paulrad

Franța: RhôneAlpes & Provence-Alpes-Côte-d'Azur

Recommended Posts

Salutare, vin cu vesti. Am făcut pana acum 1000km în 15 zile. Valea Rhônei pe ViaRhona (plictisitor tare), un mic ocol sa vad canionul Ardèche cu Pont D'Arc și apoi încă un ocol sa urc Mont Ventoux, fără bagaje după cum a sugerat @gibonu și urcând din Bèdoin nu invers cum voiam eu, la sugestia de ultim moment a lui @majikstone. A fost perfect asa :)

Am parcurs de la Arles la Menton toată Coasta de Azur, iar ieri am urcat Col de Turini din Sospel. Aici s-a împuțit treaba atât de rău încât mi-a trecut orice chef de pedalat asa ca din vârf am coborât înapoi în Sospel. Astăzi pauză, mâine cred ca pedalez scurt pana în Menton și de acolo iau poimâine un tren spre Lyon, apoi altul spre Paris și stau pana duminica în Paris. 

• Upvote 4
  • Sad 1

2 hours ago, paulrad said:

apoi altul spre Paris și stau pana duminica în Paris. 

Fantastic, iar treci prin Paris cand sunt eu plecat in alta parte =)) 

Paul, s-a împuțit treaba cu oboseala, genunchiul, vremea la altitudine sau ce anume? Îmi pare rău ca renunți la a treia bucata. 

44 minutes ago, majikstone said:

Fantastic, iar treci prin Paris cand sunt eu plecat in alta parte =)) 

Mă nene, tu recunoaște ca ma ocolești! 

@tsisak cu genunchii n-am avut probleme mai mari ca de obicei. S-a acumulat oboseala probabil și niște dureri musculare din lipsa de stretching.

Ieri ultimii 10 km de urcare au fost infernali. Am oprit de foarte multe ori, iar frânele care mi-au făcut probleme toată tura, ieri m-au scos din sărite. Cu toate astea adunate am ajuns în vârf și am constatat ca nu mi-a oferit nicio plăcere urcarea asa ca am considerat ca n-are rost sa continui în felul asta încă 7-10 zile. Alpii o sa fie tot acolo data viitoare când o sa vin mai bine pregătit și cu ceva mai puține bagaje. :)

Până la urmă planul a fost prea ambițios pentru o primă astfel de experiență și ar fi trebui sa încep tura invers, cu Alpii. 

• Like 1

@paulrad

In primul rand, felicitari pentru tura facuta. Din punctul meu de vedere, nu are nicio relevanta faptul ca nu ai facut tot ce ti-ai propus. Daca ar iesi totul conform planificarii, cicloturismul ar deveni o stiinta exacta.

Cat despre "ar fi trebui sa încep tura invers, cu Alpii", mi-am facut datoria si ti-am sugerat de doua ori sa modifici traseul.

Ar fi foarte util daca ai putea da cateva detalii despre bagajele pe care le-ai avut in tura si mai ales la ce te-ai referit prin "cu ceva mai puține bagaje".

Nu in ultimul rand, asteptam povestea turei, atunci cand va fi posibil.

@gibonu o să scriu și jurnalul turei, dar mai încolo. Azi am ajuns acasă de la Paris.

Bicicleta cu bagaje a arătat așa:

RfxOTaF.jpg

Cam 27kg bagajele + bicicleta, o fi trecând de 40 kg. Sunt curios cam e greutate cară alții, dacă și-au cântărit. :) 

Ce am cărat și n-am folosit: hainele de vreme rea, cablu adaptor priză camping, hărți, teleobiectiv 70-200mm + alte mărunțișuri.

Rucsacul avea cam 5-7kg și nu numai că mă puteam lipsi de greutatea lui (dacă aș fi lăsat acasă teleobiectivul și aș fi reorganizat restul mărunțișurilor din el), dar mai era și greu de fixat pe bagaje.

În plus, frânele Avid BB5 o să le arunc la gunoi cu prima ocazie. Mi-au dat bătăi de furcă din prima zi. Au frecat și făcut ca toți dracii și nici n-au prins. Oricât le-am meșterit n-am reușit să obțin un rezultat bun.

