Invitat special

Tifosi în ciclism - cum e bine să se manifeste?

Recommended Posts

aa

în urmă cu 21 minute, Traveller said:

Sa le dea la gioale! Fmm! Mie mi-ar fi frica sa pedalez in situatiile astea, isi pun ciclistii viata in pericol. Autoritatile chiar nu fac nimic in privinta asta?

LE. Tipul care l-a impins pe Froome in stagiul 12 a fost de asemenea arestat.

Hei, chill a little.

Man, ziceam doar ca nu e frumos,  datorita faptului ca sportul asta de sosea a avut parte o elita deosebita fata de multe alte sporturi. Chiar si fata de mtb, unde toti stim ca ascultam rock, bem bere si ne uitam dupa gagici. Can you blame us? Dar daca si pe comentatori i-a deranjat si chiar au mentionat lucrurul asta, ce sa mai zic...Si sunt singur ca nu sunt singurii. Iar sportul asta zau daca l-as compara cu fotbalul. Cred ca ar fi ultimul sport cu care l-as compara, in special ca fotbalisti au un raport mai mare de cazuri de "tot felul". Dar cam asa s-au comportat ieri.

Nu contest faptul ca SKY ar fi sau nu curati, egal, dar nu e treaba noastra sa ii hulim pe toti din echipa lor datorita faptului ca unii nu isi fac treaba cum trebuie, iar verificarile sunt probabil facute cum sunt. Ai vazut documentarul despre dopping? Ti-l recomand, l-am mai recomandat pe forum; probabil l-ai vazut.

Nu am prins perioada aceea cu Lance decat foarte subtire, mai mult pentru Pantani. Eu am venit de pe mtb, nu o zic ca o luada, dar sportul de sosea nu l-am urmarit vehement si recunosc asta. Si nici nu m-a pasionat. Si am ajuns la sosea datorita faptului ca in sud nu am avut de ales. Platul e ca si alergatul pe asflat pentru mine, imi vine sa adorm de plictiseala : rpm +90 si pa. Cu toate astea, nu am hulit....decat la fotbal si in fata la guvern :) 

Lasind la o parte faptul ca intrarea in contre bazate pe argumente cu invitat special este un masacru fara discriminare al neuronilor, nu inteleg de ce nu discutam motivele pentru care Sky este huiduita. Ok, a cistigat Geraint care pina la proba contrarie este considerat curat. Faptul insa ca porti tricoul unei echipe care sustine cu bani un sportiv prins dopat si care a scapat de o suspendare bine meritata, te compromite ca sportiv. Daca SKY nu ar fi plimbat niste valize pe la WADA in cel mai pur stil Becali si Froome ar fi fost suspendat, nu auzeam huiduieli la adresa echipei. Si altii au fost suspendat pentru dopaj, si-au asumat greseala au revenit si s-au retras iubiti in continuare de public. Cel mai recent caz este Contador si in cazul aluia a fost dopaj curat, fara scuze si doze aprobate si alte mizerii permise in acest moment. Ignoram povestea lui cu friptura contaminata. Suspendarea lui Froome i-ar fi permis lui Sky sa demonstreze ca este o echipa la fel ca oricare alta si ca banii nu fac diferenta la WADA. Nu a fost asa si acum sufera consecintele.

In schimb idiotii cu selfiuri, fumigene si restul manifestarilor de "pasionati" de ciclism sint greu de tolerat. Doar in La Vuelta sau prin Volta a Catalunya am vazut politia intervenind si curatind calea ciclistilor. In Giro sau Tour e fix pix, dobitocii isi fac de cap.

Geraint vorbind cu Froome...

• Upvote 2
  • Like 1

@Traveller Cu bariere sau nu, clar ar trebui pusi politisti si/sau jandarmi pe marginea drumului, in special in zonele inguste. Circula pe internet o poza din Giro in care pe marginea drumului era, pe fiecare parte, un lant de militari care impiedicau spectatorii sa intre pe sosea. Asta poate e putin cam mult, dar e clar ca cei cativa jandarmi de pe motociclete sunt insuficienti la momentul de fata pentru a proteja ciclistii.

