Sign in to follow this  
wisdom

Ajutor va rog!Novice

Recommended Posts

Salutare, 

Numele meu este Andrei si de curand mai exact 3 luni de zile am devenit pasionat de ciclism. 
Acum 2 saptamani m-am hotarat sa achizitionez o bicicleta entry level cu piese cat de cat decente,nu caut sa fac performanta si sincer nici nu dispun de o suma esentiala pt o bicicleta mid range sau de top. 
M-am uitat pe net si intial am vrut sa cumpar un cyclocross. 
Intre timp am fost la niste magazine de bicilete din Pitesti(3 mai exact)unde mi-au fost prezentate 3 optiuni. 

1.Cyclocroos drag rodero>https://www.bikehouse.ro/bicicleta-drag-rodero-pro ador cum arata dar nu am mare incredere in marca bulgareasca si nu am gasit prea multe recenzii. 

2.Focus Crater Lake Evo hybrid > https://bicicletebucuresti.ro/28-orastrekking/13309-bicicleta-focus-crater-lake-evo-24g-di-28-negru-2018.html 

3.Merida Crossway 20-D > https://www.perfectbike.ro/biciclete-adulti/biciclete-de-cross/bicicleta-de-cross-merida-crossway-20-d-green-2018 

Mentionez ca merg 90%din timp prin oras,nu toate drumurile sunt perfecte tocmai de asta nu aleg o cursiera,pe potetci prin padure si drumuri cu putin pietris nu caut mtb. 

Am avut azi ocazia sa merg putin pe o merida model mai vechi si mi-a placut foarte mult,am dat si 200 ron avans pt modelul cu nr 3 din cele ce le-am prezentat. 

Daca aveti timp si bunavointa ,ma lamuriti si pe mine daca Focus Crater e mai bun decat Merida Crossway 20-D?imi place mai mult Meridca la culoare. 

Va multumesc anticipat si bine v-am gasit!

În principiu mărcile bulgărești sunt bunicele (Drag, Cross, RAM, mai nou Shockblaze), pentru că oferă echipări decente la prețuri rezonabile.

OFerta aia de la Bike House mi se pare chiar prea bună ca să fie adevărată, ia-o dacă o găsești pe stoc la mărimea ca îți e potrivită.

Ia cu incredere bicicleta a carei culoare iti place.

Ce rost are sa ai o bicicleta bine echipata, daca nu-ti face placere sa o calaresti?

Pai daca aiu dat deja avans nu prea mai conteaza :)

Sunt cam acelasi lucru ultimele doua, Focus un pic mai usoara.

Dragul e interesant dar cu ghidonul ala de cursiera (dificil de stat cu degetul pe frana tot timpul)  si fara furca mobila pentru 90% in oras cu drumuri proaste nu il vad bine.

Si la decathlon gaseai variante la pret mai bunicel cu aceleasi dotari.

Ca inceptator cu buget restrans nu e recomandabil sa te cramponezi in branduri pentru ca acolo platesti un procent semnificabil din pret pentru brand si nu pentru dotari. Deci daca scoti sigla Merida de pe bicicleta aia si scrii B-twin o sa coste vreo 1500 lei.

Daca nu te grabeai cu avansul ala, banuiesc ca ai fi primit mai multe sfaturi pentru Drag. Acum e tardiv.

Oricum, sa te bucuri de ea si când isi va dovedi limitele si experienta ta va evolua, informeaza-te mai din timp fara sa fugi pe fentă.