ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Topic will be automatically unlocked at 09:59 PM

Recommended Posts

2 hours ago, MLADEN said:

S-a intamplat ceva?
In afara de faptul ca acuma ai mai putine privilegii ca un puscarias, nu vad nici o problema...

La noi puşcăriaşii au mai multe privilegii ca noi acuma başca faptul că pot scăpa când au chef scriind, în permisie, la făcut copii sau la muncă la finul; şi spre deosebire de noi atunci când ies au conturile pline că au stat pe masă şi casă asigurată de stat iar de banii furaţi nu se atinge nimeni. 

• Like 1

Vine 15 mai.

MTB-ul e la service, furca e în București, rulmenții undeva între București și Baia Mare, pantofii spd se mișcă încet din Germania.

Cursiera are nevoie de cauciucuri noi, dar weekendul ăsta sper că nu explodează astea pe coborâre (dacă nu e gata mtb-ul în timp).

Bonus: am pierdut o săptămână întreagă de carantină, n-am făcut absolut nimic, nici sport nici muncă. De la atâta scrolling pe trackpad m-am trezit cu o durere în cot & încheietură de a trebuit neaparat să fac pauză că nici telefonul nu-l mai puteam ține în mână. :( 

1 hour ago, paulrad said:

De la atâta scrolling pe trackpad m-am trezit cu o durere în cot & încheietură de a trebuit neaparat să fac pauză că nici telefonul nu-l mai puteam ține în mână. :( 

Treci cu mausul pe stînga cînd simți că te lasă dreapta. Din același motiv, m-am obișnuit să manevrez și mausul și telefonul cu ambele mîini.

în urmă cu 1 oră, paulrad said:

MTB-ul e la service, furca e în București, rulmenții undeva între București și Baia Mare, pantofii spd se mișcă încet din Germania.

Îmi pare rău, așa e cînd nu aplici regula KISS (keep it stupid simple). 

în urmă cu 1 oră, paulrad said:

Cursiera are nevoie de cauciucuri noi, dar weekendul ăsta sper că nu explodează astea pe coborâre (dacă nu e gata mtb-ul în timp).

Dar cîți km ai cu ele, treijdemii? :)

12 minutes ago, Traveller said:

Îmi pare rău, așa e cînd nu aplici regula KISS (keep it stupid simple). 

keep it stupid simple like rigid fork? sau crezi că la un Fox ai unde face service calumea în Baia Mare? :)) Dacă planificam mai bine și nu o tot lungeam ieșea la timp mentenanța.

12 minutes ago, Traveller said:

Dar cîți km ai cu ele, treijdemii?

Nu chiar, dar m-am dat și pe hometrainer cu ele.

2 hours ago, paulrad said:

Mai mare sansa sa explodeze pe hometrainer. Dar, daca tu crezi in legile lui Murphy, atunci stai acasa :))

• Haha 1

2 hours ago, paulrad said:

Hmm, ce bine ar fi daca ar exista o solutie sa nu iti uzezi cauciucul spate de sosea pe trainer... :))

• Thanks 1
  • Haha 1

Nu urmaresc Digi TV, dar e unul din putinele site-uri de pe care citesc stiri romanesti. Mi se pare ca se incearca o manipulare grosolana a populatiei legata de usurarea restrictiilor aplicate - panica, panica, panica!

în urmă cu 12 ore, Traveller said:

Treci cu mausul pe stînga cînd simți că te lasă dreapta. Din același motiv, m-am obișnuit să manevrez și mausul și telefonul cu ambele mîini.

doar astea le faci ,,si cu stinga"?:bici-5:

15 hours ago, paulrad said:

furca e în București

Offtopic.

Lumea laudă Ace of Spanners din Brașov.

E cineva din București de încredere pentru Lefty?

Nu e ironie, întreb strict pentru informare.

@BodoC e Lefty Clinic, serviciu oferit de distribuitor. Am întrebat la Ace of Spanners și m-au trimis la clinica de ologi. :)

Costul mi s-a părut decent. 450 lei revizia standard, sumă în care e inclus și kitul de service (230 lei) + 100 lei mentenanță cartuș.

Cu întârziere și cu scuzele de rigoare, deschidem taraba de frustrări. Rămâne deschisă până mâine seară.

