ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

N-am cu cine sa merg in serile de vineri la poker.

N-am cu cine sa merg duminica la un concurs de pescuit la rapitori pe echipe.

Alergatul e doar o amintire.

8 hours ago, Stuparul said:

N-am cu cine sa merg in serile de vineri la poker.

N-am cu cine sa merg duminica la un concurs de pescuit la rapitori pe echipe.

Alergatul e doar o amintire.

Daca nu e pe bani, vin eu :) N-am jucat decat baschet pe suc la Tek, cand era vremea lui :PStiu, cand nu se joaca pe bani, nu e nici un risc, dar cand joc, joc pe bune. Rar spre deloc din acelasi motiv, nu am cu cine. De fapt as juca orice boardgame and stuff. Lumea parca nu mai are timp de asa ceva.

Daca e vorba de pastrav, stiuca...as veni cu drag :D Tot rar ca nu am cu cine, iar in sud nu am avut ocazia, se pare ca e un aptitudine data istoriei. Batul sta dupa usa, iar dupa ce s-a dus tatuca, s-au inmultit...Daca iti vine sa crezi, avea aceeasi pasiune, pastravii, insa cat a trait nu am reusit nici macar o data sa ies cu el la pesti :(

Cat despre alergat, dau altora check-in pe Strava cu ajutorul kudos-ilor.

Una peste alta, dupa 300km am intrat in Bucuresti si am luat 5 sau 6 gropi. Am crezut ca s-a rupt bicicleta in doua. Ultimii km m-au facut sa ma simt mai disconfortabil decat tot Turul Munteniei la un loc. Desi ultimii 40-50km am pedalat fara apa, am gasit voce sa trag niste sfinti printre praful adunat pe fata. Am copilarit in orasul asta, am petrecut vacante, am trait atatia ani, dar datorita oamenilor care isi bat joc de oras si de tara, efectiv nu pot sa il am la suflet. Si aici nu ma refer doar la cei care ne conduc si nu dau doi bani pe Romania, ci la noi, cei care trecem nepasatori zilnic pe langa ceea ce se intampla in jurul nostru.

Singurele parcuri in care imi tihneste sa merg sunt Circului si Tineretului. Da, au un aer comunist si nu s-au "inoit" precum cel din Drumul Taberei, "noul loc de spart seminte", cum ii mai ziceam la deschidere, cu un design de tot rahatul facut pe spinarea banilor publici. Zau, de punea un pe..is in mijlocul parcului chiar putea fi o atractie. De zile mari. Si uite asa trec zilele, lunile, anii...I-am dat 50 de ani Romaniei sa se schimbe, au trecut 10 ani si inca nu s-a schimbat nimic. Nu ma mai simt bine, nu imi mai face nici o placere, sunt satul de Snagov si Joita, de idioti care intra pe contrasens fara nici cea mai mica jena, sunt satul de bataie de joc.

Am devenit plat, nu mai simt nici o atractie nici macar pentru lucrurile care imi faceau placere acum cativa ani. Suntem un popor de consum, consumam fara urma comparativ cu nivelul economic si preturile nesimtite care se practica la foarte multe produse. Sunt consumator de inghetata, insa 15lei pentru 2 globuri de inghetata la Emilia am considerat ca e mai mult. La 30lei pot lua Ben&Jerry 500ml si sa o mananc in tihna acasa, dar daca tot esti iesit in oras...Un vecin, iesind din AFI in seara asta, aclama : "uita-te ce masini au astia! De unde plm au astia bani de masini de asta? Ce naiba fac astia de ...." Trecuse unul cu un Porsche. El are motor. Si nu, nu e invidios pe cel cu masina exotica, e doar satul de ceea ce vede in jur, satul de coruptie. E satul sa aibe probleme cu vecinii ca isi lasa motorul aproape de bloc, satul ca are gauri de la mucurile de tigara aruncate pe prelata de protectie a motociletei. E satul de multe.

Si el, si eu, si voi.

• Like 1

Salut, se pare ca in octombrie nu am avut frustrati.

Oare cum stam in noiembrie?

