Recommended Posts

Froome nu cade. Froome "a căzut odată de pe bicicletă și a zgâriat asfaltul cu genunchii"

Etapa 1 Etapa 2 Etapa 3 Etapa 4 Etapa 5 Etapa 6 Etapa 7 Etapa 8 Etapa 9 Etapa 10 TOTAL
Invitat special 6 0 6 8 10 6 6 9 5 10 66
shinelikeme     8 9 11 6 7 1 5 10 57
crk 11 0 8 11 4 5 9 1 5 0 54
Mookyama   10 10 11 1 6 9 1 5 0 53
ShutUpLegs 3 0 8 9 11 6 7 1 5 0 50
Stuparul 6 0 4 5 3 6 7 11 5 0 47
zamolxe13 8     9 11 6 7     0 41
  • Like 1

Imi pare rau de Landa, aveam impresia ca dupa ce o sa plece din trenuletul Sky la Movistar o sa se afirme ca un ciclist de top 10 la general. Pana acum e mediocru.

Vizavi de Froome, e rezultatul unui sportiv bun coroborat cu o echipa bunicica si cu un director sportiv foarte bun.

Si al unui astm rebel, dupa parerea mea :)

• Like 1
  • Haha 1

Rai sunteti, bietu om ;))  Pe vremea cand statea cu nasul in curul lui Sir BW nu zicea nimeni nimic de el. Putina strategie nu le-ar strica si altora, daca tot discutam de posibili/probabil/presupusi/etc dopati. Vorba unuia pe Eurosport, de ce nu se face o echipa de astmatici? Caci nu merg nici ei pe Haribo si pe apa.

Chiar daca nu ii iubim pe cei de la SKY, totusi, la ei totusi se vede ca misca ceva in echipa. O diferenta mare intre BMC cu moralul jos, QS care sunt niste caini de lupta si SKY. Mai sunt si altii in schema. Oricum, jocurile s-au schimbat. In spatele unor fancy bikes si frog legs, sunt niste strategii interesante. QSF e pe 11, iar aproape 18 minute spune multe. Merida a ajuns de pe 13 pe locul 1. Sincer, nu ma asteptam de la Merida un salt asa mare.

Da' sa ma iertaz, mai sunt si altii favoriti decat cei amintiti si care ar merita mentionati. Desi etapa asta era ca o manusa pentru Valverde, cu posibile ciondaneli cu nea Quintana, imi pare rau ca nu au miscat nimic. Si nu doar ei. Se asteapta, vremea e inca tanara. Sagan e in pustiu si castiga in mare parte pe fortele proprii ceea ce castiga, plus ca verdele il prinde bine, Valverde nu se stie ce va face desi se apropie usor de galben, Greg profita de stangacia unora, merge inca cu galbenul pe brate (bravo lui! O bucurie de scurta durata, probabil inca vreo 1-3 etape maxim, dar o bucurie pe deplin meritata)...

Maine va fi interesant pe Rosiere. Faine catarari. Nici astazi nu au fost mai prejos, peisajele sunt o incantare vizuala.

7 minutes ago, crk said:

Si al unui astm rebel, dupa parerea mea :)

Daca tu sau altcineva sustine ca Froome a castigat 3-4 mari tururi, ca le-am uitat numarul,  pe mana excesului de Salbutamol care nu e dopant ci medicament cu limta, nu sunt de acord.

Sa dam Cezarului ce a Cezarului. Nimeni nu il haleste pe Froome dar omul duce, in circumstantele mentionate mai sus, echipa si director tehnic priceput.

Sa nu uitam ca e Kenyan ca sange, deci sportiv de anduranta.

Personal, nu ii tin parte lui Froome. Si a nimanui. Am mai spus asta. Nu o mai repet. Dar cand altii o sa fie curati, vin cu voi si il batem pe Froome...la catarari ;)) Numa sa nu ma puteti sa iau nu stiu ce pentru ca ma dau de gol usor...stranut :D 

LE. Sincer sa fiu, eu sunt mai ofticat pe Valverde caci nu pare sa iasa din peisaj. Dar cum ziceam, mai e loc inca...

• Upvote 1

Aici eu nu vorbeam, in principiu, despre Salbutamol. Si Cezar Lance a luat nenumarate mari tururi, zic.

Discutia e lunga, e bine sa o lasam. 

28 minutes ago, Invitat special said:

Vizavi de Froome, e rezultatul unui sportiv bun coroborat cu o echipa bunicica si cu un director sportiv foarte bun.

E rezultatul faptului ca echipa aia are un buget fenomenal comparativ cu echipele rivale (ma refer la alea care cica vor tricoul galben, gen Movistar sau AG2R) si ca e sustinuta de o uriasa masinarie de marketing din Marea Britanie, tara relativ neinteresata de marile tururi cicliste pana acum vreo 10-15 ani. Sa nu uitam ca dincolo de toate, Sky e un enorm grup media din UK (un fel de Digi, dar la cu totul alta scara). Asa isi permit sa aiba in echipa doar ciclisti care ar putea fi lideri in oricare alta echipa, dar care au ca unic scop in viata sa-i puna pe tava victoria lui Froome si sa incaseze salarii mult mai generoase decat ar avea ca lideri in alta parte. Si cand nu va mai fi Froome va fi altul, de ce nu Egan Bernal, care parca vad ca peste 2-3 ani se va bate de la egal la egal la contratimp cu Dumoulin. Pentru ca poate.

