, cum sunt și cei 8 km navetă pe care îi ai tu in vedere; consumul 4 km dus plus 4 întors fiind destul de mic!).

In concluzie:

- tai tot ce înseamnă dulciuri și făinoase, slăbești până la 115 kg mergând pe jos

- îți iei bicicletă și faci ieșiri mai lungi, treptat, încât să mergi 1-3 ore cu 10-15 km/h (nu tragi tare, că nu mai arzi grăsimi!)

- continui să folosești mersul pe jos la serviciu, iarnă-vară îi dai înainte.

Salut, credeam ca sunt pe un forum despre biciclete nu despre slăbit... totuși vreau o bicla dacă îmi poți recomanda ceva ar ajuta mai mult :) deja am început un program de slăbit iar mersul pe jos nu ajuta așa cum crezi tu, in plus vreau sa ma deplasez cu bicicleta pentru mobilitate in sensul in care ajung din punctul A in punctul B mult mai rapid decât pe jos,  nu am 130 kg de grăsime, sunt fost sportiv de performanța care a părăsit sportul dintr-o prostie. Mulțumesc încă o data de sfaturi!

• Upvote 1

@Exodus sfaturile pe care le-ai primit sunt foarte bine intenționate. Bicicletele obișnuite sunt concepute pentru a suporta 120 kg total, biciclist + echipament, iar dacă la cele 130 de kilograme ale tale adaugi haine, cască, un rucsăcel, antifurt, gentuță scule, apă etc. depășești cu vreo 15% limita de siguranță. Asta nu înseamnă că dacă pui un gram peste cele 120 kg se va face praf, dar 15% e mult și îți asumi riscuri foarte mari.

Așa cum a zis @Traveller, fie cauți acum o bicicletă de oțel atent aleasă, fie slăbești vreo 20 kg și după aceea îți iei o bicicletă normală.

Din câte am înțeles cadrele de oțel sunt mai puțin rezistente, aștept sa-mi recomandați și voi o bicla .

Cei de la biciclop mi-au scris:

Buna ziua,

Din pacate nici un producator de biciclete nu ofera garantie si nici nu garanteaza fiabilitatea produselor, pentru persoane cu greutate mai mare de 100kg.
In ideea in care intelegeti acesti termeni, recomandarea noastra ar fi o bicicleta de munte cu roata de 26". Aceasta ar fi mai potrivita prin faptul ca un diametru mai mic de roata v-a duce catre o mai mare rigiditate a cadrului si a jantelor.
O astfel de bicicleta ar fi Romet RAMBLER 26 4 Negru/Alb 2018.

O zi buna,

ce părere aveți de aceasta bicicleta? 

Mulțumesc încă o data tuturor!

Din contră, un cadru bun de oțel e foarte rezistent și are o elasticitate care aduce un plus de confort. Marele dezavantaj îl constituie faptul că e mult mai greu. Aluminiul nu e elastic și îmbătrânește în timp, iar șansele să rupi un cadru de Al atunci când ești "bine crescut" :) sunt considerabil mai mari. Poți găsi / vedea o grămadă de biciclete clasice de oțel și foarte puține de aluminiu, deși Al se folosește de zeci de ani pentru construcția cadrelor.

Referitor strict la Rambler - componentele sunt entry-level, e foarte grea, prețul e destul de cinstit pentru ce primești. Suspensia furcii s-ar putea să fie insuficientă pentru masa ta.  

Furca aia e pe arc si cel mai probabil arcul e gandit pentru o greutate "medie", daca ai mai mult de 80 kg e  mai buna o furca fixa ( de otel daca se poate )

Nu neaparat cadrul cat rotile si cauciucurile sunt problema peste 120kg.

Așa ceva, cadru și furcă de oțel și riți cu 36 de spițe:

https://www.biciclop.eu/bicicleta-fixie-flip-flop-hub-deoras-alb.html

Din păcate nu are decît o singură viteză.

Astfel că, dacă vrei musai acum, la greutatea din prezent, poate așa ceva:

https://www.provelo.ro/produs/bici-neuzer-mistral-18/

Doar pentru ca scrie ca masa maxima e 120 kg nu înseamnă ca e cu ceva mai specială bicicleta, pe site-ul ăla la toate scrie 120 kg și la 1000 de lei cred ca nu e așa buna și echiparea la fel... dacă greșesc aștept sa fiu contrazis, Cunoști pe cineva care are o astfel de bicicleta și o greutate asemănătoare? Eu unul momentan nu o sa ies la munte sau drum forestier cu ea ci mai mult pe asfalt... cei de la biciclop au spus ca mtb-ul respectiv e o alegere potrivită adică intr-o oare care măsura am “garanția” lor și ma gândesc ca recomandarea nu a fost doar o părere ci ca au mai vândut bicicleta oamenilor masivi și nu au avut probleme... mulțumesc mult pentru timpul acordat și pentru sfaturi!

Nu vrei să înțelegi partea cu furcă pe arc, care sigur nu e pentru +90kg... 

Nu neaparat cadrul cat rotile si cauciucurile sunt problema peste 120kg.

Referitor la cauciucuri(la roti nu ma pronunț) pe bike- components se specifica schwalbe - urile cum ca greutatea maxima suportata per cauciuc este de 120kg.Ma uitasem la niște racing ralph de 29 cu addix și am văzut acest lucru. Adică cum era acolo explicat ar tine 240kg pe bicicleta.

are 7 pinioane pe filet . inacceptabil la pretul ala 

• Upvote 1

Da, pe ăsta cred că l-ai nimerit bine.

Deci sa înțeleg ca pegasul asta e ce trebuie? Sau găsesc și altceva potrivit in jur de 2500? 1 mai fericit, vreme perfecta de dat cu bicla.

Îmi face impresia unei biciclete solide. 

Eu sper să te distreze și să te țină cât mai mult, și în scurtă vreme să te ajute (împreună cu celelalte metode pe care le folosești) să ajungi sub 120 kg, limita standard de exploatare pentru majoritatea biclelor.

Echiparea ei este una ok? Din punct de vedere al vitezeleor schimbatoarelor Angrenajului etc...? Mulțumesc mult pentru tot!

Ai plecat de la buget 1400 si ai ajuns la pegas de buget dublu cu o salata de pinioane care nu-ti trebuie prin oras, frane disc de cobori Dealul Mare si cauciucuri cu balon 4.

Ai primit sfaturi bune pe care le ignori cu nonsalanta.

Nu era mai bun un scuter?

Paradoxal sau nu, Pegasul ala e cea mai buna varianta pentru tine, astazi.

tocmai ce voiam sa iti sugerez ceva la fel de zdravan https://www.hervis.ro/store/Echipament/Biciclete/Mountainbike/Cygnus/Fat-Bike/p/COLOR-2312277

cygnus are viteze mai potrivite pt deal, 2x9, avand o plaja mare de rapoarte

pegasul vine intr-o marime putin mai potrivita... 19 vs 17

cygnus are frane hidraulice mai bune

ambele exceleaza la capitolul fun, insa nu sunt eficiente pt oras. eu unul nu ma grabesc tot timpul sa ajung repede unde am nevoie :)