E pentru prima oară când scriu aici, dar am simtit eu că trebuie, așa că am să postez două frustrări:

1. Nu am ture-n picioare.

2. Am comandat pe Amazon Spania 4 produse. Toate pentru bicicletă, formau un complet.
Comanda am dat-o la impuls, pe fondul unei stări de angoasă ce nu face obiectul postării. Sau face? Nu, nu face.
Deci, 4 produse. După ce am dat enter, am plătit, m-am prins ca am comandat 4 produse de la 3 magazine in două transporturi. Nu aveam ochelarii de spaniolă la mine.
3 produse de la 2 magazine intr-un transport si al 4-lea produs de la al 3-lea magazin in al 2-lea transport. Simplu, nu?
Vine primul transport (din Barcelona, mai repede decât încă nu mi-au livrat DPD-ul din București în București de la Decathlon).
Bucuros, curios, desfac coletele. Un produs din cele două din primul transport e trimis greșit. In loc de centură de puls, am primit un reportofon. O nimica toată.
Restul erau OK.
Sunt anunțat că al 4-lea produs din cel de-al 2-lea transport va intârzia din cauză de criza cu covizii.
Intre timp demarez acțiunea de a returna reportofonul in schimbul centurii pe care o doream.
Cu telefonul filmând ecranul laptopului ca sa traducă live din spaniolă intr-o limbă de circulație personală, aflu cu stupoare ca chiar dacă ei au livrat greșit un produs, prostu' dracu' trebuie să plătească transportul returului și să mai și aștepte să i se returneze banii, vezi doamne din cauza duratei tranzactiilor bancare. Da' când i-ai luat nu ți-a tremurat mâna pe maus?
Mă gândesc că al 4-lea produs, in loc de senzor de cadență ar putea fi naveta SpaceX, si amân returul, că poate mai scad din cheltuială dacă trebuie să-l returnez și pe ăsta.
Nu mi-au dat satisfacția asta, așa că imi planific o zi in care să fiu liber ca sa stau la coadă la poștă și să fac o operațiune cu care nu sunt obișnuit, deci șanse mari de eroare ID10T.
Ziua aia a inceput superb. O ploaie torențială care s-a stabilizat intr-o mocănească Bacoviană. Am zis superb, da. Stiu eu de ce. Pentru ca pe ploaia aia, ziceam eu că aveam o șansă să nu prind coadă la poștă. Țeapă. Cel puțin alte 9 persoane au gândit la fel ca mine, astfel că i-am găsit aliniați in fața oficiului, in ploaie, și niciunul nu dădea semne că vrea să renunte. După 10 minute, in care norocosul dinăuntru nu a dat vreun semn ca ar termina operațiunea de la ghișeu, m-am gândit să intreb daca de la acel oficiu pot să fac o expediție in Spania; să nu stau degeaba la coadă. Cu posta e bine să te aștepți la orice. Mi-am luat inima in dinți si am infruntat toată coada cu rugămintea de "a intreba si eu ceva". Am simțit in ceafă câteva cuțite de la cei de la coadă, dar le-am returnat un zâmbet sadico-politicos după ce am aflat că AVEM CARNE! pardon,asta e din altă operă, pot trimite in extern, după ce oficianta s-a uitat lung pe o hârtie ca să afle că Spania e pe lista albă.
M-am intors la coadă în ploaie și după incă 5 minute in care cel de la ghișeu tot nu a terminat, (eu as fi terminat de mult) m-am gândit că e bine să incerc alt oficiu poștal. 
Zis și făcut. Am plecat. Cel din spatele meu a obținut o victorie. I-am simțit vibrația.
Am mers 2 Km mai la Sud, la alt oficiu poștal unde, unde, unde.... NU ERA NIMENI  la coadă.
Doamna de la ghișeu, deși la prima vedere era mai acră decât o putină cu varză, mi-a completat formularul, a hotărât ce e mai bine pentru mine, mi-a inaintat o hârtie să o semnez, mi-a luat banii (mai puțin decât calculasem eu pe saitul poștei; 67 vs 41 Lei) si am terminat. 
Neștiindu-mă și masochist, m-am intors totuși la primul oficiu poștal ca sa vad dacă am terminat. Nu. Cel ce obținuse victoria prin plecarea mea, mai avea o persoană in față.
Acum aștept să ajungă coletul la destinație și să-mi returnze banii.
Imi urez succes.
Sper să nu scriu si luna viitoare.

