ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Topic will be automatically unlocked at 09:59 PM

Recommended Posts

Azi se împlinesc sase luni de când sunt în Anglia. De cinci luni jumate lucrez la Avon as an assembler. Adică ambalez produse cosmetice în cutii ce pleacă spre distribuitori. Muncă ușoară, cald, curat și foarte multe fete frumoase.

Am plecat scârbit de politica și religia din România, de sistemul sanitar și educațional. Aici nu știu cum e cu politica, dar în celelalte domenii nici măcar nu pot face comparație cu România.

Sincer, nu știu ca să fac... Toți mă îndeamnă să rămân aici dar totuși sunt o mulțime de lucruri frumoase pe meleagurile natale...

• Upvote 2

Hai acasa, Luciane....

• Upvote 1

Stai acolo Luciane! Crk baga strambe, el va pleca in curand din tara dar nu zice!!!

• Upvote 5

Stai acolo, aici e numai prosti...

Stati linistiti baieti, nu toate-s chiar roz peste hotare, in special daca nu esti si nu vrei sa fii oaie.

• Upvote 4

Pentru fofilatori,șmecheri,hoți,prăduitori, șmenari, cerșetori... într-adevăr, nu e roz... pentru cine se ține de treabă și are ceva în cap, situația se va îmbunătăți în timp. Când câștigi de cel puțin 5 ori mai mult decât acasă, începi să vezi viața în culori mai calde. În general neadaptații se vor plânge în orice împrejurare ;)

• Upvote 2

Poate deviem de la subiect, caz in care sa ma opriti. 

Când câștigi de cel puțin 5 ori mai mult decât acasă, începi să vezi viața în culori mai calde. 

Dar eu niciodata n-am inteles afirmatia de mai sus, caci nu ia in calcul faptul ca acolo si costurile de trai sunt altele. In Cluj sau Bucuresti o chirie cat e? Cu 250-350 euro musai sa te descurci. Dar la Londra? Amsterdam? Paris? La fel cu mancarea, transportul, poate chiar si facturile, s.a.m.d. Nu in ultimul rand viteza internetului de la noi cam rade toata lumea civilizata  :-@

• Upvote 3

Pentru fofilatori,șmecheri,hoți,prăduitori, șmenari, cerșetori... într-adevăr, nu e roz... 

Locuiesc (si studiez) in Franta de 4 ani deja, nu fac parte din niciuna dintre categoriile de mai sus, si cu toate astea imi permit sa spun ca unele lucruri sunt mai OK acasa. Foarte obiectiv si nu din cauza obisnuintei. In special cele care prin majoritatea tarilor vestice sunt rezultatul spiritului de turma de oi fara judecata, oi care fac lucruri doar pentru ca le-au vazut in proximitatea lor, fara sa mai gandeasca daca e bine sau nu. Dar incet-incet a ajuns si prin Romania mentalitatea asta...

• Upvote 2

Nu știu cât de bine e să recunoască indirect că e dependent de internet. Hai să o luăm altfel. Pentru un om normal care nu își trăiește viața în virtual, un internet chiar și pe stick e arhisuficient. Îți iei informațiile de care ai nevoie și comunici cu apropiații.

Iar viața nu se compară. Nu vezi fețele astea acre din România. Cu toate cheltuielile, rămâi cu bani de la lună la lună. Singurul motiv psihologic este familia, prietenii. Dacă nu îi iei cu tine, reziști mai greu dorului de casă.

majikstone, ești de 4 ani în Franța și n-ai 100 de euro să dai pe o furcă?

• Upvote 2

Nu fi rautacios stimabile, omul e student. 

Asta cu "viata nu se compara" depinde de fiecare ce obiective are, ce pregatire are, ce sanse a avut.

• Upvote 2

majikstone, ești de 4 ani în Franța și n-ai 100 de euro să dai pe o furcă?

Cati bani am sau nu am la dispozitie dupa ce am fost student (cu bursa, nu salariat cu multe zerouri) 4 ani in Franta e fix problema mea, la fel cum si suma pe care sunt dispus sa o investesc in diverse componente ale bicicletei mele e fix problema mea. Si daca crezi ca am venit in Franta pentru bani, te inseli.

• Upvote 2

Păi întoarce-te repede acasă, că deja au început să alerge câinii cu covrigi în coadă. Normal că atunci când stai pe cârca părinților în străinătate ți se pare că viața e scumpă.

