Sign in to follow this  
CostinAndrei

Sfaturi achiziție ~MTB~

Recommended Posts

Salut!

M-am hotarat sa-mi cumpat un MTB, unul pe care sa cheltui maxim 1900 lei, sa zicem 2000, ma rog, cu cat mai ieftin cu atat mai bine.

Totodata vreau sa aiba piese de o calitate destul de buna, o folosesc pentru oras, prin parc, in nici-un caz pentru coborari de pe munte sau mai stiu eu ce. Vreau sa spun ca eu nu ma pricep foarte bine la biciclete sau la piesele acesteia, in prima faza am vrut sa-mi iau un SPRINT GTS 2017, am ajuns la magazinul de unde urma sa-l cumpar si am aflat ca este prea mica pentru inaltimea mea, eu avand 1.83 si 73 KG. Asa deci, baiatul de la acel magazin mi-a zis ca este prea mica si mi-a recomandat OMEGA THOMAS, eu nu am fost foarte incantat de cum arata, in poze ( pt ca nu o avea pe stoc ).

Am continuat cautarea de o bicicleta buna si din foarte putinele mele cunostinte ( sa fie totul shimano ), am zis ca NAKAMURA Furios 27.5 la (1399 lei) ar fi o bicla buna, as vrea sa aflu si sfaturile voastre, multumesc!

32 minutes ago, Invitat special said:

De ce vrei sa fie totul Shimano?

Cam atat stiu eu despre piese, nu vreau neaparat sa fie Shimano, la asta m-as fi uitat eu daca mi-as fi luat fara sa ascult sfaturile altora. Vreau sa aiba piese cat mai calitative.

RR e o alegere foarte bună la banii ăștia. Totuși dacă vrei doar oraș și parc, de ce cauți un MTB? Mai mult o să te încurce decât să te ajute.

4 hours ago, fizikant said:

RR e o alegere foarte bună la banii ăștia. Totuși dacă vrei doar oraș și parc, de ce cauți un MTB? Mai mult o să te încurce decât să te ajute.

Inafara de mtb mi-ar placea doar cursierele si cu o cursiera nu am cum sa o iau si pe un teren mai denivelat.

În oraș și în parc nu prea găsești teren "denivelat". Nu înțeleg de ce îți trebuie mtb și nu te orientezi spre o cursiera flat (fitness) sau o bicicleta de treking...

3 minutes ago, PVN10 said:

În oraș și în parc nu prea găsești teren "denivelat". Nu înțeleg de ce îți trebuie mtb și nu te orientezi spre o cursiera flat (fitness) sau o bicicleta de treking...

Pentru ca in mare parte o voi folosii in oras si prin parc dar o pot lua si intr-o padure, prin provincie.

Atunci îți trebuie 2-3 biciclete.

Daca iei una singura, vei avea o bicicleta de care nu vei fi niciodată mulțumit.

în urmă cu 6 ore, CostinAndrei said:

Despre RR am auzit lucruri nu chiar bune

Ca de exemplu? 

Au condiții de garanție foarte bune. 

Acuma deh, o bicicleta de 2000 nu e ca una de 5000, atâta timp cât ești conștient de asta sunt biciclete bune. 

1 minute ago, midan said:

Ca de exemplu? 

Au condiții de garanție foarte bune. 

Acuma deh, o bicicleta de 2000 nu e ca una de 5000, atâta timp cât ești conștient de asta sunt biciclete bune. 

Mă rog am auzit despre decathlon ca nu le regleaza bine, nu sunt seriosi, despre bicicleta in sine se spune ca sunt rele cauciucurile, se duc repede dar daca asta ar fii singura problema ar fii ok.

Mă gandeam sa o cumpar de la ei si sa o asamblez sau sa o reglez la un alt magazin de  biciclete.

Imi poate spune cineva exact cu ce e mai bun 540 decat 520, sunt sigur ca e mai bun dar as vrea sa stiu diferenta sa-mi dau seama daca merita sa dau 550 lei in plus pe 540.

Pe scurt: 3x9 viteze față de 3x8 viteze, schimbătoare mai bune, frâne hidraulice în loc de mecanice,  furcă cu cursă mai lungă, blocabilă, mai ușoară cu 850 g,.

E mai bun cu un "kil jumate"!

Că la piata intrebi, ca la piata iti raspund...

1 minute ago, PVN10 said:

E mai bun cu un "kil jumate"!

Că la piata intrebi, ca la piata iti raspund...

Multumesc, nu inteleg unde am intrebat ca la piata

Noteaza-ti componentele.

Intra pe bike24 (un exemplu).

Compara preturile (intre aceea și altus, de exemplu).

Vei vedea de ce una este "mai buna", alta mai "puțin bună".

Muncește și tu puțin!

Noteaza-ti componentele.

Compara preturile (intre acera și altus, de exemplu).

Muncește și tu puțin!

33 minutes ago, PVN10 said:

Noteaza-ti componentele.

Compara preturile (intre aceea și altus, de exemplu).

Muncește și tu puțin!

Noteaza-ti componentele.

Compara preturile (intre acera și altus, de exemplu).

Muncește și tu puțin!

Crede-ma, daca as fii stiut ca exista bike24 as fii muncit, ms frumos!