Recommended Posts

Salut,
Am nevoie de un sfat
Caut sa imi iau o bicicleta in principal pt weekend (deci sosea si ceva drumuri de pamant, poteci etc.), drumuri de pana la 30-40 Km
Nu vreau sa trec de 1000 de lei si nici nu vreau sh pt ca vreau sa o iau in rate
In principiu acum am mam oprit pe 2 modele:
https://m.emag.ro/bicicleta-dhs-contura-2865-2015-gri-verde-480mm-21528654878/pd/DX9PXFBBM/#480 mm
https://www.decathlon.ro/mtb-rockrider-340-26-negru-id_8351519.html

La rockrider imi place ca este de la decathlon si schimbatoarele de viteze, dar dhs ma atrage pretul, greutatea si rotile ca sunt mai mari - nu imi plac franele

Eu am sub 170 si ma gandesc ca ar fii insa o problema cu marimea bicicletei dhs, dar are un pret atragator
Ce parere aveti despre cele doua? va rog rezumativa la ele, nu vreau sa mai pun bani, nu vreau sh, nu vreau sa mai astept, nu sunt expert (nu am mai avut bicicleta de 20 de ani), nu merg la competitii, figuri, aere etc, etc...
As vrea sa o cumpar astazi-maine 

Strict dintre cele doua, DHS fara discutii. La 750 de lei e foarte ok... furca e veriga slaba, nu franele, dar la ce zici ca o folosesti n-ar trebui sa puna mari probleme nici furca. 

Posibil sa iti fie mare cadrul de 480 (n-ai spus cat de mult sub 1.70 esti) si probabil vei o mica dezamagire cand vei constata ca bicicleta aia nu are cum sa aiba 12,8 kg, dar la banii aia merita luata.

În primul rând trebuie să fie mărimea potrivită. 48cm cred că e mărime pentru 175- 185, dacă ai sub 170cm cred că nu e o idee buna. 

Probează mai întâi. 

15 hours ago, erik said:

Strict dintre cele doua, DHS fara discutii. La 750 de lei e foarte ok... furca e veriga slaba, nu franele, dar la ce zici ca o folosesti n-ar trebui sa puna mari probleme nici furca. 

Posibil sa iti fie mare cadrul de 480 (n-ai spus cat de mult sub 1.70 esti) si probabil vei o mica dezamagire cand vei constata ca bicicleta aia nu are cum sa aiba 12,8 kg, dar la banii aia merita luata.

Posibilitatea pe emag este doar de 480 sau 530 mm. Eu am 165 cm . Am probat odata la dechatlon bicleta 53  la 1400 lei si e ok ca marime https://www.decathlon.ro/bicicleta-rockrider-520-275--id_8351007.html

Dar nu stiu sigur ce marime ewra, banuiesc ca M (165-170)

14 hours ago, midan said:

În primul rând trebuie să fie mărimea potrivită. 48cm cred că e mărime pentru 175- 185, dacă ai sub 170cm cred că nu e o idee buna. 

Probează mai întâi. 

Din pacate o cumpar on-line, deci pot doar sa o cumpar si sa o returnez daca nu este buna. nici cu timpul nu stau foarte bine sa caut pe cineva care are ceva similar

mam pierdut in tableul asta:https://www.marosbike.ro/alegerea-marimii-bicicletei.htm
dar
cred ca este pentru 168 cm marima 480...sunt aproape :)
dupa asta ar fii buna, poate chiar mica 
https://www.carbonbike.ro/marimea-bicicletei-175.htm

dar nu prea inteleg

8 hours ago, Traveller said:

340, pentru că DHS e prea mare.

Dacă găsești mărimea potrivită, asta ar fi mai bună pentru plimbări lejere decât un MTB: https://www.decathlon.ro/bicicleta-poli-riverside-500--id_8379032.html

Am vazut si acea bicleta dar mi se pare urata tare, chiar un pic feminina :)

Am comandat DHS-ul de 480 mm
Dupa ce o primesc va spun daca este ok inaltimea
Sper cand sar de pe ea sa fie ok, nu de alta dar o bara intre picioare nu e tocmai o placere :)

Am primit bicicleta si.... Am montat roata din fata si ghidonul

Faza este ca stau cam pe bara si cred ca am sa o returnez

Ma gandesc ca daca trebuie sa sar de pe ea sau cad, am sa ma lovesc de bara

Practic stand in picioare nu am mai mult de 1 cm peste bara

Pe net, pese tot gasesc ca asta ar fiiimarimea potrivita dar nu stiu,e ok asa?