Traveller, am muncit 2 ani în Germania, nu mi-am instalat TV și de internet era prea puțin timp. Am bântuit Germania în lung și-n lat. Nu m-a deranjat nimeni și sper că am deranjat foarte puțin. Dormeam cu ușa descuiată, bicicleta la ușă. Am uitat și mașina descuiată o lună de sărbători... În afară de stresul cu banii care nu îi luam la timp (deh, firmă românească), n-am simțit un stres prea mare. Multe lucruri sunt așa cum e normal să fie. E altfel viața pentru că nu trăiești printre oameni stresați. În România e nivelul foarte jos chiar și printre intelectuali.

Mai are rost sa te întreb de ce te-si intors? Nu, pt ca fiecare situatie e altfel, fiecare are povestea proprie. E greu sa generalizezi. Si mai ales pe chestii concrete, ai sau nu ai X bani pt Y moft. Ehhh...

Am un asociat La firma care a plecat la Paris la mijlocul anilor de studiu. Are diploma frantuzeasca, a lucrat 4 ani acolo si 1 la Roma si pana la urma s-a întors pt ca era plafonat. Făcea acelasi lucru ca si la începutul angajării. Si vorbim de arhitect cu 6 ani de studii, nu hamal sau vânzător la Cora.

Repet, fiecare situatie e alta, dar eu in general observ ca te inchide societatea într-o cutie din care posibil sa nu mai iesi. Stiu si cazuri invers. Si nu stiu cum ar fi fost pt mine, ca niciodată n-am stat timp îndelungat in alta parte, si mai ales n-am lucrat.

P.s. Eu clar is dependent de internet. N-as fi crezut acum 10 ani, dar acum e clar. Atât pt munca, cat si oricum.

Păi întoarce-te repede acasă, că deja au început să alerge câinii cu covrigi în coadă. Normal că atunci când stai pe cârca părinților în străinătate ți se pare că viața e scumpă.

Esti amuzant. 

Păi mulți nu am fost în stare să ne alegem cu adevărat vocația în tinerețe. Mie îmi plac mașinile, motocicletele, bicicletele dar nu m-am gândit când eram puștan cordit că din asta ar trebui să îmi câștig pâinea. Sunt foarte mulți pe lumea asta care își aleg o meserie care îi îngroapă, doar pentru că se câștigă bine...

Poate deviem de la subiect, caz in care sa ma opriti. 

Dar eu niciodata n-am inteles afirmatia de mai sus, caci nu ia in calcul faptul ca acolo si costurile de trai sunt altele. In Cluj sau Bucuresti o chirie cat e? Cu 250-350 euro musai sa te descurci. Dar la Londra? Amsterdam? Paris? La fel cu mancarea, transportul, poate chiar si facturile, s.a.m.d. Nu in ultimul rand viteza internetului de la noi cam rade toata lumea civilizata  :-@

Clujul si Bucurestiul? Pai si cu restul tarii ce faci? :) Daca mergi in orasele mici, gen Targu Logresti, Vaslui, Darabani, Resita si ii intrebi pe locuitori de cele mentionate de Lucian (scoli, spitale, locuri de munca etc) vei auzi lucruri de la nasol la foarte nasol. Oamenii aia au un trai dificil! Daca nu stiai, sunt cam intre 4 si 5 milioane de romani plecati "afara". Crezi ca au plecat de nebuni? :) Unii da dar cei mai multi au plecat pt ca aveau un trai extrem de greu pe meleagurile lor natale si au incercat sau incearca sa faca ceva pt familia lor. De satele romanesti cred ca nu mai e nevoie sa vorbim... viata la sat e din alt film... de Gopo.

Stockholm... salariu mediu in jurul a 2.000euro. Chirie/rata la apartament 2 camere in zona semi-centrala e intre 500-1000eur, depinde de bloc si cate briz-briz-uri are apartamentu'. Mancare - au Lidl, ICA si alte supermaketuri ce au preturi comparabile cu Bucurestiul. IKEA are fix preturile din bucuresti. Idem McD, H&M, Zara, Mango, Pongo, Congo si alte balarii de firme prezente in ambele tari. Doar ca, atunci cand sunt reduceri la ei, cumperi produsele pe te-miri-ce.

Da, la ei sunt scumpe bautura si tutunul. Cine are prioritatile astea in viata, sa ramana in Romania. Chartere? Vacante? Concurenta? Finantare mai ieftina, atat pt firma cat si pt PF? Evident la ei! :) Infrastructura? Calitatea serviciilor? :) Chiar nu are rost sa mai continui...

