Gabriel

Kilometri parcursi pe anul in curs

Recommended Posts

Slab (dpdv al km), dar anul de vine le-am pregătit o surpriza bicicletelor:

Bine ca ti-ai tras tu munte in spatele blocului!

PS: Schimba si tu localitatea aia de la profil :P

• Upvote 1

17.500km pe anul asta, dintre care 14.400 inregistrati pe STRAVA, cu 135km ascensiune. Restul sunt facuti cu fierul, prin oras.

In parametrii normali.

• Upvote 2

Aha, deci ăsta ierea trădătoru'...

Lasă bre @@purix că rămânem noi acilea să stingem lumina :D

On-topic: slab. Rău. sub 2000 :(

Raportul meu pe anul asta:

10345538_1055690594461198_52255038281931

Printre punctele "forte", am apucat sa vad putin din Alpi si Vosgi si am facut primele ture "cu casa-n spate". La anul nu stiu ce va fi, aproape sigur nu voi mai ajunge prin munti (nici macar cei de acasa), dar sper sa fac mai multi kilometri ca anul asta.

• Upvote 1

La sfârșitul lui 2014 m-am hotărât să mă reorientez spre șosea. În martie am luat prima cursiera cu care am făcut 15-20 ture de 50-60 km in jurul orașului, cea mai lungă de 83 km. In acest fel n-am avut cum să adun mai mult de cca 800 km. Cel mai mult regret ca din mai multe motive obiective si subiective am ratat întâlnirea de la Cărțișoara.

Acum însă am luat o alta cursiera pe care ma simt mult mai bine. Pentru la anul îmi propun cel puțin 2000 km pe care să-i contorizez ca lumea (in anii in care aveam impresia ca mergeam mult, făceam cred ca cca 3000 km). Si neapărat sa ajung din nou la Bâlea, preferabil cu plutonul ciclism.ro ????

• Upvote 1

Bai fratilor doar cifre impresioante aici :P

Eu sunt la jumatatea lui Liviu:

7000km

50.000 m urcati

La anul o sa ma axez pe calitate, nu cantitate(mi-as dori undeva la 7000-8000km) + 1 sau 2 ture de cicloturism cu prietena mea :)

La multi ani si sa ne vedem cu bine !

Se pare ca mi-a iesit :) 8000 pe anul acesta + naveta zilnica la birou(probabil inca un 1500-2000)

100km urcati pe verticala(100.000 de m) plus un concediu de vis pe biciclete in Austria/Italia(si o participare frumoasa la Solden ORM sub 10h) iar spre sfarsitul anului au fost cateva ture de mtb de neuitat :)

Si niste super drumetii prin Piatra Craiului, Bucegi, Ciucas, Buila, Fagaras.

Pentru anul acesta, sper la mai multe ture pe MTB dar si pe munte prin Retezat,Parang si Fagaras. Soseaua o sa treaca pe planul 3 din mai pana in noiembrie :D

Sanatosi sa fim si La multi ani!

• Upvote 3

Un an foarte modest dar nu poti fi sluga la doi stapani.

TzemQ6D.png

Din care 700 km pe trainer la inceputul anului.

Valorile maxime sunt erori de inregistrare datorate senzorilor de doi bani dar pe ansamblu cam asta e.

Brrr ... fastest speed: 158 kmh si bpm 220 - esti sigur? :).

Ontopic: eu am inregistrat putin anul acesta: 24km mai aproape de cer [-O< si 1300 pe abscisa.

In realitate se poate sa fie dublu pentru ca mergand cam pe acelasi traseu nu masor de fiecare data iar pe trainer ... n-am idee.

Ca sport secundar, nu este tocmai rau, avand in vedere ca naveta nu mai pot sa fac de cand in drumul spre munca ma opresc la gradinita. Probabil citesc si anticipez mai mult decat ma dau ...

Mi-ar fi placut sa fi iesit mai mult insa si in cazul meu alergatul dupa doi iepuri are acelasi rezultat :(.

@@akebono

Alea sunt erori de senzori cand se duce bateria ...

Nici HR 220 n-am avut.

Mi-am propus 10 000 pt anul asta, am reusit sa fac 7100.

