rovid

Recomandare furca 29

Recommended Posts

Buna ziua.Am un Scott Spark 940 din 2013 ce are furca  Fox 32 Float 29 Evolution CTD .Doresc sa schimb furca ce are probleme cu o Reba RL 29 modelul cu upperele negre. Difera offsetul,este vreo problema?Ce avantaje si dezavantaje ar fi?Ce Fox ar fi mai ok ,am vazut ceva cu Fit 4,este mai fiabila?Multumesc.

Reba a primit uppere negre din 2017, nu stiu daca modelul 2018 are ceva schimbatori sau doar stickere noi. Se gaseste cu offseturi de 51mm si 46mm. Poti mergi linistit pe oricare varianta, nu vei observa diferente majore. Daca vrei sa fii in tendinte, cumperi cu 51mm. Gasesti Reba RL la circa 340euro fara transport, pret la care nu ai sanse sa gasesti un Fox decent, poate ceva Rhythm OEM, furca care teoretic este sub Evolution. Fiabile sint toate cu service facut la timp si fara sa fie abuzate.

Ce problema ai cu actuala furca, nu poate fi reparata?

Nu poate fi reparata.Poti detalia partea cu offsetul?Multumesc.Am gasit Reba pe ebay la 300 Euro noua.

Totul se rezuma la prezumtii, nu este dovedit ca offsetul care influenteaza trailul are beneficii reale. Eu de exemplu am ales o furca cu offset de 51mm pentru ca Trek a creat cadrul pe care il folosesc pentru furci de genul respectiv.

http://www.mbr.co.uk/news/fork-offset-head-angle-trail-342679

Referitor la ebay, dap, 300euro este un pret bun chiar daca este OEM, adica nu include si kitul de service si pompa de presiune. Poti cauta si pachet retail, cel cu service kit si pompa. Eu nu pot concepe sa am o furca cu damper pe aer si sa nu am pompa.

Reba a primit uppere negre din 2017...

Din 2015. Eu am Reba RL 29 din 2016, produsă in 2015.
Fox, zice lumea că e mai performanta si se pare că așa este.
Reba devine imbatabilă la capitolul service.
Daca nu ai două mâini stângi si cataractă la ambii ochi, o desfaci, schimbi garnituri si o montezi foarte simplu.
RL vine de la setările pe care le are. Rebound si Lockout. Poți inlocui damperul si axul de rebound cu unele de SID RCT3 si deja esti in alta clasă.
Acum, depinde cât tragi de furca aia și cât de tehnic ești.
Offset 51 se pare ca îți crește stabilitatea în pofida manevrabilității.

Dap, corect. Model year 2016. Mi-am cumparat-o pe 22 sep 2015 si deja am primit modelul cu uppere negre. Am inceput sa uit.

35 minutes ago, BodoC said:

Dupa 2 sezoane ce parere ai?

Daca este pentru mine intrebarea, eu nu vad motive sa cumpar altceva decit Reba atita timp cit vorbim de XC. Merg cu cineva la ture care are o Reba de 4 ani (26") si este impecabila dupa atitia ani. I-a fost facuta o revizie acum doua sapt. si atita tot. A mea se comporta la fel de impecabil si o foloseam si anul trecut cind aveam pe la 120kg. Fara flex, small bump complicance bun cu toate ca o tineam la presiune mare.

Am avut si Fox Evolution CTD (generatia aia cu problemele de sensibilate la damper) si clar aia nu isi merita pretul. Era circa 3000lei retail in acel moment. Daca gasesti ceva Factory la pret bun, poti luat factori. Dar nu am vazut recent ceva la pret ok pentru 29. Pentru 27.5 am vazut in zona 350euro.

Am avut Reba pe 26, era faina.Multumesc JDM.

Folosesc o Reba RL 29er de 2 ani pe bicicleta de XC si gasesc functionarea acceptabila. Daca e sa o compar cu SID WC din 2009 pe 26” pe care l-am folosit 4-5 ani (xc chiar trail) as spune ca e sesizabil mai slaba. Nu are “small bump compliance” bun, indiferent cat ma joc cu presiunea. De mentionat ca SID-ul era dual air, asta e single air.

oricum pe coborari tehnice, cand intra bine in cursa Reba isi face treaba si da senzatie de siguranta

la prima revizie voi incerca sa schimb damper-ul cum a zis BodoC.

Functioneaza excelent. I-am montat un token (avea doua, acum are trei). Merg cu presiunea mai jos, dar urca mai rapid si nu îi dau in cap.

A mai aparut in ecuatie si Sid Specialized Brain Technologie 29" second la un pret de Reba noua.Nou versus second...

6 hours ago, BodoC said:

Functioneaza excelent. I-am montat un token (avea doua, acum are trei). Merg cu presiunea mai jos, dar urca mai rapid si nu îi dau in cap.

Offtopic: ai schimbat damper-ul la reba?

https://www.cnc-bike.de/product_info.php?cPath=50_22_227&products_id=17330

Poate te ajuta!

eu recomand sa iei furca sh, doar daca stii exact cum a folosit-o respectivul si ca nu i-a dat in cap...daca e f calarita, damper-ul poate fi uzat sau defect si apoi mai cheltui 100e pe putin.

Revenind!

SID-ul din linkul de mai sus e cea mai buna afacere in 350e...mai vazusem undeva SID RL 29” cu 299e...dar nu imi aduc aminte!

• Like 1
  • Thanks 1

Maneta de lockout nu este inclusa, adica inca 30euro in plus. Dar per total este un deal bun.

Daca furca nu e prevazuta cu lock-out extern, nu e suficient sa iei doar maneta.
Maneta se atașează la un damper diferit de cel cu buton.

Cei de pe cn-bike.de iti dau si linkul catre maneta...are lockout. E 29e.

Ca tot vb de tunning: https://www.bike-components.de/en/RockShox/Charger-RLC-Remote-Upgrade-Kit-fuer-SID-Reba-Bluto-Modell-2012-2016-p56282/     Asta transforma o furca reba sau sid in o furca climb/trail/descend? 

Vad si versiunea fara maneta: https://www.bike-components.de/en/RockShox/Charger-RLC-Remote-Upgrade-Kit-fuer-SID-Reba-Bluto-Modell-2012-2016-p56282/ Mai trebuie luat si altceva ?

Da, scuze de celalalt era vorba.

In 305 euro as avea Reba adusa acasa inclus maneta de lockout .Sid-ul complet ar fi 355 euro +24 probabil drumul=380 euro.Merita 75 euro diferenta?

Am uitat sa specific,am cam 90-95 kg.Sper sa mai slabesc.Sid mai flexeaza din citite.

Stii cum pune problema, cit de mult inseamna pentru tine 75EUR. Daca sint banii facut in 2-3 zile, nici nu te mai gindi la ei, pur si simplu iti cumperi lipsa de ginduri ulterioare legate de "mai bine luam SID".

Iti recomand sa incluzi pe lista cautarilor tale si un Suntour Axon. Confirm tot ce spunea @BodoC mai sus vs. Reba & Service. Axon-ul este si mai simplu si functioneaza mai bine decat un Reba. Am avut doua Reba si doua Axon modele din ani diferiti, Axon-ul m-a impresionat. Fox daca alegi incearca sa iei de la Performance in sus, nu Evolution. Un Fox Evolution ar trebui sa-l compari cu un Recon.

• Like 1