ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Topic will be automatically unlocked at 09:59 PM

Recommended Posts

Azi te-ai plimbat pe la Tipografia si nu m-ai salutat :)

Plin de frustrări sunt...

N-am destul timp liber ca sa ies pe munte...

glumezi, iznt it? (nes pa? ca să fim mai corecți lingvistic)

'napoi on topic:

Vremea acilea e ca la Stockholm. Rece. PLM.

O prietenă stabilită în UK postează poze cu soare și grădina care a explodat de flori. Au 14-15 grade constant de muuuulte zile. (LtO, e în altă zonă...)

În februarie avurăm 2 săptămâni cu peste 20 (dar cu variații și de 10 grade de la o zi la alta....), acum avem minime negative și maxime de 8-9. Și vânt de 40/oră. Fuck. S' nervuos.

P'aci nu bate, am mai verificat si azi ce mai e pe trasee. Deh, nu dau suficienta pedala la deal ca să-l mulțumesc pe monsieur @@AlpineTrails

Imi cer mii de scuze pentru ca ii cauzez această frustrare.

Dar data viitoare când mai sari din coceni stimabile, nu ma lua cu linguseli si subtilități, ca "vaaaaai ce frumos e filmul tau dar mai bine invata sa pedalezi la deal", mai ales bazandu-te pe o mica cantitate de informații de parca ai fi consumator de Antena 3. Învață sa spui ceva ferm si concis, grow a pair.

N3pSse4.jpg

Na, a răbufnit și frustrarea mea.

Luna viitoare, in aceeași zi, va fi frustrare maaaare pe mine...

• Upvote 2

acum avem minime negative și maxime de 8-9. Și vânt de 40/oră. Fuck. S' nervuos.

Prin sudul Parisului a venit vremea buna. Sunt usor peste 10 grade, iar vantul nu bate decat cu vreo 30-40 km/h. Spre deosebire de saptamana trecuta, cand am avut lapovita orizontala chit ca afara erau cam 8 grade si vant de vreo 60 km/h.

Cracadile, crecă dacăț pui un didoi, mai vii d-acas. Adică mulțămești pi tătă lumea. ;)

• Upvote 1

Am auzit si eu ca baietii cu Di2 pe bicicleta sunt cu 125 de milisecunde mai potenti decat aia pe mecanic.

Azi te-ai plimbat pe la Tipografia si nu m-ai salutat :)

Plin de frustrări sunt...

Ma gandeam sa te las fara ventile...   >:P

Acu serios, jur ca la tine ma gandeam cand am vazut multimea aia de bicle.  Da vara asta voi avea si eu vreo 3 luni de biciclit :)  pun si filmarea de langa bar?  Sa ma fi vazut ce fugeam dupa fimea :)))  la vale ii place si ei. (prima zi cu bicla cu pedale)

Să revenim la vânt.

@$#%$#$^$%&^*&^(&)!$254356%$@@

cum ar veni.

• Upvote 2

Da pai Di2 e bun si pentru vant, in primul rand ca nu iti mai curg mucii pe barbie si in al doilea rand ca in momentul in care vad mademoisellele ca iti permiti Di2 sar pe tine sa te incalzeasca si sa nu-ti mai fie frigut :(

Să revenim la vânt.

@$#%$#$^$%&^*&^(&)!$254356%$@@

cum ar veni.

Vânt și 2° e bine? :D eb7dc163f4473baa247342e88b65b4a9.jpg
  • Upvote 1

Eu tocmai am ajuns la birou. Nu a fost chiar asa de tragic. Vantul se simte mai rau din fata tastaturii :P

Iar trebuie să mă chinui eu cu smartphone-ul tocmai din Anglia ca sa deschid topicul asta...

Ma frustrez grozav când navighez și moderez de pe mobil. Ca sa nu mai zic de scris și editat documente...

Asta era frustrarea ta? :-)

• Upvote 1

Sa-mi bag ceva in el marketing...

De vreo 2 ani s-au legalizat franele disc la cyclocross, de anul asta si la sosea. Numarul de cadre (si furci) noi de cyclocross si trekking care sa aiba prinderi pentru V-Brake / cantilever e din ce in ce mai mic iar modelele existente sunt din ce in ce mai scumpe. Daca mai vrei sa fie si otel, cam singura varianta reala e Surly Cross Check, care costa o caruta de bani (~500 de euro pentru cadru + furca), sau cele 3-4 variante concurente, care costa cam la fel de mult. De furci nu mai zic - daca vrei o furca rigida de otel pentru roti 700C, gat de 1 1/8" fara filet si prinderi v-brake, ajungi sa dai cam 100 de euro.

