bike1

mtb hardtail 10.x kg, slx/xt, 2x11, roti ~1.6kg

Recommended Posts

1 hour ago, Invitat special said:

Si eu sunt de acord cu Traveller. Clar FS, pentru ca e mai bine sa fi pregatit decat sa ai nevoie si si sa nu ai de unde. Nu stii prin ce coclauri ajungi, ia in calcul worst case scenario.

In principiu cunosc foarte bine muntii si stiu pe unde ma bag. Daca ajung undeva unde un HT e depasit, worst case scenario ma intorc :).. sau il ascund bine in boscheti si continui la pas :D 

Ca sa va faceti o idee, o sa merg pe asa ceva in mare parte:

Vrancei:

https://imgur.com/a/B02v3A1

https://imgur.com/a/FPf9E2n

Calimani:

https://imgur.com/a/3xq0LxN

https://imgur.com/a/pQQBqk1

Fagaras:

https://imgur.com/a/aVEi71v

https://imgur.com/a/jjtq8SZ

https://imgur.com/a/3RqEm2n

Nu sunt expert dar nu cred ca am nevoie de suspensie spate pentru astfel de trasee. Orice depaseste acest nivel nu prea ma mai intereseaza de parcurs cu bicicleta ci mai degraba pe jos!

Hai ca vad ca esti chitit pe HT...stiu ca nu e chiar ce vrei ca dotari...dar iti garantez eu ca e mult peste ce o sa ai tu nevoie in primul an de dat.

https://www.canyon.com/en-ro/mtb/exceed/exceed-cf-sl-5-0.html

e in stoc...ceva putin intalnit la canyon

@bike1 PS: combinatia groupset-ului e f desteapta...deraior Xt...fata slx...chainset deore...frane deore. Reconul e f asemanator in functionare cu reba, dar e mai greu cu 300g (am reba pe Trek Superfly si m-am dat cateva ture la munte cu un Cannondale Fsi 2 sau 3 parca cu Recon Gold...f asemanatore la aceleasi presiuni setate). De mentionat ca odata cu bicla asta cumperi un cadru premium de la Canyon.

stiu acel canyon dar, ca toate cu roti de 29 de la ei are un standover height foarte mare, 79 cm, cu deja 2 cm peste cat am eu inseam length.

In plus, as lua ceva mai bun, nu vreau sa fac economie chiar daca e primul mtb si nici nu prea stiu sa merg.

PS. La Canyon aveam comanda pregatita inca de acum 3 saptamani! cand un prieten m-a intrebat de acel standover height.

Pai si ai gasit un pachet mai bun? Sunt curios ce o sa iei pana la urma. Oricum ai sanse mari sa pierzi bicla asta daca mai stai pe ganduri.

canyonul este f bun, din punct de vedere al functionalitatii este exact ce vrei...si in loc sa cheltui 10000...cheltui 7000...de restul poti sa iei niste roti de top (dar nu cred ca e cazul pt inceput). 

PS:...nu ai cum sa ai frame recomandat pt 172 cu standover height 79...cred ca scria cineva aici ca e calculat de la mijlocul TT...sigur ti-e bun M

Voi mergeți pe oua cu bicla? Întreb și eu tot luați atât în calcul standover?Daca top-tube-ul e bun ca și lungime. Recunosc ca o sa spună mulți ca dacă se întâmplă ceva și cad prin zona aia și se lovesc.....

daca ajungi cu ouale in cadrul, e grav! traversa aia este foarte inclinata, ceea ce insemana ca le ai prea lungi. trebuie sa ti le mai tunzi si tu...

• Haha 1

Daca acel Canyon oferea ceva nemaiintalnit, la 3-400 euro sub pretul pietei, mi-as fi cumparat o scoica de protectie si as fi cumparat bicicleta care atenteaza la mostenitori :D

Din fericire sunt alternative suficiente incat sa nu fiu nevoit sa fac un astfel de sacrificiu inutil.

Ce parere aveti de asa ceva?

https://www.cube.eu/en/2018/bikes/mountainbike/hardtail/reaction/cube-reaction-c62-sl-greynblue-2018/

Reach-ul e mai mic cu aproape 2 cm decat la celelalte de la Radon, Canyon sau Merida, seat tube length-ul e 420 fata de celelalte care aveau 430, 440 sau chiar 450.

Geometria acestui Cube mi se pare un pic mai confortabila desi cam tot pe acolo ar fi (nimic ce nu se poate regla din pipa sau sa).

In rest, ca si piese, e cam tot pe acolo cu ceva mici exceptii:

- greutatii care e 10.2 Kg

- Rotile sunt Fulcrum Red Zone 5 (modificate pentru Cube, de asta apare alt nume acolo) si au 1815 grame cu tot cu butuc si spite.

