ovidiu

Topicul frustraților/Loc de dat cu capul

Recommended Posts

Sa ma duc in pensie sau nu ?!?

Nu poţi ieşi la pensie dacă nu ai pregătită o şa de pensionar ;)

Nu imi vine nimic in minte, zic data urmatoare :)

Tocmai s-a terminat meciul de handbal Ungaria-Romania, incredibil finalul. Ca si la meciul cu Danemarca, ne-am inecat ca rromul la mal. Am niste nervi....

• Upvote 1

Mă oftic pentru că nu ştiu să mă dau nici cu schiurile, nici cu placa...şi mă tot trollează prietenii cu poze încât în fiecare dimineaţă sper să fie VARĂ şi iarna asta să fie doar un vis urât :D.

• Upvote 7

Ma frustreaza ca o tona de personaje ii dau inainte cu "Je Suis Charlie" si habar n-au ce inseamna, de ce se leaga sau care-s cauzele/implicarile politice ale situatiei. Ei ii dau inainte ca e trendy-flendy-mendy.

In schimb, despre civilii care mor pe capete-n Siria nu mai zice nimeni nimic :). Sau alte dezastre mai aproape de casa. 

• Upvote 2

@@diorgulescu : Stai linistit, dupa ce in Paris au iesit vreun milion de oameni pe strazi, reactia unei bune parti a presei locale a fost ca ipocrizia e in floare chiar si aici. Sa nu mai vorbim de blocarea transportului public si alte efecte ale miscarilor in turma.

Cei de la Charlie Hebdo au avut o reactie foarte acida dupa marsul de duminica, au zis ca nu le serveste la nimic pseudo-sustinerea asta publica si se intrebau unde erau francezii atunci cand aproape nimeni nu le cumpara publicatia si unde era sustinerea si protectia autoritatilor atunci cand caricaturistii lor primeau amenintari cu moartea. Food for thought.

Cat despre frustrari adevarate, rog calduros un limbist cu experienta sa imi explice de la ce mama mă-sii vine particula "vre" din "vre-o" si "vre-un" folosita atat de intensiv pe aici si nu numai... (limbiștii fara experienta sunt rugati sa se abtina, la fel si cei care nu inteleg sarcasmul)

• Upvote 2

Tona de B-movies cu Vietnam (şi căteva A) pe care am văzut-o în trecut mă face ca atunci când aud "Charlie" să mă gândesc total la altceva. ;))

• Upvote 1

Mă oftic pentru că nu ştiu să mă dau nici cu schiurile, nici cu placa...şi mă tot trollează prietenii cu poze încât în fiecare dimineaţă sper să fie VARĂ şi iarna asta să fie doar un vis urât :D.

Subscriu: Hai cu VARA!

Frustare MARE: Am bicicleta si-am mers cu ea prin casa! (Cand am probat seaua) 

• Upvote 1

În ultima juma' de an am ieșit la o singură tură, șaij' de kilometri finalizați cu o căzătură nasoală. Dar în acest an am pedalat pe trainer 15 minute fără să-mi mai pocnească genunchiul, so I have that going for me, which is nice. Însă cu o floare nu se face primăvară, mai am muuuuult de tras ca să ajung la forma de acum 3 ani :(

• Upvote 1

Exact la vârsta ta am învățat să schiez. Și e al 2-lea mare microb - pe lângă bicicletă (le-aș pune pe același plan, fără discriminare. La fel cum aș spune și despre munte/mare )

Nu-i târziu și satisfacțiile sunt foarte mari.

• Upvote 1

@@puterfixer

Si eu sunt in recuperare tot cam de juma de an, tot dupa o cazatura urata.

Merg cu bicicleta la serviciu cand permite vremea, in rest ma abtin cat pot sa nu o iau pe coclauri.

Asa ca... hai cu vara.

Frustrat ca nu gasesc alt job. De data asta i-am surprins din greseala afara la tigare ca sunt barfit si pentru ca vin pe vremea asta cu bicicleta la lucru....si multe altele.....Je suis charlizat sau nu merge?!

Exact la vârsta ta am învățat să schiez. Și e al 2-lea mare microb - pe lângă bicicletă (le-aș pune pe același plan, fără discriminare. La fel cum aș spune și despre munte/mare )

Nu-i târziu și satisfacțiile sunt foarte mari.