@Mookyama ma repet, e o diferenta uriasa intre a-ti manifesta verbal ura fata de un sportiv sau o echipa, fie ea justificata sau nu (in final, fiecare are dreptul sa aiba propriile sentimente fata de cineva) si a te manifesta violent. Violenta fizica, in orice forma ar fi ea (tras, impins, aruncat cu lichide sau obiecte, scuipat, etc.) sau chiar punerea involuntara in pericol fizic a ciclistilor in disperarea de a-ti face o poza cu ei sau de a-i incuraja e complet deplasata si ar trebui luate masuri mult mai aspre din partea organizatorilor si autoritatilor. In schimb daca discutam de huiduieli si chiar insulte, astea se practica in cam orice sport implica suporteri lasati sa se exprime vocal si nu are legatura cu nivelul de educatie, cultura sau bun simt.

Si daca vorbim de ciclismul de sosea in particular, in istoria recenta au fost cateva cazuri de sportivi, respectiv de echipe care au fost victima huiduielilor sau mesajelor dezaprobatoare ale suporterilor francezi: Armstrong si US Postal, Contador (el poate mai putin huiduit, dar sunt niste imagini clasice cu suporteri alergand deghizati in doctori si/sau cu seringi uriase dupa el) si acum Team Sky si Froome, in special anul asta, dupa intreaga epopee cu Salbutamolul. Despre Armstrong am aflat adevarul dupa multi ani, Contador a fost suspendat si el, desi pentru o mizerie comparativ cu marile scandaluri de dopaj. Despre Sky ramane de vazut ce si cand vom afla. Da, ciclismul e un sport in care suporterii sunt in general respectuosi, multi dintre cei prezenti fiind acolo pentru a privi spectacolul oferit de sportivi, indiferent cine sunt favoritii lor, dar e departe de a fi primul caz in care anumiti ciclisti sunt huiduiti pe soselele montane sau chiar la start.

Si daca e sa blamam comportamentul unor suporteri, hai sa-i blamam pe aia inconstienti care alearga pe sosea alaturi, culmea, de ciclistii lor favoriti, cu scopul de a-i incuraja, dar nu fac decat sa ii puna in pericol. Aia sunt prezenti de ani de zile si, desi nu sunt rau intentionati, creeaza probleme de ani de zile. Si hai sa-i blamam si pe organizatori, care nu par sa ia masuri concrete sa ii opreasca, ci se rezuma la a da declaratii prin care ii roaga pe suporteri sa se comporte civilizat. Cat despre fumigenele din "The Dutch Corner", adica virajul 7, alea sunt acolo de multa, multa vreme, cam de cand si-a castigat Alpe d'Huez reputatia de a fi "muntele olandezilor". Ca sunt si alea periculoase, respectiv deranjante pentru ciclisti, sunt perfect de acord, chiar si Armstrong si Hincapie ziceau azi in podcastul lui Lance ca sunt sufocante. Si baietii aia cam stiu ce vorbesc.

Ironic, lui Nibali nu i-a facut nimeni rau intentionat. Si chiar si asa unul dintre cei mai buni oameni din turul asta a ajuns la spital cu o vertebra fisurata si a abandonat turul din cauza unui inconstient a carui principala grija era sa-i iasa bine cadrul.

p5gRTZ7.png

PS: daca vreti sa vedeti reactii negative, intrati pe pagina de Strava a lui Romain Bardet, unde e plin de italieni (dar si de francezi) care il acuza ca a atacat intentionat in momentul in care Nibali a cazut (printre altele, unul il numea cancerul ciclismului) sau chiar de francezi care sustin ca de fapt si Bardet e la fel de dopat ca cei de la Sky din simplul motiv ca e capabil sa se tina dupa ei pe munte. Asta e, sa-ti asumi ura justificata sau nu a suporterilor face parte din sport. 

Cum să se manifeste? Să scrie dom'le un M#@e PSD pe șosea. Că tot e la modă.

• Upvote 1
  • Like 2
  • Haha 1

4 minutes ago, paulrad said:

Cum să se manifeste? Să scrie dom'le un M#@e PSD pe șosea. Că tot e la modă.

Bai de ce nu mi-ai dat ideea asta mai devreme? Ca tot am fost de curand pe-acolo...

