florentzo

De unde cumparam... cadrul ?

Recommended Posts

Am discutat cu cei de la SBC din Timisoara si mi-au facut un pret bun pentru un hfs3000 de 2008, multumesc frumos tuturor.

cu acest tip de cadru ma dau eu acum, are in jur de 1200-1300 g (nu mai stiu exact), deocamdata e ok, sunt multumit de el. Adus direct din Ungaria, de ceva importator autorizat (nu mai tin minte:)), intradevar in jur de 700 lei.

NU RECOMAND LA NIMENI SA CUMPERE MALI, vezi foto:D, sa fie si mai nasol am patit=o la un maraton MTB.

:eek: Cum ai reusit tata? Nude altceva da io am un Mali Viper???

http://www.ciclism.ro/forums/f12/topic-galerie-bikurile-voastre-26er-38/index12.html aici am postato

La Cluj sunt doi distribuitori BikeFun (cadre Merida): Bike Sport (contact: Levy Borbely sau Bike Sport - Acasa) şi Byke Service (Byke Service sau +40 722 591 119)

Şi bine-nţeles Maros care aduc Focus şi Cannondale (din câte ştiu eu şi pe bază de comandă).

Mi-am luat si eu un cadru Merida HFS 3000V model 2008 marimea 18 (nu am mai gasit 3000D). Problema mea e ca l-am cantarit si la magazin si acasa si nu vrea sa iasa niciunde sub 1600g :rolleyes: Fara cheita de sa, doar cu suruburile de prins V-brake-urile ca nu am putut sa le desfac deocamdata. Si la bikefun pe site e dat la 1429g. Tare as vrea sa cred ca ambele cantare sunt proaste...

La voi cei care aveti cadru d-asta cat va iesit la cantar?

orice componenta are tolerante de pana la 10%, nu toate dintr-o serie sunt la fel. ca sa nimeresti un ghidon de carbon sau o sa care sa aiba fix greutatea precizata de producator trebuie sa cantaresti vreo 50 de bucati.

• Upvote 1

Merci de raspuns. Sincer insa mi se pare aiurea ca sa nu fii in stare sa confetionezi niste tuburi la aceeasi grosime, diametru, compozitie, etc astfel incat la sfarsit sa iasa toate la aceeasi greutate. Mi se parea normal o toleranta de cateva grame pana la cateva zeci dar nu ~200g. Pare pentru mine de necrezut :D

Ai încercat să îl cântăreşti fără cuvetării, fără prinderea de şa şi urechea de schimbător spate? Am impresia că ei aşa le cântăresc şi atunci te apropii mult mai mult de greutatea dată de producător. Matts HFS am şi eu, şi dacă bine ţin minte l-am cântărit la Levy, complet gol, şi era foarte aproape de greutatea specificată.

Ai încercat să îl cântăreşti fără cuvetării, fără prinderea de şa şi urechea de schimbător spate?

eu zic sa dai jos si top-tube-ul. :))

la ce marime era specifica greutatea respectiva?

ceea ce apare la ei este cantarit fara nici un fel de alta componenta, asa cum bine a spus radu_vadan

Nu am dat jos urechea de schimbator spate si nici acele 2 garnituri de plastic din capetele tubului pe unde intra teava furcii in cadru. Dar sincer cred ca alea nu fac nici 30-50g. Alta cuvetarie nu am ca vine separat si nu am montant nimic pe ea.

Am specificat ca cheita de sa am dat-o jos. In fine asta e, o sa-l mai cantaresc si la un alt magazin de bikes dar sincer nu cred ca cele 2 cantariri anterioare sunt proaste. Se pare ca si merida da tepe pentru ca eu o consider teapa :)

Apropo la cube (analog) scrie pe site 1950g exact atat mi-a dat si mie. Neamtu tot neamt si chinezu tot roman :P

Ce marime de cadru ai cantarit tu?

Ca ei de obicei dau greutatea doar pt. o marime (18' in general, parca asa am vazut).

Reprezentata Ghost Romania este la Sibiu :

Explorer Sport

Poti incerca un telefon sau mail la ei.

Ceva asemanator am vazut si la Focus, modelul Raven:

Cadru Bicicleta Focus Raven-Cadre , Preturi Cadru Bicicleta Focus Raven , Magazin online Cadre

Daca ai luat ceva sa ne spui si noua ce model.

