Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

Anul asta peste 14.400 km (and counting) cu ~ 94.000m dif nivel, majoritatea facuti aici, la munte - adica zona Sibiu (martie-prezent), 6 ture la Balea, 36 ture la Paltinis, 3 ture Crint, 7 ture Magura, 3 ture Jina, 1 tura Sibiu-lacul Oasa(Transalpina), si multe, multe alte "mici ture" . Cea mai tare vara de pana acum.

Cum ti-ai calculat diferenta de nivel ?

36 ture Paltinis ?!? 6 Balea? 3 Jina ?  Le-ai numarat/notat ?

Credeam ca ai un computer gen Garmin sau Polar la care nu-ti resetezi niciodata diferenta de nivel si de acolo rezultatul

Asa e babeste sa scrii pe hartie si sa le aduni. Nici site-urile gen bikemap nu-ti calculeaza foarte exact

Intrebarea e valabila si pentru domnul Giginic,care am inteles ca are in jur de 150 000 m diferenta de nivel pe anul in curs, insa stand in Brasov,nu pare prea greu de realizat

In stanga munte,in dreapta munte,in fata munte,in spate munte. Vointa trebuie sa ai

te ruoade invidia, hai?

:D

vine sfârșitu lumii, lăsaț' divaisurile electronice deoparte.

tot hârtia și creionu' rulz.

Oho, au mers ceva baietii pe aici. Foarte tare.

Diferenta de nivel nu o stiu exact, kilometri sunt in jur de 8000(plus sau minus).

Un an nici prost, nici bun(anul trecut am avut pe la 7000 iar acum 2 ani vreo 13000 - ce vremuri fara serviciu). La anul sper la un 9000-10000km.

te ruoade invidia, hai?

:D

vine sfârșitu lumii, lăsaț' divaisurile electronice deoparte.

tot hârtia și creionu' rulz.

Invidia ? De unde pana unde invidie?

Din contra ,e de apreciat ceea ce face domnul Giginic.

De cand cu ""serviciu"" si eu stau prost am 16 150 pana acu Dar sper sa ajung la 17 000 pana la sfarsit de an

Anul asta peste 14.400 km (and counting) cu ~ 94.000m dif nivel, majoritatea facuti aici, la munte - adica zona Sibiu (martie-prezent), 6 ture la Balea, 36 ture la Paltinis, 3 ture Crint, 7 ture Magura, 3 ture Jina, 1 tura Sibiu-lacul Oasa(Transalpina), si multe, multe alte "mici ture" . Cea mai tare vara de pana acum.

Bravo @sopinel, nu stiu daca mai are cineva asa o cantitate parcursa pe MTB (din cate stiu eu tu te dai pe MTB).

Oho, au mers ceva baietii pe aici. Foarte tare.

Diferenta de nivel nu o stiu exact, kilometri sunt in jur de 8000(plus sau minus).

Un an nici prost, nici bun(anul trecut am avut pe la 7000 iar acum 2 ani vreo 13000 - ce vremuri fara serviciu). La anul sper la un 9000-10000km.

7-8000 e perfect pt un amator cu serviciu. Mai ales daca ii faci cum trebuie. Sunt multi cu 15-20000 facuti  cu 25 km/h. Adica nu mai e de calitati pur sportive ci tine mai mult de timp liber, rabdare si eventual o sea confortabila.

Spre rusinea mea, anul asta nu am strans decat vreo 5000.

Ăăăăăăăăăăă......vorba lu' Mac®: spiciles!

Felicitari si la mai mare. Ce dieta aveti, frate, pe-acolo, prin Transilvania? :-W

Multumesc, ca dieta ce sa zic, mancare gatita de sotie si cate 1 baton pe zi sau la 2 zile de Q-FORM adica asta, a, si era sa uit, citesc 1 roman/zi (cunoscatorii stiu despre ce este vorba).

;))

ăăăăăă... s-a dopat înainte p-acilea pân lunca Dunării 

d-aia puoate :D

Da' tre să recunoaștem că podișu' transilvan are efecte benefice asupra sănătății.

Io-s primu' care și-ar dori o emigrare în Ardeal ;)

Da, normal ca m-am dopat, impreuna cu @rock pe la vecinii nostri Bulgari, si caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru initierea in arta cititului.

Bravo @sopinel, nu stiu daca mai are cineva asa o cantitate parcursa pe MTB (din cate stiu eu tu te dai pe MTB).

Multumesc Horatiu, da, cam 90% sunt facuti cu vechea mea bicicleta MTB, care m-a servit cu stoicism foarte multi ani, acum trecand la ceva cu totul diferit ca greutate si geometrie, adevarat, tot MTB dar nu-mi plac bicicletele de sosea, nu-mi place soseaua.

