Andrei2112

Full Suspension buget 13-14.000

Recommended Posts

buna ziua, as vrea să-mi iau ceva full suspension cu scop recreativ ( oraș, puțin off-road, ceva munte ușurel, nimic extrem, etc) si ceea ce ma interesează este confortul, calitatea produsului care sa se reflecte si in costuri mai mici si mai rare de întreținere, eventual si o valoare buna in caz de revânzare. Nu ma pricep foarte bine, spre deloc, dar mi-a atras atenția un ktm vândut la un discount destul de generos de la 20mii la 14 mii si ma cam bate gândul.... Ce părere aveți si eventual alte sugestii...Mulțumesc. Aici este bicicleta care mi-a atras atenția 

https://www.hervis.ro/store/Echipament/Biciclete/Mountainbike/KTM/Lycan-Elite/p/COLOR-2383590

Sper ca glumesti.. 13.000-14.000 lei si vrei ceva FS cu scop recreativ? Ne poti spune citi ani ai? Nu de alta dar sa stim daca sintem luati la misto sau nu.

Iar in putine cuvinte, nope, bicicleta aia nu isi merita banii chiar fiind la reducere. Plus ca in mod sigur nu este pentru cineva care o arde prin oras si putin offroad.

fiecare face cam ce vrea sau poate cu banii lui, daca dvs aveti vreo sugestie generata de cineva care o " arde" serios astfel încât sa fie demn de luat în seama sunt bucuros sa o aud. Mulțumesc! 

De ce ți-ai cumpăra un FS pentru oraș și trasee ușurele?

• Upvote 1

si inca ceva despre care citind pe acest forum am văzut ca este important : înălțime 180cm, greutate 78 kg

Nu vreau sa simt denivelările pe care le simt acum, ce-i drept pe o bicicleta modestă, și-mi plac lucrurile bune spre foarte bune.

Mult mai importantă e lungimea interioară a piciorului, pentru stabilirea mărimii cadrului. Pentru ce-ți trebuie ție, un HT cu furcă blocabilă ar fi mai potrivit.

sa înțeleg ca un fs nu-si face treaba in regim " ușurel" sau e prea buna pentru ce am eu nevoie? 

în urmă cu 25 minute, JDM said:

Sper ca glumesti.. 13.000-14.000 lei si vrei ceva FS cu scop recreativ? Ne poti spune citi ani ai? Nu de alta dar sa stim daca sintem luati la misto sau nu.

Iar in putine cuvinte, nope, bicicleta aia nu isi merita banii chiar fiind la reducere. Plus ca in mod sigur nu este pentru cineva care o arde prin oras si putin offroad.

" Te-ai gindit macar o singura data ca viata nu e doar despre platit taxe si program de la 9 la 18? Unele persoane isi cumpara lucruri dragute pentru ca pur si simplu asta le face placere"  un bun răspuns dat de dvs in alt topic... 

• Haha 1

Este o bicicleta de trail, cursa furcii 130mm + spate 125mm. Tinind cont ca increderea mea in ce face KTM in materia de FS se apropie de zero, probabil pedaleaza prost si pe offroad, pe asfalt nu mai zic.

Urmeaza sfatul lui fizikant si cauta un HT de 100mm cu furca blocabila sau un gravel grinder.

Referitor la cerinta ta de " costuri mai mici si mai rare de întreținere", nu exista asa. Vrei componente de top, platesti preturi la service de top. De exemplu Fox recomanda un rebuild de furca la 125 ore de functionare, asta inseamna undeva la 200 lei.

Nici nici. FS nu e făcută pentru traseele dorite de tine, ci pentru trasee foarte accidentate. În oraș sau pe off-road ușor suspensia integrală e practic inutilă, ba chiar vei pedala ineficient pe așa ceva. Un HT e mult mai bun pe astfel de trasee, iar pe șosea nu ai nevoie de suspensie - de aia am zis că furca trebuie să se poată bloca.

10 minutes ago, Andrei2112 said:

sa înțeleg ca un fs nu-si face treaba in regim " ușurel" sau e prea buna pentru ce am eu nevoie? 

" Te-ai gindit macar o singura data ca viata nu e doar despre platit taxe si program de la 9 la 18? Unele persoane isi cumpara lucruri dragute pentru ca pur si simplu asta le face placere"  un bun răspuns dat de dvs in alt topic... 

Corect, dar le cumpara utile. Adica daca ai fi spus ca vrei un Epic S-Works ziceam go for it. Ala pedaleaza excelent pe asfalt. Lucru pe care nu il pot spune despre tractorul de KTM.

