Recommended Posts

Etapa 20

Invitat special, Zamolxe13: Dumoulin/Thomas

Etapa 20

Invitat special, Zamolxe13: Dumoulin/Thomas

ShutUpLegs : Primož Roglic /G Thomas

Daca nu e prea tarziu...

Invitat special, Zamolxe13, Stuparul: Dumoulin/Thomas

ShutUpLegs : Primož Roglic /G Thomas

Ultima etapa

Invitat special: Kristoff
ShutUpLegs, Zamolxe13: Sagan

Acum am intrat in țară. Din anumite motive necunoscute am avut net de la deloc spre deloc. Trăiască Vodafone! 

Presupun ca a început deja. Sau s-a și terminat? Imi pare nespus de rău ca nu am văzut full măcar ultima etapa, fiind duminică. 

Eu speram la Sagan. Kristoff ar merita și el un loc pe podium, dacă nu 1, măcar 2. 

Thomas galben. Deși sufletul mi-a rămas la Dumbo-lin. 

E bucurie in Marea Britanie, iar in Cardiff(Tara Galilor) e chiar si o mica petrecere.

Chiar spuneau colegii de club ca baiatul asta face o imagine frumoasa ciclismului britanic.

Daca despre eroi se va scrie mult, felicit si "lanterna rosie" de anul asta, Lawson Craddock(Education First - Drapac), ce are o poveste interesanta.

• Upvote 2

Am vazut si eu ultimul km din ultima etapa. Foarte fain! Parca s-a terminat prea repede fata de alti ani. M-am bucurat tare pentru Kristoff, chit in casa a mea mi-a facut capul calendar pentru cateva clipe. Cum ziceam la un moment dat, a fost un soc sa il vad la UAE in loc de Katusha. Cum bune, cu rele, a fost un TdF frumos, dar ... altfel decat in alti ani.

Profit de ocazie; daca e cineva interesat de povestea "show us your scars", incepem cu protagonistul in discutie, Alexander Kristoff. Seria e interesanta, cu filmulete scurte, fiecare povestind de unde provin cicatriciile care le-au marcat viata de ciclist profesionist.

Iar pe Thomas l-am "cunoscut" in unul din clipurile de la Rapha, foarte fain de altfel.

Unul dintre cele mai plicticoase tururi. Nici cea mai mica zbatere, surpriza, emotie, hai cu Vuelta. 

• Like 1

9 minutes ago, Trevizes said:

Unul dintre cele mai plicticoase tururi. Nici cea mai mica zbatere, surpriza, emotie, hai cu Vuelta. 

Total de acord. Legat de pregatirile pentru Vuelta astazi ceva stiri mai putin fericite : accident pentru Egan si Landa, urat de tot. (vezi pe topicul de adunate)

TdFul de anul asta parca s-a scurs printre degete. Ma uitam la TdF din 1924, cand a castigat Bottecchia (primul italian care a castigat TdF), erau 54xx km, daca imi aduc bine aminte, cu ~ 60% mai mult decat anul asta, 3351km parca. Diferenta de la cer la pamant, de la asflat la gravel.

LE. Stie careva ceva documentare legat de TdFurile din era precedenta aluminiului?