Cu sa trebuie sa stau cam pe varfuri

Eu.nu am mai avut bicicleta de cand eram mic si pe atunci marimea potrivita era aia pe careo prindeai....

Nu astiu ce sa fac, bicicleta este super. Chiar cred ca are 12 kg pt ca am urcat cutia 2 etaje de parca era goala

Nu astiu ce sa fac, bicicleta este super. Chiar cred ca are 12 kg pt ca am urcat cutia 2 etaje de parca era goala

Eu am 166 cm si cam75 la picior, pe net pare ca masura potrivita la cadrubar fi asta de 47-48cm

9 minutes ago, crk said:

Nu gasesc valoare in acest mesaj....

Inca nu sunt convins ca este prea mare sau doar mi se pare mie

Cum am spus, nu am mai avut bicicleta demult, de prin anii '80, pe cand pegas avea vreo 2 marimi + cursiera.citind pe net nu mam lamurit cu nimic

Pune o poză cu tine încălecând bicicleta, sau măcar cu bicicleta, ca să ne dăm seama.

1.66 e o înălțime de cadru mic. Dacă dai șaua la minim și poți ajunge la pedale nu înseamnă că ai rezolvat problema.

2 hours ago, Traveller said:

Pune o poză cu tine încălecând bicicleta, sau măcar cu bicicleta, ca să ne dăm seama.

1.66 e o înălțime de cadru mic. Dacă dai șaua la minim și poți ajunge la pedale nu înseamnă că ai rezolvat problema.

Nu am mai continuat montarea. Am desfacuto si am bagato in cutie. Nu vreau sa o returnez zgariata sau cu urme pt a puteaomul sa o vanda ca noua

Am luat varianta de 48 in loc de 53 gandind ca e marimea mica :)

se pare ca este nevoie de mini...

De pe sa ajung la pamand pe varfuri

La pedale ajung bine dar daca cad de pe sa.....acel centimentru pana la bara nu stiu daca ma.salveaza

Daca ai un centimetru pana la cadru descult, fara sa te ridici pe varfuri, nu este totul pierdut. Incaltat ai avea 2-3 cm... la limita, dar ok.

Ar trebui testat cat de intins esti in mers, riscul sa fie incomoda si greu de manevrat din cauza asta este mai mare decat riscul sa-ti deteriorezi bijuteriile in cazul unei coborari de urgenta de pe sa. Am mers aproape 6000 km pe un cadru care imi statea 2 cm sub fund (incaltat) si nu am avut probleme din cauza inaltimii. Poate uneori as fi vrut sa fie cu 2-3 cm mai scurta, dar nu indeajuns de mult incat sa ma obosesc sa-i schimb pipa.

Eu cred ca merita sa faci o proba in mers, iti vei da seama daca e ok sau nu. In caz ca nu, stergi cauciucurile si o poti returna fara probleme. Nu vad ce ai putea sa zgarii, in afara cazului in care cazi de pe ea.

Am montato inapoi si am facut cateva ture.

Zic ca merge asa, nu am timp sa umblu dupa alta...

Eu nu am mers demult si dupa jumatate de ora mam resimntit+ca nu stiu sa folosesc vitezele

Frana pe.spate este slava, pe fata e foarte ok

Suspensia pe fata nu se simnte ca ar fii, cred ca este prea rigida...

Cum pot baga o poza aici?

26039183ba955eff5c0518283812a8d7d758576casa aratamontata pt mine

Stau cu piciorul intins maxim cand merg

Cand sunt pe loc ajung cu varfurile pe pamant, dar nu ca balerina, ajungok de pe sa cubvarfurile

Pot sta perfextin picioare cu 1-2 cm pana.la bara cand cobor de pe sa

Astazi am.fost undeva unde am gasit unul mic ca mine si am mai discutat si cu el, mia explicat mai multe chesti, avand si bicicleta lui acolo am.inteles mai bine+merci erik pt incurajare

Poziția șeii trebuie sa fie in asa fel incît, stînd in șa, dacă ai călcîiul pe pedala de jos, piciorul să fie perfect întins.

