florentzo

De unde cumparam... cadrul ?

Recommended Posts

Piese luam, de la cele mai bune la cele mai putin bune, din aproximativ toate magazinele, insa cand vine vorba de cadre, gasim numai comedii si ma refer strict la un cadru usor cu o greutate de <1500g

Nu este numai problema noastra, dar in afara de maros, nu am vazut un magazin care sa aibe un cadru de pe urma caruia sa iti faci un XC usor si ala un focus (pe la 1300lei)

Asadar daca cineva stie de unde se pot cumpara aceste raritati intr-un buget rezonabil (pana in 300E) il rog frumos sa posteze, indiferent de tara unde a vazut acest lucru.

Sanatate.

on one scandal 270 eur la chainreaction.

large 29er are 1650 gr, deci un med 26" ar trebui sa fie pe la 1450 gr

Alea de la merida sunt frumoase, on one sunt 1550g cadrele de XC pe 18"

Cube nu sunt pe la nici un shop? (dar nu modelele de la noi, ca astia au numai LTD-urile si reaction sunt ceva mai faine)

Si eu m-am uitat recent pe cnc de un cadru mai usor de XC / AM si pe langa ON One am mai vazut si 2 cadre Kinesis Maxlight XC Pro si XC 120, ce permite furca pana la 120mm.

Un astfel de cadru in jur de 1500g si pana in 300e rezista si la un cross mai agresiv(AM) ?

on one sunt 1550g cadrele de XC pe 18"

sursa? bikepedia zice 3.0 lbs (1360g) dar nu precizeaza marimea. sa zicem ca e 16", ma indoiesc ca la un cadru de scandiu de 26" poate fi diferenta de mai mult de 50 gr intre marimi.

cu acest tip de cadru ma dau eu acum, are in jur de 1200-1300 g (nu mai stiu exact), deocamdata e ok, sunt multumit de el. Adus direct din Ungaria, de ceva importator autorizat (nu mai tin minte:)), intradevar in jur de 700 lei.

NU RECOMAND LA NIMENI SA CUMPERE MALI, vezi foto:D, sa fie si mai nasol am patit=o la un maraton MTB.

@octav

teava inferioara, dintre furca si pedalier, a "puscat" brusc fara nici un avertisment, daca o taiam cu flexul nu iesea asa frumos. Pana sa realizez ce mi se intampla s-a rupt si in celelate doua locuri, norocul meu a fost ca eram pe o zona de plat, cam la 30 la ora:), ca inainte cu 1 minut coboram cu vreo 60:eek:, ca deh era concurs.

sursa? bikepedia zice 3.0 lbs (1360g) dar nu precizeaza marimea. sa zicem ca e 16", ma indoiesc ca la un cadru de scandiu de 26" poate fi diferenta de mai mult de 50 gr intre marimi.

direct de pe chainreaction, am citit de cadrele lor...

pana acuma raportul pret-calitate la greutate il detin cei de la merida...pai ala ce costa 55000 F e aprox 780lei...nou la o greutate de <1500 eu spun ca este o afacere.

ne mai uitam , mai cautam si poate mai vedem ceva.

despre cube (model reaction) nu am gasit nici unde numai cadrul :(

cadrul merida hfs 3000 este acelasi cu hfs 4000. difera echiparea bicicletei facuta de merida deci nu ar trebui sa fie diferenta de pret. eu am unul nou si cred ca il vand si imi iau bicicleta intreaga, pentru ca ies mai ieftin decat sa o echipez pe asta, deci aviz amatorilor. o sa fie pe la 600 ron.

direct de pe chainreaction, am citit de cadrele lor...

pe chainreaction nu e data nici o greutate pentru ScandAl :confused:

Nice and light at 1554g on my kitchen scales for the 18"

Pai tata, dar citeste si reviews urile...crezi ca aia scriu ca noi, sa ne aflem in treaba? :(

De la ce shop de la cluj este cadrul ala merida? :)

cadrul? de la cj

Corect, intri in magazinul stim noi care si atarna acolo cadre, numai sa stii pe care-l vrei :( de obicei Merida si Kona, zic bine? Parca au si Author, care nu sunt rele deloc. Sau Author pot vorbi eu cu cineva sa-ti aduca daca imi zici clar ce vrei. Primesti factura, garantie etc. tot in Cluj.

Pe de alta parte eu stiu ca un producator serios, ca Trek, Cannondale, poate Specialized, Scott nu isi vand cadrele goale, doar in configuratia lor completa de catalog. Cu toate astea un cadru Merida HFS cred ca isi merita banii, sa zicem ca ai deja toate celelalte piese, cum era cazul lui Doru.

cadrele sunt identice, o stiu de la vanzator. magazin Sport bike center sau asa ceva, pe calea manastur. cadrul meu este model 2007 nou, neatins. am si catalog merida 2008 unde se vede ca nu-i diferenta intre cadrele 3000-4000. numai intre V sau D, atunci da.

Nice and light at 1554g on my kitchen scales for the 18"

ahahahahaha, pai de unde stii ce toleranta de sute de grame are cantaru lu nea gheorghe sau cand a fost calibrat. si nu stii daca omu l-a cantarit cu headset, cu colier de sa etc.

Pai tata, dar citeste si reviews urile...crezi ca aia scriu ca noi, sa ne aflem in treaba? :(

:) no comment :D

Cu cine de la cluj trebuie sa iau legatura, pentru un 3000 D sau un 4000 D ???

Un numar de telefon si un nume, va rog, daca se poate.

Cu cine de la cluj trebuie sa iau legatura, pentru un 3000 D sau un 4000 D ???

Un numar de telefon si un nume, va rog, daca se poate.

contacteaza-l pe borbely levente de pe forum, cred ca el te poate ajuta

contacteaza-l pe borbely levente de pe forum, cred ca el te poate ajuta

levy clar te poate ajuta, lucreaza la bikesport, care aduc preponderent biciclete si cadre merida. magazinul Bikesport. intra pe Bike Sport - Acasa . bafta.

LE: vad ca site-ul e in reconstructie, dar oricum, vorbeste cu borbely levente.