ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Hello!

Am deschis taraba.

Va rog, poftiti.

• Confused 1

Is frustrat:

- ca am luat niste decizii in viata din cauza carora/datorita acestora is doar multumit dpdv. material/financiar, insa neimplinit pe alte planuri

- ca la aproape 40 de ani inca mai am introspectii referitoare la menirea mea si ca nu am o familie a mea

- ca nu mai exista COD de onoare intre barbati

- ca mi-am pierdut firul de-a lungul anilor

- ca nu pot sa achiesez la principiul "fiecare pentru el"

- ca am investit in biciclete care stau si aduna praf

- ca nu mai gasesc componente ca sa-mi customizez bicicletele alea care aduna praf

Daca ar sti omul "ce-ar fi dac' ar fi...", si-ar dori apoi sa stie si treaba cu ' dar, ce-ar fi fost dac' ar fi fost...'

• Sad 2

Bre, matale ai scris prea rar aici si ai pomelnic greu acum.

E de multe matanii, sa stii. Zilnic.

• Haha 7

Sunt frustrat pentru că se pare că m-am "borelliat" și mi s-au prescris niște antibiotice care mă determină să evit soarele 3 săptămâni. Și sufăr de claustrofobie deci nu pot pedala în peșteri în această perioadă.

• Sad 3

Dacă rândul trecut am terminat io, acuma încep tot io: sunt frustrat fiindcă după ce mi-am exhibat frustrarea că am achiziţionat o borelia, în urma analizelor s-a constatat că nu-i aia ci altceva. Aşa că acuma sunt frustrat că nu ştiu ce a fost (deşi rămân la părerea mea că e o muşcătură de alien din pădurea Hoia).

Si eu sunt frustrat pentru ca m-a luat o masina pe capota sambata. Mergeam pe un drum cu prioritate si o masina a iesit de pe un drum laturalnic, nu s-a asigurat din stanga si m-a lovit in plin. Bicicleta a fost facuta praf, eu am reusit sa scpat doar cu o contuzie la umar si o posibila fractura de corp omoplat.

• Sad 3

2 hours ago, Marius.R said:

Si eu sunt frustrat pentru ca m-a luat o masina pe capota sambata. Mergeam pe un drum cu prioritate si o masina a iesit de pe un drum laturalnic, nu s-a asigurat din stanga si m-a lovit in plin. Bicicleta a fost facuta praf, eu am reusit sa scpat doar cu o contuzie la umar si o posibila fractura de corp omoplat.

Veneai la Brevetul francez de 200km? Nu de alta, dar cineva a fost lovit dimineața. Încă nu știu cine a fost. Ideea e ca tipa plângea intr-un peco, și nu știam ce s-a întâmplat. 

Edited by Mookyama
LE

5 hours ago, Mookyama said:

Veneai la Brevetul francez de 200km? Nu de alta, dar cineva a fost lovit dimineața. Încă nu știu cine a fost. Ideea e ca tipa plângea intr-un peco, și nu știam ce s-a întâmplat. 

Nu eram eu. Mergeam la supermarket, la cumparaturi, cu rucsacul in spate, cand am fost accidentat, in Roman, jud. Neamt.

Am facut ~350km in 2 zile și un eveniment in wk, plus drumuri și nesomn, până la urmă am clacat. Sunt pe “plus”, ziua 1. Cumva haios, astăzi ziceam ca merg sa fac Pfizer. 
Ca idee, doream sa îl fac de ceva vreme, am fost cumva nehotărât.

Ba accidentul cu bicla, ba răcit, ba pe drumuri, uite ca nu s-a ivit ocazia, și am mușcat-o. 
Pareri de rău? Da. Mustrări de conștiință? Da. 

Al doilea an consecutiv in care nu ajung cu bicicleta pe canalele dobrogene din cauza pandemiei.

Dar ce te-a oprit? Nu cred ca era aglomerat pe canale.

@dan tm

Pedalatul propriu-zis pe malul canalelor nu era o problema, dar nu pedalatul este totul.

Canalele doborgene sunt o experienta complexa, care include cazare in Medgidia, vizita la carciuma Tanta si Coste din aceiasi localitate, mersul cu trenul pe bucata Medgidia - Poarta Alba / Murfatlar si Constanta - Medgidia, etc. Adica multe situatii de a intra in contact cu altii, ceea ce nu este chiar cel mai bun lucru de facut acum.

Ca sa nu mai adaug mersul cu trenul Regio pe bucata Bucuresti Obor - Medgidia si retur. Asta-i alta experienta, care iti ofera posibilitatea sa vezi alta lume (asa cum spunea un coleg de forum) o lume cu care nu esti obisnuit si care, de multe ori, iti este greu sa crezi ca inca exista. Dar de asta sa zicem ca m-as fi putut lipsi si as fi mers la Medgidia cu bicicleta pe masina.

Si la mine, al doilea an consecutiv cand nu ajung sa fac tura in jurul deltei!

Anul asta eram gata-gata, rezolvasem cu concediu (4-5 zile) rupt cu greu din timul liber, gasisem si partener! Plecarea trebuia sa fie saptamana trecuta  pe 4-5 si a venit cacatu asta de pandemie/valu4 si vremea de rahat!

Mai am o mica speranta, daca e vremea ok, pentru sfarsitul saptamanii viitoare, dupa 20, daca mai pot sa-mi iau concediu si daca e liber si colegul meu!

