Invitat special

Tifosi în ciclism - cum e bine să se manifeste?

Recommended Posts

Ba foarte bine au facut, pe mine m-au uns la suflet huiduielile alea. Daca se cred asa de speciali si invincibili astia de la Sky si au constiinta atat de curata, ma indoiesc ca huiduielile respective ii lezeaza in vreun fel.

Si nu e ca si cand in momentul in care le vine si lor ziua judecatii si iese la iveala adevarul cu privire la suprematia lor va mai avea cineva cum sa ii huiduie.

• Like 1

2 hours ago, Invitat special said:

Cam de cacat cu huiduielile alea, mi-am amintit de ce nu ma mai uit la fotbal.

Ai auzit ce au zis comentatorii legat de huiduieli pe Eurosport? Ziceau ca așa ceva nu se face in sport, caci nu e demn de acest sport frumos. 

1 minute ago, Mookyama said:

așa ceva nu se face in sport

Se face in fotbal bro, ca acolo publicul majoritar are 4 clase si BMW fara becuri de semnalizare si e acceptabil sa scuipi si sa injuri un sportiv.

In ciclism e ceva nou pentru mine, scarboasa atmosfera.

• Upvote 1

42 minutes ago, Invitat special said:

Se face in fotbal bro, ca acolo publicul majoritar are 4 clase si BMW fara becuri de semnalizare si e acceptabil sa scuipi si sa injuri un sportiv.

Serios? Doar in fotbal? Si doar la noi? Dar de basket ce zici, inclusiv in Euroleague sau in campionatul national al Spaniei? La meciuri la care vin o gramada de parinti cu copii, oameni de toate varstele, iar prin tribune de multe ori ajung sa stea amestecati intre ei suporterii ambelor echipe. Si culmea nu se ia nimeni la bataie, pentru ca incurajarile, la fel ca si huiduielile, au rolul de a iti incuraja favoritii, respectiv de a pune presiune pe adversari.

Comentatorii francezi, printre care Thomas Voeckler, Laurent Jalabert (fost mare ciclist de clasice) si Marion Rousse (fosta campioana nationala de sosea si gagica lui Tony Gallopin) n-au avut nimic de comentat cu privire la huiduieli, in schimb s-au manifestat extrem de vehement impotriva celor care alearga pe marginea drumului. Voeckler, care comenteaza de pe motocicleta, spunea ca e tentat sa se dea jos si sa se ia putin de ei, chiar mai mult decat ar fi facut-o cand era ciclist. Asta daca e sa discutam despre adevaratele probleme...

• Upvote 2

4 hours ago, Mookyama said:

Primul englez care a luat Alpii. 

Nu stiu care s-a mirat, dar era vorba de Thomas.

1 hour ago, Invitat special said:

In ciclism e ceva nou pentru mine, scarboasa atmosfera.

N-am zis-o eu, au zis-o comentatorii de pe Eurosport si se refereau la stii tu ce si la stii tu cine #harrypotter Totusi, de retinut un lucru : majoritatea clasicilor si a celor "mai batrani" considera ca sportul pe șosea e ceva pur, cea respectuos, ceva...mna. Totusi, atitudinea m-a deranjat si pe mine, chit ca nu mi-am dorit sa castige Sky. Si fie lumea cat o fi de rea, mai sunt unii care au o alta eticheta in echipa aceea, dar sunt huiduiti din cauza celor intamplate cu Froome. Cu alte cuvinte sufera in echipa.

12 hours ago, majikstone said:

Comentatorii francezi, printre care Thomas Voeckler, Laurent Jalabert (fost mare ciclist de clasice) si Marion Rousse (fosta campioana nationala de sosea si gagica lui Tony Gallopin) n-au avut nimic de comentat cu privire la huiduieli, in schimb s-au manifestat extrem de vehement impotriva celor care alearga pe marginea drumului. Voeckler, care comenteaza de pe motocicleta, spunea ca e tentat sa se dea jos si sa se ia putin de ei, chiar mai mult decat ar fi facut-o cand era ciclist. Asta daca e sa discutam despre adevaratele probleme...

