ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Vreau paine cu gust de paine

• Upvote 1

Nu am timp de bicleala.

Când am venit de la Cluj acasă, mi-am propus să pedalez 6/7 zile pe săptămână (dacă nu sunt calamități naturale). Mi-a ieșit doar în prima săptămână.

Am facut doar 5 antrenamente offroad tot anul acesta. Cu o asa pregatire m-am dus la concursul Dragomirna #4 sa-mi apar titlurile. Din fericire mi s-a rupt lantul pe o urcare grea si am obtinut o scuza perfecta pentru locul 20 obtinut :D

Si da, inca sunt frustrat de scoala de soferi pe care sunt obligat sa o fac. Timp si bani pierduti la cursurile de legislatie, apoi lectii de sofat, invatat legi si ordonante, completat chestionare... Si toate astea in miezul verii, in plin sezon, cand sunt atatea biciclete de reparat, curse de pedalat si beri de baut... 

• Upvote 1

Frățică. Când s-a făcut treizbrezece iară?!

Io:

-la job merge prost..tre sa caut altu'

-acasa..varza cu carne

-pe fie-mea tre sa o fur de la ma-sa ca sa o pot vedea..

Gata ca va deprim..

Mă enervează la culme site-urile care îți cer să adaugi o metodă de plată și pe urmă îți iau bani din cont automat, fără nicio confirmare și nici măcar vreo înștiințare.  Pe sistemul ”FREE trial”, mi-au luat ăia de la amazon $128. Carderii cred că sunt invidioși pe aceste metode legale de a luat bani de pe cardul omului.

Sunt frustrat pentru ca nu am timp liber, atat cat mi-as dori, sa cutreier muntii, acum cat mai am ce sa vad.

"When your free usage expires or if your application use exceeds the free usage tiers, you simply pay standard, pay-as-you-go service rates (see each service page for full pricing details). ", presupunând că te referi la AWS.

Dar na, cine să citească.

Doctorita care e oarecum vinovata de faptul ca fetita mea a murit la nastere s-a oferit sa ne dea ceva compensatii. I-a spus sotiei ca o va ajuta pe viitor, ca va avea retete, consultatii si analize gratuite si altele din astea.

A indrumat-o la o clinica buna cu echipamente performante sa faca nu stiu ce analize, ca plateste ea. Mergem acolo si ni se cere 450 de lei.  

- Pai stai asa, ca trebuia sa plateasca doctorita cutare. 

- Dar a si platit, insa doar 150 de lei din totalul de 600... Ne-am intors si am plecat...

Daca am fi dat in vileag ce s-a intamplat respectiva si-ar fi pierdut serviciul, o gramada de bani, poate si o perioada de libertate. Noi am decis sa o iertam si am primit 150 de lei in schimb.

Azi e ziua sotiei mele, dar ea sarbatoreste in alta tara deoarece Romania e o tara prea riscanta. Dupa ce se termina sezonul si imi inchei afacerile ma gandesc sa emigrez si eu.

Cum ar fi sa stai la bloc, etajul 4 si sa cari apa in apartament de la o sursa aflata la 100m? Asta in timp ce toti locuitorii de la case au apa nonstop! Se intampla in Vereşti...

• Upvote 4

Trist.

Dupa o frustrare ca asta, eu cred ca topicul de poate inchide.
L.E. Scuza-ma te rog. Intristat de ce ai scris tu, am omis sa-i urez Alinei macar un banal dar sincer, La multi ani.

• Upvote 5

@LucianTheOne

La Multi Ani si din partea mea pentru Alina.

Altceva, orice as spune ar fi aiurea.

A trecut ceva timp, s-a intamplat in martie. Noi vrem sa mergem inainte, dar in tara asta e foarte greu. Imi place Romania si mi-ar parea rau sa o parasesc, dar cu asa sistem de sanatate si educatie nu prea ai ce face.

Alina a plecat impreuna cu o prietena care si ea a decis sa paraseasca definitiv tara si sa-si dea copiii la scoala in strainatate. Eu de-acum sunt cal batran invatat cu jugul, dar n-as vrea sa-i ofer o asa viata viitorului meu copil. 

