Sign in to follow this  
ionut.dt.81

Pareri cursiera PINARELLO FP1

Recommended Posts

Salutare dragi colegi!

Sunt Ionut, am 37ani, 1.90cm si mi-am indeplinit o dorinta din copilarie. Adica sa-mi iau bicla' :)

Spre rusinea mea, pana acum nu am avut nicio bicicleta :(

Anul trecut am primit ''cado' '' un Rockrider 340 pe care l-am dat la schimb cu unul de 510 cu roti pe 26'

Toate bune si frumoase pana anul acesta cand am decis sa ma deplasez cu bicicleta la serviciu ( undeva pe la 8 KM). Prin oras (Bucuresti) pare ca face fata si varianta asta de rockrider, insa acum vreo saptamana m-a pacalit :)) un var sa facem o tura pe la Comana (vreo 80KM). Pe langa faptul ca nu sunt obisnuit cu pedalatul, statul in sa, am avut si nefericita constatare ca bicla rockrider nu este o varianta buna pt sosea.

Asa ca am gasit la cineva o bicicleta Pinarello FP1 care arata ca noua. Omul este unchiul unui coleg care a venit in Rom prin 2014, unde a stat in vacanta vreo 3-4 luni. De atunci bicicleta a stat in pod . (povestea asta suna ca masina babutei din Germania :)  )

Deci, Bicicleta este Pinarello FP1

- cadru aluminiu cu furca fata/spate carbon

- Ghidon,Pipa, Jante, Sa, Frane V brake, Pedale toate MOST

-deraior Fata Compagnolo Veloce , Sapate Compagnolo Xenon

-Schimbatoare viteze Campagnolo

De pret nu are rost sa va intreb , ca vad si eu pe net cam la ce preturi sunt bicicletele, dar la 2000 cat dau eu pe ea, zic ca-i pomana.

Intrebarea mea este: la ce tre sa fiu atent, si aici ma refer la servisare, tinand cont ca bicicleta nu a mai fost rulata din 2014-2015???

Toate bune si frumoase, Ionut.

PS, nu am apucat sa citesc regulamentul, imi cer scuze. Care este modalitatea postarii unei poze. Doar cu copiere de link???

Probeaz-o și dacă e ok, ia-o!

Va trebui desfăcută complet, curățată, gresata, centrate rotile, schimbate cămășile și cablurile daca vrei sa fie sigura. Și schimbate camerele și anvelopele. 

Esti sigur ca e marimea potrivita pentru tine?

Ar trebui sa fie ok. Eu am 194 si merg pe un cadru cu TT de 58 si ma simt excelent pe ea.

46 minutes ago, Fane Deraior said:

Ar trebui sa fie ok. Eu am 194 si merg pe un cadru cu TT de 58 si ma simt excelent pe ea.

Eu am 1.90 si am mers pe cadru cu TT de 58 si imi era fixa.  Sunt mai multe aspecte de luat in calcul printre care si preferinta personala a pozitiei. Avand in vedere situatia actuala, baiatul cred ca o poate testa cativa km buni.

2000 de lei e un pret dubios de bun. Nu vreau sa fiu carcotas in cazul de fata, dar in general eu cand am auzit povesti de acest gen a fost un mare red flag pentru mine.

Spun asta acum si pentru cei mai noi ce ajung pe forum, biciclete second hand cu acte desi situatie ideala, e foarte rara. Varianta urmatoare cea mai buna, care la mine a functionat; contract de vanzare-cumparare si copie dupa buletin (cu acoperirea CNP-ului). Nu ca ar fi de vreo mare relevanta contractul dar un ciorditor nu va fi de acord niciodata cu copia de buletin, sau ma rog, daca e unul foarte tampit...

Prețul nu este mic. Bicicleta noua a costat in jur de 1400 euro și are cel puțin 8 ani vechime. Nici componentele nu sunt top, așa că doar numele scris pe cadru valorează ceva.

Exact cum a zis PVN10, bicicleta a fost un entry level in jur de 1000-1200EUR acum 5-6-7 ani. Sa fim seriosi, 2000 lei e borderline scump. Daca e in stare buna, sa zicem ca dai banii astia si ai ceva mai rar vazut pe sosele.

• Like 1

Între 900-1200 euro erau versiunile cu sora și tiagra.

La 1400 euro era modelul cu campa, început de gama.

Parerea mea e ca nu e tocmai cea mai buna investitie o cursiera cu linie Campagnolo veche si entry-level. In momentul in care se va pune problema de inlocuit pinioanele si eventual alte componente ale transmisiei, distractia va costa considerabil mai mult decat in cazul uneia echipate Shimano, iar piesele vor fi mai greu de procurat. Acum na, daca era in categoria biciclete vintage si era cumparata cu ideea asta in cap, era altceva, dar pentru mine e destul de clar ca e o investitie care la un moment dat va deveni deloc rentabila.