Ăia de aleargă precum descreierații, aprind fumigene, aruncă cu apă pe ciclisti (și alte substanțe pe unii dintre ei) dintre care crezi că se aleg? dintre cei care huiduie sau dintre cei care se rezumă la a-și aplauda favoriții?

• Upvote 1

7 minutes ago, adi.murariu said:

Ăia de aleargă precum descreierații, aprind fumigene, aruncă cu apă pe ciclisti (și alte substanțe pe unii dintre ei) dintre care crezi că se aleg? dintre cei care huiduie sau dintre cei care se rezumă la a-și aplauda favoriții?

Aia care huiduie sunt prezenti doar de putin timp si sunt in mare parte francezi scarbiti de Sky. Alergatorii si aprinzatorii de fumigene, in special aia din "coltul olandez" (virajul 7 de pe Alpe d'Huez) sunt acolo de foarte multa vreme si nu i-am prea vazut sa huiduie. Si daca ai fost atent, nimeni nu a atentat la siguranta sau integritatea celor de la Sky, victime au cazut (sau erau cat pe ce sa cada) altii: Nibali (care s-a agatat de cureaua aparatului foto a unui spectator preocupat sa faca poze de aproape), Kruijswijk (dupa care a alergat un idiot care isi facea selfie-uri cu el si care s-a ciocnit de alt spectator oprit) sau chiar Quintana, dupa care a inceput sa alerge un conational infasurat in drapelul Columbiei. Nimeni nu are de gand sa le faca rau fizic ciclistilor in marile tururi, nici macar celor pe care nu-i suporta, dar unii sunt pur si simplu inconstienti si asta nu are legatura cu reactiile verbale fata de unii sau altii.

5 minutes ago, majikstone said:

Nimeni nu are de gand sa le faca rau fizic ciclistilor in marile tururi

De unde constatarea asta? Ai vorbit tu cu ei?

In fine te intinzi pe paragrafe intregi cu explicatii  dar ideea de la care a plecat discutia este simpla: in acest sport nu e acceptabil sa huidui, sa scuipi si sa arunci cu bere/suc pe sportivi. Pentru aceste comportamente sunt variante pe alte arene.

Daca tie nu ti se pare nimic in neregula cu asta, ok, ti-ai spus punctul de vedere.

• Upvote 1

16 hours ago, Invitat special said:

Cam de cacat cu huiduielile alea, mi-am amintit de ce nu ma mai uit la fotbal.

Te invit pe Giulesti, o oaza de bun simt si normalitate. Daca nu joaca Rapid cu steaua sau nu sunt stelisti declarati in cealalta echipa. :))

Altfel, cand am fost spectator pe o coborare la Turul feminin al Marii Britanii(OVO Women's Tour), in momentul in care m-am apropiat prea mult de bordura de pe marginea soselei sa strig si sa aplaud am simtit cateva fete crispate, iar la una din ele chiar am vazut cum a impins usor umarul in fata. 

@Invitat special imi place ca stii tu mai multe despre ce ar trebui sau nu sa faca spectatorii in competitiile de ciclism decat oamenii care au participat in ele sau decat oameni care se duc de zeci de ani sa asiste la ele pe marginea drumului. Dar na, romanul e expert la toate: fotbal, politica, tenis, mai nou si conduita a suporterilor ciclisti.

Si daca pentru tine e acelasi lucru sa huidui, respectiv sa agresezi fizic un sportiv (ca discutam de aruncat lichide, obiecte sau contact fizic) inseamna ca ai avut poate prea multe tangente cu oameni care le fac pe toate.

58 minutes ago, majikstone said:

Aia care huiduie sunt prezenti doar de putin timp si sunt in mare parte francezi scarbiti de Sky. 