Bafta :D

vreau sa-mi cumpar un cadru Ghost dar nu stiu daca se vinde separat si la ce pret dar mai ales de unde il pot cumpara

modelul HTX Actinum 7500 imi place GHOST Mountainbikes GmbH - Bikes 2008

Salut! Imi poate spune cineva ce trebuie avut in vedere cand se schimba un cadru de marimea 18 cu un cadru de 22? Conteaza grosimea cadrului in locul unde se prinde schimbatorul fata? De vreme ce "chain-stay"-ul e mai lung, lantul trebuie schimbat si el? Furca trebuie schimbata?

E vorba de o bicla BH A45 S

BH Bikes Catalogue. BH Road. BH Monuntain Bike / Dual. BH D. Suspension. BH City. BH Triathlon - CRI...

Componentele nu sunt chiar cele din specificatii, in loc de XT e LX defapt si franele sunt Intox, dar pentru mine e mai mult decat ok deocamdata. De asta as vrea sa ramana accesoriile astea si sa schimb numai cadrul.

Personal m-am oprit la Focus Black Hills si Merida HFS XC 3000D (sau V, daca e cineva amabil sa-mi explice diferenta, ii multumesc), dar sunt oricum deschis la sugestii. As mai mentiona ca urmatorul cadru ar trebui cumva sa nu fie un pas inapoi (ca geometrie, greutate, robustete) fata de ce am deja.

Va mutlumesc.

Salut! Imi poate spune cineva ce trebuie avut in vedere cand se schimba un cadru de marimea 18 cu un cadru de 22? Conteaza grosimea cadrului in locul unde se prinde schimbatorul fata?

Da, contează, dar în general schimbătoarele sunt pe dimensiunea cea mai mare şi se adaptează pe ţevi mai subţiri cu nişte distanţieri speciali (în general incluşi cu schimbătorul, când îl cumperi).

De vreme ce "chain-stay"-ul e mai lung, lantul trebuie schimbat si el?

Probabil va trebui să mai bagi câteva zale.

Furca trebuie schimbata?

Dacă ai noroc, nu. Depinde dacă gâtul furcii e suficient de lung pentru cadrul cel nou - în funcţie de cât de tare a fost tăiat la montare.

Personal m-am oprit la Focus Black Hills si Merida HFS XC 3000D (sau V, daca e cineva amabil sa-mi explice diferenta, ii multumesc), dar sunt oricum deschis la sugestii. As mai mentiona ca urmatorul cadru ar trebui cumva sa nu fie un pas inapoi (ca geometrie, greutate, robustete) fata de ce am deja.

Diferenţa între V (v-brake) şi D (disk-brake) e că V-ul are prinderi pentru frâne V şi D-ul nu le are.

Şi eu am pe MTB un cadru 3000V (vezi aici), modelul 2008, şi pot să-ţi confirm că e foarte bun pentru banii ăia, şi e foarte uşor. Totuşi mă sperie faptul că vrei cadru de 22 - este foarte foarte mare... Ce înălţime ai?

Va multumesc pentru raspunsurile prompte. <):). Inaltimea mea e 1.98. M-am ales cu aceasta bicla prin diverse imprejurari mai mult sau mai putin "normale" (oricum nimic ilegal :)), e alta poveste. Prin achizitionarea unei bicle noi, cu cadru adecvat ca marime si componentele de acum ies in pierdere.

În cazul ăsta e bun cadrul de 22. Spor la asamblat!

Dupa citeva cautari prin magazinele on-line observ ca nu prea se inghesuie nimeni sa vinda cadre si mai ales nu se dau date despre marimea cadrului,greutate,material,tip de prinderi ...etc

Poate aveti idee unde sa caut in Bucuresti asa ceva...

In principiu cadrul trebuie sa fie un XC de 18-20 ,Al ,cu prinderi pentru frine disc si un pret rezonabil. NU caut TREK sau ceva scump dar nici cadre f usoare care se pot rupe la fel de usor.

cadre se pot cumpara de pe net,chiar si second,ebay sau forumuri consacrate de afara,si va pica mult mai lesne,daca vreti ceva serios.