Sign in to follow this  
pinteacel

Pinioane spate care scapa in timpul pedalatului (nu de la lant)

Recommended Posts

Salutare, am un Mountain bike cumparat SH anul trecut cu o problema destul de enervanta. (problema a aparut primavara asta).
Daca schimb viteza pe pinioanele mai mici din spate (ultimele 2 sau 3) in timp ce pedalez pentru o fractiune de secunda pedala se invarte in gol fara sa tranzmita energie la roata.
Lantul nu pare a fi problema deoarce am verificat si am observat ca pinioanele respective se invart efectiv in gol pentru o fractiune de secunda.
Aveti ideea care ar putea fi problema mai exact? 
Mersi

Poate sunt uzate pinioanele si trebuie schimbate (odata cu lantul).

Pot fi uzate acele pinioane. Lantul sare atunci cand pui forta pe el și nu te prinzi daca sare de pe pinioane sau de pe foi. Ma gandesc ca nu doar ele(2-3) se invart in gol. Fie sunt clicheții casetei, fie uzura in transmisie.
Eu am schimbat caseta de pinioane si lant si dupa asta imi sărea lantul pe foaia mijlocie. Deh, uzură neuniformă. Am schimbat si foaia si totul a fost ok.

@pinteacel Am vazut intrebarea asta si pe un grup de Facebook.

Ma intereseaza daca, atunci cand se invart fara sa angreneze roata, se invart doar acele pinioane sau se invarte tot blocul de pinioane?

Daca se invart pinioanele in raport cu restul blocului de pinioane, atunci este foarte probabil ca ai caseta de aluminiu si acele pinioane au sapat in caseta.

Daca nu, atunci este o problema la clicheti. Varianta cea mai simpla e ca cineva a pus prea multa vaselina la clicheti si astia patineaza un pic inainte sa angreneze. Poti presupune asta daca, atunci cand roata se invarte singura, nu prea auzi clicaitul clachetilor. Oricum, merita desfacuta caseta si verificati clichetii.

Scapatul lantului apare dupa ce angrenezi roata, la forte mari.