24 minutes ago, majikstone said:

@Invitat special imi place ca stii tu mai multe despre ce ar trebui sau nu sa faca spectatorii in competitiile de ciclism decat oamenii care au participat in ele sau decat oameni care se duc de zeci de ani sa asiste la ele pe marginea drumului. Dar na, romanul e expert la toate: fotbal, politica, tenis, mai nou si conduita a suporterilor ciclisti.

Tu de care parte esti, roman sau francez sau de amandoua?

• Upvote 1

47137909f109ffc419b62ba736f2d5dc--lol-fu

4 hours ago, majikstone said:

@Invitat special imi place ca stii tu mai multe despre ce ar trebui sau nu sa faca spectatorii in competitiile de ciclism

Tu nici nu prea intelegi care e fondul problemei dar aici nu e vina mea. Din nou paragrafe si romani si francezi si experti contabili.

Iar trebuie să fac curat p'acilea.

O să creez un topic nou cu disputa asta, care mi se pare interesantă.

Manifestările sonore de orice fel (atâta timp cât nu vorbim de agresiuni verbale sau pancarte cu mesaje jignitoare) sunt o parte integrantă a sportului in general.

Dacă vă uitați la atmosfera de la meciurile de cupă Davis la tenis, vă lămuriți. Poate țineți minte meciul României din Ecuador, acum ceva ani, cu Mergea și Tecău în prim plan. Ăștia cu huiduielile la ciclism sunt copilași nevinovați, față de ce era în stadionul ăla.

Eu nu cred că în tensiunea aia, cu adrenalina în gât, le mai pasă cicliștilor de huiduieli. De obstacole pe șosea, însă, sunt convins că le pasă.

18 minutes ago, Traveller said:

Iar trebuie să fac curat p'acilea.

O să creez un topic nou cu disputa asta, care mi se pare interesantă.

Manifestările sonore de orice fel (atâta timp cât nu vorbim de agresiuni verbale sau pancarte cu mesaje jignitoare) sunt o parte integrantă a sportului in general.

Dacă vă uitați la atmosfera de la meciurile de cupă Davis la tenis, vă lămuriți. Poate țineți minte meciul României din Ecuador, acum ceva ani, cu Mergea și Tecău în prim plan. Ăștia cu huiduielile la ciclism sunt copilași nevinovați, față de ce era în stadionul ăla.

Eu nu cred că în tensiunea aia, cu adrenalina în gât, le mai pasă cicliștilor de huiduieli. De obstacole pe șosea, însă, sunt convins că le pasă.

Scuza-ma, dar nu l-a invitat nimeni pe @majikstone sa isi exprime huiduiala fata de SKY, fata de colegi si nici sa jigneasca la modul general, pe "romani". Probabil parerea noastra nu conteaza, aici, pe forum? Sau asta nu s-a observat? Doar "pancartele" cu mesaje jignitoare? Poate imi explici ce a fost jignitor in gluma aia. Asa raspuns, asa gluma. Am pus un meme haios, dar daca altii il interpreteaza altfel, scuza-ma, e treaba voastra.

Si tocmai despre asta era vorba in discutie, ca in ciclism nu vezi asa ceva in fiecare zi, huiduieli ca la fotbal.

@majikstone Turul se intampla in Franta, e de inteles. Noi, ti-am inteles punctul de vedere, in nenumarate randuri. Este opinia ta publica, ti-o respectam, si tie si altora. Dar te rog frumos nu ne-o impune si noua, indiferent ce credem noi, caci ne-am cam scarbit de povestile astea. Eu, unul, cu siguranta, mi-e acru de Froome, de Sky, de furazolidon si sa vad siringi peste tot pe unde se discuta despre asta. E deranjant vizual.

