mihaipreo

500 km in 5 zile

Recommended Posts

Nu se merge la risc si nu lasa pe nimeni pe drum e o excursie pasnica, au autobuz in spate, asistenta politiei, medici etc, cine nu mai poate se urca in autobuz, deci cred ca e ca la mersul la mare cu Mandruta, o sa fie totusi greu dar nu cred ca vor merge toti pana acolo pe bicle.

• Upvote 1

Am pedalat 1000km si 10000 m dif nivel in 8 zile, cu 1 zi pauza, pe o bicicleta tip MTB cu roti de 26", cauciucuri 2.25 cramponate, foaie de 32 si 11 - 28 pinioane.

Deci nu are importanta cu ce mergi, atata timp cat mergi din placere si cu daruire.

• Like 1

Ar fi bun puțin antrenament înainte, căci altfel plăcerea se transformă in durere si dăruirea în renunțare...

• Upvote 2

@sopinel de acord, tura se poate face, mai ales în condițile date (autocar de sprijin, pauze la 20 km etc). Totuși, kilometrii pe care-i face omul nostru prin București nu se compară cu aceleași distanțe pe care le faci tu în jurul Sibiului. Traseul are +5100 m, ceea ce e al naibii de mult pentru cineva care merge pe plat și pentru un copil de 13 ani. Aici are și Mândruță o parte de vină, datorită traseului prost conceput și mai ales datorită poveștii ăleia pe care o tot spune de câțiva ani "dacă ai făcut anul ăsta 2-3 ture de 50 km, nu o să ai probleme".

@mihaipreo din postarea inițială înțelesesem că ai cursiera, nu că vrei să o închiriezi. Așa cum s-a mai spus, nu risca cu o bicicletă cu care nu ești obișnuit. În plus, dacă tu sau juniorul simțiți că nu mai merge, apelați la autocar, așa măcar veți putea continua a doua zi. N-are rost să vă rupeți în prima zi și să faceți restul drumului la fereastră. Mult succes, sper să duceți amândoi tura cu bine. Să ne povestești după cum a fost.

• Upvote 1

multumesc pentru mesaje. Am inchiriat azi o cursiera si o sa fac ceva km cu ea weekendul asta sa vad cum ma simt

ref la drum, ma intereseaza sa fie o experienta in care sa ne simtim bine

Salutare,

o sa incerc si eu sa scriu cateva impresii de la tura, eu voi merge de la Iasi la Alba Iulia, fiind din Turda am ales sa plec de la Iasi deoarece mi s-a parut cel mai spectaculos traseu!

@mihaipreo ne vedem pe 30 la Alba Iulia.

Spor la pedalat!

• Upvote 1

Buna tuturor.

Am incheiat excursia de la Bucuresti la Alba Iulia cu succes. Datorita codului portocaliu de ploi, nu am pedalat una din cele 5 zile programate (miercuri 27 iunie de la Sinaia la Baile Tusnad).

Prin urmare, conform Strava, in cele 4 zile am mers 420 km cu o diferenta de nivel de 3500 metri.

Am mers cu cursiere inchiriate, si eu si fiul meu, la care am pus seile noastre.

Organizarea a fost foarte buna, s-a mers intr-un ritm lejer, cu pauze destule, cu apa, alimente etc.

Colegii de grup au fost super, locurile prin care am trecut frumoase.

Nici macar ploile zilnice nu au stricat frumusetea excursie. M-as bucura sa mai fie asa evenimente.

Va multumesc inca o data tuturor pentru sugestii, recomandari si incurajari.

• Like 1

Bravo! Dacă ai ceva poze, nu te sfii să le pui aici. :)

@mihaipreo

Felicitari si din partea mea pentru tura.

Daca ai mai multe poze si daca este posibil, idea ar fi sa scrii o poveste de tura, alaturi la "Ture, Plimbari, Calatorii".

Cred ca povestea ar fi foarte utila ca sursa de informare pentru cei care vor dori sa participe in viitor la astfel de ture organizate.

Am ajuns si eu cu bine la Alba Iulia dupa 520 km si vreo 5500m diferenta de nivel. Am prins 3 zile de ploaie unde era mai greu (Cheile Bicazului, Lacul Rosu, Bucin), ritmul a fost OK desi putin au fost zilele dezechilibrate: primele 3 au scos untul din noi 160km (cu 1000 dif de nivel), 90 km (cu 2000 dif de nivel), 110 (cu 1300 dif de nivel), iar ultimele cu doar 70 si 90 km.

Pe unele portiuni s-a mers destul de tare, dar au fost regrupari unde se asteptau toti participantii.

Cea mai tare zi a fost ziua 2 cu urcarea pe Cheile Bicazului - Lacul Rosu si mai ales coborarea spre Gheorghieni (aprox. 16km) pe o ploaie torentiala, adrenalina la maxim.

A fost una din cele mai tari experiente din viata mea.

Toti participantii au terminat tura pe biciclete, nu a contat ca e soare sau furtuna, am luat decizia de comun acord sa continuam indiferent de vreme desi organizatorii tot insistau sa mergem in autocar. Au fost zile cand am schimbat 2-3 randuri de haine, ne opream si ne storceam de apa sosestele, tricourile apoi le imbracam la loc, dar am mers integral pe biciclete.

• Upvote 1