Du-te la ultima etapă și scrie pe Șamp Elize. 🤩

• Haha 3

Șamp Elizee. Doi dă e, pur l'acsan. E pur etr pliu moan deo realite.
Vez că nu "ști" să vuorbejte corect? E ca aia cu copi/copii/copiii, eh?

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 3

1 hour ago, majikstone said:

@Traveller Cu bariere sau nu, clar ar trebui pusi politisti si/sau jandarmi pe marginea drumului, in special in zonele inguste. Circula pe internet o poza din Giro in care pe marginea drumului era, pe fiecare parte, un lant de militari care impiedicau spectatorii sa intre pe sosea. Asta poate e putin cam mult, dar e clar ca cei cativa jandarmi de pe motociclete sunt insuficienti la momentul de fata pentru a proteja ciclistii.

@Mookyama ma repet, e o diferenta uriasa intre a-ti manifesta verbal ura fata de un sportiv sau o echipa, fie ea justificata sau nu (in final, fiecare are dreptul sa aiba propriile sentimente fata de cineva) si a te manifesta violent. Violenta fizica, in orice forma ar fi ea (tras, impins, aruncat cu lichide sau obiecte, scuipat, etc.) sau chiar punerea involuntara in pericol fizic a ciclistilor in disperarea de a-ti face o poza cu ei sau de a-i incuraja e complet deplasata si ar trebui luate masuri mult mai aspre din partea organizatorilor si autoritatilor. In schimb daca discutam de huiduieli si chiar insulte, astea se practica in cam orice sport implica suporteri lasati sa se exprime vocal si nu are legatura cu nivelul de educatie, cultura sau bun simt.

Ironic, lui Nibali nu i-a facut nimeni rau intentionat. Si chiar si asa unul dintre cei mai buni oameni din turul asta a ajuns la spital cu o vertebra fisurata si a abandonat turul din cauza unui inconstient a carui principala grija era sa-i iasa bine cadrul.

PS: daca vreti sa vedeti reactii negative, intrati pe pagina de Strava a lui Romain Bardet, unde e plin de italieni (dar si de francezi) care il acuza ca a atacat intentionat in momentul in care Nibali a cazut (printre altele, unul il numea cancerul ciclismului) sau chiar de francezi care sustin ca de fapt si Bardet e la fel de dopat ca cei de la Sky din simplul motiv ca e capabil sa se tina dupa ei pe munte. Asta e, sa-ti asumi ura justificata sau nu a suporterilor face parte din sport. 

M-am referit doar la huiduielile respective, mi s-au parut nelalocul lor. Cat despre ce ai scris nu vad nici un motiv sa nu iti dau dreptate. E suficient sa vezi catararile pe etape, unde ciclistii merg mult mai incepet, iar suporterii "profita" din plin. In nenumarate randuri mi-am exprimat nelinistea datorita comportametului suporterilor si a modalitatii prin care ciclistii trebuie sa lupte printre randurile si grupurile adunate pe marginea traseului.

M-am intristat nespus ce ai scris despre Nibali. Din pacate nu am mai urmarit ce s-a intamplat, cumva si in speranta ca a fost o simpla cazatura. De pe twitter insa...

Cat despre Bardet, desi sunt abonat la el pe Strava, il urmaresc pe instragram, unde stau ceva mai mult in ultimii ani. Insa rar citesc ce scrie lumea. Azi maine astept si despre Sagan, asta daca nu s-a scris deja. Desi acum 3-4 etape, comentatorii nostri romani, ziceau ceva despre asta sau o presupunere legata de Sagan...eram in trecere, nu am retinut ce anume.

Caii poștalionului britanic sunt huiduiți zilnic.
Nu se mai poate!
Invitatul special să-i bage pe huiduitori cu tot cu huiduieli în dubă!
[emoji347]

• Like 2
  • Haha 1

Dubai ocupată.