Totusi, SKY e formata din mai multi oameni, nu doar din Froome si cele publicate despre el. Froome nu a ajuns unde a ajuns fara echipa. Iar echipa aia, asa, huiduita cum este, a tras pentru Froome, indiferent daca el a fost "pe" medicamentatie sau nu. M-a deranjat nespus de mult faptul ca a fost huiduit Thomas. Omul a tras sa ajunga acolo. Daca era Froome, zici ok cu juma de gura, desi nici asa nu era frumos si just, caci nu ai cum sa te pui contra opinii publice, nu? Si nu cred ca au fost doar francezi, si chiar nu conteaza asta, ci comportamentul pe care l-au avut cei prezenti nu a fost "fair play" fata de ceilalti participanti. Ciclismul totusi nu e fotbal! Si nici nu ai cum sa compari sporturile nici macar pe o geana, caci nu e loc de "spart seminte", plutonul il vezi 1 minut, nu 90 de minute.

Si ca sa inchid, cel putin din partea mea, discutia despre Froome si cele publicate, Lance Armstrong a fost unul din cei multi. A fost dat in gat si cu siguranta e o poveste urata in spatele acestui scandal. Si Froome ar putea fi unul din cei multi. Cu presupunerile publicate, (adevarate sau nu, ce mai conteaza, e suficient un zvon si mass media are material pe urmatoarele luni), ar fi de inteles de ce este huiduit, caci el a putut sa ajunga tricoul galben in nenumarate randuri fata de altii. A ajuns sus! E nr.1. El fata de altii care au luat si ei ceva la bord, dar nu au avut picioare. Sau echipa. Sau strategie. Cand o sa fie ceilalati curati si asta nu, mai discutam. Dar putea fi oricine. Daca era Nibali sau Valverde nr. 1, iar cineva le-ar fi gasit niste faringosept in buzunar, se discuta despre ei. 

Uitati-va ce expresie are Thomas pe fata cand a luat tricoul galben si a fost huiduit iarasi...doar chef de pedalat sa mai ai.

Dar pana una alta sa ne vedem de tur.

Ne vedem pe dracu de tur. Ati transformat discutia asta intr-o porcarie.

32 minutes ago, Mookyama said:

SKY e formata din mai multi oameni, nu doar din Froome si cele publicate despre el

Ca sa contribui si eu: Sky musteste, de la primul pana la ultimul.

Eu v-am pupat!

Sagan se pozitioneaza extrem de bine, cred ca aici e secretul lui.

In alta ordine de idei, a mai remarcat cineva bijuteria aia minimalista de la BMC? Nu am gasit-o pe site-ul lor. Model 2019 sau custom made?

@Mookyama hai sa lo lasam pentru cine are abilitatea de a intelege, cine nu, o sa isi pregateasca flegmele pentru urmatoarea competitie sportiva.

@Traveller esti un om corect a carui parere o respect. Astea fiind zise, esti constient ca cine e scuipat si huiduit va primi si agresiuni verbale.

@crk Aici nu suntem la cenaclul PSD unde toti dau dreptate unuia si aceluiasi. Ne mai contram si noi. Acum sa nu fie cu suparare.

• Like 1

@Zamolxe13 nu poți zice ca nu am încercat; așa milimetric nu a fost in tot turul comparând cu pronosticurile făcute pe forum :D

48 minutes ago, crk said:

Ne vedem pe dracu de tur. Ati transformat discutia asta intr-o porcarie.

Ca sa contribui si eu: Sky musteste, de la primul pana la ultimul.

Eu v-am pupat!

Nu mă interesează ce face SKY in culise. Poate o fi adevărat, poate nu. Dar se poate face un thread separat despre asta, dacă doriți sa împărtășiți idei și păreri și presupuneri despre aceasta echipa și sa discutam despre tur in general, liniștiti și netulburați. 

E trist ca dintre toți m-ai quote pe mine și  nu pe cel care chiar a început huiduiala pe tema asta. Eu ziceam sa încheiem discuția despre SKY și sa ne vedem de tur. Am zis-o de câteva ori, fiind satul de astfel de povesti.