Cînd mergi nu stai cu călcîiul pe pedale, deci piciorul nu va ajunge să fie perfect întins. Asta e pentru sănătatea genunchilor.

În plus, șaua trebuie să fie paralelă cu solul, cu o abatere de maxim 2 grade (care abatere se poate măsura cu o nivelă, inclusiv una virtuală instalată pe telefon).

Frîna spate e normal să fie mai slabă. Frîna de bază e cea de pe față.

Nu e cazul ideal, dar se pare că e acceptabil (dacă luai o mărime mai mică, potrivită pentru tine, ai fi avut șaua la nivelul ghidonului, nu sub el).

Merci de inticatii Traveller

Am sa ma mai uit odata la distanta sa-pedala.

Faza cu saua o stiam dar trebuie sa ma uit in scule dupa nivela

Cat despre inaltimea sa-ghidon, la bicicletele pe care leam probat mi se pare ca stau prea aplecat, asa stau mai drept, dar poate pt ca nu sunt foarte stabil inca 

Cauciucurile nu imi plac, credeam ca sunt mai late, in poze nu se vedeau bine

Daca ai de gind sa lasi saua la inaltimea aia, muta pipa la minim. La dropul ala intre ghidon si sa nici pe plat nu poti tine greutate pe roata fata. Teoretic ar trebui sa repartizezi greutatea mai mult pe roata fata (60%) si restul pe spate pentru stabilitate.

10 hours ago, JDM said:

Daca ai de gind sa lasi saua la inaltimea aia, muta pipa la minim. La dropul ala intre ghidon si sa nici pe plat nu poti tine greutate pe roata fata. Teoretic ar trebui sa repartizezi greutatea mai mult pe roata fata (60%) si restul pe spate pentru stabilitate.

Trebuie sa merg cu ea la cineva care stie sa umble la ele s o regleze toata. Asta era avantajul la dechatlon, o montau si reglau acolo

Scoate-ti din cap ideea ca stand in sa trebuie/vrei sa atingi solul cu varfurile/talpa. Saua trebuie reglata pt pozitia de mers.

12 minutes ago, Stuparul said:

Scoate-ti din cap ideea ca stand in sa trebuie/vrei sa atingi solul cu varfurile/talpa. Saua trebuie reglata pt pozitia de mers.

O sa reglata la inaltimea corecta (folosind cam oricare dintre "standardele" in acest sens) iti permite, in general, sa atingi solul cu varful piciorului. Nu ca ar trebui sa fie asta criteriul, dar daca ai saua reglata corect nu ar trebui sa fie asta o problema decat in cazuri particulare (combinatie de BB foarte ridicat cu pedalier cu brate scurte si eventual geometrii mai ciudate ale cadrelor).

de fapt gasesti varianta mea  si la afisport la 660 lei

de asemenea, bicicleta ta cu cadru de dama o gasesti si la 44 cm. nu te uita la faptul ca e cadru de dama, nu e tabu sa mearga si barbatii pe ele :)

On 5/15/2018 at 12:26 PM, Drysna said:

de fapt gasesti varianta mea  si la afisport la 660 lei

de asemenea, bicicleta ta cu cadru de dama o gasesti si la 44 cm. nu te uita la faptul ca e cadru de dama, nu e tabu sa mearga si barbatii pe ele :)

Nu am mai retunrant bicileta. Nu am timp sa caut alta si mam cam invatat cu ea
Daca o returnam, o luam pe cea de la decathlon pe care am mentionato initial 
Nu am nimic cu cea de dama pt ca scrie ca este de dama, dar mi se pare....prea zen pt mine, mai lipseste cosul cu trandafiri in fata :)

Poti sa faci un manson din plastic de-ala cu bule pe cadru (2-3 straturi, infasurat cat sa stea fix dar sa nu blocheze cablurile) ca sa nu canti soprana daca zbori in fata de pe sa.  O sa arate oribil dar s-ar putea sa  fie foarte util...

• Haha 1