• Haha 2

7 minutes ago, ShutUpLegs said:

Și jandarmii sunt împotriva scaieților

Jandarmeria isi face datoria :X 

PS: spaniolul (mai degraba catalanul) care a facut tweetul de pe site zice ca jandarmul l-a confundat cu un spectator si ca de aia l-a placat, dupa care si-a cerut scuze, ceea ce baietii de la CyclingNews au omis sa precizeze. Si bineinteles ca si aia care au postat comentarii au inceput cu argumente xenofobe de genul "francezii au ceva cu noi, invidie, pizmă, alea alea".

30 minutes ago, majikstone said:

Jandarmeria isi face datoria :X 

2

Nu te supara, dar nu sunt de acord cu tine, absolut deloc. 

Politistul ala e un idiot cu 4 clase si cu I mare. Il vezi pe om echipat si cu bicicleta de mii de euro, cu geaca pe el, caci totusi erra frig, oare nu i-a trecut nitel prin sfecla ca poate fi un om din Tur, ca si ceilalti de langa el? Mai si sare pe Froome, ca si cum ar fi furat bicicleta sau cine stie ce. E lovit nitel la cap...Datoria lui e sa protejeze, nu sa atace, ca nu cred ca umbla Froome cu o lama in mana, in varf de munte si unde chiar avea posibilitatea de a fugi cu pantofii aia ai lui de rata.

La fel cum au dat cu spray lacrimogen asupra oamenilor alora care au pus baloti de paie in fata ciclistilor? Cum de s-a intamplat asta, pana la urma? Din experienta lor, ca sa nu fac vreo referire la IQ-ul lor, chiar nu se gandesc ca ar bate vantul? Pana si la noi, la Guvern, au folosit tactica asta, banala de altfel si ne-am imprastiat precum conopidele. Am stat cu fata in zapada minute in sir, chiar daca era mega jegoasa.

Orisicum, la cate intamplari nasoale au fost din cauza organizatorilor si a proastei organizari, ca de altfel in fiecare an, ar trebui echipele sa faca plangere, caci isi pun colegii in pericol. Si nu e prima data cand se intampla astfel de accidente. Eu sunt mega suparat pentru ceea ce s-a intamplat lui Nibali. E unul dintre cei mai buni, drept urmare nu e vina omului cu aparatul care are 4 clase si aparat din Media Markt, ci a politiei si a organizatorilor, mai ales ca stii ca e plin de idioti de astia...Iar fumigene, care poate duce la carambol si leziuni vizuale, zau, ii arestam pe aia si le dadeam o amenda de faceau prostitutie in rate pe centura. E totusi un tur oficial, nu se da badea Ion pe TdS in spatele Bucurestiului. Chiar si in cazul asta, pun oamenii in pericol, fara doar si poate. 

Anul asta am scapat totusi de trenuri, trebuie sa recunoastem. Am avut fumigene si lacrimogene. La anul poate o sa avem cor de Craciun, caci si asa mai este zapada ici pe colo.

6 minutes ago, Mookyama said:

. . . . . . . .

6a4da73a079493f7e829b4d80808d838.png

really-do-you-even-sarcasm-bro-.jpg

• Confused 1

Las' ca era sa iti dau up, apoi mi s-a facut rau cand am vazut pozele :P  LE Pune si tu ghilimele, nu inimii :)) 

Chiar nu mai stie nimeni de Nibali? :( 

LE2. Ma scuzati, dar am un deja-vu cu Cancellara de nu se poate. 

PS: Cat despre comentariile tale despre jandarmeria franceza, sa stii ca eu am avut tangenta directa cu diversi militari francezi, cu unii chiar destul de indeaproape, inclusiv cu jandarmi (care in Franta tin tot de armata si au chiar mai multe atributii decat politistii, nu sunt doar trupe de paza si interventie ca la noi) si stereotipurile tale despre nivelul lor de educatie sunt complet rupte de realitate. Da, a fost clar exces de zel in cazul celui care l-a oprit pe Froome, nu a judecat corect, e posibil sa se lase cu sanctiuni disciplinare daca cei de la Sky simt nevoia sa depuna o plangere, dar sa nu crezi ca in corpurile armatei franceze e plin de analfabeti sau idioti (sau chiar si ale armatei romane, ca in final cunosc cativa baieti de toata stima care au terminat Academia Militara in Bucuresti in ultimii ani). Despre ce fac aia trimisi in Piata Victoriei sa "pazeasca" protestatarii hai sa nu discutam, ca in final nu e vina lor cat e vina celor 5-10% sefi si sefi mai mici din varful piramidei ierarhice.