Cu dopaj sau fara dopaj, am mai vazut o singura data in istoria recenta a ciclismului modelul asta: US Postal / Discovery Channel, respectiv cresterea fantastica a popularitatii ciclismului de sosea in SUA incepand timid de la realizarile lui Greg LeMond, iar apoi cu epoca Armstrong. Exact acelasi business plan e aplicat in UK de Team Sky. Mai ramane de vazut cat de curati au fost, o sa aflam si asta peste inca vreo 10 ani, dar pana una alta datorita lor avem cele mai plictisitoare si previzibile batalii pentru clasamentul general de cate ori ei iau startul.

• Upvote 2

2 minutes ago, majikstone said:

cele mai plictisitoare si previzibile batalii pentru clasamentul general de cate ori ei iau startul.

M-am saturat de paste.

Ce vrei sa mananci azi: paste.

paste = Tururi.

• Haha 1

@crkAi dreptate. Insa putea fi oricine. Parerea mea e ca a fost dat pe tava caci cineva trebuia sa se sacrifice. Poate asta a fost de la inceput, Lance, stii, la un moment dat noi ....ok, hai sa facem show. Totusi, sunt unii care inca il plac pe Lance. Chiar si de la noi de pe forum, chiar daca nu zic ei nimic. Oameni suntem :) Americani de astia "buni" nu se prea nasc la ei. Ce ma mira e faptul ca nu prea vad negri in ciclism. Iar gluma aia cu Froome cred ca o tiparesc :)) 

@majikstone retete perfecte nu exista, se adapteaza insa. Daca e sa gasim nod in papura, picioarele nu se cumpara doar bani, caci o paine trebuie sa manance si ei. Poti sa ii condamni? Pana la urma si jobul de sportiv e tot un job, dar mult mai riscant ca ale noastre, ale unora. Dansii astia, ciclistii, ca in orice sport,  sunt doar pionii dintr-un show televizat care aduce bani, oricat de mult i-am acuza pe ei ca asa si pe dincolo, in spatele lor sunt altii care ii plimba de la ana la caiafa si le freaca menta de nu se vad. Caci si aia mananca o paine. Sau mai multe, dupa tara, dupa caz.

Cumva e haios ca se mai discuta despre dopping cand majoritatea ... acum e cu motorase, elici, NOS, alte chestii de oameni mari.

//Ziceti voi ce vreti numa nu va legati de Pantani :P 

16 minutes ago, majikstone said:

dar pana una alta datorita lor avem cele mai plictisitoare si previzibile batalii pentru clasamentul general de cate ori ei iau startul.

Asa o fi. Da' daca e asa de previzibil, te asteptam si pe tine in micul joc de pe forum :P 

2 hours ago, Mookyama said:

Da' daca e asa de previzibil, te asteptam si pe tine in micul joc de pe forum :P 

Jocul de pe forum implica pariuri pe castigatorii de etapa. Eu vorbeam de clasamentul general ca e previzibil, respectiv batalia intre favoriti in etapele importante.

1 hour ago, majikstone said:

Jocul de pe forum implica pariuri pe castigatorii de etapa. Eu vorbeam de clasamentul general ca e previzibil, respectiv batalia intre favoriti in etapele importante.

Fair enough :) Observasem la ce te-ai referit, doar ca... fiind fan si un observator destul de bun, probabil cadea bine inca un participant, nu? :) Eh, nu-s tocmai pariuri, ca nu jucam pentru un castig anume, desi castigatorul ar trebui sa dea de baut. No worries, acceptam si transferuri prin PayPal :P 

Tricoul "boase de fier" anul acesta a fost insusit de Alexis Bosson. ;))

Stuparul: Froome/van Avermaet

Thomas/Thomas

rog copiati

• Haha 1

Stuparul, Invitat special: Froome/van Avermaet

crk: Thomas/Thomas

Shinelikeme: Valverde / Thomas

Zamolxe13: Froome/Thomas

ShutUpLegs: Roglic/Thomas

N-am vazut etapa live, dar poate isi iau si baietii niste notite despre ce inseamna spectacolul si lupta pentru victorie.

• Upvote 2

//Stage 11- The climbs of the 11th stage are Montée de Bisanne (12.4 kilometres at 8.2%), Col du Pré (12.6 kilometres at 7.7%), Cormet de Roselend (5.7 kilometres at 6.5%), and the final haul up to La Rosière (17.6 kilometres at 5.8%). So that’s almost 50 kilometres of uphill racing – slightly less than half the route’s distance.

Daca ar avea cu cine sa urce, l-as fi pus pe Valverde. Sau oricum, spanioli erau favoriti pe catarari, Valverde-Quintana-Landa. Thomas, Landa, Nibali, Majika...Tot la Valverde ajung.

The greatest climbers of the Tour de France

http://www.cyclist.co.uk/in-depth/1473/the-greatest-climbers-of-the-tour-de-france

Stuparul, Invitat Special : Froome/van Avermaet

crk Thomas/Thomas

Mookyama, Shinelikeme Valverde/Thomas 

Zamolxe13: Froome/Thomas

LE.

Mda, inca un tur mizerabil in care nimeni nu vrea sau nu poate sa le faca ceva celor de la Sky. 

PS: Geraint Thomas va duce tricoul galben pana in Pirinei, unde va avea subit "o zi proasta", suficient cat sa ii ramana lui Froome tricoul galben.

Si daca imi permit sa merg si mai departe, asta va fi ultimul TdF al lui Froome, Geraint Thomas fiind urmatorul lor lider capabil sa castige tururi pe banda rulanta. Nu ca n-ar mai putea Froome sa mai castige 1-2 tururi, dar daca au invatat cei de la Sky ceva de la US Postal, e inclusiv faptul ca in momentul in care depasesti limitele bunului simt, o sa vina si ziua judecatii.