Iar revenind on topic, eu iti recomand asta https://www.trekbikes.com/de/de_DE/bikes/mountainbikes/crosscountry-mountainbikes/procaliber/procaliber-9-7/p/21923/?colorCode=grey

Te duci la surmont si iti aduc ei aia pe comanda la pretul din Germania. Cadrul este cu isospeed adica o parte din denivelari sint absorbite. Mai dai circa 200euro si faci upgrade la frine XT.

am ceva probleme serioase intre vertebrele L4-L5 asa ca insist pentru un fs, înțeleg ca surmont ar fi un magazin recomandat 

Înainte de a da o căciulă de bani pe o bicicletă care s-ar putea să nu fie ce vrei tu și pe care o s-o vinzi în pierdere, ar fi bine să faci niște teste. Împrumută un FS și dă o tură mai lungă, măcar 20 km, apoi vezi cum te împaci cu ea. 

Deși traseele pe care vrei să le faci nu recomandă în nici un caz FS, hai să zicem că problema la coloană și dorința de confort pot justifica achiziția. 

Ca să pedalezi ca lumea cu ea pe asfalt și forestiere, trebuie ca sistemul de suspensie spate să permită blocarea completă. Adică să poți obține și o bicicletă rigidă, la nevoie. 

Speci Epic sau Scott Spark cred că ar fi exemple bune: https://www.bikeradar.com/mtb/gear/article/best-xc-bikes-51194/

Bineînțeles, astea nu sunt bicle de navetă sau plimbări prin parc și în nici un caz nu trebuie lăsate nesupravegheate, că pleacă de lângă tine cu primul pretendent neserios. :P

mulțumesc pentru sfaturi si sugestii, imi puteți recomanda un magazin serios unde ma pot adresa pentru achiziție si un service in București sector 6 sau pe aproape? 

Eu zic ca topicul asta e o gogoritza.

Numai prin faptul ca tu crezi ca acel KTM e "redus" de la 20k la 14k ma face sa pun la indoiala abilitatea ta de a invarti asemenea sume.

Cred că autorul nu se pricepe la chestiile astea de marketing biciclistic, că de-aia ne-a întrebat.

Decât să o fi luat și să ne fi întrebat după aia, zic că e mai bine.

Biclele KTM sunt supraevaluate, deh, brandul... Modelul ăsta din primul post nu merită nici 14 mii, nici 10 mii...

În banii ăștia iei așa ceva:

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=236489;menu=1000,173,87;pgc[3144]=3145;pgc[6337]=6339;pgc[14599]=14600;orderby=2

Nu e " gogoriță" absolut deloc, ktm - ul este prezentat la prețuri similare în mai multe locuri... Oricum aveam și eu ceva îndoieli și de aceea am și întrebat. Nu e păcat sa nu știi și sa întrebi ci sa ți se pară ca știi și sa persiști, iar atâta timp cât nu costă nimic sa dai un sfat sau să-ți exprimi o părere nu trebuie sa fi ostil, oricum nu te obliga nimeni s-o faci dacă subiectul îți repugna. Revin cu întrebarea vizavi de un magazin serios și un service recomandat 

Surmont e distribuitor autorizat Trek. Au sediu lângă Sala Palatului. Service la ei nu am făcut, deci nu știu să zic. 

Însă gama Trek Fuel e realmente pentru offroad. 

Cannondale Scalpel ar fi o altă variantă de full xc. Cannondale și Scott găsești la bicishop: http://bicishop.ro/Biciclete-29-quot--mtb-full-259/

sunt aproape hotărât catre o bicicleta scott genius 750. Am văzut ca exista o diferență notabila dpdv al prețului între varianta 2016 si cea 2018 de aproximativ 4mii de lei și mă interesează dacă această diferența este justificata strict de valoarea/calitatea produsului sau, in cazul celei din 2016, este doar o depreciere comerciala cauzata doar de cei 2 ani diferența de la data lansarii ei. Cu alte cuvinte : este varianta 2018 mai buna cu 4mii lei decât cea din 2016 dpdv tehnic sau nu atât de bună încât să justifice diferența de preț? 

On 07.06.2018 at 19:40, Andrei2112 said:

puțin off-road, ceva munte ușurel, nimic extrem

Scott spark, Genius e overkill

Nu e cazul, Genius nu își are locul în oraș sau pe poteci ușoare. Aia e biclă cu geometrie de dat la vale în munți.

Până la urmă am renunțat la fs și o sa iau o Scott scale, probabil ca o să-mi ajungă săptămâna viitoare sau cealaltă