Andrei2112

Full Suspension buget 13-14.000

Recommended Posts

Dap, o alegere de oameni mari. Pune poze de la prima tura.

On 6/29/2018 at 1:53 PM, Andrei2112 said:

930 - 2018 mărime M

Salut, la ce pret ai gasit bicicleta si unde?

Daca tot a trebuit sa o aduci pe comanda de ce nu te-ai indreptat catre o marca gen Canyon/Rose/Radon care iti ofera in general performanta mai buna in aceeasi\mai putini bani?

On 6/29/2018 at 3:09 PM, JDM said:

Pune poze de la prima tura.

Tu inca crezi ca cineva care nu are niciun habar despre biciclete dupa cum el insusi afirma,  o sa dea 10.000 lei pe una? De la o bicicleta "modesta"  sare la un high end de competitie, pentru ca il intereseaza in mod special "confortul" . Mai e si 1x. Hai frate ca macane.

Poze nu o sa poata pune ca o sa se vada sigla B-twin.

9 minutes ago, Invitat special said:

De la o bicicleta "modesta"  sare la un high end de competitie,

Nu înțeleg egzact. 10-14k e buget de bicicletă high end? Că vreau și eu.

• Upvote 1

11 minutes ago, paulrad said:

bicicletă high end? Că vreau și eu.

Acum nu stiu la ce etape de Campionat mondial de XC mergi tu dar pentru romanul normal un HT la 10.000 cam incepe sa bata spre raftu de sus, nu cel mai de sus ca ala e pentru Nino, Avancini si van der Poel.

• Confused 1

High end e high end, indiferent de ce-și permite ”românul normal”. De la modelul meu de HT, care pică în intervalul de preț discutat, până la a lui Avancini mai sunt 4-5 modele. Deci e cam departe de high-end.

• Upvote 2

9500 RON, puteam s-o ridic de acum 1 săptămâna dar bicishop este în concediu, mai exact cel care se  ocupa de fitting ( șeful)și cum mi se pare important și util prefer sa mai aștept câteva zile până joi când pot face tot ce trebuie cu personal calificat.

High end se duce bine de tot peste 10mii RON chiar și peste 10 mii euro asa ca.... Nu am vrut alta marcă pentru ca Scott sau specialized mi s-au părut mărci premium, peste celelalte opțiuni, iar dintre cele 2 mărci am ales Scott pentru ca am găsit un magazin care sa mi-o ofere, iar  domnul de la bicishop chiar a înclinat foarte tare balanța prin amabilitate, sfaturi și argumente care, printre altele, coincid cu ce sfaturi și argumente  am primit inclusiv aici 

😎Deocamdată in pregătire, în 1-2h sunt " călare pe situație"...  Vreau sa pun poze dar sa mor dacă văd/știu cum 

în urmă cu 2 ore, Andrei2112 said:

Vreau sa pun poze dar sa mor dacă văd/știu cum

1. Îți faci cont pe Imgur

2. Urci fotografiile acolo

3. Click-dreapta pe fotografia pe care vrei să o postezi - Copy image address

4. În postare apeși Insert other media - Insert image from url și faci paste cu adresa imaginii; sau mai simplu, dai Ctrl+V direct în locul unde vrei să apară imaginea

mai bine nu pune, că face atac dă cord invitatu' special :)

• Like 1
  • Haha 3

în urmă cu 3 ore, MaC® said:

mai bine nu pune, că face atac dă cord invitatu' special :)

Atunci merită... 😜😜

http://imgur.com/gallery/cAummhF, pregătirea pentru fitting și apoi bicicleta cu niște natură moartă, respectiv primul gard pe care l-am găsit sa o pot sprijini  ca cică n-am voie sa - i pun cric ca nu-i Feng shui 

eDIdz4z.jpg

Edited by Traveller
să se vadă măcar o poză mare
  • Upvote 2
  • Like 2
  • Thanks 1

Eu in locul lui Cristi daca auzeam ca pomenesti de cric te mai ardeam cu 1000lei. In rest foarte misto, dupa cum am mai spus, alegere de oameni mari.

Urmatorii pasi:

1. scos 2 spacere

2. pus niste discuri de XT

3. dat stickerele alea oribile de pe jante

io țam dat inimiuară. 
casă știi că no hard filingz ;)
ci duar "înțep" prietenejte... 

Dar, repet, este o mare artă să fii băgător de seamă șef*.  Nu tuturor le iese. 😎

*p.s. dau meditații. Contra 1 buc doză bere.

• Like 1
  • Haha 1

2 hours ago, Andrei2112 said:

pregătirea pentru fitting

Văd că ai făcut fitting la bicishop. Mă curiozitează o întrebare: te-a măsurat și pe partea stângă și pe dreapta?

Btwin face righty*? Că zici că te măsurară dăcât pă dreapta. @paulrad, vezi măh de ce ai încă dureri dă jănunchi? Te-ai măsurat pă partea greșită...

*nu se vede în poză, dar pot să editez dacă e nevoie :)))))))

• Haha 1

@MaC® poi tot pe dreapta m-o măsurat și pe mine :( 

M-am uitat si eu un pic la acest model de Scale dar sincer nu mi s-a parut extraordinar la acesti bani. Cu cateva sute de lei in plus:

- cobori cu aproape (si chiar inclusiv) 1 Kg la greutate

- furca varianta Performance (Rhythm e entry level-ul)

In rest, sunt complet pe aceeasi lungime de unda cu initiatorul, este absolut irelevant ca nici macar nu stii sa mergi pe bicicleta - cumva pe unde sunt si eu.

Daca stii ca iti doresti sa ajungi in anumite locuri facand miscare, vrei sa inveti si ai baniii necesari, de ce sa nu faci o investitie faina pe termen lung?

Chiar si in cel mai rau caz in care sa presupunem ca iti dai seama ca bicicleta a fost greseala vietii tale, nu e ca si cum nu ar exista buy back, vanzare pe internet, prieteni samd - nu vei recupera toata suma dar te alegi cu o lectie importanta invatata.

Altii investesc 5-6000 euro intr-un 4x4 si se duc in creierul muntilor cu el, eventual spargand seminte pe geam, punand muzica si exclamand mandri de ei "merg la munte!!".

Am tot respectul pentru cei care vor sa faca miscare si sa ajunga undeva prin fortele lor proprii.