Sign in to follow this  
Bserar79

Diferenta dimensiuni bicicleta Trekking si MTB + Recomandari

Recommended Posts

Cum sunt la prima postare, voi incepe prin a va saluta pe toti. De asemenea, sper sa fi ales corect topicul, daca nu, sper ca moderatorii sa nu se supere si sa mute postul undeva mai apropiat.

Bun, vara aceasta m-am hotarat, dupa ceva timp de mers doar pe jos/masina/tren/metrou, orice altceva, sa ma intorc la un mijloc de transport pe care mereu l-am considerat foarte util mai ales in oras, bicicleta.

Cum sunt la prima postare, voi incepe prin a va saluta pe toti. De asemenea, sper sa fi ales corect topicul, daca nu, sper ca moderatorii sa nu se supere si sa mute postul undeva mai apropiat.

Bun, vara aceasta m-am hotarat, dupa ceva timp de mers doar pe jos/masina/tren/metrou, orice altceva, sa ma intorc la un mijloc de transport pe care mereu l-am considerat foarte util mai ales in oras, bicicleta.

Am inceput prin a ma uita la cum sa aleg dimensiunea potrivita pentru bicicleta. Din tabelele pe care le-am gasit pe internet am gasit ca as avea nevoie de o bicicleta de 21" daca este MTB, sau 58 cm (cu 10 cm mai mare) daca este city/trekking. (am 185 cm si 77 kg)

Am continuat prin a ma uita la diferite tipuri de biciclete si am ajuns la concluzia ca mi se potriveste cel mai bine bicicleta de trekking. Voi merge cel mai mult prin oras, iar cand o sa ies pe la munte nu am planuri de cine stie ce trasee dificile (cel mai probabil poteci cu cateva denivelari, cum sunt si soselele in Romanaia :)) ). Cautand mai peste tot pe internet despre echipari pe care le cuprind cu bugetul meu (in jur de 2000 de lei) am ajuns la concluzia ca orice as face nu o sa iau o bicicleta cu o echipare foarte buna, dar sincer, nu o sa o omor atat de tare incat sa conteze. Acum ceva ani mergeam cu un harb de 5 milioane si nu muream. Excluzand din start magazinele mari de articole sportive (absolut toata lumea mi-a spus asta si pe net si in viata reala) am gasit 3 biciclete care mi-ar placea, 2 MTB, una Trekking. Dupa cum am spus, tind spre cea de Trekking, insa am o mare intrebare despre dimensionarea cadrului.

Bicicletele in cauza sunt:

1.https://www.marosbike.ro/touring/bicicleta-drag-grand-canyon-pro-negru-rosu-2017.html

2.https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-cannondale-trail-5-29-cer-2017.html

3.https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-cannondale-trail-29-8-cob-2016.html

Daca nu aveam voie sa pun linkuri la magazin imi pare rau, dar asa era cel mai usor.

Acestea sunt modelele. Canyon este cea la care se face referire ca ar fi hibrid (de Trekking), dar ma tot uit la dimensiuni si la forma cadrului si nu pot sa inteleg de ce trebuie sa fie cu 10 cm mai inalta. Cadrul seamana izbitor cu unul de MTB. De testat nu prea pot sa o testez, nu am gasit-o pe stock la magazine. Ca echipari, Trail 5 este cea mai buna (si e si redusa masiv), iar Trail 29 a fost prima la care ma uitam, deoarece era si cea mai ieftina.

Acestea fiind spuse, m-ar putea cineva ajuta sa inteleg cum sta treaba la dimensionarea bicicletei Canyon? Ar trebui sa iau dupa dimensionarea de MTB, sau cea de Trekking? Si ce parere aveti depsre aceste biciclete (ma astept sa nu fie buna, insa am spus, sunt clar si 100% suficient de echipate si fiabile pentru mine).

Va multumesc pentru ajutor! :) 

PS: Nu m-a lasat sa editez primul post, nu stiu de ce...

Oarecum offtopic:

1. Bicicletele se cumpara dupa stack+reach+standover. Lungimea tijei de sa este irelevanta de ani de zile. Sa zicem ca 90% dintre mtb-urile de 21" iti vor fi mari. Am 190-191 si ma uit maxim la biciclete cu seat tube de 500mm (undeva la 19.5")

2. In general la MTB-uri prin aceea marime este indicata lungimea tijei de sa, la bicicletele de trekking/sosea prin marime este indicata lungimea virtuala a top tube-ului. Asta este motivul pentru care vezi 10cm diferenta, pur si simplu sint masurate chestii diferite.

