ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Sper ca maine sa vina echipa care monteaza aerul conditionat ...

Iar e treișpe, bine-mi pare,

Să vă zic io ce mă doare...

M-am uitat azi noapte la tenis (super meci, felicitări băieților), iar acuma trag mai tare spre pat decât spre bicicletă deși vremea e perfectă afară.

Inseamna ca io sunt eschimos....

...si nici nu dau de @a_mic-ul care s-a dus pe la cortu-i si nu-l mai vad....

Niet..nu e cu ala...

News flash: sunt frustrat pt azi, 13 august 2016 fie-mea (8 ani juma) trece prin prima drama sentimentala: toata ziua s-a jucat cu un baietel care mai apoi a plecat "fara sa zica si el la revedere sau ceva". Asa ca acu e botoasa si trista. Oare daca ma duc dupa ala sa (i) il bat; (ii) i-l aduc (indiferent de stare sau numar de bucati); (iii) habar nu am ce....

• Upvote 1

Incerc sa beau un Efes Draft de vreo ora, fimiu vrea in brate...  Cu fimea era simplu, ma puneam la calculator si ea statea la mine in brate, fimiu vrea plimbare :))

La o luna jumate...  E prea tanar ptr donsoara :)

Ps :   e ceva concert in rasnov, si azi a sunat telefonul non stop ... toti vor rezervare ptr seara asta...  mor,  am pus telefonul pe mod avion si pa... noapte buna!

Deschis, cu oarece intarziere.

A inceput gradinita ficamea, papa bicicleta in cursul saptamanii... :(

Deci sambagp...

M-o mancat in anus sa imi pun ghidon de cursiera. Ca gen omul gospodar isi face iarna car si vara se da cu el si cum bate mult vantul pe-aici n-ar strica sa fie mai aerodinamic. Vanat reduceri, comandat piese, cam toate au sosit deja mai putin dual controllerele. Pentru ca e cadru de ciclocross si pentru ca aveam de ales intre mini-v si cantilever, am ales mini-v.

Gasit mini-v ieftine pe PlanetX (Tektro 926AL). Le primesc acum vreo saptamana-doua, ieri ma gandesc ca n-ar fi rau sa o montez macar pe aia spate sa vad cat clearance ramane pentru aripi. Montez un brat, intra cu greu, abia il mai dau jos de pe ax. Ma mananca in cur sa iau putin axul la smirghel (pila n-aveam), ca sa intre bratul mai usor. O tot frec cu talent pana reusesc sa blochez bratul de tot pe ax. Dupa lupte seculare si multa inventivitate balcanica, reusesc sa dau bratul jos de pe pivot, dar cu pretul distrugerii aproape complete a bratului de frana. Pivotul din fericire a scapat intreg, iar franele initiale (Avid SD7) sunt la loc pe cadru si functioneaza bine mersi.

In concluzie pot arunca la gunoi mini v-brake-urile alea. Ala de pe fata intra frumos pe pivotii de pe furca, dar are un joc destul de insemnat, iar judecand dupa cantitatea de plastic din compozitia franelor, mai bine ma lipsesc. Deci hai sa cumpar alte mini v-brake-uri, daca tot alea primele au fost super ieftine. Da' de unde - mini vbrakes cu brate de 80 nu mai gasesc nicaieri (in afara de acelasi model de la Tektro), iar alea cu brate de 85-90 nu se pupa cu manetele ST-6600 (de generatie mai veche) din cauza ca nu bate raportul de tragere al cablului. Adica se pupa, dar va trebui sa centrez perfect rotile ca sa nu frece sabotii pe janta. In concluzie singura solutie raman franele cantilever, despre care 90% dintre utilizatori zic ca sunt moartea pasiunii. Comandat o pereche de Avid Shorty 4, citit toata literatura de specialitate cu privire la reglarea lor, astept sa vina de la CRC. Pun pariu ca o sa scartaie in draci, indiferent cat le masluiesc si indiferent ce saboti pun.

Stiu si de travel agents dar am zis ca mai bine ma lipsesc, mai ales ca unii zic ca nici alea nu-s bune de nimic si ca reduc din puterea de franare...

• Upvote 1

Manete Gevenalle pentru V-brake-uri normale? Puncte bonus de hipster pentru shifterele retro.

• Upvote 1

@@otsdr Neah nu ma dau chiar asa tare afara banii din casa... am dat 35 de euro pe ST-6600 noi-noute (de fapt NOS). Dar imi place cum gandesti :))

Am citit pe forumuri ca alea cresc destul de tare frecarile din sistem si reduc puterea de franare si ca in final unii erau mai multumiti cu cantilevers decat cu v-brake + travel agents. Am ezitat si eu intre o pereche de travel agents si o pereche de cantilevers, in final Avid Shorty 4 erau cu 3 euro mai ieftine fiecare decat un Travel Agent.

Data viitoare o sa stiu mai bine sa nu arunc cu banii pe upgrade-uri inutile care o sa ma faca in cel mai bun caz sa castig 2 km/h la viteza medie cand bate vantul din fata :)) if it ain't broke don't fix it.

OFF: Io am v-brake Campa si merg de minune cu STI Tiagra, nu au nici o greata!

ON: Dau cu tunu si nu gasesc un cadru de trekking (otel si ieftin) pt o bicla de oras!

@@majikstone: Echipa castigatoare nu se schimba! ;)

Ia sa reduci din greutate, sa ajungi la o "sulieta" mai aero-friendly, sa vezi ca e mai ieftin decat manete+frane+ghidon de cursiera :D

Sunt chiar ok cu greutatea acum, iar pe catarari nu ma plang deloc :P dar cu ghidonul actual nu prea am cum sa fiu mai aero decat sunt deja (decat daca-i pun niste extensii de TT). Cine stie, poate am noroc cu shorty-urile alea...

OFF: Io am v-brake Campa si merg de minune cu STI Tiagra, nu au nici o greata!

Io cred ca ai mini v-brake Campa, care-s cu brate de 85 mm, iar STI-urile alea Tiagra daca-s 4600 sau mai noi trag mai mult cablu decat Ultegra ST-6600. Si deci se pupa bine, oricum mai bine decat cu manetele mele. Daca zici ca-s Tiagra mai vechi (4500 adica), atunci chiar sunt interesat :D

Guest
This topic is now closed to further replies.