Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

11 212 km in 2017, cu 37 334 m ascensiune, timp total de pedalat 390 ore.

Telul meu era sa dobor cei 12 200 din anul precedent, dar lipsa totala de timp liber in ultimele 3 luni ale anului a facut asta imposibil, altfel cred ca bateam in 13 mii.

Oricum, aproape de neinteles pt mintea mea performante ca si cea a colegului ScorpionRider, distanta aia am facut-o cei mai buni 2 ani, nu in unul singur. Tot respectul!

Totusi consider ca a fost un an foarte bun, pentru a 2 oara in viata am reusit sa cobor sub bariera de 80 de kg (n-o sa tina, stiu), ceea ce incepuse sa para usor utopic in ultima vreme. Asta datorita iesirilor mult mai bine structurate si organizate, cu putin mai multa munca, nu doar plimbari.

Plus o participare modesta, dar de neuitat, la un Grand Fondo unde mi-am dat 3 sferturi din viata si suflet pe catarari de 18-20% cu angrenaju standard de 36T/28 

• Like 1

@majikstone din ce aplicatie ai putut scoate rezultatele acestea? M-ar interesa si pe mine mediile. Mersi frumos!

2017, al doilea an pe cursiera. După ce am trecut pe pedale de mtb și nu am mai căzut cam de 2 ori pe săptămână de pe cele de road, nici sa ajung la spital la recuperare sau sa descopăr intr-un final ca Look au un defect, am mers ceva mai binișor, dar după a doua jumătate a anului.
Nu am ajuns cei 5001 km propuși. Asta îmi spune ca am fost o putoare notorie și ca e loc de mai bine :D 

248fbc7ecd70b52b562860dab6fa6750.jpg

• Upvote 1

Eu am parcurs destul de putina distanta anul trecut. Mai exact 3106 km. Tot din lipsa timpului :-S

Dar in schimb am avut o elevatie de 34.141 m. Aproape cat ai facut tu @DAMIAN in 11.212 km. 

Apropo, cum pot sa atasez imagine la reply? Ma uit de pe telefon si nu gasesc.

• Upvote 1

Cine n-are dealuri, să-și cumpere. :D

• Haha 1

@paulrad ca bine zici :D Te invidiez...tuluai si inca cum.

@Radu Iancu te duci pe imgur si de acolo te descurci, poti sa iti faci si un cont pentru viitor. Eu folosesc aplicatia Tapatalk - in stanga balonului de text ai un + intr-un cerc, apesi pe el si ai 3 icoane in partea de jos a balonului deschis - poza instant, poza atasata sau cod. Alegi icoana din mijloc care e ca un munte si urci poza dorita. 

Felicitari pentru elevatie, personal pe mine asta ma intereseaza mai mult decat distanta parcursa. Sper anul asta sa ajung mai des pe la munte.

Dealuri avem destule, doar ca unii din noi astia mai grei nu suntem prieteni cu cataratul.:">

Multumesc pentru tutorial si pentru aprecieri.
Daca aveti careva ocazia sa pedalati prin jurul Sibiului puteti sa dati un semn. Eventual va pot ajuta cu ceva trasee faine cu elevatie bunicica sau sa le parcurgem impreuna.ce98b810d5a8193e702a44a2615f975b.jpg

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

@Radu Iancuce diferență de nivel ai avut la tura cea mai lungă (125km)? Și la mine tot 125 fu` cea mai lungă cu 2331m.

2200m am avut la tura aia. Dar depinde cu ce device e inregistrata. De exemplu strava cu telefonul inregistreaza mai multa elevatie cu aproximativ 20% decat e in realitate.
Tura mea a fost inregistrata cu Garmin Edge 520 care e mult mai aproape de realitate.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

• Upvote 1

Am facut si eu undeva spre 6000 km in 2017. Nu stiu cu exacitate, pentru ca pana in jurul pastelui am mers fara kilometraj, iar de atunci am facut undeva la 4800 km.

A pus cineva bicicleta in cui?

E cineva care are in plan Rapha 500?

Cum v-a fost anul in ciclism?

Cam asa. Eu am pus bicicleta in cui deocamdata. Spre deosebire de anii trecuti vremea nu-mi permite Rapha 500

C48369486_10213405393912404_1910262197536

• Upvote 1
  • Like 1

Mai slăbuț ca anul trecut.

T9yQksf.png

Și statistica mai puțin fancy pe care se vede că de la an la an alerg și ies pe munte la plimbare tot mai puțin, deși aș vrea să o fac mai des.
CYYUoMl.png

• Upvote 1

Ca bine zice @Fane Deraior, mi-a luat vorba din gură. Vreme de cacao, nu am scos picior afara luna asta :( 

4 hours ago, Mookyama said:

Ca bine zice @Fane Deraior, mi-a luat vorba din gură. Vreme de cacao, nu am scos picior afara luna asta :( 

Zwift !!!

@Invitat special mulțumesc. Pentru anul viitor am ”planuri” mai mari: măcar o tură MTB de +3000m și poate un Everesting Challenge dacă mai găsesc pe cineva. Dar să văd mai întâi cum iese service-ul la genunchi programat pe ianuarie :)

Am adunat până acum 5400km de pedalat pe bicicletă dar vreau să rotunjesc cifra până de Anul Nou.

Cine mă ajută? :)

Credeam ca nu se mai anima topicul asta, si ma gandeam sa il anim eu, dar vad ca deja mi-au luato inainte cativa. Se vede ca se apropie finalul de an.

La data de azi am adunat 4875 si pana la sfarsitul anului poate ajung la 5000.

Apropo. Poate ma ajuta cineva la un calcul. Eu am impartit cei 5000 de km, la 30 de km. media per cursa dus intors, si imi rezulta aproape 163 de drumuri. La fiecare drum dintre cele peste 80 pe dus urc 100 m ca si altitudine. Deci in concluzie daca am urcat de 80 de ori cate 100 de metri am avut elevatie de 8000 m. in tot acest an  sau gresesc?

@majikstone scriu aici că abia mă abțâu de când ai postat pe fb. Se vede că nu-ți plac coborârile, te-ai dat cam pe plat :-@:))

• Haha 1

On 24.12.2018 at 21:12, paulrad said:

@majikstone scriu aici că abia mă abțâu 

Abtin se zice :P

PS. Apropo, mai imi mai trebuie 79 de km sa fac 5000 anul asta in 5 zile poate fac 3 iesiti a cate 25-30 km. Nimeni nu ma ajuta cu elevatia?

Vezi ca te “înjură” @majikstone pentru elevație 🤣

Las’ că apare zilele următoare @ScorpionRider cu un scor de ne dă iarăși la jioale :))