Sign in to follow this  
freetools

Cadru+furca cursiera

Recommended Posts

In afara de planet x  si bike-discount ( dar aici costa mult)

Stiti siteuri care vand cadre de preferat de carbon bune?

Ma uitam la asa ceva dar as dori parca cu camasile prin interior

https://www.planetx.co.uk/i/q/FRPXPCRFF/planet-x-pro-carbon-road-frameset

sau imi place modelul asta dar nu are furca si nici marimea potivita

https://www.planetx.co.uk/i/q/FRPXRT57/planet-x-rt-57-carbon-road-frame

Stai co ochii pe cei de la RCZ - si cand zic stai cu ochii zic aboneaza-te la newslettere. Trimit coduri de discount bune.

Vezi ca PlanetX Pro Carbon ala vechi (ca tocmai au scos un model nou) are o problema cronica, si anume faptul ca oscileaza destul de grav la viteze mari, pe coborari (parca peste 50 km/h). Multi au rezolvat problema asta prin inlocuirea furcii cu una de la producatori mai consacrati. Pe langa asta, nu poti pune cauciucuri mai late de 25 mm. Altfel, per total e un cadru chiar bun la banii aia. Desi de exemplu RT-80 de la ei e mult mai apreciat.

Poison-Bikes mai vinde frameseturi destul de bune (inclusiv de carbon), dar la preturi ceva mai piperate.

în urmă cu 5 ore, majikstone said:

Poison-Bikes mai vinde frameseturi destul de bune (inclusiv de carbon), dar la preturi ceva mai piperate.

Nu livrează în Ro

• Sad 1

50 minutes ago, fizikant said:

Nu livrează în Ro

eshopwedrop.ro. Ii folosesc de mult. Ai o adresa de livrare de UK, Polonia, germania, Italia si mai nou USA. Apoi ei iti trimit produsul in Ro la un pret foarte bun. Ultimul colet din UK a avut 7kg pentru care am platit 90 lei livrat pana la usa.

@freetoolsCum ai decis sa ti-o faci singur? In teorie te duce mai mult daca iei piesele noi.

Pai nu fac de la zero

Daca tot am făcut upgrade la roti și transmisie cum stăteam eu așa să mă uit la bicicleta m-am gândit că dacă găsesc vreo oferta buna nu as zice.nu la vreun cadru de carbon 

Sunt mulțumit de cadru un trek de aluminiu.

Dar dacă găsesc ceva de carbon cu gauri pt cabluri pe interior nu as zice nu.

Așa nici nu mă gândesc să dau 500 euro pe un cadru.

Daca as fi avut bani multi clar as fi făcut o bicicletă de la zero pe bucăți complet

Bine și asta a mai rămas numai cadrul din ea restul am modificat-o cum am vrut eu dar tot așa când am prins reduceri că altfel nu prea aveam de unde sa o fac full 105 cu 1200 lei de exemplu.

Sfatul meu e ca daca esti fericit cu cadrul actual (mai ales din perspectiva pozitiei pe bicicleta), sa ramai la el. Un cadru nou implica un studiu ceva mai atent decat doar alegerea materialului, pretului si a detaliilor de design (internal routing, aero, alte șoricării), principala problema fiind pozitia ta pe el. Degeaba faci un upgrade la un cadru teoretic mai bun daca geometria lui iti va aduce mai multe probleme decat avantaje. In plus, daca discutam de un cadru Trek, discutam de un cadru de foarte buna calitate care mai are si lifetime warranty pe deasupra (nu stiu in ce masura in Romania poti apela la ea, dar e totusi o garantie a calitatii cadrelor lor).

Ce poti face in schimb e sa cumperi o furca full carbon in cazul in care furca actuala e cu gat de aluminiu, poti sa castigi vreo 100-200g asa. Ar mai merge poate o tija de sa de carbon (in caz ca nu ai deja una), castigi putin confort si niste grame. De ce nu, ar merge eventual si un ghidon de carbon, eventual ceva aero. Depinde si cati bani ai la dispozitie si ce vrei sa castigi prin investitia lor (confort, aerodinamica, greutate).

3 hours ago, fizikant said:

Nu livrează în Ro

Poison bike livreaza in RO. Pe site nu apare dar daca le dai mail iti vor confirma ca livreaza. Nu stiu de ce nu apare pe site..dar livreaza sigur ( sau cel putin acum 2 ani livrau si nici atunci nu aparea pe site).