MihaiCosmin

Schimbare piese la RR540

Recommended Posts

De aproximativ o luna am achizitionat un RockRider 540, in mare sunt multumit de achizitie insa as vrea niste pareri despre ce as putea sa schimb la ea, exceptand furca, cadrul...astea mai scumpeturi.
Eu as schimba pedalele si saua, mai ales saua… imi face fundul praf cand ma duc cu ea la munca, ma intreaba colegii de ce merg funny. 😕
Niste recomandari de piese daca mi-ati putea oferi. :D

Daca sunt bune, de ce vrei sa le schimbi? Pana sa schimbi saua, nu mai bine incerci o pereche de pantaloni cu bazon?

Daca vrei sa schimbi ceva, cauciucurile, tija de sa, prinderea si poate mansoanele ( astea ti le recomand doar dpdv al greutatii - sa mai castigi ceva ).

Dacă mergi la muncă în blugi, ăia sunt de vină, nu musai șaua.

Dacă vrei o pereche de manșoane mai confortabile și ieftine, ia o pereche de manșoane BMX, rivalizează cu alea de silicon.

În rest, mergi la un reglaj al cablurilor și frânelor, că nu ai de ce să schimbi componente mecanice după o lună.

Înțeleg că șaua îți face fundul praf doar când mergi la munca (sigur nu-i de vina șefu'?).

La turele "recreaționale" nu-ți face fundul praf?

• Haha 3

1 hour ago, PVN10 said:

Înțeleg că șaua îți face fundul praf doar când mergi la munca (sigur nu-i de vina șefu'?).

La turele "recreaționale" nu-ți face fundul praf?

Pai e de la sine inteles ca imi face fundul praf ori de cate ori ies cu ea, dadeam si eu un exemplu cu mersul la munca.

Poate nu ti-e reglata corespunzator saua, daca totusi este, ia-ti protectie, exista si pantaloni casual cu bazon.

Câți km ai făcut până acum? Abia după 300-400km poți spune daca te deranjează...

21 hours ago, PVN10 said:

Pantaloni cu bazin ai?

Stiu ca esti baiat valabil asa ca nu o sa ma leg de un typo :)

@MihaiCosmin Sunt variante de sa cu gel dar totusi eu cred ca "deranjul" fizic e doar din cauza ca e o pozitie noua pentru posterior.

Ca upgrade recomand: casca, pompa, kit de pana, sonerie, ulei de lant.

1 minute ago, Invitat special said:

Stiu ca esti baiat valabil asa ca nu o sa ma leg de un typo :)

@MihaiCosmin Sunt variante de sa cu gel dar totusi eu cred ca "deranjul" fizic e doar din cauza ca e o pozitie noua pentru posterior.

Ca upgrade recomand: casca, pompa, kit de pana, sonerie, ulei de lant.

Multumesc de recomandari.
Casca, sonerie si pompa mi-am luat… si niste manusi fara degete ca sa nu-mi alunece mana pe mansoane, ieftine dar isi fac treaba.

Maine dau o tura pe la Decathlon sa iau si restul din ce mi-ai zis tu acolo.

Am auzit ca anvelopele astea de pe RR nu sunt asa de bune, are rost sa le schimb acuma sau sa mai astept ? Cea din spate e mai roasa ca na, la ea am franat mai mult.

Am vrut sa scriu bazon... Autocorrect, bata-l vina!

Apropo de "bazin":  Echipele noastre au conceput şaua B'TWIN ERGOFIT Evo. Aceasta este adaptată pentru orice bazin, datorită formei sale tip "hamac", iar confortul ei este evident.

Asta cu potrivirea la orice bazin mi se pare ciudata.. 

Anvelopa spate e mai roasă după o lună? Dar ce ai făcut, ai tinut-o numai în drifturi?

Nu mai frâna predominant cu spatele, frâna de bază e cea de pe față. Când îți arde buza, la o nevoie urgentă, aia te oprește, nu spatele. Bineînțeles, nu te înfigi in ea, ci înveți să o modulezi.

7 hours ago, Traveller said:

Anvelopa spate e mai roasă după o lună? Dar ce ai făcut, ai tinut-o numai în drifturi?

Nu mai frâna predominant cu spatele, frâna de bază e cea de pe față. Când îți arde buza, la o nevoie urgentă, aia te oprește, nu spatele. Bineînțeles, nu te înfigi in ea, ci înveți să o modulezi.

Sunt din Cluj Napoca si in fiecare zi merg cu ea pe vreun deal, ceva, undeva sus. :D

Bun, foarte frumos, dar nu mai frâna cu spatele. :)

si eu am RR540 din 2016 , pana acuma i-am schimbat cauciucurile i-am pus x-king de 2.2 , sistem de franare complet m6000 cu discuri ice-tech de 160mm, pedale platforma din aluminiu  , schimbatorul de fata cu un slx cu patina mai scurta fiindca patina de la altus statea pe cadru  cand era pe foaia mica si din cauza asta am luat si un monobloc nou un pic mai lung ca sa scap de problema asta ,saua si ea a fost schimbata cu una mai confortabila,  acuma sunt foarte multumit de bike

I-am pus si eu un set de TrailKing de 2.4 fiindca o folosesc mai mult pentru downhill. Franele, saua si pedalele urmeaza si ele schimbate, ce vreau sa-mi iau acum e o furca pe aer. Am incercat un RR560 si diferenta pot sa zic ca e considerabila.

10 minutes ago, MihaiCosmin said:

o folosesc mai mult pentru downhill.

Cuvintele B-twin si/sau Rockrider impreuna cu downhill nu pot fi folosite niciodata impreuna.

inca nu investesc in furca, inca o am pe cea originala si o ung odata la 2 luni.

Bike-ul il folosesc cel mai mult pe sosea si din cand in cand pe drumuri forestiere. Pentru  downhill nu e recomandata, are si un sticker pe ea,la ce se poate folosi XCO