- la furca apare un FIT4 care nu e specificat pe site-ul oficial Fox la versiunea Performance (fie eroare de specificatii, fie ceva modificare custom Cube)

Păi întrebarea e care sunt parametri ideali pentru corpul tău. Tu îi cunoști cel mai bine.

Ai găsit bicicleta undeva pe stoc? Altfel discutăm așa... informativ.

foarte misto cube-le ala!

astia de la cube au tt "normal"", dar st-ul este mai mic . nu stiu care este smecheria, dar asa fac cadrele...

daca ai 2500E pentru bicicleta, ia-o!

2200e, cam pretul pe care eram pregatit sa-l dau pentru Radon sau Rose, diferenta fiind ca nu ma mai complic cu comanda pe internet.

On 7/13/2018 at 9:28 AM, bike1 said:

Ce parere aveti de asa ceva?

https://www.cube.eu/en/2018/bikes/mountainbike/hardtail/reaction/cube-reaction-c62-sl-greynblue-2018/

Reach-ul e mai mic cu aproape 2 cm decat la celelalte de la Radon, Canyon sau Merida, seat tube length-ul e 420 fata de celelalte care aveau 430, 440 sau chiar 450.

Geometria acestui Cube mi se pare un pic mai confortabila desi cam tot pe acolo ar fi (nimic ce nu se poate regla din pipa sau sa).

In rest, ca si piese, e cam tot pe acolo cu ceva mici exceptii:

- greutatii care e 10.2 Kg

- Rotile sunt Fulcrum Red Zone 5 (modificate pentru Cube, de asta apare alt nume acolo) si au 1815 grame cu tot cu butuc si spite.

- la furca apare un FIT4 care nu e specificat pe site-ul oficial Fox la versiunea Performance (fie eroare de specificatii, fie ceva modificare custom Cube)

Eu tot la parerea mea raman...acum ca te gandesti la Cube...si am trecut peste povestea cu “Cube este o marca prastie”...dc nu iti faci bicla pe piese? Nici nu ma gandesc la pret acum...care clar va fi cam cu 500-1000 e inferior celor 2500e pe care ii cheltui...dar va fi o bicla mai usoara si cu roti f bune.

Cadru Cube 27,5 16” sau 18” pe bd.com 299E (din pacate alea de 29 s-au dus)

Furca Reba 2018...sale 299E

groupset 2x11 Xt 380E

frane Xt 140E

Roti de pe actionsports.de butuci 240s 450E ... de 1480g

https://www.actionsports.de/en/dt-swiss-240s-disc-is-36t-ratchet-system-atmosphere-sl-comp-race-laufradsatz-650b-1480g-4226?c=400

aici ar fi reperele principale...cu inca 200-300e termini build-ul....in Buc costa asamblarea biclei 150 ron. Sigur bd.com iti va face o reducere...macar transport gratis primesti.

PS: alea 10,2 kg declarate de cube sunt bla bla-uri...nu am bazut bicla cube care sa fie aproape de specificatii dpdv a greutatii

Am revenit.. cu vesti nu tocmai bune :(

Am probat ieri un Cube Reaction C:62 de 17" la bikexcs, cu o geometrie extrem de apropiata ca a SL-ului dorit de mine.

Desi reach-ul era de 406, top tube length 588 (deci valori super decente fata de Radon, Canyon), pozitia de pe acea bicicleta era destul de neconfortabila pentru mine, fiind aplecata, intinsa. Cei de la magazin au zis ca se poate inversa pipa (statea la -6 grade deci ghidonul statea mai jos) dar ca nu voi obtine mare diferenta.

Calculand geometric, la lungimea pipei de 100mm si sinus(6 grade)=~0.1 inseamna ca fata de planul orizontal, pipa cobora ghidonul cu 1 cm. Pusa invers, la +6 grade, as fi obtinut o ridicare cu 2cm. Nu a fost timp si de acest experiment din pacate, fiind la finalul zilei, se pregateau de inchidere.

Saua era deja la maxim in fata.

Ca si fapt divers, am probat si un Cube Attention, o bicicleta oribila dupa standardele mele pe hartie care, credeti sau nu, pe 17" mi s-a potrivit PERFECT. Aveam cea mai confortabila pozitie, cu spatele destul de drept. As fi mers o zi pe acea bicicleta, cu rucsac de 10 Kg in spate si n-as fi simtit mare lucru.

reach 381, top tube length 570, in rest identica cu Reaction C:62.

Tehnic, cei 2.5 cm de reach pot fi castigati la Reaction C:62 dintr-o pipa de 70-80mm dar asta inseamna ca pe inaltime voi ridica ghidonul cu doar 1.4-1.6 cm si nu stiu daca va fi echivalent.

Aceste biciclete nu vin cu absolut niciun spacer. Daca ar fi existat spacere deasupra pipei, le-am fi putut muta dedesubt si poate as fi putut aduce si mai sus un pic ghidonul.

