Sign in to follow this  
freetools

Ghidon cursiera

Recommended Posts

PRO PLT Compact Ergo 31.8 Handlebar. 43euro. 

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=168961

Ma gandeam sa ii fac un review, cateva poze. Nu e mai greu decat restul in acelasi range, nu e scump, are cam tot ce ii trebuie, nu e aero, dar e ergonomic. Asta a si fost motivul pe care l-am luat. Si ca are reach de 75. Daca vrei sa il vezi, da un pm, il am in 2 dimensiuni (si pentru ea), luate de cateva luni, insa abia m-am intors. Inca nu sunt montate, am zis ca facem revizia anuala si atunci schimbam ghidonul, ghidolina, cabluri, camasi, etc.

Ca idee, am vrut si eu sa iau alea de la @Danyutz din lista, Deda Superzero, sunt chiar faine si le recomand si eu ca design si compatiblitate cu tija de sa, pipa, etc. Insa pentru 25euro in plus, fiind la aceeasi greutate cu ce am acum, Cannondale C2, sub 300grame, am luat ce am gasit mai ieftin.

LE @freetools dar sa stii ca ala de la tine din link seamana bine cu Pro-ul din linkul meu. Nu arata deloc rau, eu mi-as fi facut curaj si as fi luat de la chinez...pare sa aibe multe feedbackuri pozitive. Si e si mai usor, zic unii. Sper ca nu te indemn la prostii ;)) 

Edited by Mookyama
later edit

On 9/8/2018 at 2:12 PM, freetools said:

Sincer m-am gândit bai eu sa-l iau pe ăla din china

L-ai luat? Daca da, asteptam niste poveste despre el. Feeling, greutate, material, stuff like that :)

Intre timp, o paranteza doar. Daca iei un ghidon normal, in unele puncte unde nu fac rezistenta lui, ai putea da "a drill"; fiind aluminiu, nu se va fisura cu una cu doua, in special daca e pe dropuri. E ca si cum ai monta unui ghidon normal cabluri pentru Di2.

On 9/8/2018 at 2:12 PM, freetools said:

Sincer m-am gândit bai eu sa-l iau pe ăla din china

Tocmai ma pregateam sa iti recomand asta.

Ce mai astepti?

Parca am mai avut noi o discutie despre produse de pe Aliexpress.

Eu am luat ghidon de carbon pentru MTB de acolo. Foarte bine finisat, dar e adevarat, nu as fi avut curaj sa ma bag pe coborari de munte serioase cu el. E un topic pe forum pe undeva cu cadre carbon China, si au postat multi acolo si despre alte accesorii de carbon luate de pe aliexpress.

Acum si tu. Ai de gand sa mergi cu cursiera pe off road serios de munte?!

La Carpathian epic un rider a ajuns cu ghidonul de carbon rupt, pe un FS Cannondale lefty. Ma indoiesc ca era ghidon de pe aliexpress, deci cum ti-o fi norocul.

@freetoolsbună alegere. Ghidon carbon din China iei doar dacă nu îți place cu dinți în gură. :)

• Upvote 2

Poate @MLADEN ar ajuta cu o parere. El chiar a mers all in si a luat si cadru si jante de carbon din China si din ce stiu are toti dintii functionali.

Riderul de la Carpathian probabil ca avea un astfel de ghidon si a ajuns cu el bucati.

Ne dai exemplu de ghidon rupt într-o competiție (probabil căzătură) vs ghidoane care crapa doar când vad imbusul in cele mai multe cazuri. 

P. S. @virusula avut tija de sa din China, chiar 3. Sa ne spună dacă ar lua ghidon :)

Eugen Mocanu @neomoco de la HPM Cycling Iași se dă tare la MTB (și prinde podiumuri) folosind niște ghidoane și tije de șei din astea no-name, am luat și eu de la el și n-am avut probleme până acum (ce-i drept, bicla e un 29er all-rounder rigid, pentru trasee lejere mixte, am băgat-o doar pe 2 coborîri off-road mai sănătoase, Măgureni - Iedera și Buștenari - Cocorăștii Mislii).

• Upvote 2

15 minutes ago, paulrad said:

Ne dai exemplu de ghidon rupt într-o competiție (probabil căzătură) vs ghidoane care crapa doar când vad imbusul in cele mai multe cazuri. 

Nu, iti dau exemplu de membru respectabil al forumului care a plusat 3 nivele peste doar ghidon si e inca zambitor.

Daca nu ai cheie dinamometrica si strangi pana ti se umfla vena, crapa si tatal ghidoanelor.

4 hours ago, paulrad said:

Ghidon carbon din China iei doar dacă nu îți place cu dinți în gură. :)

Probabil vorbesti din auzite...ca majoritatea ca nu au incercat, nu au testat. Dar cu toate astea sunt mai ok cele originale cumparate de la baietii de pe Olx care le-au luat la randul lor de la altii din curte si care sunt uneori mega folosite. 

