ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Mda.
Ați jucat vreodată tenis la perete? Sau cu roboțel care scuipă mingi?
Cam asta e senzația unei discuții cu...
Și sunt frustrat: că am promis că răspund și nu știu cum naiba s-o fac.
Dacă e scurt nu va fi prea cuprinzător. Dacă e lung... hait, mi-am dat foc la valiză. Quote-uri peste quote-uri cu idei scoase din context. Ceva gen vedem crengile în loc de pădure.

Între timp m-am delectat cu o lectură interesantă.
Și lungă. 
Am luat la citit discuția de aici. Începând din februarie 2015. Deja 3 ani ar fi (statistic vorbind) suficienți pt a ne forma o părere. Ar merge și mai din urmă în mod sigur, dar probabil ar fi prea mult de citit.
Cine are timp poate s-o citească... Se vede cu alți ochi acum, la 3 ani distanță.
Fapt: din martie 2016 până în ianuarie 2018 a fost tăcere totală. Userii s-or fi săturat și ei de "datu' la perete". Sau o fi fost forumu' perfect, mai știi?

Dar, da, ciclizm punct ro mi-a schimbat mult viața.

• Upvote 1
  • Haha 2
  • Sad 2

”Batranul aborigian era foarte trist. Isi cumparase un bumerang nou dar nu putea sa scape de cel vechi.”

• Haha 2

Îs frustrat că ăștia cu Clujul lor se tot bat cu pumnul în piept, dar n-au un bike fit calumea pe acolo. :)

• Haha 1
  • Sad 1

Dar ar putea fi.
De murit totul moare.
Că așa e dat.
De îmbătrânit, tăț îmbătrânim. Dar putem s-o facem frumos. 

• Like 1

1 hour ago, paulrad said:

Îs frustrat că ăștia cu Clujul lor se tot bat cu pumnul în piept, dar n-au un bike fit calumea pe acolo. :)

Cică într-un tren se urcă un oltean, un moldovean și un ardelean. Intră în compartiment intâi olteanul și se așează pe o piuneză. 
- Fi-ți-ar care pusăși piuneza asta pă scaun! zice el și mută piuneza pe un alt loc. 
Intră apoi și moldoveanul și se așează și el pe piuneză. 
- Tu-i treaba cui o pus chiuneza aiasta aicea! și o ia și el si o așează alături. 
Intră și ardeleanul, un tip, așa mai molcom, de pe Mureș, și se așează și el pe pioneză. Trece ceva vreme, ardeleanul nu zice nimic, ceilalți se uită surprinși la el. 
La un moment dat, moldoveanul se revoltă și îl întreabă pe ardelean:
- Pai ghini wei da' nu simțiși tu chiuneza ceea pi scaun?
- No, am sâmțât-o, da' dacă-i musai, cu plăcere!

Deci cam ce parere crezi ca au ardelenii despre bike fit?

• Haha 1

No că tăt așe am zâs și io, dacă-i musai, cu plăcere... da` parcă m-am săturat. :))

• Haha 1

Da, eu trebuie sa astept o luna sa vina bicicleta pe care am comandat-o si incep sa am si dubii daca marimea/geometria mi se potrivesc cu adevarat.

• Sad 1

Eu am primit niste vesti nasoale. E marti, era de asteptat cumva. Nici genunchiul nu e mai breaz, vrea la domnu doftor. Drept urmare maine ii fac o rezervare.

Deci nemții ăștia nu pot nici să tragă un vânt fără programare. La frizer am programări pe următoarele 2-3 luni în avans, că altfel nu prind loc. Acuma or venit jantele pentru roțile de vară la service-ul auto, da' nu pot să merg AZI oricând să le monteze; nuuuuuu, facem programare pentru 23 aprilie, cel mai devreme. Păi bine bă, da' dacă azi cineva nu apare la ora programată, n-ați putea să nu stați degeaba ci să îmi montați mie roțile, și trec diseară să le iau? Nu, că n-aveți programare. FML.

Deci în mod evident ar fi o idee bună să-mi fac programare la ortoped, la schimbat genunchii cu articulații din titan, chiar dacă încă nu mi-s bușiți genunchii. Fiindcă nu te duci la doctor când te îmbolnăvești sau ai o problemă, ci întâi îți faci programarea la doctor și dup-aia vezi tu cum îți organizezi schimbul de viruși cu alții. „Și, ce-ai făcut în weekend?” „Am tras o trântă cu bicla.” „Aoleu, ți-a sărit ceva în cale?” „Nu, m-am dat io intenționat într-un copac, că aveam luni programare la doctor și nu puteam să mă duc degeaba.”

• Upvote 3
  • Haha 5

Patria muma te asteapta oricand inapoi!

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Pierdem 10 mii de români pe lună. Avem spor. Negativ. 

Momentul in care ultimul rămas stinge lumina nu mai e atât de departe...