Iar ce a patit Nibali nu avea cum sa fie prevenit de nici un jandarm. Omul s-a agatat cu ghidonul de cureaua aparatului foto a unui spectator care statea dupa bariere si facea poze. Nu a fost reavointa, nu a fost agresiune, a fost doar inconstienta din partea spectatorului si mult ghinion pentru Nibali (faptul ca a trecut extrem de aproape de bariere, dintr-un motiv sau altul). In schimb sunt de acord ca ar trebui sa fie mult mai multi jandarmi prezenti pe traseu, pentru a preveni incidentele cu adevarat problematice (indivizi care alearga, care trag si imping ciclisti, care arunca cu obiecte, etc.). La fel cum sunt de acord ca organizarea lasa mult de dorit din punct de vedere logistic.

Cat despre fumigenele din Dutch Corner, alea sunt acolo de prin 1980 si generatii intregi de ciclisti care au urcat pe Alpe d'Huez (inclusiv Armstrong si compania) au avut de-a face cu ele si fac parte din "istoria" catararii aleia. Asta dincolo de faptul ca logistic e imposibil sa controlezi toata lumea care ajunge pe muntele ala si sta pe margine, unii dintre ei vin cu saptamani intregi inainte si campeaza acolo. Fix parerea asta o au si Armstrong si George Hincapie, care au avut ocazia sa treaca si ei pe-acolo si care au discutat subiectul asta in podcastul lui Lance de acum cateva zile.

Tind sa cred ca nu a fost sarcasm, la cum stiu eu ca ii ai tu pe SKY la suflet...Pana la urma e competitie, nu rupi picioarele oamenilor in afara competitiei, ii bati pe umeri si apoi iti ceri scuze. Daca eram bodyguard, ii mutam nitel plombele pe partea celalata a maxilarului, le aduna cu magnetul. Politistul a atacat in mod nelegal cand persoana pe bicicleta, nu conteaza cine era, nu punea in pericol pe nimeni. Does ring a bell, ceva pute. Sau e chiar idiot ala.

Departe sa ma contrazic cu tine, sfecla ala, din poza, de care zici tu ca eu habar nu am, compari legiunea franceza, Sentinelle si alte vrajeli franceze cu tarani de rand si boneta albastra. Sa nu facem armasar din tantar, pretty please. Si iar ai prostul obicei sa ataci cu chestii de care nu stii. Romanii, natie proasta de care tot aduci aminte si din care si tu si eu facem parte, are unele din cele mai bune echipe anti terror din lume. Ca tu nu stii asta, e una, dar sa vorbesti in nestiinta de cauza ca si cum ai stii, e alta. No offense taken. Si asta ti-o zice unul care stie putin cu ce se mananca departamentul ala, nu zic ca sa te contrazic sau sa ma dau mare pe forum. Academia Miliatara e frecus de deget pe langa ce fac trupele anti terror...sunt niste fetite. Si daca ii cunosti, sigur o sa iti povesteasca ca lucrurile nu stau chiar departe de adevar.

Te contrazic de data asta si iarasi nu sunt de acord cu tine - proasta oragazinare mereu a dat de furca echipelor. Dar mereu. Stii de ce? Altfel nu ar fi existat cazuri de genul asta. In Germania e o regula, trebuie sa ai 120cm carare in fata casei in zapada. Nu o ai, vine, te amendeaza. Ai ce face? Nu. Aici de ce nu e posibil? Sunt amenzile prea mici sau ele nu exista, suparam fanii alcoolici si drogati, multi dintre ei, probabil? Wthell, amenda. Da, iei creta, iei vopsea, faci dunga pe strada si lasi oamenii sa pedaleze...ala pica, isi risca cariera, alaltalt, vinovat, poate, poate merge acasa cu o amenda...ca nu a vrut! 

Si Nibali nu are treaba cu omul (ne)portrivit la momentul nepotrivit in cazul asta. 

23 minutes ago, Mookyama said:

compari legiunea franceza, Sentinelle si alte vrajeli franceze cu tarani de rand si boneta albastra.

