ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Sunt fustrat! Ăăă... frustat! Ăăă... frurstrat! Ăăăă... sunt vesel!

• Confused 1

14 minutes ago, diorgulescu said:

....iar pe „dincolo” nu umblă deloc câinii cu covrigi prin lese.

Dar la noi umbla? Ca nu i-am mai vazut de mult.

La noi nu mai umbla de mult, e chiar mai rau, insa in unele parti ale lumii, aceste lucruri sunt reglementate legal, lumea le stie, nu la ignora, ca la noi, lucruri pe care le stim deja. Si in alte parti ale lumii e rau, nu e nimic roz. E chiar mai strict, dar e strict caci asa s-au dezvoltat, asa au pus la punct unele aspecte si asa au mers mai departe. Probabil nu e ideal, probabil nu e "omenesc"-ul de la noi. Lasand putin politica la o parte, ma refer la omul de rand, care ignora ceea ce se intampla in jurul lui. Si nu e nimeni de vina, asa am fost invatati, asa am fost "educati", daca o putem numi educatie. E trist.

Nu e de mirare ca s-a ajuns la punctul in care a ajuns cutitul la os si sa ne intrebam de ce. Pai, daca ne uitam in jur, stim de ce. Si nu e vorba doar de vot, e vorba si de noi, individual. Multi pe care ii cunosc incearca sa faca un bine, sa se comporte civilazat, sa respecte pe cel de langa el, insa pentru cei care stiu istorie, stim ca mereu am avut parte de linguseala, hotie, descurcareala, asa cum zicea un coleg de forum, inca de pe vremea retragerii aureliene, nu s-a schimbat nimic.

Credeti ca se va schimba ceva in viitorul apropiat? PSDul controleaza o tara cu 18%. Nu 70%, nu 30%, nu 19%. Daca cu un astfel de procent poate sa "in your face", pe langa faptul ca nu am fost la vot, tind sa cred ca suntem niste ignoranti la ceea ce se intampla in jurul nostru. In fiecare iarna am marsaluit de ne-au sarit capacele, uneori am luat si cainele cu noi. Si nu doar noi. Si voi. Am racit, am bagat ore la pat, ca sa ce? Sa vrem sa schimbam doar o parte din noi ceea ce altii stau "pe facebook" si fac gargara ca vor sa schimbe sau in pat la caldurica? (Noi eram in fata la parlament, altii erau la cocktailuri, cu check in. Dupa cateva luni, erau pe fb, sa schimbam, sa facem, sa dregem...)

Procentul de la 18% vorbeste de la sine, indiferent ca ne convine sau nu. Caci daca ieseam la vot, probabil nu s-ar mai fi discutat despre asta.

• Like 1

Dă-i în aia de politicieni, că mi s-a luat de ei, măcar aici să am o bulă în care să treacă o zi de interacționat cu oamenii fără să fie menționat subiectul ăsta spinos.

Am uitat să mai zic ceva, în completarea poveștii anterioare. Sunați-vă părinții, bunicii, străbunicii. Vorbiți cu ei, alocați-le timp în viața voastră, și bucurați-vă de ei în fiecare zi în care îi mai aveți pe partea asta a solului. Dacă nu vă vorbiți de ceva vreme, treceți peste orice supărare și ceartă, că-s sângele vostru, măcar pentru liniștea voastră că ați încercat. Că dup-aia poate ați vrea să mai vorbiți, da' vă vor putea răspunde cât piatra lor funerară.

