Sign in to follow this  
Andrei944

Problema distributie

Recommended Posts

Salut am și eu o problema când merg pe foaia mare indiferent poziția pinioanelor îmi scăpa lanțul în ideea ca îmi merge în gol vreo 10 cm nu pot accelera ca face treaba asta... Ce poate sa fie? Și ar mai fii o întrebare, pinioanele mele nu mai au sunetul ala specific, sunt silențioase, atât de silențioase încât nu se aude nimic bicicleta a fost a mea din totdeauna dar nu am mai mers cu ea și acum vreau sa fac naveta este rich dragon, știu ca este ieftina dar nu îmi permit alta.... 

Va rog ajutați-mă sper ca m-am făcut înțeles 

Câți kilometri ai făcut cu lanțul ăla? Ai urcat în forță? Cum l-ai întreținut?

Judecand dupa simptome, problema e cu clichetii din interiorul casetei de pinioane, care, din ce deduc, e pe filet. A intrat mizerie inauntru, iar mizeria a gripat aproape complet clichetii, care acum se angreneaza cu foarte mare greutate. Tinand cont ca demontarea, curatarea si remontarea unei casete pe filet e o operatiune destul de complicata si consumatoare de timp, cel mai bine ar fi sa o inlocuiesti cu una similara (cu 6 sau 7 pinioane, depinde cate ai acum).

Ma gândeam ca este de la lanț sau este posibil sa fie deraiorul din fata de la foi? Fiindcă era strâmb și am încercat sa îl îndrept cu patentul, repet nu prea am bani de investit 

Din păcate descrierile tale sunt foarte vagi. Ce înțelegi tu prin "îmi scapă lanțul"? Foaia mare nu reușește să angreneze, dinții foii pătrund greu în lanț, sau patinează caseta? Problema apare doar când schimbi sau de fiecare dată când ești pe foaia mare și încercă să accelerezi?

Ai putea să filmezi (de preferat cu sunet) ca să ne dăm mai bine seama de natura problemei.

Parca îmi da senzația ca sare lanțul de pe foaie, nu prea am cum sa filmez ca face doar în mers și trebuie sa accelerez calumea 

Posibil să fie foarte uzate una sau mai multe componente (pinioane/lanț/foaie).

În acest caz, s-ar putea să fie nevoie să schimbi ceva (lanț și pinioane, aș crede).

Dar de ce nu face asa și pe foaia mica? Doar pe cea mare, dacă spuneți ca este din pinioane, întreb și eu sa nu ma apuc sa schimb pinioane degeaba 

Pune măcar niște fotografii de aproape cu foile, lanțul, deraiorul față, pinioanele (toate din mai multe unghiuri), poate putem observa ceva.

On 6/6/2018 at 7:50 AM, Andrei944 said:

știu ca este ieftina dar nu îmi permit alta.... 

Sa fi biciclist nu inseamna sa ai bicicleta scumpa.

Incearca sa pui niste poze poate te ajuta colegii mai priceputi.

De ce nu dai o fuga la un magazin/service  de bicilete din Ploiesti?

@Andrei944 Intoarce bicla cu rotile in sus si verifica daca mai scapa si de unde, pot fi pinioanele uzate daca scapa la pedalatul in forta -  daca mai sunt si silentioase s-ar putea sa fie de la clicketi intepeniti si trebuie schimbat blocul de pinioane care contine tot mecanismul de angrenare daca sunt pe filet (costa cam 50 lei)asa cum zice si  @majikstone