Edit: legat de cort, marea nemulțumire e că nu-mi plac deloc intrările. Sunt prea mici/joase. Dacă de intrat în cort e ok, că intram în 4 labe, de ieșit mi se părea un chin de fiecare dată.

• Upvote 1
  • Like 1

@paulrad

In poza de mai sus se vad strugurii copti.Daca te opreai sa faci un vinisor sigur mai aveai chef  de tura.🤪

La subiect,pai tot asa am avut bicicleta cam la 16kg si cu echipamentul,putin peste 40kg.Nu a fost usor 

prin pasuri.Eu am avut 4 coburi si a fost echilibrata altfel.As incerca un trailer usor ,cand oi avea timp m-as 

apuca de el.

Cu cortul(desi nu am avut nici o problema),ca si tine ,ma deranjeaza intrarile joase ,daca  as folosi un trailer as putea

lua un cort mai  mare cu alta configuratie. 

@liviu m. normal că am oprit la degustat, doar n-am oprit numai să pozez bicicleta, dar vin n-am făcut :)) Strugurii au fost extraordinar de buni :)

@paulrad

Nu-i nicio graba cu povestea turei.

Referitor la greutate, la tura din Germania din iunie, bagajul a avut 23 kg iar bicicleta [cu sa si portbagaj, inclusiv husa de la Vaude] 16 kg. Sau cel putin asa a aratat cantarul de la aeroport.

Ce inseamna exact "Hainele de vreme rea"? Banuiesc ca nu se refera la echipamentul pentru ploaie.

"cablu adaptor priză camping" este ce se vede in poza de mai jos?

image.png.86013e8ef5cfc4208e68b4a531f8981c.png

Hartile nu le-ai carat degeaba. Dupa cum ti-a spus si @majikstone oricand poate aparea un drum inchis, blocat, etc si sa fie nevoie sa schimbi traseul. Intr-adevar, azi o poti rezolva cu Google Maps pe telefon sau soricarii precum aparat GPS. Insa niciodata nu este bine sa te bazezi exclusiv pe astea [baterie descarcat, lipsa semnal, probleme de soft, etc].

Cat despre "teleobiectiv 70-200mm" asta e, arta foto cere sacrificii.

Personal, pe biciccleta, prefer oricand 15 kg in plus pe portbagaj comparativ cu un rucsac de 5 kg in spate.

Legat de frane, care este circumferinta discurilor pe care le folosesti.

Referitor la cort, nu mi se pare dificil sa iesi din el [am 1,90 inaltime si vreo 100 kg]. Poate m-am obisnuit eu prea mult cu cortul.

@gibonu da, cablul este cel din poză, doar că al meu avea 1.5m. Destul de greu și așa. L-am folosit o singură dată, pe urmă m-am șmecherit și duceam powerbankul la recepție pentru încărcare. În Sospel la camping mi-a spus tanti că pot să-l pun dacă vreau oriunde la încărcat că e gratis curentul. Pe urmă am văzut și eu că sunt prize prin camping, sub niște bolte de beton.

Hainele de vreme rea: geacă + pantaloni de ploaie, pantalon lung, vestă de vânt, mănuși lungi, overshoes, bluză de ciclism cu mâneci lungi. Geaca de ploaie am folosit-o o singură dată într-o zi ploioasă când am făcut pauză.

Hărțile le-am aruncat într-un fund de geantă și nu le-am scos niciodată. GPS Garmin + Google Maps + powerbank de 20000 mAh a fost destul. Ce-i drept cu 2 ocazii m-am învârtit ca măgarul în ceață, dar nu cred că mă descurcam mai repede dacă scoteam harta.

Teleobiectivul mă așteptam într-un fel să nu-l folosesc. Poate dacă ajungeam prin Alpi făceam ceva cu el, dar na, nu l-am cumpărat să-l țin acasă.

Rucsacul nu l-am cărat în spate ci așa cum e în poză.

Discurile cred că sunt de 160. Oricum dacă e să mă mai duc cu bicicleta aia la touring o să schimb frânele.

Pe mine mă treceau toate junghiurile când ieșeam din cort, poate nu procedez corect :)))