Io-s foarte frustrat ca de cativa ani asa, industria bicicletelor e marcata de un consumerism dus la extrem. Pe orice canal YouTube te uiti (GCN, road.cc, Cycling Weekly, BikeRadar), ca e vorba de prezentatori sau de comentarii, nu mai poti nici sa mergi sa te c*ci fara un aero bike cu frane disc si Di2.

Daca acum 5 ani radea lumea de tine ca mergi pe sosea cu cauciucuri de 25 mm sau mai mult, acum toata lumea vrea 28 sau 30.

Daca acum 5 ani toata lumea radea de tine ca ai o bicicleta de sosea de 9 kg sau mai mult, acum a devenit subit normal sa cantareasca atat cat timp e aero si are frane disc.

Daca acum 5 ani nu se plangea nici naiba de cum schimba vitezele un groupset Ultegra mecanic, acum subit trebuie sa-ti cumperi Di2 pentru ca groupseturile mecanice nu schimba bine vitezele.

Daca acum 5 ani erai un ciudat sa ai doar un cyclocross pe care sa-l folosesti si la ture de sosea, acum e super trendy sa ai gravel bike.

Ca norocul ca habar n-am ce se intampla in lumea MTB... ca parca vad ca vine politia crampoanelor sa te bage la zdup daca n-ai dropper post si 1x.

• Upvote 3
  • Like 1
  • Haha 1

Se cheamă progres, moșule :))

P.S. De ce te uiți pe canalele alea?

40 minutes ago, majikstone said:

Ca norocul ca habar n-am ce se intampla in lumea MTB... ca parca vad ca vine politia crampoanelor sa te bage la zdup daca n-ai dropper post si 1x.

La MTB
In sfarsit se tinde sa se renunte complet la geometria parvenita de la bicicletele de sosea.
Dar asta nu-i frustrare, ci din contra. :)

Pe coborare, inclusiv la cursiere, un dropper post te ajuta mai mult ca orice cadru aero.

58 minutes ago, paulrad said:

P.S. De ce te uiți pe canalele alea?

Pentru ca putinele alte canale care nu sunt biased produc prea rar si prea putin continut, in mare parte din cauza ca sunt nesponsorizate si facute doar din pasiunea celor care si-au facut canalele alea. 

Da, I get the irony, fara sponsorizari e greu sa ai canale cu continut mult si de calitate, iar cu sponsorizari continutul lor e biased si deci neinteresant.

1 hour ago, paulrad said:

Se cheamă progres, moșule :))

Also:

- eu mergeam si acum 5 ani cu cauciucuri de 30-32 pe sosea si mi se parea perfect normal, doar astia cred ca au descoperit acum apa minerala

- eu cam orice coteț de bicicleta am avut, am stiut cum sa reglez schimbatoarele de viteze incat sa schimbe corect si sa nu am surprize neplacute

- valabil si pentru frane, singurele nemultumiri fiind in situatiile in care combinam constient sau nu manete si clesti cu tragere diferita

Cat despre o bicicleta buna la toate, ala a fost visul meu dintotdeauna, dar nu sacrificand greutatea ei in locuri in care, pentru mine, n-au nici o relevanta, sau facand-o mai greu de reglat si intretinut.

35 de ani si-o zi, s-a dus juma' din viata, dar cred ca am devenit mai intelept. :))

Am fost nervos rau pe un semafor temporar ce ma tinea pana la 45 de minute in trafic. Fmm de semafor, zic, pai nu vand masina?!?! Si am vandut-o si m-am apucat de naveta cu bicicleta - 15 minute in medie, fara sa transpir. Ura!

Legat de cursiera, mi-am atins telul pe anul asta - am iesit la tura de ciclisti intermediari, aproximativ 55km cu viteza medie de 24kmh. Ura! (Nu am mers bine toata ziua, iar genunchii s-au resimtit doua zile)

Ah, stai ca am si eu frustrarile mele. La ultimul concurs de pescuit la rapitor am prins un metru si ceva de peste, iar primul loc 101 pesti totalizand 19m.

Ah, in concediu in Maramures m-am ingrasat 3kg - am descoperit mamaliga in paturi.

• Haha 3

în urmă cu 3 ore, majikstone said:

Și echipament ”specific enduro”, ca să reiau o marotă dragă lui Mladen. 😋

• Haha 1

Tocmai ce lăudam flickr pe topicul de poze MTB, ce bună galerie de poze au ei...

