Catalin111

Roti pentru plat | Fulcrum Quattro LG vs Fulcrum 3

Recommended Posts

Salut, am 64-65kg, stau in Pitesti am un set de roti Shimano R501 (1.9kg), si doresc sa fac upgrade pt marirea si mentinerea unui viteze un piculet mai mari. Din martie 2017 pana in acest moment am 2200km de cand m-am apucat de pedalat pe curisera.

Stiu ca pt plat sunt recomandare rotile profilate, dar cele quattro au 35mm ceea ce mi se pare putin ca sa imi aduca un aport cat de cat ok, au 1755g, asa ca m-am gandit sa iau niste roti ceva mai usoare dar cu profil ceva mai mic, anume Fulcrum 3 ~1560g cu profil pe raota de fata 24/25mm si spate 30mm. Majoritatea traseelor pe care le fac include cel putin o catarare mai mica sau mai mare. Doar spre campulung este mai plat.

Asa ca va rog sa ma ajutati sa iau o decizie cu argumente, ideal ar fi si din propria experienta roti usoare vs aero.

Pretul e asa, quattro ~800lei, fulcrum 3 1050ron. Din cauza banutilor putini ma simt nevoit sa cer parearea altora mai avizati, dpmdv as merge pe roti usoare, diferenta intre cele 2 perechi de roti ca si profil este mic, asa ca prima optiune ar fi fulcrum 3, mavic ksyrium sl sunt mai usoare intradevar dar au profil mai mic, ksyrium elite s sunt cam la fel de grele ca fulcrum 3, aceeasi poveste au profil mic, deci f3 e fruntas.

P.S Momentan nu pot mentine 40km/h, intre 33 si 36 dar depinde cum ma simt, ce mananc, vant, merg cat pot de mult in drop bar, la tura fac cam intre 40 si 60km, momentan, ca as dori sa cresc distanta.

Caut roti doar din Pitesti si Bucuresti.

Ideea de bază e să fie mai ușoare, contează mai mult decât dacă ar fi aero și grele.

Ai putea să le și comanzi pe net, există niște magazine online specializate, îți zic băieții care au mai luat.

Și ai putea să le faci pe bucăți, sau să duci bucățile la un service să ți le asambleze.

8 hours ago, Catalin111 said:

si doresc sa fac upgrade pt marirea si mentinerea unui viteze un piculet mai mari

Recomand sa citesti pe-aici: https://intheknowcycling.com/2018/05/13/road-bike-wheel-upgrade/

Pretul nou orientativ: ~ 360 eur:

https://www.bike24.com/p2184286.html

https://www.bike-discount.de/en/buy/campagnolo-zonda-c17-wheelset-hg-8-11-564092

https://www.rosebikes.ro/campagnolo-zonda-c17-wheelset-hg-2017--883415

https://www.bike-components.de/en/Campagnolo/Zonda-C17-Wheelset-2017-Model-p49927/

Nici sa iei folosite o pereche de roti n-ar fi o idee prea rea daca noi ti se par prea scumpe.

Traveller ma gandeam in primul rand la greutate deoarece am inteles ca cele aero conteaza de la 40km/h+, ceea ce inca nu e cazul la mine si nici bugetul nu ma ajuta.

Nu caut sa fac roti custom, caut sa le iau direct facute si de preferat sa aleg ceva de brand. Merci de parere.

elucid bugetul e maxim 13mil daca merita,asa am gasit zonda in bucuresti 1400, 1100 in cluj napoca, f3 sunt aceleasi roti cu zonda doar ca au patern diferit pe spate. Am gasit niate f3 cu vreo 1000km maxim luate dupa wiggle in dec2016, tipul le da la 1050ron deci e ok, are si act doveditor, calea de franare arata foarte bine.

PVN10 da, stiu, doar ca nu e asa rau totusi profilul este mic, la profil de 50-60 ce sa mai zic.

