ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Frustrat ca dracu, ramas fără job, si momentan toată lumea ma refuză pe motiv că sunt "supracalificat". WTF!

Mie mi-a explicat o norvegiancă de la HR de ce nu se preferă candidatul supracalificat și i-am dat dreptate. Candidatul supracalificat nu va fi încântat de post, va face ceva plictisitor pentru el, jobul îl va deprima, etc. În partea opusă; un candidat chiar începător, va fi dornic sa invete, nu se va plafona curand, va fi fericit, etc. randamentul său fiind superior față de supracalificat. 

E mai usor sa stai si sa ceri de la stat (culmea e ca ti se si da!) decat sa te afiliezi in mini-cooperative (pe legea noua) si sa obtii fonduri, sa muncesti si sa faci agricultura ...

Ce frumos sună teoria asta înfiptă de guvernanți orășeanului direct în hipotalamus! 

Să fie clar odată pentru toată lumea; agricultura românească nu produce deoarece nu are piață de desfacere. Punct! Porumboiu, IMB, etc sunt puțini, sunt la alt nivel și altă clasă.

De ce nu are țăranul român piață de desfacere? Fiindcă așa vrea coana Europă ca subvențiile să fie în vest mult mai mari decât la noi, iar retailerii să fie toți străini.

@@netcity

Oi avea dreptate si tu pe undeva, dar vezi ca hipotalamusu' se ocupa cu regularea proceselor metabolice si cu secretia anumitor neurohormoni. Nu are functii cognitive. Asa ca, daca tot o ardem in termeni, macar hai s-o facem dracu corect, nu doar cat sa parem un pic cititi ;)

Si uite-asa am mai adaugat o frustrare pe lista.

Agricultura romaneasca ar avea piata de desfacere LOCALA in primul rand. Toata lumea se gandeste la export. Anihileaza toate pilele marilor lanturi comerciale, fa un pic de educatie economica (desi e mult spus..) celor de la sate cat sa inceapa a intelege beneficiile afilierii si o sa incepi sa vezi schimbari in cativa ani. Basca, educa consumatoru' (fie Braila, Bucuresti, Cluj) sa cumpere si altceva in afara produse importate (ca na, isi permite, ce dracu', e la corporatie / face combinatii / aduce masini SH)...

• Upvote 1

Eu sunt plin de spume ca am dat ca boul, acum doua zile, cu  bicla intr-o groapa de care stiam (groapa de pe bulevardul Aerogarii, vizavi de piata) si m-am ales cu janta spate fisurata cam 4-5mm din buza jantei spre creasta chiar pe imbinarea jantei.

@@netcity  Si uite-asa am mai adaugat o frustrare pe lista.

Dap! M-am gândit la talamus și am scris altceva. Mea culpa!

Am rude la țară. Chiar și un frate medic veterinar. Toți o duc binișor, dar asta numai pentru că au știut de unde să discearnă informația și mai ales să muncească zeci de ani la rând fără week-end, fără concediu, peste 14-16 ore pe zi. Și asta zi de zi. 

Anul acesta trebuia egalizată valoarea subvenției în toate țările UE. Bineînțeles că Germania și Franța privesc asta ca o glumă.

Da, agricultura românească este în topul celor frustrate. Dar managerii de achiziții ai retailerilor nu sunt frustrați deloc. Ei cumpără la cel mai mic preț și atăt. Adică de afară.

Horticultură ecologică în România? Numai la roșii când mă gândesc, merg repede și cumpăr din import. Cumpăram ouă într-un timp de la o țărancă și recunosc, erau proaspete. M-a invitat odată să cumpăr și păsări și mi-a dat adresa de la țară. Când am ajuns acolo stupoare; apa din vasul cu apă se cunoștea că avea antibiotic. Am plecat frustrat și fără să cumpăr.

(...) Ce frumos sună teoria asta înfiptă de guvernanți orășeanului direct în hipotalamus! (...)

Pai guvernantii astia de unde vin? Crezi ca sunt toti nascuti in marile orase, in Cluj, Bucuresti sau Sibiu? :) Iar orasenii...

(...) Am rude la țară. (...)

... mai toti orasenii au rude la tara, fie ca sunt ei nascuti la tara, fie au cel putin un parinte sau bunic de la tara. Vino prin Bucuresti, cea mai mare tabara de refugiati din Romania, te vei convinge singur! :) Asa ca, dpmdv, teoriile orasenilor despre agricultura nu sunt chiar pe langa subiect.

• Upvote 1

Ca sa obtii certificat de producator BIO esti tarat cu anii prin ministere ... la final renunti.

