Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

Am facut km prin aproapte toata tara,am vazut zeci de orase . Moldova,Ardealul,Muntenia,Banatul si Dobrogea au fost vizitate/tranzitate de bicla mea

Peste 16 000 km cu aproximatie

• Upvote 3

Foarte putini km in acest an, sub 4500, cel mai ineficient an. Cauze: primele 4 luni inactive total din motive medicale, iar de la jumatatea lui august din alt gen de motive am renuntat la orice tura mai serioasa. La anul sper sa revin la 9000-10000 ca altadata.

La Multi Ani si kilometri!

• Upvote 1

Foarte neconventional, nu tu sosea, nu tu munte, nu padure. Numai oras, scop utilitar - serviciu, cumparaturi etc. Cu soferii fata, spate, stanga, dreapta. Ca la Bucuresti. Cu o bicicleta hibrid, adica dupa un caiet de sarcini propriu.  Cam 3500 km.

La multi ani !

21828_1315.jpg

• Upvote 3

Anul asta am reusit undeva peste 14.000km - majoritatea off-road, cu peste 98km in urcare - de vina este relieful langa care locuiesc :) 

• Upvote 2

Facui si eu calculele -3.300 pe cursiera  -dintre care 113 km pe vertical

-16.200 pe ciclocros  - nu stiu exact verticalitatea -Majoritatea fusera pe plat

- 360 km  pe cross     - Facuti in conditii aprige -ploi ,zapezi uragane

total  ---- 19. 860

• Upvote 3

Nea Marin ( 75 ani ) ne bate la fund pe toti la nr de km...Nu stiu insa daca anul acesta si-a batut recordul de 28 000 km de acum 2 ani. Il voi intreba

• Upvote 3

Respect, Nea Marin, la 75 de ani ... fara cuvinte.

• Upvote 1

14.260km cu peste 160km urcare verticala (cf.GARMIN+STRAVA) in 117 ture ( http://www.strava.com/athletes/1196100 )

1.900km cu "fierul" prin oras, ciclism utilitar.

Ca medie pot sa o spun, 25,7km/h nu-i nici mica, nici mare, e uzuala.

Pe harta: http://www.jonathanokeeffe.com/strava/map.php?startDate=01/01/2013&endDate=12/31/2013&width=3&opacity=25&lat=46.134965&lng=25.007765&zoom=8&autoZoom=2&mapType=terrain

In link-ul cu harta trebuie dat "Load"

• Upvote 2

Modest. E domeniul in care nu se aplica niciodata putin dar bun.

Si jumate din modest facuti pe sosea, adica si mai modest...

Si eu sper ca 2014 sa fie mai prolific in km.

• Upvote 1

Timpul (si, intr-o oarecare masura si altele) nu m-a lasat sa fac mai mult, desi mi-as fi dorit. Pentru mine este un pas inainte fata de anul trecut: am mers 3490 km si am urcat 34925 metri. Cifrele seci sunt mai putin importante pentru mine: adevarata multumire a fost data de cele vazute, si nu au fost putine intr-un an, dar foarte putine in raport cu cele pe care doresc sa le vad...

• Upvote 4

14.260km cu peste 160km urcare verticala (cf.GARMIN+STRAVA) in 117 ture ( http://www.strava.com/athletes/1196100 )

1.900km cu "fierul" prin oras, ciclism utilitar.

Ca medie pot sa o spun, 25,7km/h nu-i nici mica, nici mare, e uzuala.

Pe harta: http://www.jonathanokeeffe.com/strava/map.php?startDate=01/01/2013&endDate=12/31/2013&width=3&opacity=25&lat=46.134965&lng=25.007765&zoom=8&autoZoom=2&mapType=terrain

In link-ul cu harta trebuie dat "Load"

Ai muncit ceva, nu gluma, bravo, un mare + de la mine

Timpul (si, intr-o oarecare masura si altele) nu m-a lasat sa fac mai mult, desi mi-as fi dorit. Pentru mine este un pas inainte fata de anul trecut: am mers 3490 km si am urcat 34925 metri. Cifrele seci sunt mai putin importante pentru mine: adevarata multumire a fost data de cele vazute, si nu au fost putine intr-un an, dar foarte putine in raport cu cele pe care doresc sa le vad...

Fiecare pas inainte, oricat de mic ar fi el, conteaza.

Anul asta am reusit undeva peste 14.000km - majoritatea off-road, cu peste 98km in urcare - de vina este relieful langa care locuiesc :)

Fericit posesorul reliefului! :)

14.288km si pentru mine, in primul an de pedalat, toti pe cursiera, si o cursa fantastica in Dolomiti.

• Upvote 2

Au avut baietii ceva activitate :) Bravo!

