ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Da, is mini v, au 10 cm, am masurat acu' si v-brake-ul normal are 12, iar manetele is Tiagra 4500

La mine sa luat curentul, noroc cu netul de pe tel, si cu priza de 220 de la ups , am bagat in priza o veioza cu becuri wconomice, am lumina:) si berea e inca rece :) ghinion ptr ceilalti din Sacele:)

Acum esti frustat ca au si ceilalti din Sacele?

• Upvote 5

Hmm ok, tiagra 4500 cu mini-v mai mari de 80... Cat spatiu ramane intre saboti si janta? Comparabil cu un v-brake normal si manetele aferente sau mult mai putin?

Salariul neplatit din luna mai. Cand s-au facut concedieri a trebuit sa ma cert urat ca sa ma lase sa plec. 

Cativa "prieteni" au catre mine datorii nu mari, dar care insumeaza aproximativ un salariu mediu. Nici unul dintre ei nu a venit sa isi plateasca datoriile cu toate ca stiau care este situatia cu salariile neplatite. Cand le-am reamintit se faceau ca ploua. Anul trecut a fost o situatie asemanatoare cu 3 luni salariul intarziat si la fel se faceau ca ploua. In plus unul dintre ei a venit sa mai ceara niste bani si l-am trimis la plimbare.

No job, no money no problem.

Ciudat este ca acum m-am linistit. De mult timp nu m-am simtit atat de bine.

Banii nu se dau imprumut, nici masina, masina nu se da sub nici o forma, eu m-am ars si la scule, le dadeam imprumut, se intorceau la timp, cand voiam sa le folosesc, ce sa vezi... Stricate... Bani dai doar la aia de care esti sigur ca au de unde sa ti-i dea inapoi, cel ce a cerut o data si nu a inapoiat suma, aluia nici nu are rost sa te justifici.

• Upvote 2

Am facut 35 km pe vremea asta perfecta si sunt rupt, fir-ar permisul al naibii...

P.S.: femeia si masina nu se imprumuta, nici sculele daca ai (cate burghiuri mi-au prajit "expertii": am vrut sa dau in lemn dar a mai scapat si in perete).

Doar daca n-ai cursiera ca unii mai dau in gropi.

Cei care au de dat bani nu sunt saraci. Cand am mai ajutat pe cineva mai sarac nu au fost probleme cu plata imprumutului. Datoria a fost platita la timp, sau chiar mai devreme de termenul stabilit.

Deobicei aia mai saraci sunt cei care te ajuta/returneaza banii etc. Tata e instalator si uneori il mai ajut la lucrari mari, aia cu bani abia iti dau un pahar cu apa, aia mai saraci nu stiu ce sa-ti dea, mai mai ca ar muncii in locul tau.

• Upvote 5

Am facut 35 km pe vremea asta perfecta si sunt rupt, fir-ar permisul al naibii...

Hahaha, halal antrenament. Eu fac km aia zilnic la naveta ...

• Upvote 1

Sunt frustrat ca nu se inchide topicul asta desi e 14 si-mi spameaza mailul :p

S-a rezolvat, restul pe luna viitoare! :D

Eu am mini-v pe troaca cu care fac naveta prin Londra și le-aș da bucuros pe niște cantilevere vechi de la Shimano.

Manetele de frână au vreo 15cm și în combinație cu ghidonul scurt și drept chiar ca sunt moartea pasiunii.

Dar na, asta am găsit la repezeală după ce trei londonezi bronzați mi-au luat cu împrumut prima bicicletă...

• Upvote 2

Iar a venit toamna. De ce nu locuiesc într-o climă tropicală, cu soare și căldură în fiecare zi din an?

• Upvote 4

@LucianTheOne pai tu ce faci cu mini-v pe o bicicleta cu flatbar? A fost convertita dintr-un cyclocross care avea initial franele alea?

Sunt crunt de frustrat ca desi a dat frigu si s-a dat drumu la caldura, la mine in calorifere e doar aer. Asta pt ca asociatia lu peste a facut gura sa nu dea drumu la presiunea corecta, ca sa nu plateasca mult. Ceea ce e un cacat, blocul nu are repartitoare, deci voi plati caldura per suprafata desi eu imi fac cald cu AC si aeroterma.

A plouat atât de mult în ultimele zile încât acuma când în sfârșit a ieșit soarele pt o zi nici nu mai am chef să ies cu bicicleta.

Unde a iesit soarele? La Bv ploua ..

Totul în jur merge cu susul în jos. Scârba de a citi o știre este la cote maxime, crescându-mi dorința de a mă auto-izola și de a îmi calcula un plan prin care să mă retrag din tumultul lumii și al orașului, pe termen lung.

Cruzimea față de animale e la cote înalte (câini jupuiți de vii, pui de urs omorâți în centrul unei capitale culturale din „prea-mărețul și unicul Ardeal”), tăvălugul cocalarizării își vede liniștit de drum (ba chiar calcă pe un covor roșu, acoperit cu flori), dacă ajungi să ai nevoie de orice ține de sistemul medical, ai pus-o...și multe, multe..prea multe altele.

Nu mai există lucruri stabile, ce vedem în prezent vom pierde destul de repede (mă refer aici la tot ce ține de patrimoniu natural și cultural), lumea își urmează cursul autodistrugerii fără a clipi. Și sincer cred că e bine. Nu trebuie să „durăm” la infinit, întrucât nu suntem decât materie ce a prins formă și un soi de conștiință. Deci, singura liniște e în gândul că, la un moment dat, peste toate va veni un cataclism natural sau indus și acel „format c:” chiar va rezolva destule.

Iar după ce îmi trec toate astea prin cap, îmi dau seama că și auto-exilul e o problemă, pentru că e greu să fii ignorant. Dar te intrebi dacă merită să albești de nervi într-un context în care orice efort cu greu produce un rezultat durabil?

După care mă gândesc la verdeața și liniștea vieții de la țară, cu toate problemele și lipsurile ei. Oare dependența asta obsesivă de confort pe care o dobândim nu e ceva nenatural? Oare nu am devenit prea incapabili, atrofiați, necunoscători, dar ascunși în spatele unor titluri, funcții, joburi, deadline-uri, mașini scumpe, tablete, telefoane, ceasuri, pe care nu le luăm nicăieri și cu care nu facem altceva decât să ne pictăm propria colivie? În prezent, poți trăi într-un apartament, cu toate la un click distanță. Selecșia naturală încetează a funcționa.

Trăim într-o rutină cretină ce ne poartă dintr-o cușcă în alta. Ne pierdem în trivialități și lucruri fără noimă, trăind doar în trecut sau viitor.

Viața e prea scurtă pentru a îți interzice dreptul de-a trăi în lumea ta. Nu vei schimba niciodată mentalități. Poți doar să faci bine în perimetrul tău și, cel mult, celor de lângă tine.

(o frustrare la capătul căreia se atinge un soi de consolare)

• Upvote 5

Guest
This topic is now closed to further replies.