rovid

Recomandare furca 29

Recommended Posts

...Sid mai flexeaza din citite.

Sid flexează in comparatie cu ce?
Daca spui ca flexeaza in comparatie cu Reba (din aceeasi generatie), te înșeli.
Și Sid și Reba au absolut aceleasi lowere si absolut aceleași up-ere. Chiar si aceleasi pistoane. Singurele diferente sunt in mațele din bratul drept, ăla cu damperul si reboundul.
Efectiv caroseria este aceeasi.

7 hours ago, rovid said:

Am uitat sa specific,am cam 90-95 kg.Sper sa mai slabesc.Sid mai flexeaza din citite.

eu pt 75euro as lua Sid-ul...nu stiu exact care e diferenta de damper in zilele noastre...trebuie citit...dar in trecut, adica 2009-2014, modelele SID functionau mult mai fin comparand cu REBA. 

Eu in 2011 aveam cu 15kg mai putin ca acum si SID-ul WC 26” corect setat era .... de catifea...fata de cum functioneaza REBA mea solo air de acum. Daca las presiunea prea jos devine f complinta, dar se infunda prea tare cand te dai la ea, pe traseu mai tehnic si risti sa sari peste ghidon (imi da sensatie de nesiguranta pe portiunile lente si tehnice)...de asta o tin la 138 psi (95 kg).

7 hours ago, rovid said:

Am uitat sa specific,am cam 90-95 kg.Sper sa mai slabesc.Sid mai flexeaza din citite.

SID flexeaza...Da...asta era prin anii 2007-2010. Cum zice si BodoC...”coaja” e aceeasi in anii astia. S-ar putea sa nu iti para rau de “miezul” din SID. 

Eu daca ar fi sa schimb furca as incerca sa iau un model cat mai upper end, care sa fie in buget. Nu e o piesa pe care sa o schimbi in fiecare sezon.

Merg pe Reba,oricum la "nivelul meu" este prea buna.O sa va tin la curent,va mai dura ceva timp pana va veni.Multumesc tuturor de info.

Vezi ca este asta la oferta 169 eur + taxe cu codul: RCZSHI. 20 working days.

http://www.rczbikeshop.com/en_ue2/rockshox-2017-fork-recon-gold-rl-29-solo-air-100mm-qr9mm-disc-tapered-black-00-4019-339-011.html

Daca iti este bun sasiul, furca este echipata cu tot ce gasesti intr-o REBA normala.

Era si un reba ieri, insa boost la vreo 269 eur.

• Like 1

Deja e "pe drum Reba",astept sa o montez si va tin la curent.Multumesc.Totdeauna va apare ceva mai bun si mai frumos :)