• Upvote 2

May the force be with you LtO.

Go.

• Upvote 1

Voiam sa scriu un rahat din putu' gandirii si plictiselii, da' Lucian mi-a taiat-o grav.

Imi pare rau, Luciane... -_-

• Upvote 1

Mda... probabil nu trebuia sa scriu chestiile alea, dar sunt prea suparat ca Alina isi serbeaza cei 30 de ani printre straini. 

Si era sa uit! Sunt frustrat ca dupa atata invatatura si timp pierdut am facut doar 24 de puncte la testul teoretic pentru permis  ;))

Te-au păcălit ăia să nu ți se urce la cap, sunt convins că ai făcut 27 sau 28. (Da, știu că-s doar 26 de întrebări.) :P

Transmite Alinei urări de bine și din partea noastră, și îmbărbătare amândurora. Facem club al ălora care, de dragul odraslelor ce vor să vină, pleacă din țară. Și noi urmăm. Deocamdată azi sărbătorim -1 luni de la căsătorie. (De ce ar trebui să sărbătorim doar evenimentele trecute și nu și cele viitoare?)

Și ca să nu fac notă discordantă, m-am împăcat cu frustrarea că biclele vor rămâne în rastel tot anul ăsta. Pur și simplu n-a fost să fie, între lecții de dans și de germană, pregătiri de nuntă, călduri de să-ți dai duhul, și persistentele pocnituri din genunchi... Poate mai în toamnă. La anul, sigur.

• Upvote 3

Mda. Deci azi a fost un 13 veritabil.

Am ieșit la tură cu băieții și-am văzut-o de foarte aproape p-aia cu coasa.

În Tunari, un idiot de AG iese de pe o stradă laterală unde avea semn de stop la intersecție. Scosese botul și făcea dreapta spre București. A stat ce a stat și brusc s-a hotărât să facă manevra. Din fața noastră venea un Logan care mergea pe aceeași directie. Practic idiotul i-a ieșit în față in mai puțin de 50 m. Ăla cu Loganu săracu a frânat dar venea ață spre noi. A trecut la vreo 20 de cm de Traveller și de mine (eram în șir indian)

La Casa Leu era închis. La fel ceva mai jos spre Snagov. Am ajuns până la urmă la Snagov, unde a fost chiar bine. Dar la întoarcere accident din nou. O dobitoacă o depășește pe Gabriela și apoi face brusc dreapta să parcheze în fața curții unde avea treabă...

Căzătură nasoală, julituri, alea alea... :( :(

• Upvote 1

Deci: data de 13, frustrare...

Azi ma plimb cu familia pe pietonalul de sub Tampa(Brasov)  coborand catre parcare, este o panta relativ scurta, tot pietonal... tin copilul de mana, sotia de cealalta mana si coboram linistiti perpedes... am tinut copilul de mana, ca stiu ca si eu pe acolo cobor tare cu bicicleta, si fac slalom printre oameni (fara sa ii deranjez), (asta a fost si motivul ptr care am tinut copilul de mana, sa nu cumva sa 'sara' in fata vreunui ciclist.

Coboram agale, povestim, etc, cand apare un ratat, rahat de cursierist, echipat ca la curse, urland ca din gura de sarpe la noi ca de ce nu ne dam la o parte...la care eu am urlat si mai tare ceva dupa el...(nu a avut curajul sa se opreasca)... bineinteles ca, la fel a facut si peste 20 de metri la alta familie...  Si ragea deadreptul, de parca era pe o pista de biciclete, nu pe pietonal... asa specimen nu am vazut de mult, sper ca nu este de printre noi... daca se oprea ii indoiam cursiera pe spate.

Mi-am facut niste nervi ca pana acasa numa dupa el m-am uitat... din fericire ptr el nu am avut acelasi traseu.

Cat creier tre' sa ai in cap sa urli la pietoni pe pietonal...  

• Upvote 1

M-as bucura sa aud ca-i bine Gabriela...

Guest
This topic is now closed to further replies.