Ei au taiat furca exact unde se termina pipa deci nu se mai pot adauga. Nu inteleg de ce au facut acest lucru, care ar fi logica sa nu lasi flexibilitate utilizatorului final? Cateva spacere nu strica cu absolut nimic.

Sunt extrem de dezamagit, eram pregatit sa fac o investitie serioasa dar am realizat ca treaba e poate mai complicata decat credeam in ceea ce priveste geometria.

Cei din magazin au zis ca e vorba de acea geometrie "race", in care se sta aplecat, sa fie centrul de greutate mai in fata, pozitia mai aerodinamica, dar asta e total nepotrivit pentru ce doresc eu si cum ma simt eu pe bicicleta in momentul de fata.

Daca s-ar putea, as vrea o astfel de bicicleta "race" pe care sa o configurez sa pot sta confortabil pe ea. Dar cat timp nu am garantia ca asa ceva se poate, nu pot face investitia.

@JDM mare dreptate aveai intr-o postare anterioara referitor la statul intins.

De ce ai vrea o bicicletă race pe care să stai drept? E ca și cum ai căuta un Ferrari căruia să-i ridici garda la sol ca să mergi pe offroad cu el.

Eu (aka la bike fit) am scos toate spacerele de sub pipă și de atunci am reușit să urc pe unele bucăți pe care m-am chinuit ani de zile fără succes și n-am nicio problemă cu comfortul.

• Like 1

9 minutes ago, paulrad said:

De ce ai vrea o bicicletă race pe care să stai drept? E ca și cum ai căuta un Ferrari căruia să-i ridici garda la sol ca să mergi pe offroad cu el.

Nu e foarte reusita comparatia. Un Ferrari nu e facut sa mearga in offroad pe cand o bicicleta HT XC da. Sa nu imi zici ca aceste "rachete" de race nu se descurca acolo unde se descurca cele de agrement ca nu te cred :)

Am scris deja la inceputul postarii, caut o bicicleta foarte usoara pentru a parcurge distante mari in zone de munte . Cum voi avea un rucsac in spate, statul intins devine obositor si, de ce nu, poate chiar daunator pentru coloana vertebrala.

Daca imi gasesti o bicicleta "normala" (nu "race") la 10 Kg, o cumpar acum. Eu unul am luat toata piata la rand si se pare ca niciun producator de biciclete nu s-a gandit sa faca o bicicleta foarte usoara pentru agrement.

Nu vad ce este gresit in a vrea sa te plimbi relaxat cu o bicicleta usoara.

"Inaltator de pipa", ar trebui sa-l gasesti usor pe la magazine de biciclete.

Din nou, de ce ai nevoe de bicicletă "foarte ușoară"? Un 12-13 kg mi se pare perfect acceptabil pentru ce ai tu nevoie (cicloturism cu rucsac în spinare).

Sau slabesti tu 2kg si voila :D

Vizavi de ghiozdan in spate pe distante foarte mari, varianta de geanta nu ti se pare mai practica? Gen:

Image result for bike bag mtb

• Upvote 1
  • Haha 1

Inițiatorul are nevoie de o bicicleta de trekking, dar nu știe cum s-o spună (ceva de genul giant all your). 

Sau îți iei un mtb electric și te vei simți foarte confortabil.

@MLADEN m-am documentat un pic pe internet despre aceste "stem risers" si din cate observ parerea unanim acceptata este ca pe un MTB nu prea este indicat din motive de siguranta.

Toti recomanda o pipa mai scurta si cu un unghi mai mare, orientata pozitiv pentru a inalta ghidonul.

Am facut niste calcule legate de pipa, sper sa nu le fi gresit. Daca pipa are unghi negativ de 6 grade si are 100mm lungime, asta inseamna ca tehnic, fata de axa orizontala, ghidonul este coborat cu 100mm * sin(6) = ~ 1cm.

Daca as inversa pipa, as obtine ghidonul cu 1 cm deasupra axei orizontale deci 2 cm mai sus fata de pozitia lui actuala.

2 cm e posibil sa fie numai bine DAR, in cazul in care inca simt nevoia de a reduce reach-ul, credeti ca e ok sa inlocuiesc pipa cu una mai scurta, gen 80mm si cu acelasi unghi (sau eventual chiar mai mare)

E bun rationamentul meu? Ar avea efecte dramatice asupra unei astfel de geometrii de race? Ma intereseaza foarte mult confortul pe bicicleta si prea putin partea de aerodinamicitate sau viteza.

Cum as putea vedea EXACT ce valori imi trebuie pentru lungimea pipei noi si a unghiului acesteia? Se face doar prin incercari? Ar trebui sa cumpar pipe de toate marimile?

1 hour ago, bike1 said:

Daca pipa are unghi negativ de 6 grade si are 100mm lungime, asta inseamna ca tehnic, fata de axa orizontala, ghidonul este coborat cu 100mm * sin(6) = ~ 1cm.

Gâtul furcii e perpendicular pe sol?