Sign in to follow this  
Nexus

Sa care joaca în tija

Recommended Posts

Am un SelleSMP Hell care sta poziționata pe tija de sa puțin mai în spate decât centru normal al seii. Tija de sa este BBB Skycraper cu 0 offset. Plimbându-mă am observat ca seaua tot face trosc la șocuri puțin mai mari. Ajuns acasă am observat ca seaua nu mai este dreapta cum am montat-o eu (utilizând bula la montaj) . Am reglat-o din nou, dar când am ieșit azi pe la teste, iar a facut poc. Ar fi bine sa schimb tija de sa cu alta cu offset sau sa încerc sa strâng mai bine seaua? Dacă schimb tija de sa ce-mi recomandati?Am văzut cu mai multe prinderi dar nu știu cu care pot face reglaje asa fine în afara de tipul de prindere de pe Skycraper. Dacă aveți alte idei sunt curios sa le aflu.

Dacă nuca tijei e problema, schimbă tija. 

Ia-ți una dintr-o bucată, nu din aia tip vechi cu nuca "lipită" de tijă.

Există mai multe sisteme de prindere, mie îmi place ăla de la PRO, cu șurub de prindere orizontal, adică acces ușor pentru reglare plus prindere ca lumea.

https://www.bikezone.ro/tije-sa-bicicleta/pro/koryak-400mm-negru-magneziu/

Evită tijele cu un singur șurub vertical.

Simți că stai înghesuit pe bicicletă?

Atunci mai bine iei o pipă mai lungă cu 1-2 cm.

Dacă nu, n-are rost.

Am spus doar ca seaua nu este pe centru în noua poziție. Este puțin mai spre spate data. Și ma gândisem ca toată greutatea poate nu ar fi distribuita egal ci mai mult spre partea din spate.

Cine a spus ca tija de sa trebuie prinsa exact pe mijlocul sinelor? O prinzi cum vrei atita timp cit ai o pozitie corecta de pedalat. Nu folosesti tije de sa cu offset pentru biciclete prea scurte, cumperi o pipa mai lunga sau eventual o pipa la fel de lunga dar cu rise negativ mai mare. Asta va mari distanta dintre virful seii si ghidon. Evident daca conditia fizica iti permite.

Tijele de sa cu offset se folosesc strict pentru a avea o pozitie corecta pe pedale, teoria cu genunchiul cre trebuie sa fie peste axul pedale blah blah blah.

• Like 1