Daca te apuci de productie clasica ... unde vei vinde? Cumpara hipermarketurile de la tine? Si daca da, la ce pret? Iti acoperi costurile? Vrei sa vinzi la pietele din orase? Te mananca ba mafia pietelor, ba tarifele uriase pentru locul la taraba. Ex: toamna, weekend, must intr-o piata mica din sector 6, must direct facut din struguri de producator. 10 lei litru. In prima zi, vineri, a vandut de 4 milioane, in a doua zi de 10 milioane, in ultima zi, duminica, de 6 milioane. In fiecare zi, locul l-a costat 6 milioane. Dupa doua zile a inregistrat un profit de 2 milioane in conditiile in care probabil a dormit prin piata sub cerul liber, cred. Costurile cu transportul, zic si eu, vreo 100,  pentru ca venea din Vrancea, ce naiba i-a mai ramas dupa 3 zile de munca full? 100 lei.

M-as apuca si maine de agricultura, nu am experienta practica, dar am participat in proiecte conexe cu fermieri din 4 tari. As stii de unde sa iau seminte, ce sa cultiv, unde sa cumpar teren. As castiga ceva? Evident, nu! Raman din pacate la munca de birou.

Oricum suntem rau in urma tehnologic si pe partea de agricultura, dar ce-i drept, e mai bine ca suntem repetenti la "mancarea de plastic"

... mai toti orasenii au rude la tara, fie ca sunt ei nascuti la tara, fie au cel putin un parinte sau bunic de la tara.

ce facem? că io nu mă încadrez aici.

• Upvote 1

Tu esti orasean pur-sange :)

Idem. Dar majoritatea, fie dupa accent, fie dupa destinatiile de weekend (cand se duc "acasa" sau "la tara") deducem ca au. 

Tare aia cu cea mai mare tabara de refugiati. :))

Io-ntrebam in ideea ca daca posă-mi exprim pareri privind agricultura? :P

Dap! M-am gândit la talamus și am scris altceva. Mea culpa!

Talamusul e statie de releu pentru neuronii cailor motorii si senzitive. 

Vorba lu Arnold: I've got detailed human anatomy files. :P

Doua chestiuni, bucuresteanule:

1. am zis "mai toti orasenii", nu "toti orasenii", adica mai sunt si unii cu "peticgri";
  2. inseamna ca bei vin d-ala nasol, cu sulfiti, luat de la Lidl. ;))

Tu esti orasean pur-sange :)

Cred ca ar trebui sa-i zicem "orasean full XTR". :D

• Upvote 1

Buei, da io nu m-am mândrit cu asta.

Din contră, e motiv de frustrare :p

aia cu vinu' e reală. că așa-i "pă sărăcie"...
ce să fac dacă lucru la corporațe' și renumerația-i mică, după buget?

• Upvote 1

"Esprima-ti" bre parerea :).

Si eu is nascut la Bucale, am avut doar niste rude distante p-aci prin apropiere. Si da, e un motiv de frustrare si la mine, oricat de ciudat suna :). N-am deloc de gand sa-mi petrec a doua parte a vietii la bloc, vorba unui cantec...

Cat despre agricultura bio, eu zic sa o lasam de-o parte. E un trend prost inteles si cand aud cat de mitizata e productia "de pe vremuri" ma amuz, caci inainte (ca si acum) se foloseau diversi insecticizi, ba chiar in concentratii mai mari, "dupa ureche" (un alt exemplu ar fi azotu' pus "sa fie, ca sa fim siguri"). A murit cineva? Nu. Nu ai cum sa produci volum fara a controla populatiile daunatoare. Poti in schimb sa-ti hranesti puii cu verdeata si malai, nu cu "nutrimix" iar lumea chiar isi va da seama de diferenta si iti va fi client fidel pe termen lung ;). Da, trebe sa iti dai silinta mai mult, nu sa arunci un amestec chimic de dimineata prin farfuriile lor iar mai apoi sa te postezi pe Antena 3 sau la MAT...

P.S.: Poate ar mere mutate postarile astea-ntr-un subiect distinct pe la cafenea? Nu de alta, dar vad ca suntem mai multi angrenati.

Eu stau la casa, cu curte, si lucrand in oras, nascut la bloc, efectiv nu am alt animal in curte in afara de caine ai pisica, nu ma vad crescand si taind gaini, porci, iepuri... Desi as vrea sa mananc sanatos...nu pot.

Still no time to ride :-)

... atât de mult, încât chiloții grei se prăbusesc...

Și încă nu s-a terminat...  :-W

... plouă...

... zilnic...

... mult...

...suflă...

...vântul...

...tare...

Poa'să ningă, poa'să plouă... mă doare-n 14, mâine mă opresc la Obârșia Lotului.

De vreo două luni contul bancar arată cam aceeași sumă deși continui să lucrez.

Asta înseamnă un singur lucru, câștigurile sunt egale cu cheltuielile.

Plănuiesc o vacanță la mare, deci ar fi cazul sa strâng cureaua. Tare!

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.