• Upvote 2
  • Like 1

Desi fac fotografie ca sa las ceva in spate, o parte din mine si o parte din munca mea, o amintire placuta pentru fiecare, majoritatea clientilor vin si pleaca. Insa referitor la ce ai spus, imi aduc aminte ca dupa un eveniment, la ceva timp, ea (fost client), s-a intors in tara. Mi-a spus ca ar vrea sa ne intalnim neaparat. Din ton, nu imi dadeam seama daca e de bine sau de rau :) 

Ne-am intalnit; mi-au spus ca s-au bucurat enorm de pozele de la eveniment, insa a vrut personal sa se intalneasca ca sa imi multumeasca pentru ceva anume - pozele cu bunica ei. La eveniment, am insitat sa facem poze cu bunica ei, chiar i-am batut la cap. Era o doamna foarte haioasa, carismatica si plina de energie. Chiar daca era in varsta, a dat batul ajutator cuiva, i-a luat pe tineri de brate si fiind prea formali in primele poze, i-am facut sa rada nitel, au mai rasuflat usurati si s-au strans in brate, asa cum i-am "cicalit" la cap: are we a family or what?!  I need hugging, squeeze grandma'  :D (el nu era roman) .

A venit cu un rucsacel, din care a scos o poza printata, era bunica ei...I-au dat lacrimile in ochi in timp ce povestea. Fara sa realizez, avem ochii inlacrimati in timp ce o ascultam. M-a luat in brate si m-a strans tare, tare si mi-a multumit! 

Sotia are probleme de sanatate si a trecut prin niste dureri groaznice, iar tot  ce puteam face era sa o ajut cu nimicuri. 

Ma enerveaza ca nu imi e dor de tara.

Nu mai plang cum o faceam cand eram mai copilandru si toate incep sa apese. Simt ca nu m-am vindecat dupa moartea bunicului si a trecut mai bine de un an. Ma sperie faptul ca eu sunt atasat de bunica.

Imbatranesc - cred ca am 40 de fire de par albe.

Simt ca mi-am luat prea devreme cursiera, ce dracu' fac atunci cand ma va lovi criza varstei? Cu motocicleta am cazut de doua ori in o saptamana si n-am mai condus-o de peste un an. Nici nu o vand...

Telefonul mobil incepe sa mi se lipeasca de mana si ma deranjeaza din ce in ce mai tare. Caut solutii.

Ma simt obosit de cand nu mai alerg. Fructele nu mai imi dau energie, mi s-a scarbit de banane si am trecut ca boul iar pe zahar. Bineinteles, s-a dus toata starea mea de bine si de energie din prima parte a anului.

Am facut un neg pe buricul de la degetul mare al piciorului stang si uneori doare ca dracu. Tratamentul numit la britanici "bazooka" a esuat. Incerc cu usturoi, ca rostopasca nu se mai gaseste dupa mai bine de cinci saptamani fara ploaie si temperaturi ridicate. Vorbesc de Anglia, da?

Nu mai mananc salate cum o faceam.

Mda, cred ca ma paste o mica depresie la cat am scris. :)

• Upvote 1

Eu sunt in depresie. Cred ca m-am obisnnuit cu ea...Astazi mi-au zis cei de la ROTLD domeniul. Aveam scris pe x biletele, aveam marcat cu steluta rosie in gmail, etc. Desi ma mustra constiinta despre tot felul de lucruri, parca sunt mai rece, chiar daca dor toate, parca...trec prin timp. Nu stiu daca faptul ca tatal meu s-a stins in ianuarie de cancer are a face, dar cu siguranta a accentuat situatia.

Ultimele 3 luni pe care le-am petrecut in Germania au fost ca un drog. E exact ce imi doream : natura, mtb (nu prea sunt fan cursiera), iarasi natura....e atata natura incat ajungi sa te bucuri cand vezi un om, e curat, e linistite, e tot ce trebuie.

N-am stiut ca voi sta 3 luni, era programat doar o luna. Dar daca as putea, le-as da inapoi...mi-as imparti timpul altfel. Au trecut 3 luni si nu am reusit sa fac mare lucru...din pacate vand tot ce a agonisit tatal meu pe ebay, aparatura eletronica. Mi-e greu sa ma despart de ele, desi nu are nimeni ce sa faca cu ele. Cine e aici a zis sa ma bucur de banii luati pe ele...eu nu ma bucur in general de banii care "pica", caci simt ca nu am muncit pentru ei, desi verificat, curata, fotografiat, pus pe ebay mananca foarte mult timp, mai mult decat e cazul uneori, comparativ cu ceea ce vezi. Si daca asta ar fi treaba cea mai simpla.