• Upvote 3
  • Thanks 1
  • Sad 2

Ioti bre că-i dășchis acilea.

Și e deja leo jur deo gluar (catorz jiulié, pur le coneseors)
Sunt așea dă multe dă zis...

• Like 1

Ma frustrez si eu pentru ca mi se pare ca muncesc prea mult si nu apuc sa ma bucur de orice altceva si sunt abia catre 35 ani. Mi se pare ca ziua trece prea repede, focusat pe orice altceva decat pe mine. Programul a devenit anost si mi se pare ca trebuie sa-mi fac programare ca sa pot sa-mi dedic ceva pentru un hobby ( oricare ar fi el ). Ca sa pot da o tura cu bicla dupa program, trebuie sa-mi fac "reorganizare traseu" pentru toate celelalte activitati pe care trebuie sa le fac in timpul in care m-as bucur de tura si tot eu "platesc" pentru o asemenea aroganta, ma pun la somn prea tarziu si nu dorm suficient.

Toate gandurile astea s-au accentuat in perioada de urgenta, cand am stat si am muncit de acasa, chiar daca poate stateam mai mult intr-o zi pentru munca, nu mai pierdeam timpul cu mersul/venitul la birou, cumparaturi sau alte "errands" dupa program si compensam in alta zi cand poate inchideam laptopul la 2 (doi, ca asa e la Sibiu ) si eram pe deal, singur, cu bicla. M-am dat mai mult in perioada in care am stat acasa, fata de cand s-a dat liber.

Cãcam atat.

Din cauza de covid si de probleme personale, anul asta este primul septembrie fara vacanta din ultimii 10 ani.

Incepand din 2009, septembrie era luna de vacanta. Cu masina, bicicleta, motocicleta sau avionul, in Serbia, Italia, Franta, Grecia, Turcia, Bosnia sau Germania.

Plus ca in Grecia si mai ales in Turcia nu am mai ajuns din 2017.

Astept cu optimism septembrie 2021.

• Like 1

Nici nu am simtit cum a trecut vara!

Intotdeauna asociez calendarul cu programul competitiilor de ciclism. Primavara, clasicele. Cand se termina TdF simteam ca ne pregatim de sfarsitul verii.

Neincepand clasicele, Giro, TdF, vara parea ca nici nu incepe.

Si in citeva saptamani iata ca e gata ...   

• Like 1

A trecut vara, parca miine e echinoctiul de toamna. Si topicul e inca deschis desi se dadea cu capu doar in 13 ale lunii.

Nimic nu mai e cum a fost.

• Haha 2

Singurul eveniment ciclist de anul acesta la care particip (bikexpert alpine challenge), vremea nu pare sa tina cu noi, ploaie anuntata la 2h de la start, maxima de 14 grade. A venit toamna baieti.

Anul asta nici pe canalul Dunare - Marea Neagra nu pot ajunge. Ar fi fost al noulea an consectiv de ture in zona.

Insa, la peste 3000 de cazuri de covid pe zi, am spus pas.

Anul ăsta vrut sa fac București - Praga cu bicla și El Camino pe jos. Ambele cu câinele din dotare. 

Eu la sfârșitul anului trecut mi-am propus să stau acasă anul ăsta, fără mtb campuri, fără cicloturism. Mi-a ieșit chiar mai bine decât plănuisem @-)

Am renuntat la Dunav Ultra si vreo alte 2 evenimente din seria eroica.cc (toate platite, initial planificate in primavara) anul acesta din cauza coronavirusului. N-am fost in nici un concediu pe afara anul asta, doar in tara. 

Inca ar mai fi ceva evenimente ciclistice la noi in tara, as vrea sa ma duc. Nu evenimentul in sine mi se pare riscant cat deplasarea pina acolo (tren, avion). Sunt in dilema. 

Voi face oricum la sfarsit de an, jumatate din totalul km parcursi in 2019.  

Guest
This topic is now closed to further replies.