• Like 1

@tohan am fost în vizită de Paști, n-au trecut nici 10 minute de la aterizare până să-mi iau prima batjocură, așa, de bun venit. După a treia zi deja Vera avea căile respiratorii iritate non-stop de la poluare. Mersi, nu. Cel mult în vizită și atât. Măcar ciudățeniile străinilor între care stau nu-s din reavoință și micime umană.

• Upvote 1

în urmă cu 14 minute, Traveller said:

...Momentul in care ultimul rămas stinge lumina nu mai e atât de departe...

O lăsăm aprinsă, că se va fi stricat deja întrerupătoru' ;)

• Upvote 2
  • Haha 1

Ii ziceam unui amic proaspat plecat ca "Un idiot in parcul de copii sparge semințe una după alta și bea bere sau ceva la doza. Sta cu telefonul in mâna și îl doare-n efectiv in p...Asta e România. Mă gândeam sa ii zic buna seara, aici, in parcul asta, îmi aduc copilul zilnic (nu am copii), asta e nivelul de  educație și de mentalitate. Btw coșul era la vreo 70-80cm de el, scotea un servetel, punea cojile pe el si arunca la sfarsit." 

@puterfixer ce batjocura, dle? :( 

Am fost la tura cu un prieten si @LucianLS. La intoarcere am trecut pe Valea Oltului. Mi-am dat ochelarii jos caci nu mai vedea nimic de la praf si mizerie, stateam cu ei mijiti. Lui Lucian i-au dat lacrimile, iar amicul nostru clipea ca o mitraliera...Am avut noroc cu un sofer amabil si a stat la trena :D drept urmare am scapat de gropile de pe acolo, am mers pe mijloc ca aia urmariti de caini.

6 minutes ago, Mookyama said:

am trecut pe Valea Oltului

Am trecut și eu pe Valea Oltului ieri seară pe la 8, pt prima dată. Atâtea TIR-uri n-am văzut în viața mea. Lux, mai ales după ce ești pe drum de la 2 dimineața :))

2 minutes ago, paulrad said:

Am trecut și eu pe Valea Oltului ieri seară pe la 8, pt prima dată. Atâtea TIR-uri n-am văzut în viața mea. Lux, mai ales după ce ești pe drum de la 2 dimineața :))

Valea Oltului din Bucuresti ziceam. Dar sa stii ca nu esti departe de adevar, e taman la fel :)) 

• Upvote 1

Aiiiii, ce bine ca s-a deschis zidul plângerii.
Am multe, dar tac. "Tac, tac, pentru că tăcerea e de aur." Vorba inegalabilului Toma...

Treijpe.

Oameni buni. Vă rog io din suflet. Aveți mare, mare, mare grijă de voi, din punctul de vedere al sănătății. Aveți grijă de părinți și bunici, care-i mai aveți. Protejați-i și rugați-i să fie atenți cu ei, să nu cumva să se accidenteze sau ceva, și să trebuiască să intre în sistemul de „sănătate”.

Fiindcă din sistem, odată intrat, ai toate șansele să ieși cu mai multe probleme decât atunci când ai intrat. Sau să ieși cu picioarele înainte. Fiindcă gradul de incompetență al celor rămași în sistem este la niște cote absolut incredibile, și tu ca pacient ești cineva care-i deranjezi de la rutina zilnică de a nu face nimic.

Mai am o singură bunică în viață. Ca orice bătrân cu puțină mișcare, bunica are dificultăți să doarmă noaptea și să se odihnească în general. Așa că s-a dus la medicul de familie să-i dea ceva. Aia nici o problemă, i-a prescris niște somnifere de-alea bune. Atât de bune, că-s cu avertisment să nu se dea mai mult de ț zile fiindcă provoacă dependență, fiind în esență narcotice, și complet interzise pentru bătrâni, diabetici, cardiaci, criterii de-astea pe care bunica le bifează pe toate, dar peste care medicul de familie a trecut fără niiiiiici o jenă. Mno, și ia bunica cu rețetă vreo 10 ani de zile, junkie cu acte, până i se împleticesc picioarele în drum spre piață și cade pe stradă ziua-n amiaza mare. Hai la spital să vedem ce și cum, radiografii, etc. - medicul de gardă se uită pe radiografie și bagă un mergi doamnă acasă că n-ai nimic. Nimic pe dracu, era o fractură de bazin în două locuri care, până să fie corect identificată, a mai progresat un pic. Și dă-i distracție cu imobilizarea. Face bunica și o răceală care tinde să o dea spre pneumonie, ajunge la investigații la spitalul de infecțioase, de unde iese cu o frumusețe de clostridium difficile - infecție bacteriană deseori letală pentru bătrâni, care distruge intestinul subțire, și e produsă de... nespălarea pe mâini a personalului medical din spitale. Și dă-i distracție cu antibioticele alea, din decembrie încoace, cu oscilații între „tratamentul funcționează” și „stai că infecția a recidivat”. De Crăciun face și o ecografie abdominală la același medic la urgențe, ăla face un semnul crucii pe abdomen cu sonda și zice că nu e nimic de văzut, doar să continue tratamentul. Zilele trecute acuză iar dureri de burtă, hai să facem iar o ecografie, ZBANG stați așa că aveți mai multe formațiuni probabil canceroase, din care o tumoare e de 12x15cm, e atât de mare că presează restul organelor și de-aia și incomodează la mers și afectează funcționarea normală a sistemului digestiv. Păi medicul ăla de gardă de Crăciun cum de n-a văzut nimic pe ecografie? Nu știm, mai bine să nu întrebăm de-astea. Vineri probabil va fi operația, când s-ar putea să rămân fără bunică. Iar la dobitocu ăla de medic, care face degeaba umbră planetei, n-am ce să-i fac. Anul trecut au fost 3 cazuri de malpraxis în toată România, dintre care două s-au terminat cu mustrare iar la al treilea i-au redus simbolic salariul într-o lună. Trei. Din toate cazurile medicale din toată România. T. R. E. I. Iar să-l trimit în lumea cealaltă, ca măcar să nu mai facă alte victime, e ilegal. Cică nici numele nu pot să i-l dau pe net la oameni ca să se ferească, că fără dovezi și o condamnare definitivă de fapt pot fi eu acuzat că-i ating imaginea.