LE: Oare cum traiesc pensionarii la noi si cum la ei? :)

Faptul ca in afara exista un nivel de civilizatie peste (sau chiar mult peste) meltenismul si ruralismul romanesc e corect, chiar indiscutabil pe alocuri.

Daca nu-ti place atmosfera si nici nu ti se aliniaza niste planete dpdv economic si al placerii muncii pe care o faci, plecarea in afara este o alegere pe care o inteleg foarte bine.

Problema nu e Bucurestiul si celelalte orase mari, ci restul tarii unde probabil 1000 de lei salariu net e privit ca un venit "de mijloc". Prin oraselele de provincie toate fabricile au disparut, nu sunt optiuni. Iar investitorii daca au venit au "oportunitati" de off-shore china/india.

Pentru Bucuresti, am mai zis, ne apropiem cu raportul venituri - costuri de nivelul Greciei de nord si al Italiei de Sud. (fara sa iau in calcul preturile caselor, terenurilor, unde stam mult mai bine). Plus ca multe servicii sunt subventionate in Bucuresti. Iar impozitele, ridicole!

E normal ca unii oameni sa fie nevoiti sa plece sau sa faca "naveta" pe afara din ratiuni economice. Si cei din Vest fac la fel, se adapteaza cu joburile acolo unde sunt banii. Si ei au frustrari, cand vad o masina de Romania ca parcheaza in fata firmei, intra in panica sa nu-si piarda locurile de munca, banuind ca se pregateste un proces de "outsourcing". Pentru ca, deh, tinerii cu studii superioare sunt dispusi sa lucreze pe joburi de rahat pe care in Vest le ocupa doar aceia cu 10 clase. Dar, ce e drept, pentru companie e bine, costurile scad chiar la jumatate.

Tot timpul va fi aceasta migratie, dinspre periferie spre centru. Pentru ca orice gogosi ar vinde aia care promit, noi suntem geografic la marginea europei, nici macar nu suntem si nu vom fi niciodata europeni dar asta e alta discutie. Pai nu ai cum sa fi european daca pentru tine zona respectiva e la 2-4 ore cu avionul, iar cu trenul si masina ... imposibila.

Sa luam teoretic cazul lui Lucian. Cat ii ia lui de exemplu sa ajunga acasa? 4 ore cu avionul si inca o jumatate de zi pe putin prin Romania. Practic o zi intreaga. Cum sa-ti fie usor?

Acum hai sa zicem ca un oarecare Tomas, din buricul europei (Brussels, nu?) are treaba prin europa. In orice directie s-ar duce ar atinge granitele Europei in 2 ore cu avionul, chiar si pentru Bucuresti, desi ar stramba din nas cand ar auzi de destinatia asta. (Nu va faceti griji, "Transilvania" nu stie ce este, decat daca poate a citit in benzi desenate cu Tintin). Daca ar vrea sa o ia cu trenul, intr-o ora e in Germania, in alta la Paris, in 2 ore la Londra si tot asa. Intelegeti ideea, Romania va fi tot timpul dezavantajata de pozitia ei "geostrategica". Si banii aia multi si buni, infrastucturile alea bune nu sunt nicaieri la periferie. Va mai iesi vreodata Romania din Europa sa fie pe cont propriu si sa-si devina suficienta siesi? Ha. Nu curand, poate niciodata.

Va fi Bucurestiul un mare centru financiar, va fi Romania un mare tigru economic in viitor? Imposibil. Cine nu accepta aceasta realitate, poate sa riste si sa plece.  

Hintul meu pentru generatia tanara este sa-si faca mana putin prin Europa si apoi sa plece la arabi. Daca mergi direct, nu, pentru ca romanii cu studii superioare sau fara, indiferent de CV, sunt cotati mai slabi ca pakistanezii sau indienii. Dar daca esti trimis acolo de o firma din europa si te vad aia cu adevarat bun si iti propun sa lucrezi direct cu ei, a dat norocul peste tine. Sa va dau scoruri pe care le-au avut niste cunostiinte care mai intai au lucrat prin Viena si acum sunt in Emirate? Hai s-o zic astfel, cu vreo 2-3 salarii pe card (acolo net=brut) vii intr-un weekend acasa si iti iei garsoniera.  

-----------------------

Revenind la frustrari, am doua.