Crezi ca daca Ion ia un ghidon sau cadru sau orice din China, iar Dorel ia acelasi lucru de la acelasi seller sau oricare altul si ii se rupe, dar la celalalt nu, poti trage cu usurinta o concluzie, nu? Chiar stiu o gramada de rideri seriosi, care au minim 12.000km pe an, cu produse luate pe recomandare seller. Nu te arunci neaparat la primul care apare. Si eu am luat tepe de la chinezi. Dar e un risc pe care ti-l asumi.

3 hours ago, Invitat special said:

Daca nu ai cheie dinamometrica si strangi pana ti se umfla vena, crapa si tatal ghidoanelor.

Am si nu folosesc. Insa nu strang ca sa iasa matele din ele, caci nu trebuie sa faci cursul de mecanica in facultate ca sa iti dai seama ca fiecare material are o anumita rezistenta.

@Mookyama am zis eu undeva ca nu-s bune alea de pe aliexspress, dar sa ia de pe Olx? Îmi spui mie ca vorbesc din auzite, iar apoi zici ca cunoști x rideri care folosesc. Deci n-ai încercat nici tu, dar tu ești cunoscător din fire, nu vorbești din auzite. 

Pana la urma sa ia fiecare ce vrea și sa cântărească pt el și siguranța lui câți bani merita sa scoată, dar sa iei ceva, sa zici ca nu ți se pare un lucru foarte strașnic, iar mai apoi să recomanzi altora, mi se pare cel puțin iresponsabil, sa nu zic penibil.

55 minutes ago, paulrad said:

dar sa iei ceva, sa zici ca nu ți se pare un lucru foarte strașnic, iar mai apoi să recomanzi altora, mi se pare cel puțin iresponsabil, sa nu zic penibil.

Se pare ca atunci cand scriu mai mult tu citesti doar ce iti convine si mai intelegi si prost.

Explic ca la gradinita:

- am folosit ghidon de MTB carbon China, NU RECOMAND pentru off road serios

- OP-ul are nevoie de ghidon de cursiera unde sunt substantial alte forte si alta suprafata de rulare. Sunt 3-4 useri pe forum care folosesc, plus 1-2 din grupurile in care am mai iesit. Toata lumea multumita.

Tu care nu ai folosit deloc acest produs iti dai cu parerea destul de insistent. OP-ul sau cine mai citeste decide pentru el nu e nevoie sa scoatem adverbele de barbat cu 3 co.ie la inaintare.

Una e sa ne spunem parerea alta e sa incepem sa vorbim ca la Antena 1.

Deci nu imi mai pune vorbe in gura ca pici de neatent, sa nu zic penibil.

• Like 1

Am înțeles perfect ce ai zis, n-am probleme de comprehensiune. ;) poți sa păstrezi silabisirea pentru tine, când te lovești de texte lungi pe forum. 

Prin ce procedeu științific ai stabilit tu ca la 40-50km/h pe sosea, cu balonaj mic, fara suspensie, pe un drum denivelat /crăpat "sunt substanțial alte forțe" (mai mici) ?

Eu doar am felicitat OP-ul pt decizia luată, apoi au sărit propovăduitorii carbonului chinezesc pe mine. End of story. 

• Upvote 1

22 minutes ago, Invitat special said:

Se pare ca atunci cand scriu mai mult tu citesti doar ce iti convine si mai intelegi si prost.

Mi-ai luat vorba :)

Paul, draga, citesti printre randuri si te grabesti si te aprinzi precum carbitul. Ntz, ntz. Ba mai mult, pe langa faptul ca zici ca nu-s bune mai ne zici ca ne spargem si dintii. Multam de atentie, zau, dar stie fiecare ca o face pe propria raspundere. Si de obicei nu recomand nimic fara sa fi incercat sau sa vina din sursa singura, asa ca stai lejer.

Iar carbonul nu crapa asa usor, din contra, daca e sa cedeze ceva, cedeaza unul de aluminiu mai repede la socuri. Insa in timp, adica un timp indelungat, in care probabil noi deja am schimbat bicla, iar cel dupa noi a schimbat-o si el probabil, povestea isi schimba usor balanta.

Si sa nu uitam ca peste 70% din productia pe doua roti e facuta in China, Taiwan, etc. Bineinteles, au CTC. More or less, vorba cuiva, doar nu degeaba s-a ajuns la Thru Axle.

Va dau  o galerie de tije de sa de pe Ali expres care au pușcat sub mine si la MTB si la cursiera , una chiar la un maraton, sa vezi ce plăcut este sa stai  7 km de coborâre doar in picioare si ghidon sa nu te poți sprijini măcar o secunda de sa, după aceste episoade am luat de pe Chainreaction o tija  Brand-X la cam 40 EUR care nu se poate compara cu jucăriile alea din China, prinderea materialul si flexibilitatea sunt din alta sfera, si da intotdeauna strang cu cheia dinamometrica si pasta speciala de carbon.

Culmea este ca la ghidon de MTB am avut noroc deocamdată, il am cam de patru ani si nu a dat semne de oboseala, am mai verificat periodic strângerea si totul este ok, la tije e fenomenal de proasta prinderea in teava și clemele care sunt din materiale extrem de slabe si casante, netratate deloc.

• Thanks 2