După care @MaC® vine și mă trage de mânecă: N-ai primit e-mail de la ei?

Ba da, dar nu-l citisem - ei bine, limita de 1 TB se anulează de la 8 ianuarie 2019, și cine are peste 1000 de fotografii în contul la liber trebuie să cumpere cont Pro, plătit (50 USD/an sau 6/lună).

Altfel, se apucă ei să le șteargă, începînd de la cele mai vechi.

Cum aveam vreo 6000, dintre care destule sunt direcționate și aici în multiple topicuri cu povești de plimbări scurte sau ture lungi, acum am început să șterg tot ce nu e public, și când n-o să mai fie de ajuns va trebui să reinserez linkuri din galeria One Drive. Acolo deja plătesc pentru 1 TB lu Microsoft, nu e cazul să mai plătesc pentru același serviciu și lu SmugMug, că așa au ei chef. 

@Traveller poi aia am zis și eu pe topicul respectiv, dar n-ai înțeles :)

Cu @majikstone nu mai vorbesc că iar mi-a pus gând rău. Prima dată am picat pe coborâre după ce am avut treabă cu el că merge încet, acu când am treabă cu el cu tehnologia, pac, dă rateuri di2 pe pinionul de 30T.

O sa fie interesant cu Continental 5000 pe 32c. Oare o sa fie balonul de 32mm sau de 35mm? Numa de gravel nu pare cauciucul ăla. 

Altfel, pe Flickr,  o poza de 1500x latura lunga in format landscape ajunge cel mult la 500kb. Asta înseamnă cam 2000 de poze. Cu o recolta de vreo 200 de poze pe an selectate și urcate pe forum ar fi suficient pentru o perioada. Pentru cei mai harnici eventual ar mai merge încă un email/cont. 

Totusi, am zis de Dropbox, dar nu e o soluție buna. Mai ștergi, mai muti, pot sa dispară mult mai ușor fiind la îndemâna. 

Zilele astea m-am uitat la un show GCN. Eram pe toaleta. A fost bine. Mai puțin show ul. 24 de minute. Nu am avut răbdare, dar m-am uitat pana la capăt. Eram curios ce spun de dispariția frânei pe janta. Și ceva news despre Conți 5000. Poate mă așteptam la ceva mai tehnic, mai wow sau chiar nu era in the mood. Asta după câteva săptămâni bune de non GCN. Cam de când a plecat Matt.

E ca și in povestea cu Muschetarii. Unul moare, apoi totul e boring. Unul se căsătorește, unul e gay și unul nu știe lumea unde este. Ca și in bancul cu caii, pe unul in chema Gheorghe și pe unul in chema mă-sa acasă. 

Am făcut și o boacănă. Am pus niște roti tubulare la vânzare. Juma de preț aproape.  Ca orice om corect am scris frumos ca au acte, ca au garanție, ca sunt luate din... Europa, garanție Fulcrum. Tembelul de mine nu s-a prins nici in primele 5 minute când un coleg de forum (lucru pe care l-am aflat mai târziu) m-a întrebat dacă le-am luat din Voluntari sau de la chinezi, omul întrebând pe bune și cu cea mai mare seriozitate. Îmi zic, omul chiar face mișto de mine....apoi mă prind ca avem in București magazinul Europa de unde și analogia...Am ras bine, ulterior am modificat anunțul. 

@Mookyama ce calcule tot faci acolo cu flicăru`? Limita era 1TB, de acuma încolo o să fie 1000 imagini. Oricum le răsucești pe latura lungă de oricâți px, nu dă 2000 de poze. 🙄

• Haha 1

Femeile astea îmi fura mințile :) Da’ poți face mai multe conturi măcar. Unu pe an. Problem solved. 

Sau la comun, prin forum, cu limita de upload la 200-500kb 💘

Problema mea e că pierd poze postate pe forum și trebuie să cheltui timp și energie ca să le fac din nou vizibile. Nu stocarea în sine, acolo sunt asigurat. 

• Upvote 1

Hai ca-ncep eu.

Sunt frustrat pentru ca m-am convins ca actuala cursiera imi e de ajuns si nu imi "trebuie" una noua.

Aproape a trecut anul si nu am facut nici macar o tura de 100km in regim audax.