Exemplifica, altfel fiecare intelege ce vrea din "groaznice". Sper ca nu te referi ca la vant lateral sumt greu de controlat :). E normal sa fie asa, fizica.

Exact, te arunca în șanț. Si nu este normal sa te lupți cu bicicleta pentru a rămâne pe sosea. Arata fancy pe bicicleta, ce-i drept...

• Upvote 1

Am revenit cu pareri dupa ce am luat Fulcrum 3, sunt mai țepene un pic, ruleaza mai fin, roata se invarte mai mult cand lasi pedala,si am castigat la viteza intre 1-2km/h adica am vazur pe ciclometru vitezepe plat si pe coborari care in mod nornal trb sa dau mai mult la pedala cand aveam shimano r501. Sunetul produs de caseta butucul e o placere sa-l auzi. Si pe catarari se simte ca trag mai usor de pedala.

Merita toti banii in upgradeul rotilor. Salut si spor la pedala.

Apropo cine doreste rotile shimano cu caseta shimano, greutate 1900g, le daucu 350lei, la mine au 2800km, 2 centrari si 2 servisari.

Eu am jante de 28mm inaltime si la vant lateral simt cum ma impinge. Cu jante de 45 cum sunt Cosmic Pro Carbon cred ca devine foarte "distractiv".

On 5/28/2018 at 7:33 AM, PVN10 said:

Exact, te arunca în șanț. Si nu este normal sa te lupți cu bicicleta pentru a rămâne pe sosea. Arata fancy pe bicicleta, ce-i drept...

Am mers cu dna asta. Nefiind obisnuit cu vanturile de deal din Germania care nu sunt tocmai plapande (si sunt mai mereu) si mai ales cu roti asa inalte, desi bicla putea multe, la un sprint pe o urcare mica, la vreo 35-37km/h, era sa zbor cu ea cu tot. Momentele cand ai un voblaj urat nu le uiti prea usor. Am marcat sperietura ca nr. 3 pe my death list. Oricat de p0rn ar arata, si intr-adevar, arata bestial o bicla cu jenti inalte, insa imi pare rau, experienta mea nu e una prea pozitiva. Inainte de rotile astea am mai mers pe 30 sau 35. Nu mi-au dat un feeling de siguranta, insa pot spune ca am mers altfel decat cu cele de catarare, fie ele si usoare (~1415gr).

In general e recomandat 3 perechi de roti: catarare, plat si iarna. Asta ar fi un minim. Majoritatea abia ne luam ceva decent, dar asta e o alta discutie pentru alta arie.

Recomand ceva in zona 1500-1700gr, care ar include Fulcrum 3/5, Mavic Elite/Equipe, Campa Zonda/Scirocco, DT Swiss P1800/PR1600, ambele Spline 23 sau Dicut21, even better. 

LE. Acum observ ca ai luat Fulcrum. Sa le folosesti sanatos! :) 

E  o chestie de obisnuinta.

Am o pereche de roti de 50mm, o alta de 62mm nu am avut niciodata probleme.

On 6/3/2018 at 11:51 AM, Catalin111 said:

Merci, superb acel Canyon.

Yep, doar ca a avut o problema tehnica la test si nu am putut sa ma bucur de toata minunatia.

32 minutes ago, pro-e said:

E  o chestie de obisnuinta.

2

Intr-adevar! Pentru mine 47mm a fost foarte mult, in special ca am mers pentru prima data cu asa jenti inalte :) Eu mergand pe o inaltime de 21mm. Oricum, sentimentul a fost unul aparate. Mi-ar mai fi placut sa incerc/inchiriez, daca se putea, astfel incat sa experiementez inca de cateva ori. Ce nu am stiut si imi pare rau, a fost faptul ca puteam merge si sambata. Doream sa pun mana si pe un Ultimate. 

LE. Nu stiu de unde apare 2-ul ala, cand dau quote, nu apare. Si nici nu il pot sterge ;)) 

• Upvote 1