- pentru ca trebuie sa suport inca un an mizerii gen samsung, android :(

- nu-i suport pe meteorologii care imediat cum trece un pic temperatura de 20 grade, declara ca sunt valori anormale pentru aceasta perioada. Dar cit ati vrea mai sa tina iarna? 6 luni? N-a fost prea grea dar m-am plictisit de vremea asta rece. (trebuie sa ma stabilesc in Spania, Portugalia sau Grecia, e clar :) :) asta apropo de textul de mai inainte)

De muncit pe bani frumoși, cred că ar merge aproape oriunde... dar chiar dacă suntem la coada Europei, pentru noi e greu să ne adaptăm în orient. Cel puțin eu m-aș gândi de 10 ori înainte. Chiar nu înțeleg religiile și mai ales islamul, fie el și pașnic în unele regiuni.

Apropo' de prognoză... weekendul trecut nu mi-am făcut niciun plan din cauza asta și a fost bine mersi foarte bine până duminică seara.

M-am trezit de dimineață să bag o tură înainte să înceapă ploile și deja ploua când m-am trezit. Ba mi s-a mai și dezumflat roata spate azi-noapte de n-am știut ce se întâmplă și încotro să fug.

• Upvote 1

Frustrat ca dracu, ramas fără job, si momentan toată lumea ma refuză pe motiv că sunt "supracalificat". WTF!

• Upvote 1

Legat de plecat afara si mirajul unui trai mai bun coroborat cu nivelul scazut de trai din 3 sferturi ale Romaniei: nu ar trebui scapate din vedere lenea si lipsa de educatie ce s-au propagat pe la noi. E mai usor sa stai si sa ceri de la stat (culmea e ca ti se si da!) decat sa te afiliezi in mini-cooperative (pe legea noua) si sa obtii fonduri, sa muncesti si sa faci agricultura (vorbesc de zonele rurale in mod special) cu metode moderne si eficiente (exista exemple, chiar in zona Darabani - ca tot a fost amintita localitatea mai sus nitel :) ). Na, a doua optiune cere ca tu sa fii om corect, sa nu fugi de munca si sa iti doresti sa faci ceva pentru tine.

Multi au fugit in Spania si Italia sa schimbe scutece octogenarilor sau sa spele WC-uri. Culmea, unora chiar li se pare mai comod asa (auzita pe bune ;) ), asa ca....

@@vis-a-vis

Esti cam prea vehement si cu o gandire cu nivel de adancime 1 in anumite momente (cand vine vorba de subiectul asta). Cred ca e o dezbatere ce merita facuta un pic mai serios, nu "la o samanta" ;). Ai dreptate cu o parte din lucrurile pe care le spui, dar confunzi contextele :D Adevarul este la mijloc intotdeauna, dar uite ca si pe un amarat de forum avem talentul de-a ne "juli" intre noi in loc sa discutam coerent si civilizat...asta spune multe.

Si da, discutia asta e frustrarea mea :D. Mai precis, substratul ei.

• Upvote 3

toată lumea ma refuză pe motiv că sunt "supracalificat".

Mai taie din CV ;)

- "Supracalificat" mai inseamna si ... "fara pile" mai ales la privat.

- Legat de "lenea si lipsa de educatie" explicata de diorgulescu, poate se aplica 100% voluntariatului. Dar daca tu "patronule" te duci la tara sa oferi 50 de lei pe zi pentru munca fizica in agricultura, atunci esti un mare nesimtit.Ia sa vedeti ce usor se schimba mentalitatile daca oferi un pret corect, macar un 600 de euro pe luna, nu 1000 de lei. Legat de banii din proiecte/fonduri europene, am o lista lunga de persoane care au castigat proiecte dar cand era sa primeasca banii ... s-a descoperit mereu ceva :) :) :) si au fost exclusi. Ai nevoie de "special skills" ca sa iei parte la ciolanul asta.

- Legat de munca in Emirate, pai nu prea are legatura cu islamul de loc, nici la locul de munca, nici in locuinta, colegii sunt expati sau asiatici. Copiii ii trimiti la scoli europene. Ai o gramada de locuri de socializare cu europeni. Lucrul cel mai afectant pe acolo e aerul conditionat, necesar evident la temperaturi de 50 grade, dar prezent peste tot si care devine insuportabil. Pentru biciclisti e mai grav, pasionatii ies in anumite perioade ale anului la ture doar la 5 dimineata.

Guest
This topic is now closed to further replies.