Mai dai si de idioti, care fac smecherii, iau piese si le returneaza, fac garagara si reclamatii fara nici un motiv..."dnle, trebuia sa primesc aia, dar nu am primit", cand nu apare nici in poze, nici in descriere...te si miri peste ce oameni dai.

Pana in 28, cand voi pleca de aici...voi incerca sa ma bucur de ceea ce e aici. Mi-as dori sa ma mut aici. E liniste...mi-e groaza de Bucuresti si de faptul ca trebuie sa ma intorc in praf, mizerie, intre oameni si forfota, ma simt strain de orasul ala, desi am copilarit acolo.

M-am pierdut, nu imi mai gasesc calea. Singurul drog care ma incanta e bicicleta...cel putin in ultimii 3 ani.

Bunica s-a dus :( Măcar am apucat s-o mai vedem o ultimă dată.

Zboară timpul ceva de speriat. Stă în grădină de anul trecut un grătar pe gaz cu tablele ruginite și nu apuc să-l reconstruiesc - acuși trece vara și io n-am băgat o legumă. Dar am construit niște busy boards pentru nepoții de 1 an, abia aștept să se joace cu ele. Iar weekendul ăsta o să construiesc un dulap pentru toate cele aproape 70 de borcane de condimente ale Verei. Poate se încadrează și luatul de măsuri pentru tablă debitată.

Dar cel mai tare mă frustrează că-n pivnița plină de bicle ale vecinilor este una cu saboții de frână mâncați de tot. N-am mai suportat s-o văd pe vecină că merge cu bicla aia fără frâne, așa că am luat saboți de schimb și poate o prind la cotitură să-i propun să îi montez, că văd că bărbat-su trage de fiare toată ziua la sală da' nu i se lipește de mână o cheie fixă. Cu o ocazie anterioară i-am fixat farul și i-am pus un stop. Să-mi deschid un atelier? :))

• Sad 1

10 minutes ago, puterfixer said:

... vecină ...

Vera stie? :)) 

• Upvote 3

:)) Na clar. Ieri a fost Sf. Veronica și Vera și-a serbat ziua de nume oferind vecinilor înghețată făcută de ea, în casă. Deși e foarte neobișnuit pe aici să sărbătorești așa ceva, vecinii au venit că era rost de înghețată gratis, numa' vecina aia și cu bărbat-su nu. Niște ursuzi. Mie-mi pasă mai mult de bicla aia :))))))))))

• Upvote 2
  • Haha 2

In curand pe site-urile de specialitate: @puterfixer care bate la usa vecinei, purtand un sort de mecanic (si nimic mai mult, pentru ca e luna iulie si e cald), oferindu-se sa ii repare franele bicicletei...

... si chiar i le repara, dupa care se intoarce acasa sa manance o inghetata facuta de @vera.

• Like 1
  • Haha 3

Uite cum se văd cei frustrați că n-au vecine cu bicle defecte =))

• Like 2
  • Sad 2

Io n-am zis nimic. Am ținut în mine. 😶

• Like 1

@puterfixer daca ajungi prin Warwick, vezi ca si nevasta-mea se plange ca mtb-ul nu schimba cum trebuie, iar hibrida are o bataie in butucul pedalier fara sa mearga pe vre-una din biciclete.

Bine, ea nu intelege ca ii trebuie si o cursiera. :))

PS - legat de sort, atat timp cat sotia e fericita, nu vreau sa stiu cum a fost facuta "manopera"

PS2 - inghetata, de obicei, nu o impart cu nimeni

• Haha 2

Pe sfântul traseu de la maratonul local, pe care urcăm aproape la fiecare tură de MTB, aveam 2 mari neîmpliniri sub forma unor urcări tehnice. Luna trecută am rezolvat una și astăzi am izbutit și cu cealaltă.
Partea tristă e că astăzi n-am reușit să urc cealaltă bucată, dar să zicem că era cam alunecos de la ploi.

