Sign in to follow this  
iidliw

Recomandare bicicleta.

Recommended Posts

15 hours ago, PVN10 said:

Cadru de 60? Adică 24??? Înțeleg că ai 1.9metri, dar mi se pare imens...

Da, dar nu am nici o problema pe ea. Mi se pare extrem de ok marimea sau poate am eu ceva la cap.

Inca un lucru m-ar fi interesat, sa renunt la quick release-urile de pe roti si sa, sa stau putin mai linistit..

Acest sistem e bun de ceva sau trebuie sa ma indrept catre alta firma? https://www.decathlon.ro/sistem-strangere-sa-si-roti--id_8380625.html

Am mai gasit cateva optiuni si aici: https://piese-accesorii-biciclete.ro/piese-biciclete/axuri-roti&filter=777

E vreo diferenta intre ele sau hotii mai smecherasi au cheia antifurt universala? :))

Mai bine te bagi la o comandă pe bike-components sau bike24 sau chainreactioncycles și-ți iei un set PitLock. Costă ceva mai mult, da' dup-aia ai scăpat de temeri că te lasă cineva fără roți, șa, furcă, ghidon, deraior (depinde care set îl alegi). O să ai o grijă nouă - să nu pierzi sau să uiți acasă piulița aia unicat, că n-o să poți să-ți schimbi camera în caz de pană.

10 hours ago, puterfixer said:

Mai bine te bagi la o comandă pe bike-components sau bike24 sau chainreactioncycles și-ți iei un set PitLock. Costă ceva mai mult, da' dup-aia ai scăpat de temeri că te lasă cineva fără roți, șa, furcă, ghidon, deraior (depinde care set îl alegi). O să ai o grijă nouă - să nu pierzi sau să uiți acasă piulița aia unicat, că n-o să poți să-ți schimbi camera în caz de pană.

O sa ma gandesc mai bine inainte sa fac achizitia, mai ales ca nu e tocmai asa ieftin dar macar stau cu mai putine griji.  Am gasit si un site care arata mai multe alternative in ceea ce priveste solutia asta: List of Ways To Theft-Proof Your Wheels and Secure Components

In Romania am gasit doar intr-un singur loc roata fata+roata spate de la kryptonite: Ax Antifurt Kryptonite WheelBoltz Quick Release .In rest doar variante jalnice care sunt cel putin ciudate. Iti multumesc de sfat :)

Uau.. 240 de lei Kryptoniteu'
Păi un set de PitLock care are și pt șa e cam la aceeași bani.

LE. ma cam interesa si pe mine chestia asta, atat pt mtbul meu cat si pt cel al sotiei. Nu prea putem lasa pe nicaieri biclele chiar daca avem ulock...
Tin minte ca Zefal avea unele destepte, fara cheita. S ebazau pe gravitatie: trebuia sa ridici bicla la 90º (pe roata din spate) și atunci se puteau desface QRurile ca unele normale. Ori daca bicla e asigurata cu ulock la orizontala...
Să sap nițel să văd...

smf pe duckduck go :)
nu mi-a returnat nimic de RO

Salut !  Sfat mai puțin important, banii câștigați cu „greutate” în prezent ar fi bine să-i depui într-un cont pentru viitor pentru eventuale recuperări de spate/coloană. Este adevărat, simțim că avem organe cam după 60 de ani !

Nuș' ce e cu Kryptonite, da' de-a lungul anilor mi-a rămas impresia că e un brand care se poziționează ca miez în problemă și cere și niște scoruri pe măsură, da' de fapt are niște produse relativ slăbuțe. Poate că li-i renumele mai mari la americanii care n-au auzit de Abus și PitLock, da' noi suntem mai educați și mai cunoscători, aș zice, deci n-avem scuză să alegem produse proaste pe bani mulți. :)