în urmă cu 2 ore, gibonu said:

@dan tm

Pedalatul propriu-zis pe malul canalelor nu era o problema, dar nu pedalatul este totul.

Canalele doborgene sunt o experienta complexa, care include cazare in Medgidia, vizita la carciuma Tanta si Coste din aceiasi localitate, mersul cu trenul pe bucata Medgidia - Poarta Alba / Murfatlar si Constanta - Medgidia, etc. Adica multe situatii de a intra in contact cu altii, ceea ce nu este chiar cel mai bun lucru de facut acum.

Ca sa nu mai adaug mersul cu trenul Regio pe bucata Bucuresti Obor - Medgidia si retur. Asta-i alta experienta, care iti ofera posibilitatea sa vezi alta lume (asa cum spunea un coleg de forum) o lume cu care nu esti obisnuit si care, de multe ori, iti este greu sa crezi ca inca exista. Dar de asta sa zicem ca m-as fi putut lipsi si as fi mers la Medgidia cu bicicleta pe masina.

Doar nu te sperie mersul cu trenul?

Eu am fost la mare anul asta si am dat apoi de acolo o tura cu trenul pîna la Buzau tocmai ca sa descopăr lumea aia speciala de care spui.

La intoarcere trenul de retur din Bucuresti era intirziat cu orele, am  luat altul, care a întîrziat si el, mai era evenimentul de la Fetesti, în final am ajuns in Constanta unde trenul de Mangalia a astepta si pe cel din spate . Ce sa-ti zic Mangalia 06,00-Buzau-Bucuresti Nord -Mangali-Venus 00,00. Cea mai tare a fost faza cînd soferul de taxi a intrebat ce tren e ăsta la miezu noptii, si a inceput sa-si sune colegii ca a venit un tren intîrziat si e rost de clienti in gara Mangalia.

Apoi am mers in Albania cu un microbuz.Acolo altă lume.

la vita e bella.

Salut! Daca se poate deschide un topic despre Albania. Eu nu stiu despre Albania decat tigarile durres, apollonia si ca au trecut si ei prin comunism.

On 10/13/2021 at 1:42 PM, gibonu said:

@dan tm

Serios? Tu nu te-ai mai suit intr-un tren, metrou, tramvai din martie 2020? Nu ai mai fost la terasa la o carciuma, nu te-ai mai cazat in nici un hotel? 

Au fost totusi si perioade in timpul verii cand situatia medicala era mult mai buna ... 

@dan tm

Cum spuneam, nu mi se pare cel mai bun lucru sa intru in contact cu prea multa lumea in perioada asta.

Este doar o abordare persoanala a problemei, nu am pretentia ca este buna sau rea, nu dau sfaturi nimanui, etc.

@pedale

Exista sub-sectiunea "Calatorii fara bicicleta" in sectiunea Cicloturism. Si eu as citi cu mare placere o poveste de tura din Albania.

@Trevizes

Am mers cu trenul la tura din Covasna din august. Intr-adevar, atunci situatia medicala era incomparabil mai buna comparativ cu cea de azi. Plus ca acele trenuri (doua de fapt) nu era foarte aglomerate.

Cu autobuz, tramvai, metrou am mai fost, dar aici vorbim de perioade scurte de deplasare, nu de aproape 4 ore cat dureaza Buc. Obor - Medgidia. La fel, am fost si la terasa de multe ori.

Cat despre cazare, in Medgidia (cel putin unde am stat pana acum) sunt hoteluri in care L-V sunt cazate diverse persoane care vin sa lucreze pentru fabrica de ciment sau parcurile eoliene din zona. Nu stii cine sunt acele persoane, cu cine au intrat in contact, etc. Repet, abordare persoanala a problemei.

L.E. Si nici nu sunt pregatit pshic sa stau 4 ore cu masca pe bot. Pana acum nu am fost nevoit.

Ok, clar. Dar partea cu hotelul nu am prins-o, ca doar nu te cazezi cu necunoscuti in camera, poti servi micul dejun separat, etc.  

Dar zile de lucru la birou nu ai avut deloc? Din acelea in care cam tot timpul stai cu masca pe fata? 

@Trevizes

Nu se pune problema de mic dejun servit la hotel la Medgidia. Facilitatile de cazare (pe care le stiu) de acolo n-au ajuns la asemenea rafinament. Doua banane, un Snickers si o cafea la plic (d'aia de 70 de bani) facuta cu apa rece rezolva problema. Iar, daca vreau sa fac un "festin culinar" mai pun si un iaurt (luat in prealabil de la supermarket cu o seara inainte).

La munca se aplica o politica de "rotatie a cadrelor" al carei rezultat este ca fie stau singur in birou fie stau singur intr-o sala de sedinte, mai mica (ca sedintele in format fizic nu mai exista din martie 2020). Astfel, nu mai este nevoie sa stau cu masca pe bot tot timpul. Insa o port cand ies din birou / sala, inclusiv atunci cand merg sa ma pis.

In rest, nu prea inteleg care este rostul discutiei. Am spus clar ca asta este o abordare personala a problemei si ca nu am pretentia ca este buna sau rea.

• Upvote 1

As face un articol despre Albania dar am uitat cum se pun poze aici, trebuie sa le am intr-un cont undeva si pun linku pozei sau are forumu o galerie de care am uitat?

Trebuie să le ai undeva pe net și de acolo să pui adresa pozei.

Guest
This topic is now closed to further replies.