KlausGL

Set anvelope MTB

Recommended Posts

Dețin bicicleta de la profil și după aprox. 300km cauciucul spate este foarte ros,uzat...

Cauciucurile sunt niște Mitas Ocelot 27.5x2.1

Ce cauciucuri compatibile cu această bicicletă recomandați până în 300 lei? (ambele)

Folosesc bicicleta pe asfalt (75%) și pe teren accidentat, drumuri de țară și concursuri XC (25%)

Mulțumesc anticipat!

Sunt praf Ocelot alea si eu caut sa le schimb, dar inca nu au 100km, mai trag de ele.

Vezi ca am intrebat acelasi lucru, dar in topicul dedicat, @Mookyama a raspuns destul de detaliat ( e fan schwalbe, asa ca ia o gura de sare inainte ).

Am avut Fat Albert (schwalbe) o bună perioadă. Super bune. Am prieteni care mâncă cauciucuri pe pâine (nobi nicuri), le tocesc într-un sezon... (bine , nu sunt astea noi addix/uatevăr - deși cred că la stilul lor de dat le-ar toci mult mai repede p-astea mai aderente)
Acu ceva vreme am prins o reducere la Continental XKing 2,2. Ș-am zis să le iau. Asta după ce m-am dat cu Racekingurile nevestei (oem, made in china) și nu mi-au plăcut.
Am luat mai apoi la 55 de lei Xkinguri reduse de la 150. Dar tot oem și tot China. E plin de ele prin magazinele de bicle online din RO.
Am încercat și varianta  raceking pe spate cu Xking pe față. Nț. 
De vreo lună tot studiez să le schimb. Din păcate portofelul nu e prietenos, e ca mistrețu' din bancuri. M-am uitat pe b24, b-de, etc... toate sunt pe la 30-40€ bucata. Și tot așa: numai Schwalbe sau Continental...
Am găsit însă ceva intersant: Hutchinson Taipan sau Toro, la decathlon. Dar sunt 150 lei bucata.
E, și tot căutând, am dat tot peste Continental, dar alea "made in germany" cu black chili compound . 65 de lei bucata, reduse de la 200 și ceva. Zic, hai să le mai dau o șansă. M-am dus, le-am luat. 2,4", le-am pus pe cântar și iaca surpriză: 520 grame. (nu, nu sunt weight weenie). 
O să le testez in weekend (dacă ne lasă mizeria asta de vreme). Și o să fac o manțocărie/mix: le montez pe față, unul pe bicla mea, unul p-al nevestei iar pe spate le voi pune p-alea de 2,2 chinezești. Vedem.

2 minutes ago, MaC® said:

Am prieteni care mâncă cauciucuri pe pâine (nobi nicuri), le tocesc într-un sezon

Nobi nicurile țin binișor. Luni am dat un Racing Ralph (non-addix) jos de pe spate,  900km. :) Ar mai fi mers poate puțin, de alte dăți l-am folosit mai mult, dar nu prea îmi plăcea cum se simțea deja.

19 minutes ago, MaC® said:

am dat tot peste Continental, dar alea "made in germany" cu black chili compound . 65 de lei bucata, reduse de la 200 și ceva. Zic, hai să le mai dau o șansă. M-am dus, le-am luat. 2,4", le-am pus pe cântar și iaca surpriză: 520 grame. (nu, nu sunt weight weenie). 

Unde noh? La banile alea e bun!

Pe mine mă obosește grav bătălia asta de marketing între șvalbe și conti.
Mai există și altceva în vieață dăcât A sau B. 
Având slicuri Vittoria de 1,5 care au trecut cu brio peste foarte mulți km (navetă la job, ture pe asfalt, ba chiar și ture mixte cu off-road ușor/mediu) am început să mă uit și în alte direcții.  
Nu sunt în măsură să fac un review pertinent dpdv cauciucuri.
Asta pentru că nu îmi permit să le încerc/folosesc doar un sezon. Vreau imposibilul: ieftine, bune, aderente, să țină mult...
Prin căutări am dat și peste Onza - dar sunt prea profi pt mine... Sau peste niște Panaracer... Ba chiar și peste niște Rubena/Mitas (dar altă ligă fața de Oceloturile de care zice inițiatoru' topicului)
Am zis chiar că poate Michelin s-or fi trezit cumva din amorțeală, că fac caucioace super bune pt auto...
Complicat. 
Și iaca cum portofelu a dictat pâna la urmă.