• Thanks 1

Nu e chiar asa pomana la 2000 lei desi arata frumos. Eu cred ca un pret mai corect ar fi 1500 lei. In ce priveste piata second hand si preturile cerute pe, de exemplu OLX, majoritatea sunt aberanti si nu vand niciodata nimic. Din cand in cand apar si cu pretul corect, si se vand rapid.

Sfatul meu este sa mergi pe Shimano/SRAM si sa eviti Campagnolo, asa cum ti s-a mai spus. La Shimano si SRAM ai un raport mai bun pret/calitate, plus, e piata plina de piese, gasesti orice vrei, oriunde. Cu Campagnolo e mai complicat.

Nu-mi dau seama din foto dar e posibil sa-ti fie mica avand in vedere ca esti inalt. Daca o vrei pe asta, cere intai sa faci o proba cam de 30km sa vezi cum te simti pe ea si evident, ia niste inbusuri sa-ti reglezi saua si ghidonul pe drum.

Daca nu o iei pe asta, trebuie sa ai rabdare si banii la tine, dar pana la urma gasesti ceva bun la 2000 lei (chiar e un buget ok).

Sunt multe marci (vreo mie), dar eu (novice) ti-as recomanda sa te uiti catre Cannondale, Canyon, Scott, Specialized, Nishiki, Principia, Giant, Merida. Orice ar spune unii, totusi firmele mari si vechi fac lucruri de calitate..... atata vreme cat nu te bagi la cele mai ieftine modele!

Un criteriu bun ar fi anul modelului, adica sa alegi ceva de model cat mai nou (2015...2016...2017) chiar si mai entry level decat o echipare top dar veche si uzata. Iti dai seama destul de simplu, de exemplu la aceeasi gama, exemplu SORA sau 105 de la Shimano, astea noi au mai multe pinioane.

Multumesc pt parerile voastre. Aseara am dat o tura cu bicicleta, undeva vreo 5-6km , si tin sa va spun ca m-am simtit foarte bine pe ea. Cu toate ca sunt incepator, fiind prima data cand ma sui pe o cursiera, pot spune ca este comoda. 

Acum, cu pretul mare al consumabilelor...., ramane de vazut si ritmul de stricare al lor. Eu, mai mult ca sigur, nu o sa o alerg non stop.

Apoi, la fel ca la masini, cand iei Sh este o loterie. Bicicleta, pot spune ca am luat-o din sursa sigura. Ma gandesc ca asta este un avantaj, pe care majoritatea il cautam.

Salutare colegi

Care este cauza de nu pot POSTA/ SCRIE de pe alt calculator????

Contul a fost facut pe calcularorul de la munca, si doar de aici pot posta

@ionut.dt.81 aici este un topic dedicat, descrie ce probleme ai și probabil o să primești ajutor. 

Totuși, dacă cumva ai AdBlock, dezactivează-l pentru ciclism.ro prima dată și vezi dacă mai ai probleme.

Ai pus un link către dashboard. Dă click-dreapta pe fotografie, Copy image address, apoi faci Paste în postare.

Ăstea sunt pedale tip Keo, dar nu-mi dau seama ce model. Vezi ce mai scrie pe pedale (Look, Grip, Delta etc) și cauți tipul repectiv. Găsești cu siguranță pe site-uri de-afară gen Wiggle.

1 hour ago, fizikant said:

Ăstea sunt pedale tip Keo, dar nu-mi dau seama ce model. Vezi ce mai scrie pe pedale (Look, Grip, Delta etc) și cauți tipul repectiv. Găsești cu siguranță pe site-uri de-afară gen Wiggle.

Momentan nu am am acces la bicicleta :( , dar cred ca seamana cu astea :)

https://www.bankruptbikeparts.co.uk/tour-de-france-blk-alloy-racing-clipless-bike-pedals-with-look-keo-cleats-sale-bbp2210666

3 hours ago, PVN10 said:

Și care e adaptorul???

tumblr_p9x0d2BVhC1xv4azno2_1280.png

tumblr_p9x0d2BVhC1xv4azno1_1280.png

tumblr_p9x0d2BVhC1xv4azno3_1280.png

tumblr_p9x0d2BVhC1xv4azno4_1280.png

tumblr_p9x0d2BVhC1xv4azno5_1280.png

7 minutes ago, PVN10 said:

Vrei sa le faci flat???

Da, pt cursele scurte din oras. Pt cursele lungi am pantofi cu dedicati.

Dar in oras, fiind incepator, nu prea vreau sa ma risc cu clipsurile astea :)

2 minutes ago, PVN10 said:

Te înțeleg! Eu am pedale spd duale.

Luasem in calcul si unele ''duale'' , dar parca nu le-as schimba pastea :)

Momentan bugetul este alocat doar pt revizire completa si anvelope (+camere) 😉