Vrei sa spui legiunea straina.

Programul Sentinelle, in vigoare de cand cu atentatele teroriste, nu are absolut nici o tangenta cu Turul Frantei. Numai tu stii de ce ai facut referire la el. Pur si simplu e vorba de militari trimisi la patrulare si ocazional interventie in diverse zone populate, in general turistice, plus aeroporturi si gari, ale marilor orase. Probabil ai auzit ceva despre el la stiri si te-ai gandit sa faci pe interesantul, as per usual.

"Taranii de rand si boneta albastra"  la care te referi tu atat de peiorativ presupun ca sunt jandarmii francezi, despre care poti citi aici. Lectura placuta. 

Si daca tot ai adus vorba de trupele antitero, mai citeste si despre GIGN, parte tot a jandarmeriei. Si aia sunt tarani de rand cu boneta albastra dupa tine?

PS: eu nu am comentat nicaieri nimic peiorativ despre jandarmeria romana, am spus doar ca jandarmeria franceza are mai multe atributii legale fata de jandarmeria romana. Ceea ce nu are legatura nici cu nivelul lor de pregatire, nici cu cat de buni specialisti sunt, nici cat de eficiente sunt trupele lor antitero, are strict legatura cu ce au dreptul sau nu sa faca in calitate de organ al legii. Iti dau niste exemple concrete de chestii pe care au dreptul sa le faca jandarmii francezi si nu au voie sa le faca jandarmii romani, dar daca esti baiat istet te prinzi tu singur din pagina aia Wikipedia de mai sus. Ca sa nu mai spun ca mi-am exprimat respectul si fata de macar o parte a trupelor militare romanesti, aia cu care am avut ocazia sa interactionez de curand. Bonus, tu esti ala care s-a revoltat (justificat, nu zic nu) pe jandarmii trimisi la protestele de la Guvern. Presupun ca aia nu erau tot jandarmi francezi. Dar, ca intotdeauna, intelegi fix ce vrei tu din ce scriu ceilalti. Asta dupa ce tu ai aruncat primul cu rahat in niste oameni cu care n-ai avut in viata ta vreo tangenta. 

Te-a emotionat putin mesajul lui @pHane de mai sus? Sa nu plangi...

Ziceam ca compari polițai de rând, ăștia pe care ii tot lauzi, cu cele enumerate mai sus, inclusiv cu Sentinelle, de care nu stiu intamplator...de net. Heck! Stiu despre ei cam de vreo 24 de ani cu ce se mananca ceea ce mi-ai dat in link. Motivul nu are rost sa ti-l spun. Dar iti multumesc. Si nu sunt sarcastic, probabil incerci sa fi bine intentionat. Sa zicem :P  

Dacă îmi zici ca înțeleg doar ce vreau, sunt chestii luate din rândurile scrise de către tine. Am impresia ca e taman invers, caci de multe ori nu citești ce scriu sau o faci pe sărite. 

Nu fac pe interesantul, contrar acuzațiilor tale. Ziceam ca ceea ce ai făcut mai devreme, adică comparația respectiva cu “țăranii cu boneta albastra și IQ mic”, ca sa mă citez, comparativ de caracterul și comportamentul de care dau mereu dovada acești albaștri, și despre care avem suficiente dovezi palpabile și vizuale, chiar din turul acesta, cu toata sârguință ta de a încerca sa combați acest lucru, caci ai si tu ochi sa vezi. Nu vreau sa intri in detalii antiterror, caci Franta pica cu brio. 

Iar in aceasta comparație ai un fault caraghios, iar aici adaug, pe lângă boneții aia albaștrii francezi de rând si interesanti pe wikipedia, dar și pe cei de la Guvern, pe care i-ai criticat si care unii fac parte din trupele anti terror / “mascați”.

Cum ziceam, vorbești lemne (in van) și ești și ferm convins de asta. Ceea ce e păcat, caci duci oamenii in eroare, probabil in neștiința de cauza. Mă gândesc ca știi de la TV multe din ceea ce povestești :) Dar daca tu ai cunostiinte mai multe fata de cei care au crescut doar cu wikipedia in mana, tin sa iti reamintesc ca pe vremea noastra, astora mai batrani, nu era asa ceva. Noi aflam altfel, de la sursa. Sau uneori am fost la sursa.

