ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Deci dacă și luna viitoare vineri 13 va fi ca prezenta vineri 13, mă internez singur la balamuc. Hmmm, oare au net acolo?

Nici la mine nu sa terminat ziua, am facut o boroboata la munca... Azi cred ca mi se va opri o parte destul de consistenta din salariu... Sper ca totusi 13 sa fie cu noroc...

Puterfixer... Care e adresa ?

Doua momente unice din istoria mass-mediei romanesti. Misterul branzei DEL. Unde esti tu, televiziune a poporului?

E prea verde marfa, trebuie s-o mai lași la uscat înainte s-o pui în ăăăă narghilea.

• Upvote 1

Am luat bilet la concertul lui David Gilmore din toamna, dar am prins loc tocmai in spate de tooooooooooooot.

Sper sa-mi dea voie cu binoclu 8-|

Se fac vreo 3 luni de când nu am mai mers cu bicicleta :(

Poti "fura" una ca in Olanda si o lasi la magazinul central, la gara sau la posta dupa tura.

Asta daca nu o duci inapoi de unde ai luat-o :)

Iar n-am absolut nimic la genunchi, dar de durut tot mă doare stângul.

Iubire maximă lu' Seagate. Grijă mare, care aveți hard discuri de-ale lor și fac 2-3 ani vechime, să faceți backups și să planificați înlocuirea treptată cu alte discuri. Tocmai mi-a venit factura usturătoare de la un centru de recuperare de date, de banii ăia luam 2 discuri externe pe care să tot fac backup, da' eu nu și nu, Batman, io merg pe încredere că Seagate e firmă serioasă. E pe naiba, ultimele statistici de la Backblaze arată că au cea mai mare rată de picaj, de peste 10 ori mai mare decât la HGST. Poze și filmulețe cu nepoată-mea în primele ei luni de viață, în copie unică, duse. Să văd dacă acei 60% din datele recuperate înseamnă fișiere întregi, sau bucăți de JPG-uri corupte cu care oricum nu am ce face. Ca IT-istul familiei, this is my failure :(

Lasă că am şi eu nişte Samsung-uri care tot încearcă să dea colţu' ....

Seagate se repara relativ usor, cel putin asa pare din tutoriale. Si mie mi-a cazut unul subit acum o luna si am fost devastat, aveam toate chestiile personale acolo. Nu-l vedea nici un program din Windows sau Linux, nici macar in BIOS. Dar miraculos, a doua zi l-am montat si era ca nou. Am salvat tot de pe el si exact cand am terminat a disparut iarasi de pe radar.

http://www.winadmin.ro/2011/02/24/cum-sa-faci-unbrick-la-seagate-7200-11/

Iubire maximă lu' Seagate. Grijă mare, care aveți hard discuri de-ale lor și fac 2-3 ani vechime, să faceți backups și să planificați înlocuirea treptată cu alte discuri. Tocmai mi-a venit factura usturătoare de la un centru de recuperare de date, de banii ăia luam 2 discuri externe pe care să tot fac backup, da' eu nu și nu, Batman, io merg pe încredere că Seagate e firmă serioasă. E pe naiba, ultimele statistici de la Backblaze arată că au cea mai mare rată de picaj, de peste 10 ori mai mare decât la HGST. Poze și filmulețe cu nepoată-mea în primele ei luni de viață, în copie unică, duse. Să văd dacă acei 60% din datele recuperate înseamnă fișiere întregi, sau bucăți de JPG-uri corupte cu care oricum nu am ce face. Ca IT-istul familiei, this is my failure :(

:)) Ai grija ca nepoata ta sa faca pian sau vioara si sa fie o fire blanda! Altfel, vei avea o batranete marcata de violenta! :)) Mi-ai adus aminte ce am scris si io p-acilea, se pare ca acu' fix un an:

Bai, ma chinui cu un hard extern Seagate de-mi vine sa ma apuc de fumat sau sa maresc gradele alcoholului!!! :-W La testele facute cu softul casei, SeaTools, da cu virgula, adica FAIL. Treaba ii ca asta e inlocuitorul primului, care si ala era fail... si pastele ma-sii! Daca mai exista vreun aitist bun la suflet in tara asta sa-mi dea un PM cu o raza de lumina pt ca nu vreau sa ma apuc de fumat! :)

PS: stiu, pot bate un cui in el.

Eu am dat-o intr-o paranoia de cand m-am fript, acum multi ani, intr-un mod similar. Doar ca atunci a fost cu un Maxtor. Tot un drac, caci au fost cumparati de Seagate la un moment dat.

In prezent, periodic fac backup atat pe un HDD extern, cat si pe dvd-uri.....redundant, dar sper ca-s precaut.

@@LucianTheOne problema nu a fost atât de simplă. Unul din capete a căzut pe unul din cele 3 platane, l-a râșnițat de i-a ras pelicula feromagnetică de pe suportul din sticlă, capul distrugându-se prin asta. Timp de 2 săptămâni s-a făcut chirurgie pe disc într-o cameră sterilă cu sub 100 particule de praf pe metru cub de aer, înlocuind capul defect cu un altul și aliniindu-l la nivel de microni, apoi timp de o săptămână s-a încercat reconstituirea imaginii discului citind datele brute în mod repetat cu niște scule specializate de forensic investigation, urmând ca din imaginea rezultată să se încerce recuperarea structurii logice a datelor ca să se identifice bucăți de fișiere. Muncă serioasă și nimic ce aș fi putut face singur acasă.

Eu nu m-am fript niciodata, și am doua harduri externe, deci din când in când fac backup pe hardurile externe...alee nefiind in priza doar cand fac update. Și acum ma gandesc sa le bag pe rand...

Mda, a fost grav. De obicei Seagate sufera de defecte electronice, mult mai usor de remediat. 

WD sunt campioni in defectiuni mecanice. Am si unul din asta care merge numai cand vrea.

Nici nu mai stii ce sa cumperi... SSD-urile sunt inca scumpe.

Si asta e un motiv de frustrare, dar nu cred ca Big Brother e interesat de umila mea activitate si nici nu am secrete de ascuns. 

Poate doar pozele alea...   :wub:

Deja o dam in conspiratii ...

Deja o dam in conspiratii ...

doar e loc de dat cu capul =:)

Vreau concediu .... :-T

Guest
This topic is now closed to further replies.