Și tot legat de traseul de maraton, mă enervează că este o stână exact pe traseu și nu prea îmi vine să trec pe acolo, deși ultimele dăți câinii nici nu s-au ridicat de jos. Astăzi aflu că 2 prieteni au fost ieri pe traseu și nu numai că era să-i sfâșâie câinii, dar au fost agresivi și ciobanii... 

Deschis (cu părere de rău pentru intîrziere!).

Nu reusesc sa imi gasesc sau sa imi pastrez motivatia pe nici un plan...

Si ca sa alimentez lenea, dupa ce am facut prima tura cu viteza medie de 25kmh, am resimtit durere la un "genunche".

@Stuparul la mine e sărbătoare când fac o tură și nu mă doare ”genunchele”...

Io îs frustrat că mă tot pregătesc să merg în Franța, dar nu iese planificarea cum aș vrea eu și cred că o să mă duc cu 2 săptămâni mai târziu decât doream :(

On 7/13/2018 at 9:27 PM, paulrad said:

Astăzi aflu că 2 prieteni au fost ieri pe traseu și nu numai că era să-i sfâșâie câinii

Dupa tura de recunoastere de la MTB Cheia challenge din weekend  unde am fost in acceasi situatie, mai rau, eram singur, prioritatea numarul unu este cel putin un spray mic, nu neaparat cel din link dar ceva de genul, urmat de unul heavy-duty Jandarmerie style care bate pana la 20m pentru posibilul caz in care dau de urs.

Anul asta nu o sa bat 3k, nici macar jumatate din ce mi-am propus. Am o gramada de chestii de rezolvat, majoritatea depind de alti oameni. Am venit in tara de cateva zile si nu mai stiu pe ce pun mana...

Recunosc cu nonsalanta ca imi gasesc mereu timp ca sa pun mana pe Kami 2. Pe toaleta, pe perna, prin metrou, cu cainele...Imi distrage atentia de la ganduri si probleme. Uneori reusesc sa adorm. Astazi am umplut o foaie cu TDL (To Do List) cu alerta Defcon 2-3 in cateva clipe.

1 hour ago, Invitat special said:

Dupa tura de recunoastere de la MTB Cheia challenge din weekend  unde am fost in acceasi situatie, mai rau, eram singur, prioritatea numarul unu este cel putin un spray mic, nu neaparat cel din link dar ceva de genul, urmat de unul heavy-duty Jandarmerie style care bate pana la 20m pentru posibilul caz in care dau de urs.

N-as supara ursul cu asa prostii... Am folosit dispozitivul cu ultrasunete pe caini. Unii au fugit mancand pamantul, altii au atacat haotic. Poate dai de ursul ala care mananca mai picant...

• Haha 2

Just now, Stuparul said:

N-as supara ursul cu asa prostii... Am folosit dispozitivul cu ultrasunete pe caini. Unii au fugit mancand pamantul, altii au atacat haotic. Poate dai de ursul ala care mananca mai picant...

Hmm....shaorma de padure!

2 minutes ago, Stuparul said:

dispozitivul cu ultrasunete pe caini. Unii au fugit mancand pamantul, altii au atacat haotic.

Asta am auzit si eu de la unu' altu'. Uneori functioneaza alteori nu. Sprayul insa cred ca va functiona de fiecare data. Ca sa fie treaba treaba o sa iau si un dispozitiv din acela, e 15 lei pe aliexpress. Iar ursu, o manca el picant dar nu in ochi :D

Eu spray am la mine NATO CS-GAS pentru ciobani (fie de la stână, fie de la volan). Cu câinii mă descurc cu vorba, cu apa din bidon, cu bicicleta... Zilele trecute am trecut pe la stâna respectivă și n-am avut nicio problemă. Or fi având și câinii momentele lor :) 

• Like 1

On 8/13/2018 at 9:53 PM, paulrad said:

Or fi având și câinii momentele lor :) 

Erau cu ochii pe miting.

ps: daca nu ma insel au fost iarasi suporteri. Desi eu am vazut alt tip de suporteri insa.

Guest
This topic is now closed to further replies.