Ultimul sfert de an (Octombrie_Decembrie ) a fost sinistru, putin peste 600 de km parcursi, media pana atunci fiind de peste 800 lunar.

La anu'.....mai vedem ce-a fi...

Hai ca a iesit intr-un final targetul din 2014 in 2015:  10 323 km; am pedalat si in cadrul a 2 proiecte pt strangere de fonduri si am participat la primul concurs de ciclism din viata.

Per total un an ciclistic perfect.

Prin primavara anului 2015 s-a rupt firul senzorului de la kilometraj, prilej cu care am vrut sa vad cum e sa pedalezi fara sa ai cunostinta de average speed, max speed, trip distance, s.a.m.d..

Asa ca aproape tot anul 2015 am mers cu acest ciclocomputer doar pe post de ceas si pot sa zic ca afost un an foarte frumos, nu am simtit lipsa ecranului plin de digiti ai kilometrajului, ba chiar pot sa spun ca m-am simtit mai bine nestiind cati km am facut si cu ce medie.

Ce sa mai zic de Strava si alte chestii de genul, departe de mine.

Oricum per ansamblu am mers mai bine decat 2014 pe toate planurile.

2016 sa fie un an mai bun pentru toata lumea.

• Upvote 7

parca e un topic din forumurile "am bemeve de bemeve" :D

A mea e mai cromata, mai joasa,  da' a mea are jantele mai sclipicioase, dejaba ca a mea e mai lunga :)

• Upvote 1

De ce mai? Este normal sa fii mandru de truda depusa, mai ales ca se face si cu sacrificii. Eu nu simt deloc partea de "versus" in acest topic. Cine sa te inteleaga mai bine decat fratii de suferinta?

• Upvote 3

Hehe, e un paradox aici - deși satisfacția unor ture în locuri frumoase, singur sau cu gașca, nu se poate măsura, distanțele se pot măsura si pot servi la evaluarea efortului fiecăruia. Ce înseamnă cifrele alea pentru fiecare...treaba lui :).

• Upvote 5

Offtopic: Daca tot suntem la capitolul statistici cicliste, stie cineva vreun site unde poti suprapune pe o harta mai multe gpx-uri ca sa ai un fel de rezumat vizual al turelor facute in decursul timpului? Si nu ma refer la gpx merge, ca in momentul in care faci merge intre doua trasee aflate la sute de km distanta iti va trasa o linie dreapta de la finalul primului la inceputul celui de-al doilea.

Strava...dar varianta premium parca.S-ar putea sa fie disponibila si for free. Are heat zone. Bazat pe turele inregistrate iti face ceea ce vrei tu.

Strava...dar varianta premium parca.S-ar putea sa fie disponibila si for free. Are heat zone. Bazat pe turele inregistrate iti face ceea ce vrei tu.

Da, aparent doar pe varianta premium este. Strava oricum nu folosesc, e orientata spre cu totul altceva decat am eu nevoie.

Pentru comparatii de aceeasi ruta si alte analize recomand Sport Tracks. Au si plugins multe si bune de corectii de erori de masurare (in special altitudine si ceea ce tine de asta, precum urcus cumulat), si grafici f. bune de comparatii multiple (chiar si customisable).

@@majikstone

Eu ma mai foloseam de Google Maps Engine. Imi faceam o harta si pentru fiecare GPX nou faceam un "layer". Poti atasa si link-uri catre ele. Problema ar fi ca nu e atat de intuitiv si, cel mai important, in varianta free esti limitat la 20 de layere, parca....

Ar fi interesanta o jucarie de genul asta, cum spui tu :D

LE: gasit asta, doar ca nu folosesc Strava.

In Galileo pt iPhone poti incarca toate trackurile si le poti vizualiza concomitent, eventual diferit colorate (maxim 6 culori) dupa care printscr.

Nu stiu daca merge si pentru Android.

Multumesc pentru sugestii. Am gasit scula asta, utilizabila aparent doar pe baza activitatilor din Garmin Connect, dar pentru mine e numai buna.

Rezultatul in cazul meu, cu toate turele facute de cand am Garmin Edge-ul, ar fi harta asta (dureaza ceva pana se incarca).

(propun un split topic sau mutarea posturilor in topicul despre aplicatii GPS)

• Upvote 1