Peste vreun an-doi ma bate gandul sa-mi schimb cadrul, avand in vedere ca are deja vreo 3 ani vechime si ca fiind din aluminiu nu va rezista o vesnicie. Deja ma bate gandul sa-mi schimb furca (Kinesis din aluminiu, pentru cyclocross) cu ceva de otel, asta dupa ce am citit o gramada de povesti cum ca furcile din aluminiu au tendinta sa crape in mod catastrofal la un moment dat (are si ea 2 ani vechime in curand si a vazut destul de multe socuri la viata ei) iar una de carbon deja am facut eu praf dupa un drum cu WizzAir. Daca deja e atat de greu (si scump) sa gasesti ceva care sa nu fie disc-only, o sa ma apuce plansul peste 2 ani. Sper ca macar baietii de la Surly sa continue sa faca (si) modele cu suporti V/canti, ca altfel o sa cam dau de naiba cand va veni vremea sa-mi iau alt cadru.

Da, sunt frustrat, rau de tot, ca intotdeauna cand producatorii decid sa-si bage p*** in cumparatori si sa-i oblige sa adopte noile tehnologii prin eliminarea alternativelor de pe piata.

Stai sa vezi cand vor incepe sa aplice chestia asta la rotile de 26, care vor deveni o raritate :)

Ah da, am si uitat de alea, ca norocul ca nu am si nu (mai) vreau (momentan) un MTB...

Peste vreun an-doi ma bate gandul sa-mi schimb cadrul, avand in vedere ca are deja vreo 3 ani vechime si ca fiind din aluminiu nu va rezista o vesnicie.

E bine ca incepi sa te gandesti din timp la chestiile astea. Si eu ma gandesc ca s-ar putea la un moment dat sa schimb ceva (sau toata bicla) la hibrida.

3 ani pentru un cadru al unei firme serioase zic ca e putin totusi. Al meu (Giant FCR4) are 7 ani si inca e in stare buna (ma rog, cu urme vizuale de uzura, inerente). El face pereche cu o furca de otel (prinderile de frana, la ambele, fiind pentru clesti de cursiera).

Deci partea buna, cred eu, e ca mai ai timp de gandire. :)

Asta era frustrarea ta? :-)

Clar, faptul ca LtO a plecat din tara, este o frustrare pentru mine. Intr-un fel e simptomatic pentru felul in care oamenii iscusiti parasesc tara. Momiti de posibilitati in afara? Sau descurajati si satui pana peste cap de absurditatile de acasa? Greu de spus, nu? Cred ca fiecare caz e diferit si tocmai de aceea imi place sa-l ascult pe indelete, daca are el rabdarea si disponibilitatea necesara. 

• Upvote 3

Al meu e un Vortrieb (marca proprie bike-components.de) si e pentru cyclocross. Limita maxima de greutate pe care o tolereaza e cred ca 110 kg si am cam atins-o de cateva ori in trecut. Imi place foarte mult, dar eu cantaresc in jur de 80 kg, bicicleta inca 9-10 (plus bidoane, scule si alte acareturi), daca continui sa fac in fiecare an macar 2-3 ture cu 20 kg de bagaje dupa mine s-ar putea sa aiba destul de mult de suferit dupa inca 2 ani de utilizare.

Iar cu furca e alta poveste, macar pe dumneaei vreau sa o schimb anul asta cu una de otel. Cand mi-am luat-o pe asta de aluminiu am fost pe fuga - furca initiala (de carbon) era moarta, aveam nevoie de una rapid si fara sa coste o avere, dar intre timp am realizat ca o furca rigida de aluminiu nu e neaparat cea mai buna idee pe termen lung. Momentan imi place cum se comporta si asta, dar nu pot sa imi asum inca tare multa vreme de acum incolo riscul sa cedeze din senin.

Stai sa vezi când te vei opri din pus. Sa vezi atunci frustrare.

Si apropo de frustrare : niste frustrări legate de pozele tale....si nu sunt singurul.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

• Upvote 2

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Si eu am o frustrare legata de asta. Chiar nu ne intereseaza ce telefon ai si ce soft folosesti, chiar n-o poti scoate ?

• Upvote 6

Ba da - dar si-a facut un update si a pus-o la loc. Trebuie sa o scot iar.

Send from Chrome :P

Baga-mi-as picioarele, am mai pus o cifra...

... n-ai dat si tu o bere!

PS Sa fiu frustrat ca esti mai mic cu 10 ani decat mine ? :D

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.