Deci, trei chestii. 1) Grijă maximă. Dacă ați ajuns în spital pentru orice, deja e nașpa. 2) Pregătiți-vă pentru situațiile nasoale din viitor (fiți fără grijă că vor veni ele) cu pile, cunoștințe și relații doctori mai de doamne-ajută din toate domeniile posibile, la care să apelați pentru un dram de competență și încredere. Dar pentru siguranță mai mare, io zic că mai bine e să 3) faceți bagajele și plecați din țara aia încotro vedeți cu ochii, dacă vreți să mai apucați să vedeți și alte zile cu ochii, nu să vă îngroape incompetența altora.

• Sad 7

Ieri fugeam spre casă cu toată viteza înainte și un vânt puternic din față, nu de alta dar venea potopul din spatele nostru. La 50-60km/h și cu vânt puternic din față (știu, nu prea smart), mergeam pe mijlocul benzii și vine un prost din spate, claxonează și trece aproape de noi, în condițiile în care drumul era pustiu și în linie dreaptă. Asta a fost așa de bun venit în Baia Sprie, un fief al proștilor cu 4 roți. Când ajungi în centrul ”orașului”, acolo e adevărata ruletă rusească: intersecție cu drum județean, trecere de pietoni, stație de autobuz, parcare LIDL, mașini parcate pe dreapta, trecere de pieton, altă intersecție. Am evitat câteva ”gloanțe”, inclusiv o deșteaptă care a făcut un U-turn în fața noastră ca mai apoi să se deplaseze în coloană cu 30km/h. Le-am evitat pe toate, thank God.

Nu la fel de norocos a fost un prieten pe lângă care trecusem ceva mai sus. La ultima intersecție chiar după ”zona centrală”, a intrat un idiot pe contrases și a făcut stânga pe o străduță. L-a lovit colegul în aripa față și a zburat peste capotă cu tot cu bicicletă... Nu știu cât de tare s-a șifonat, dar a zis că a scăpat cu bine.

Până acuma m-am încăpățânat să-mi fie bine și aici, dar parcă toți prietenii care mă sfătuiesc să fug din rahatul ăsta încep să mă pună pe gânduri.

Incredibil ce fac jegurile astea de la PSD. Au editat în post filmul cu huiduielile de pe Arena Națională, au suprapus huiduielile peste imagini cu Simona nedumerită astfel încât să pară că ea este vizată și au pus titlul “#rezist au huiduit-o pe Simona Halep”. Filmul este acum shared pe toate paginile filialelor PSD de judet.

Sunt deja suficient de mulți cunoscuți și foști colegi ce-au tulit-o „dincolo”, cu tot cu familii. Îmi dă de gândit, deși sunt multe lucruri care-mi plac aici (da, chiar sunt) iar pe „dincolo” nu umblă deloc câinii cu covrigi prin lese...

Problema nu e la politicieni (indiferent de nuanța lor), ci la noi înșine. Poate ar fi timpul să învățăm să ne facem curat prin casă, să ne rezolvăm problemele directe (a căror rezolvare chiar depinde direct de noi) și să ne punem sinele „pe roate” înainte de-a arăta cu degetul spre alții sau de-a încerca să rezolvăm problemele mari și abstracte. Altfel, suntem precum buticarii care comentează, la o sămânță, de pe marginea drumului. Iar abia asta e frustrarea :)

• Upvote 4
  • Like 2