Sign in to follow this  
Danyutz

Pozitie sau altceva?

Recommended Posts

Am observat ca pe urcari roata fata tinde sa se ridice de la sol, care-i baiu'? Nu aplic suficienta greutate pe ea, nu stiu tehnica de abordare sau nu stau eu bine? E prea sus pipa/ghidonul? Nu e setata furca?

Nu dati cu pietre!

Dacă bicla are o geometrie mai relaxată, și întreaga greutate a ansamblului bicicleta-biciclist se deplasează spre spate, pe rampele mai accentuate. Chestie de compunerea forțelor, de la fizică.

Despre ce biclă e vorba și ce poziție ai pe ea?

Da, e mai relaxată. Are botul mai ridicat, ca să zic așa. Când urci, blochează furca și stai aplecat mai pe roata față. 

Eventual pune o pipă mai coborâtă (inverseaz-o pe cea actuală, dacă are unghi diferit de 0).

• Upvote 1

Rezolvi cu pipa cu maxim un cm de spacere sub ea si cu raise negativ. Dap, se intimpla la bicicletele cu roti de 29" din mai multe motive:

- drop inexistent intre sa si ghidon din cauza inaltimii necorespunzatoare a seii sau ghidonul prea sus

- geometrie scurta si inalta a cadrului.

• Upvote 1

@Traveller Am pus pipa mai jos cu un distantier si am si am inversat-o deja.

@JDM , nush daca face vreo diferenta, dar e de 27.5.

Inseamna ca la pozitie mai e de lucrat. Ah si o sa blochez si furca.

In principiu atita timp cit ghidonul este mai sus de sa, o sa apara problema asta indiferent de dimensiunea rotii. Pune o poza a bicicletei, luata din lateral. Foloseste imgur.com si pune link.

Asta e geometria ei, mai de bărcuță.

Presupun că se întâmplă pe rampe serioase, de la 10% în sus. 

Taie gâtul furcii încât să nu mai lași distanțiere. Eventual ia o pipă cu câteva grade mai înclinată.

Dacă ai tijă de șa cu offset, pune una dreaptă.

PS: JDM, ai vrut să spui ca problema apare dacă ghidonul e deasupra nivelului șeii, nu?

• Upvote 1

Notat, multam de recomandari.

@JDM, este poza mai sus

1 hour ago, Danyutz said:

Inseamna ca la pozitie mai e de lucrat. Ah si o sa blochez si furca.

Da. Pozitia conteaza mult. Pe rampe accentuate stii ca trebuie sa stai aplecat pe ghidon, dar iti este (mai) incomod. Furca o blochezi pentru a nu pierde din energie comprimand-o inutil la fiecare pedală. Si eu am urcat aceeași rampă cu aceeasi bicicleta, la momente diferite, cu abordari diferite si normal cu rezultate diferte.
Keep trying!

Pentru început poți scoate distanțierele de sub pipă să vezi cum e. Nu e neaparat să tai gâtul furcii, mai ales până nu ești hotărât că-i poziția bună.

Apoi ține și de perseverență și tehnică. Eu 2 ani de zile m-am chinuit să urc o bucată scurtă, dar abruptă tare, de pe traseul de maraton și am reușit abia anul ăsta, o singură dată. Asta după ce am scos distanțierele de sub pipă.

• Like 1

Bun mai baieti, tare multumesc de sfaturi, au ajutat. Am iesit in seara asta si am incercat cu diferite pozitii si alta treaba.

Spor la dat!

• Upvote 1

Si eu am acelasi model de bicicleta si a trebuit sa scot toate spacerele de la ghidon, pipa in pozitia inversa fata de poza ta si tot trebuie sa ma aplec bine pe ghidon daca urc un drum de pamant cu inclinatie mare.

• Upvote 1

Acum am facut acelasi lucru, le-am scos pe toate si pus pipa mai jos ( la mine era deja inversata din prima zi dupa ce am luat-o 😁 )