3. Acel Drag nu este trekking, este mai degraba un hibrid (cum foarte bine te-ai exprimat) sau crossbike (city bike + road bike = much love). Bicicletele de trekking sint mai solide, au mounturi pentru portbagaje si aripi, etc. Marimea lui este tot in functie de seat tube (MTB style), as zice ca marimea 48 iti este buna. Vezi geometria aici https://dragbicycles.com/bike/grand-canyon-pro/

Salut! Multumesc mult pentru raspuns :) . Incepusem si eu sa intru la banuieli cu modul de masurare intre MTB, Trekking si Hibrid (care acum aflu ca nu este acelasi lucru cu Trekking, ops :)) ). M-ai lamurit 100% cu privire la dimensiune. O sa ma documentez pe tema stack+reach+standover. Problema e ca am cautat in romana pe google cand ma documentam si peste tot am gasit tabele doar cu inaltimea omului (si maxim cu lungimea piciorului). O sa caut in engleza acum si sigur gasesc ceva mai concludent.

De asemenea, dupa ce ma documentez si iau geometria de pe site o sa merg la Decathlon si o sa caut cu ruleta ceva asemanator, sa vad daca e ok :)) . Confuzia pentru dimensiune am facut-o, deoarece pe siteul unde am cautat (care din cate am vazut e foarte bine vazut pe forumuri) categoriile erau cam vagi (Dragul e la Touring, dar foarte probabil sunt eu pe langa biciclete si nu inteleg).

In rest, ce parere ai despre Drag, pare ok? Dupa cum am spus as evita MTB-ul pur, oricum il vedem peste tot in oras.

Si in cele din urma, multumesc inca o data pentru ajutor! Este prima bicicleta pe care o cumpar documentata mai serios si am de gand sa incerc sa fac o alegere cat mai informata, mai ales ca o iau cu banii din bursa de la facultate si nu vreau sa ii arunc aiurea (prietenii mei oricum zic ca-i arunc aiurea pe o bicicleta, dar fiecare cu ce-l doare :)) )

Personal nu sint fan furca cu suspensie la biciclete de oras. Mai bine te uiti la asa ceva https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-triban-520-fb-id_8322799.html

Stiu ca ai spus ca vei mai merge la munte etc, dar atita timp cit mergi doar pe poteci batatorile ar trebui sa supravietuiesti si cu gume de 28mm. Furca de pe Drag are o cursa de 63mm, teoretic ar trebui sa fie mai comoda. Cert e ca vei cara dupa tine 1kg in plus doar pentru a avea o furca de o calitate indoielnica.

Ieri am traversat Bucureștiul pe cursiera (cauciucuri de 23mm) la ora de varf. In mod normal folosesc mtb-ul în oraș (roti de 26*2.1). Mi-am blestemat zilele din cauza rotilor și furcii fixe!

Trebuia sa cobor de pe bicicleta că s-o urc pe trotuar (din cauza masinilor împrăștiate pe toată lățimea benzii de circulație), trebuia să mă ridic din șa la fiecare gropita sau capac de canal, plus alte neplăceri (liniile de tramvai, de exemplu)...

O combinație ideala este: roti de 29", anvelope mai profilate, furca blocabila cu comanda pe ghidon.

La 1.85 ți-e bun un cadru de 20-21.

Succes!

6 minutes ago, PVN10 said:

furca blocabila cu comanda pe ghidon.

🙄🙄🙄

P.S. Este niște uameni care se dau cu MTB-ul pe unde se dă cu MTB-ul și n-au ”furca blocabilă cu comanda pe ghidon”. Mă tot mir cum se descurcă.

P.S2. La fel, este niște uameni care urcă și coboară borduri înalte cu cursiera (roți de carbon) mai bine decât o fac eu cu MTB-ul. 

Anvelope balonate si o furca fixa e tot ceea ce are nevoie pt 90% oras.

• Upvote 2

Știu despre ce vorbești, dar aia sunt figuranți.

Restul de 99.99% nu pot face schemele alea...

Apropo: ce vezi tu pe YouTube sunt filme regizate. Aia pica de 5 ori în cap până reușesc să se dea cu cursiera peste cap. La finalul filmelor ii mai vezi și sub forma de mumie in scaun cu rotile...

Road bike party este o serie kashto...