@Danyutz  ar fi astea. Atentie , io-s babalâc cu 26"  :))))))))) Old school cum ar veni.

• Upvote 1

19 minutes ago, MaC® said:

Am zis chiar că poate Michelin s-or fi trezit cumva din amorțeală

Eu am Michelin Endurance Pro4 pe cursieră. Nu știu cum stau la capitolul greutate, dar comparat cu ce Mavic-uri am avut înainte, sunt câteva clase peste. N-am avut pene, nu se taie de la pietricele și chit că sunt complet linse, au aderență foarte bună. Am 3000km cu ele și mai merg bine :)

1 hour ago, paulrad said:

Eu am Michelin Endurance Pro4 pe cursieră. Nu știu cum stau la capitolul greutate, dar comparat cu ce Mavic-uri am avut înainte, sunt câteva clase peste. N-am avut pene, nu se taie de la pietricele și chit că sunt complet linse, au aderență foarte bună. Am 3000km cu ele și mai merg bine :)

Acelasi sentiment vs Mavic cu Service Course 2. Acum folosesc Schwalbe pe cursiera, dar nu am acelasi feeling placut ca si la mtb.

3 hours ago, Danyutz said:

Sunt praf Ocelot alea si eu caut sa le schimb, dar inca nu au 100km, mai trag de ele.

Vezi ca am intrebat acelasi lucru, dar in topicul dedicat, @Mookyama a raspuns destul de detaliat ( e fan schwalbe, asa ca ia o gura de sare inainte ).

Hăh! Ai auzit de expresia if it ain't broke, don't fix it? ;)) 

• Upvote 1

10 hours ago, MaC® said:

ar fi astea. Atentie , io-s babalâc cu 26"  :))))))))) Old school cum ar veni.

Am gasit si 27.5, pret decent. Ar merge chiar un combo. Vad ca doar X e cu BlackChilli.

X-King

RaceKing

Vezi ca racesportul are peretii laterali semitransparenti. Merg bine tubeless cu zeama, insa se taie extrem de usor :(. Recomand protection si pentru si pentru 😻.

Xking 2.2 este foarte ingust. Pe jante de 19mm va fi de fapt un 2.0, insa este un cauciuc foarte reusit. Am mers mai multi ani cu ele, acum am Schwalbe.

Din cele prezentate mai sus astea mi se par cele mai ok...

https://cobibicycle.com/produs/anvelopa-pliabila-continental-x-king-racesport-27-52-2-2/

Puteți să-mi lăsați link-uri spre alte modele mai bune? (daca sunt) :)

Ce trebuie să verific mai exact la  bicicletă ca să fiu sigur că anvelopele sunt compatibile cu janta?

Riddle 3.7 e 27.5, asa ca ti se potrivesc fara probleme. Ce avem noi acum ( Rubena ) sunt cu balon de 2.1, conti de 2.2 e usor mai lata. 

Vezi ce zice si @akebono despre peretii laterali, daca crezi ca te dai pe zone care nu prezinta pericol pentru peretii laterali, go for it, e pret foarte bun pentru o anvelopa performanta si usoara.

Edit: apropo @KlausGL, nu sunt deformate cauciucurile? Al meu pe spate bate, de cand am luat-o si nu se mai aseaza 🙄

@Danyutz La mine nu au problema asta, poate ai prins tu una cu probleme :(

Nu sunt acoperite de garanție?

Pentru atat nu ma duc in garantie, nici nu cred ca acopera garantia asa ceva ( e destul de scketchy garantia pe anvelope - bitza, masini, orice ). O sa incerc sa o asez cand am timp.

On 7/19/2018 at 10:08 PM, MaC® said:

Prin căutări am dat și peste Onza - dar sunt prea profi pt mine...

Io am Onza Ibex FR pe faţă şi confirm că-s foarte bune şi se tocesc greu.

Dar sunt sau AM/Enduro sau Freeride/Downhill din ce știu... 

Ardent e unul din cele mai faine cauciucuri, dar asa cum a spus @MaC®, sunt recomandate pe alta nota, nota pe care a si mentionat-o. Sub furci de 150mm as merge pe Schwalbe (stiu, v-am facut capul calendar) sau ...na, Contzi.

Si un review la Onza Ibex FR. HTH. Eu nu l-am pipait pana acum.

LE. Nota: Daca omul se da mai agresiv, nu are nimic de pierdut cu Ardent. Inca un +1 pentru acest model.