Dar astea-s povesti de bere, asa ca iti urez o seara faina! A bientot!

42 minutes ago, majikstone said:

Te-a emotionat putin mesajul lui @pHane de mai sus? Sa nu plangi...

Faci later edit, nu ai nici bunul simt sa mentionezi asta, apoi scrii ce scrii si te plangi ca ma iau de tine. Pai, ce sa zic, mai ai timp sa cresti...

Nu m-a emotionat, m-a deranjat comportamentul nefiresc si am mentionat despre asta. Putea fi oricine. Ca tu porti o pisma sufleteasca pentru SKY, ti-am mai spus, nu le-o impune si altora, lasa-ma sa imi tiheasca de TdF. Sau ce a mai ramas din el.

Lasa vrajala, chiar si barbatii mai plang cateodata ;) Eh, dar tu nu ai cum sa stii asta...

Si cum ziceam mai sus, era sa pun botul la faptul ca ai fost sarcastic. In sufletul, cu tenta diabolica in care mai te legi de unii slabi de inima de pe forum si te bucuri de asta, ti-a crescut pancreasul nitel cand l-ai vazut pe Froome intins pe jos. Daca erai prin preajma cred ii ofereai si lotiune de plaja UV 50. Hai, macar o data in viata, fi un gentleman si recunoaste ;)) 

1 minute ago, Mookyama said:

Iar in aceasta comparație ai un fault caraghios, iar aici adaug, pe lângă boneții aia albaștrii de rând, dar și pe cei de la Guvern, pe care i-ai criticat, care unii fac parte din trupele anti terror / “mascați”. 

What the actual fuck? Tu cu manuta ta ai scris postarea asta, inainte sa vorbesc eu orice despre jandarmeria romana:

1 hour ago, Mookyama said:

La fel cum au dat cu spray lacrimogen asupra oamenilor alora care au pus baloti de paie in fata ciclistilor? Cum de s-a intamplat asta, pana la urma? Din experienta lor, ca sa nu fac vreo referire la IQ-ul lor, chiar nu se gandesc ca ar bate vantul? Pana si la noi, la Guvern, au folosit tactica asta, banala de altfel si ne-am imprastiat precum conopidele. Am stat cu fata in zapada minute in sir, chiar daca era mega jegoasa.

in care tu cu manuta i-ai criticat indirect pe jandarmii care au intervenit la Guvern si au dat pe voi cu gaze lacrimogene, lasand de inteles ca ar avea un IQ comparabil cu al alora care au dat cu spray lacrimogen asupra protestatarilor. Sau voiai sa spui cu totul altceva? Hai ca iti dau ocazia sa reformulezi, preferabil intr-o romana inteligibila si de altcineva in afara de Petre Daea.

4 minutes ago, Mookyama said:

Ceea ce e păcat, caci duci oamenii in eroare, probabil in neștiința de cauza. Mă gândesc ca știi de la TV multe din ceea ce povestești :) 

Vrei sa spun ca de fapt induc oamenii in eroare. Si nu, nu stiu "de la TV" (la care nici macar nu ma uit in general), stiu de la diversii militari cu care am avut tangente in anii de facultate din Franta. Cu unii cateva ore pe saptamana, cu altii mai rar. Cu unii am mai baut si cate-o bere, altii m-au invitat la ei acasa, cu unii mai vorbesc si acum desi am plecat din facultatea respectiva de cativa ani. Recunosc, chiar si asa poate ca nu stiu eu asa multe, dar cu siguranta stiu mai multe decat concluziile tale emise din spatele transmisiunilor de pe EuroSport si a parerii catorva britanici frustrati care abia asteapta o scuza sa-i acuze pe francezi de diverse.

PS: "bonetii aia albastri de rand" despre care vorbesti tu sunt politistii sau jandarmii? Stii, chiar daca uniforma lor are cam aceeasi culoare, in special aia lejera, de vara, cele doua institutii sunt complet diferite si au atributii diferite. Bine, recunosc, au si atributii comune, dar oricum e in afara subiectului discutiei. Poate te hotarasti si esti un pic mai coerent pana la urmatoarea ta postare.