7-8000 e perfect pt un amator cu serviciu. Mai ales daca ii faci cum trebuie. Sunt multi cu 15-20000 facuti  cu 25 km/h. Adica nu mai e de calitati pur sportive ci tine mai mult de timp liber, rabdare si eventual o sea confortabila.

Eu sunt multumit de numarul de kilometri. Un 9-10k ar fi perfect pentru mine. Mai mult ar insemna sa fug prea mult de acasa.

La anul la mai multi si mai frumosi :) Sa fim sanatosi si e bine.

Eu am facut anul asta in jur de 3500 km. Si avand in vedere ca numai de inceputul anului asta ma dau mai serios, cred ca este bun...

Credeam ca ai un computer gen Garmin sau Polar la care nu-ti resetezi niciodata diferenta de nivel si de acolo rezultatul

Asa e babeste sa scrii pe hartie si sa le aduni. Nici site-urile gen bikemap nu-ti calculeaza foarte exact

Intrebarea e valabila si pentru domnul Giginic,care am inteles ca are in jur de 150 000 m diferenta de nivel pe anul in curs, insa stand in Brasov,nu pare prea greu de realizat

In stanga munte,in dreapta munte,in fata munte,in spate munte. Vointa trebuie sa ai

In cazul meu raspunsul e GARMIN + TRAINING CENTER (exista si alte softuri mai evoluate, eu am ramas la ce am primit cu aparatul).

Astfel pot sa-ti spun si acum in data de... ce tura am facut, in amaunt, incepind din 2007.

Pe www.strava.com , daca ma cauti (gigi nicodin), gasesti cca 10.500km anul acesta, restul pina la 13.500 sunt facuti cu bicicleta de oras, cu un ciclocomputer obisnuit.

Diferenta de nivel inca nu e 150km ci doar 130km si se refera doar la cei 10.500km facuti "sub supravegherea" Garmin, TC si STRAVA.

Daca prind ceva vreme mai buna intre Craciun si Revelion, rotunjesc la 14.000km, daca nu ramin cu atit.

De ceva vreme nu mai folosesc niciun gadget care sa-mi contorizeze distantele parcurse ori sa-mi monitorizeze viteza de deplasare. Mi se pare mult mai misto senzatia de libertate pe care o ai cand pedalezi fara vreun target anume. 

Totusi, daca ar fi sa aproximez, zic ca am adunat anul acesta undeva pe la 11000 de km. Am avut cam 30 de iesiri  undeva in jur de 100 de km, vreo 10 care s-au invartit pe la 200 de km, vreo 3000 de km  cu bicicleta de munte, pe munte, iar restul iesiri scurte dupa serviciu.

Ma declar multumit si sper sa reusesc sa mai pun ceva peste in anii urmatori.

Am trecut de 4000 km,  98% din turele efectuate sau consumat in weekenduri (celelalte zile ale saptamanii fiind dedicate serviciului). Cam putini, dar asta e.

7000 si pentru mine ... un super amator cu serviciu si fara calitati sportive: facuti cu 25 km/h (30 la ora doar cu vant din spate).

Doar atata pe MTB zice Garmin cu aia de oras si sosea or mai fi in jur de 2000 dar tot sezonul am fost cu vreo 4 kile mai usor ca sezonul anterior :)

Count: 50 Activities Distance: 2,770.00 km Time: 196:55:26 h:m:s Elevation Gain: 45,569 m Avg HR: 138 bpm Calories: 112,093 C Max HR: 193 bpm Max Distance: 119.88 km

la mine destul de putin anul asta,nu atat cat as fi vrut ,dar sper sa recuperez la anul

Greu nea Nicule cu recuperatu" asta. Ar trebui sa te apuci de acum. **==

Hai ca ma bag si eu:

MTB -3000 km, Cursiera -1500 km, Job- 3500 km = 8000 km

Vertical in jur de 150 km

"Neajunsuri": nu prea am pe unde face ture de plat, adica nu scap fara 250 m diferenta.

"Neajunsuri": nu prea am pe unde face ture de plat, adica nu scap fara 250 m diferenta.

"Neajunsurile mele": am numai plat, nu am unde face diferenta de nivel, pentru 250 de metri pe verticala trebuie sa urc dealul de la cotrceni de vreo 25 de ori :(

• Upvote 1

Hai ca ma bag si eu:

MTB -3000 km, Cursiera -1500 km, Job- 3500 km = 8000 km

Vertical in jur de 150 km

Facem schimb?

• Upvote 1