Dar o puteți face pe un thread dedicat “SKY”.  Dacă aveți de gând sa continuați aici, ce sa zic, bafta! Vă las la bârfe și huiduieli. 

@Mookyama, tie ti-a trebuit sa ne dam cu parerea pe topicul asta si sa facem conversatie, asuma-ti consecintele. Si fa bine si reciteste de cateva ori postarile in ordinea in care au aparut, ca sa vezi cine a fost primul care a emis pareri vehemente si pline de generalizari cu privire la huiduieli. Iti dau un hint: nu sunt eu si, surprinzator, nu esti nici tu. Si nu retin sa iti fi raspuns tie la vreun mesaj, asa ca te bagi iar ca musca in lapte in discutia dintre alti doi oameni.

@Invitat special explica-mi tu care e fondul problemei daca eu nu inteleg. Si eventual zi-mi si cam de cati ani urmaresti ciclismul la TV (ca bicicleta ti-ai luat acum vreun an sau doi si chiar si asa ii iei pe altii de sus de cate ori ai ocazia), respectiv ce alte sporturi urmaresti in mod regulat (la TV sau live) de ai ajuns la concluzia ca huiduielile sunt ceva specific atmosferei de pe stadioanele de fotbal. Mai mult, poate imi explici cu exemple concrete in ce sens huiduielile duc automat la violenta fizica si ca orice persoana care huiduie e dispusa sa scuipe sau sa ia la bataie sportivii pe care ii huiduie.

PS: Pesemne ca tu nu ai prins perioadele in care Armstrong era huiduit pe exact aceleasi sosele ale Turului Frantei, acum mai bine de 10 ani, de esti atat de dezgustat de ceea ce vezi acum.

17 minutes ago, majikstone said:

@Invitat special explica-mi tu care e fondul problemei daca eu nu inteleg.

Eu am treaba, eu lucrez, nu am timp sa te duc la gradinita.

Astea fiind zise, ai o parere, ti-ai exprimat-o  (in 100 de fraze, aproape un sfert de roman), nu esti binevenit pe acest topic cu promovarea idei de scuipati si huiduieli asupra ciclistilor.  Poti promova bataia pe topicurile tale.

17 minutes ago, Invitat special said:

Eu am treaba, eu lucrez, nu am timp sa te duc la gradinita.

Astea fiind zise, ai o parere, ti-ai exprimat-o  (in 100 de fraze, aproape un sfert de roman), nu esti binevenit pe acest topic cu promovarea idei de scuipati si huiduieli asupra ciclistilor.  Poti promova bataia pe topicurile tale.

Te rog sa imi spui exact unde am promovat eu bataia sau scuipatul. Ori esti prost, ori te faci.

PS: Mai lasa arogantele astea ieftine si aerele de superioritate, nu e vina mea ca esti incapabil sa urmaresti un fir logic sau ca habar n-ai cine e Thomas Voeckler sau Laurent Jalabert. Daca esti ocupat, fa bine si tine-ti gura inchisa pana chiar reusesti sa citesti mesajele celorlalti. Ca nu te obliga nimeni sa raspunzi dupa 10 minute in care ai citit 20 de cuvinte si ai decis ca e prea mult pentru tine si ca o sa tragi concluzia care-ti convine tie. 

PS: in calitate de ce anume imi spui tu mie pe ce topic sunt binevenit sau nu asa, dictatorial?

Teren nou de joacă. Să lăsăm topicul de pariuri Le Tour 2018 să se desfășoare în tihnă.

Deocamdată las deschis aici. Sper să puteți discuta civilizat.

Nu văd cum am putea interzice manifestările sonore ale suporterilor de pe marginea drumului. Mai ales că nu sunt intrați cu bilet într=o arenă. La forbal e simplu, îi monitorzează pe cameră și le interzice o perioadă (sau permanent) să mai intre dacă își dau în petic.

Guest
This topic is now closed to further replies.