Eu ii laudam pe ai nostri, de fapt. Dar am fost subtil. E ok, fiecare cu cat poate, dar daca e necesar pentru unii, reformulez, de dragul conversatiei. Partea in care ti-am zis ca avem cele mai bune trupe anti terror din lume ti-a scapat desavarsit probabil. Si de cate ori ai ocazia imi zici ca eu iau doar ce doresc eu din discutiile noastre :) Si exemple sunt destule. 

Am inteles, tu de obicei, in timpul liber, din faptul ca ai salutat pe cineva pe strada deja stii (fara bold) despre ceea ce se intampla acolo. Ti-au povestit ei cu lux de amanunte.  De cand esti in Franta? Ah, stai, ca sunt unii care nu stiu nici pe ce lume traiesc, ce sa mai zic ca ar conta unde stai si de ce stai. Nu e apropo, generalizez. Cumva e haios, imi dai linkuri pe wikipedia la lucruri care se stiu ca sa imi demonstrezi (nu stiu ce) ce ai tu un bookmark si cat de ratat sunt eu ca nu inteleg ceea ce tu vrei sa imi spui de vreo 2 ore.

Nu e nitel penibil ca faci mereu pe desteptul de cate ori ai ocazia sau esti chiar iti scapa asta? Fara intentia de a jigni. E doar o observatie. Ba mai mult, incerci sa pari si haios cand jignesti. Apare unul pe forum si ii bagi pumnul in gura. De fapt ti-am mai zis asta, doar iti readuc aminte. Poate poate...cum ziceam, ai timp sa cresti.

Inteleg ca stai la gratare cu toata lumea si si in afara faptului ca de multe ori ai impartit beri cu juma de Franta, in diferite ocazii, in diferite domenii, si ca l-ai bate pe Froome si SKY si pe Lance si inca cativa, e ok. Fiecare incearca sa suprime drumul in viata cum poate. Nu te supara, dar sa stii ca unii se mai prind de aspectul asta.

Auzi, da tu nu ai altceva mai bun de facut? :) Caci eu am.

LE.

"PS: "bonetii aia albastri de rand" despre care vorbesti tu sunt politistii sau jandarmii? Stii, chiar daca uniforma lor are cam aceeasi culoare, in special aia lejera, de vara, cele doua institutii sunt complet diferite si au atributii diferite. Bine, recunosc, au si atributii comune, dar oricum e in afara subiectului discutiei. Poate te hotarasti si esti un pic mai coerent pana la urmatoarea ta postare."

Esti chiar haios. Imi retrag cuvintele. Ai prostul obicei sa rastalmacesti cuvintele de chiar imi vine a crede ca m-ai bate la "Jocul cuvintelor".

1 minute ago, Mookyama said:

In sufletul, cu tenta diabolica in care mai te legi de unii slabi de inima de pe forum si te bucuri de asta, ti-a crescut pancreasul nitel cand l-ai vazut pe Froome intins pe jos. Daca erai prin preajma cred ii ofereai si lotiune de plaja UV 50. Hai, macar o data in viata, fi un gentleman si recunoaste ;)) 

Bine ca recunosti macar ca esti slab de inima. Macar stim cu cine discutam. Oricum cred ca a inteles toata lumea ca iti place sa dramatizezi cu privire la orice. Poate inveti si tu sa judeci lucrurile mai la rece si mai neimplicat emotional, asta daca tot iti permiti sa dai sfaturi altora cu privire la ce inseamna sau nu sa fii barbat.

Cat despre pancreas, sa stii ca e responsabil cu secretia de insulina, glucagon si pancreatina si nici una dintre ele nu au vreo legatura cu orice reactie emotionala pozitiva, in general declansata de o descarcare de serotonina sau dopamina, as fi avut eu in momentul in care politistul ala l-a bruscat pe Froome. Si nici nu e amplasat in zona aia a abdomenului asociata cu resimtirea anumitor emotii puternice. S-o fi umflat putin pipota in tine cand ai incercat sa-mi dai peste nas si na, de emotie ai incurcat organele.

Guest
This topic is now closed to further replies.