Sign in to follow this  
8Ball

Gresare FH-M530

Recommended Posts

Salut! Aș vrea să curăț/gresez butucul roții spate, respectiv un butuc Shimano FH-M530. Țin să precizez că nu am mai efectuat operațiuni de genul și cunoștiințele mele de mecanică sunt minime dar beneficiez de ajutorul unui amic mai priceput. M-am documentat dar nu am înțeles daca pot să fac ceea ce mi-am propus fără a da jos grupul de pinioane înainte? 

Orice sfat e binevenit...

Trebuie sa dai jos grupul.

Daca asta este o problemă, atunci demontarea si mai ales montarea si reglarea conurilor va fi o problema mult mai mare.
Mai bine mergi intr-un service. Ai sanse mai mari de reusită.

On 8/2/2018 at 5:26 PM, BodoC said:

Trebuie sa dai jos grupul.

Daca asta este o problemă, atunci demontarea si mai ales montarea si re

Mulțumesc!

După ce am mai urmărit cu atenție tot ce am putut găsi pe google/youtube folosind sintaxa ''how to service your shimano hubs", am cumpărat cheie lanț și cheie pinioane iar operațiunea a decurs fără probleme. Explicațiile din video-ul de aici mi se par foarte bune în caz că mai are cineva nevoie. 

• Upvote 1

Felicitari pentru perseverentă si pentru reusită.

Revin cu o nedumerire.

Cand am cumparat cheia pentru desfacut grupul de pinioane, vanzatorul m-a asigurat ca este ok pentru grupul meu cu 9 pinioane insa la a doua folosire a cedat. Era construita dintr-un metal foarte moale dar nu cumva este si o problema de compatibilitate(intră foarte putin pe canalele lock-ringului)? Pe lockring scrie Shimano HG50-9.

Cred ca aveam nevoie de o cheie precum aceasta de la decathlon? Cate versiuni de chei pentru desfacut pinioane exista? Am tot cautat pe internet dar nu am gasit niste explicatii clare.

Este adevarat ca exista mai multe standarde, unele cu mici diferente intre ele.
Cheia ta este cea corecta. In funcție de producator, poate fi mai buna sau mai rea.
Probabil tu ai tras bețișorul scurt.