Aş fi încercat, dar cum iarna îţi faci bicicletă...o las pe altă dată, sunt cu sabia deasupra capului :))

Ma frustreaza ca o tona de personaje ii dau inainte cu "Je Suis Charlie" si habar n-au ce inseamna, de ce se leaga sau care-s cauzele/implicarile politice ale situatiei. Ei ii dau inainte ca e trendy-flendy-mendy.

In schimb, despre civilii care mor pe capete-n Siria nu mai zice nimeni nimic :). Sau alte dezastre mai aproape de casa. 

Sustin ce scrie @@diorgulescu

Adaug una bucata frustrare din cauza ca nu am (si nici nu se intrevede o posibilitate prea curand) un aparat foto mai performant :(

Nu ma simt frustrat pentru ca nu stiu (si nici nu vreau) sa ma dau cu sciurile sau cu placa, la mine nu exista sezon mort pentru ciclism.

• Upvote 1

la mine nu exista sezon mort pentru ciclism

Așa, așa, învârte și tu cuțitu'. :P

Sunt frustrat ca zapada se topeste la temperaturi mai mari de zero grade!

Cand e ger, nu prea ies cu bicicleta din cauza temperaturii prea scazute, cum se incalzeste un pic, parca e si mai rau, sunt numai baltoci si zoaie, iar seara totul devine polei. 

Visez sa ma mut in Cipru macar 3 luni pe an cat e iarna in Romania si sa lucrez remote. Sau unde? Sudul Spaniei? Sudul Italiei? Cat e o chirie acolo? Dar internetul? 

Ma enerveaza ca charlie ala era un poponar olandez defapt...

Si daca tot faci misto de oameni, fi barbat si fa-o in fata lor, si daca tot faci misto, suporta consecintele nebunilor...

Si le-a suportat...

• Upvote 1

Ma enerveaza faptul ca ma tot f..e la melodie o cunostinta care e agent de asigurari sa imi fac asigurare sau pensie privata. Stiu ca ambele sunt mari tepe indiferent unde le inchei. Pana las urma las acasa bunul simt. 

Dar sa vezi ce frustrat ai sa fii cand vei vedea ce pensie de stat o sa primesti la vremea respectiva ...  :-

Intai sa ajung la vremea respectiva. Pe urma sunt prea multe clauze ascunse sau dictatoriale. in plus ca viitorul apropiat nu suna deloc bine.

Visez sa ma mut in Cipru macar 3 luni pe an cat e iarna in Romania si sa lucrez remote. Sau unde? Sudul Spaniei? Sudul Italiei? Cat e o chirie acolo? Dar internetul? 

Uite un exemplu, londonezul care s-a mutat la Barcelona din cauza pretului mare la chirie si intretinere, acum face naveta 4 zile/sapt cu avionul si iese mai ieftin cu 350 Lire! :)

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2477291/London-rents-high-cheaper-live-BARCELONA-commute-heres-.html

Cat despre frustrari adevarate, rog calduros un limbist cu experienta sa imi explice de la ce mama mă-sii vine particula "vre" din "vre-o" si "vre-un" folosita atat de intensiv pe aici si nu numai

Pai iata, sa-i lamurim pe cei folositori de "vre-o" si "vre-un" ca se afla in eroare :) :

http://dexonline.ro/definitie/vreo 

Ma enerveaza faptul ca ma tot f..e la melodie o cunostinta care e agent de asigurari sa imi fac asigurare sau pensie privata. Stiu ca ambele sunt mari tepe indiferent unde le inchei. Pana las urma las acasa bunul simt. 

Daca telefonul tau nu are in setari "ignore list sau person" nu abdica de la bun simt.

Incepi prin a raspunde, zici "buna ziua, numai o clipa", pui telefonul in buzunar, geanta, sertar.

Consecutiv, pana nu mai ti se pare amuzant.

Daca tot insista, raspunzi, spui doar "va sun eu sun eu in doua minute" si inchizi.

Consecutiv, pana nu mai ti se pare amuzant.

Daca tot insista, raspunzi si spui "vai ce rau imi pare, nu am reusit sa vorbim si am facut la alta companie oricare stii ca face"

Sper sa nu citesc peste o vreme, chiar pe acest topic, frustrarea unuia care povesteste ce a patit, descrie fazele de mai sus, si ar fi chiar cunostinta ta :D :D

Guest
This topic is now closed to further replies.