Eu am reusit 9200km anul acesta. Destul de bine pentru mine. Speram la un 10.000, dar nu am mai gasit motivatie suficienta spre sfarsit de an :D

• Upvote 1

oricum stai bine, Octavule :) Eu cu greu 8055 km (5186 cursiera, 2869 mtb) :D

Cainele a facut mai mult decat noi amandoi :)))

De acum incolo, daca mai ies cu bicicleta, vreau sa ies doar la ture de placere, m-am saturat de fugareala, hinghereala si rulajul in haita. desi pe proprie piele am vazut ca turele astea de agrement le poti face doar singur, sau maxim cu un amic care e la acelasi nivel cu tine.

Esti un om curajos ... ;)

Hipo, hai că-n turele în care te-ai nimerit cu babalâcii vorbăreți ;) n-a fost chiar fugăreală, hinghereală...

De exemplu tura aia de Bulgaria (cân mi-ai mâncat mâncarea măh!) a fost chiar faină, nu?

;))

Până acum am în jur de 4850 km cu bicicleta. Și eu merg singur în ture. Din cei peste 4800 de km, în maximum 300 de km am fost însoțit. Asta pentru că nu am găsit încă persoane care să fie la același nivel cu mine, iar cele care sunt și vor să mă însoțească în ture nu au timp (sau, când au ei timp, nu am eu).

Am fost prin diverse zone: la șes și la munte, în locuri mai mult sau mai puțin sălbatice, aproape de casă, dar și la zeci, chiar sute de km depărtare. Când mergi singur nu depinzi de ceilalți din grup, mergi în ritmul tău, te oprești când vrei tu, te poți abate cât vrei de la traseu, etc. Sunt multe avantaje când mergi singur, dar și multe dezavantaje: În cazul unei defecțiuni trebuie să te descurci singur, nu ai cu cine schimba o vorbă, dacă rămâi fără apă sau fără mâncare u ai de la cine împrumuta etc.

• Upvote 1

Si eu apreciez turele solitare, argumentele sunt aceleasi.

dar și multe dezavantaje

cu cine bei frate, o bere?

LE, la subiect: naveta 3.639, ture 1402, egal 5042. Naveta mai merge.

LLE: sunt cifre de pe aparat, aritmetica le contrazice

Foarte prost anu' asta, ture si concursuri, pe aparat da fix 732 km :(

Naveta aproximativ 2400 km si o sa mai creasca un pic pana la sfarsitul anului, da' dijaba.

Cred ca a fost cel mai slab an din ultimii 5 ani!

Se cunoaste mai ales la conditia fizica, e mai proasta decat o aveam la iesirea din iarna!

PS. Cumpar timp, astept oferte!

Anul acesta este primul in care mi-am inregistrat turele/naveta. Din pacate (pentru statistica) nu de la inceputul sezonului ci de pe la mijlocul lunii Mai (17.05) pana pe 17 Octombrie, cand am tras-o pe dreapta.

Sumarul este: ~2500 km, average speed 22,3 km/h - ride time 109:13:25 - net pace 2'41"/km; gross speed 20,1 km/h - total time 121:18:26 - gross pace 2'59"/km. 

Este al 3-lea an de ciclat "serios". Din pacate nu stiu sa ma evaluez cat de putin/mult inseamna pentru nivel hobby/amator. Ceea ce stiu este ca am parcurs mai multi decat in anii anteriori iar in ultimul an am reusit sa-mi ating tinta de a slabi.

Numai bine  

Cam asa arata in cifre anul meu 2014:

2014%2520mapmyride%2520stats.jpg

Sunt 3424 km, din care:

- 116,51   km alergati

- 1090,06 km parcursi pe jos

- 2217,43 km parcursi pe bicicleta 

• Upvote 1

Mda... un an destul de prost pentru multi dintre noi, cel mai probabil pentru ca a fost un an atipic din punct de vedere meteorologic incepand cu luna aprilie... Am mers cu aproape 800 de km mai putin ca anul trecut, insa am urcat putin mai mult, respectiv cu ... 500 de metri :).

Rezultate (desi nu au anumite semnificatii pentru mine decat dintr-un anumit punct de vedere):

- am fost in 45 de ture de cate o zi, incluzand si zilele din Bucovina;

- am mers 3170 de km

- am urcat 35350 metri

- am vazut o gramada de locuri frumoase

- cele pe care trebuie, sau vreau, sa le vad sunt mai multe decat aveam in plan anul trecut. Adica au puiat :)

A! Si am mers 2700 pe jos!  :-??

• Upvote 2

Foarte prost anu' asta, ture si concursuri, pe aparat da fix 732 km :(

Naveta aproximativ 2400 km si o sa mai creasca un pic pana la sfarsitul anului, da' dijaba.

Cred ca a fost cel mai slab an din ultimii 5 ani!

Se cunoaste mai ales la conditia fizica, e mai proasta decat o aveam la iesirea din iarna!

PS. Cumpar timp, astept oferte!

eu am 100km din Octombrie :)) Ce as ravnii si eu sa ma duc la o plimbare sa stau pe o campie, cu bicileta langa mine, intins pe o patura si cu mancare buna, sa trag un pui de somn sa ma odihnesc total, sa scap din starea astea de stres data de servici si treburile de acasa..mda.